Здравната система започва завой към по-планово финансиране. Обмисляме да въведем от догодина ограничения и планирани бюджети на болниците и тавани за брой записани пациенти при личните лекари, каза пред "Сега" директорът на здравната каса Иван Букарев.
Сега НЗОК плаща на болниците за лекуван пациент, независимо колко болни са минали през клиниката. Според Букарев това дава възможност за източване на касата. "Когато по една пътека вместо очакваните 1000 души са минали 6000, значи има нещо", смята той.
Както и досега, всяка болница ще сключва договор с касата за определен брой клинични пътеки на определени цени. Занапред обаче клиниката ще сключва договор и за определен бюджет, който ще се прави според капацитета й. Така ще е ясно и колко пациенти могат да се лекуват годишно в нея. Клиниката ще може да надхвърля лимита с около 5% от бюджета, а над този процент ще трябва да доказва на НЗОК, че действително има повече болни. "Ако една болница отчете 200% завишение на случаите, това не е реално и ще имаме основание за санкции", смята Букарев.
Остава принципът, че се плаща за лекуван пациент и болницата няма да получи парите, ако не извърши дейността, предвидена по бюджет. Сега обаче касата не може да провери и докаже, че те наистина са лекувани, и то по тези пътеки.
Промяната би била възможна и защото се очаква догодина НЗОК да поеме изцяло финансирането на болниците. Според Букарев, за да работят нормално болниците, са нужни поне 900 млн. лв. Най-оптимистичните разчети за догодина са за малко под 800 млн. лв.
Според директора на НЗОК от догодина трябва да се въведе лимит и за броя пациенти при един личен лекар. Сега джипитата могат да записват неограничено, но при над 2500 души в листата трябва да наемат още един лекар. Има джипита с по 5000-6000 пациенти, те не се преглеждат лично от тях, а от наетия лекар и така се променя изборът на пациента, обоснова се Букарев. Освен това един лекар не може физически да обслужва пациенти над определен брой. "Всички казват, че оптималната бройка е 1500 записани. Но по-скоро таванът трябва да е 2000-2500 пациенти", смята Букарев. Касата имаше подобна идея и преди 2 г., но срещна отпор от страна на лекарския съюз.
Лимити има и сега в доболничната помощ - за изследвания и прегледи при специалисти. Пациенти и лекари отдавна се оплакват, че те са недостатъчни.
ОБРАТЕН ЗАВОЙ
Доскоро се твърдеше, че в болниците трябва да се плаща само за преминали болни, да се стимулират пазарът и конкуренцията, а най-много пари да получават най-търсените от пациентите клиники. Тотално се отричаше финансирането отпреди здравната реформа, когато лечебниците получаваха фиксирани бюджети, изчислени върху брой легла и лекувани болни от предната година. Мотивът беше, че планираните бюджети не дават стимул за работа и създават корупция.
Интервю с Иван Букарев - на 12-а стр.
|
|