Мемориален комплекс на бойците, загинали по време на различни войни, откри вчера в софийското село Негушево военният министър Веселин Близнаков. |
"При нас проблемът е, че идват с недостатъчна защитеност и ръстовете не съответстват на заявените. По-малки и по-тежки са. Да не говорим за здравината на плата. На мисия сменяме по 50 - 60 бройки. Ние сме дали своите възражения и очакваме дирекция "Управление на доставките" да организира отново нещата", заяви вчера пред "Сега" началникът на ГЩ ген. Златан Стойков.
Този път договорът за доставката на 1750 бронежилетки ще бъде прекратен с българската фирма "Бронет-Атанасов" - Русе. През пролетта военният министър Веселин Близнаков се похвали, че армията ни най-после е намерила доставчик. Цената на една жилетка е около 2800 лв, което прави 4,9 млн. лв. от бюджета на армията, коментираха запознати.
Управителят на фирмата Кристиян Атанасов обясни тогава, че всеки един от комплектите бронежилетка и бронеплочи е бил изпитван по няколко пъти. Контролните изпитания са показали, че деформацията на българските изделия не надвишава 2 милиметра.
Досега са проведени най-малко 15 конкурса за фирма - изпълнител на поръчката. Това е поредният път, в които армията ни страда от странните избори на комисията от МО и ГЩ за избор на доставчик.
Преди това военното ни министерство изгърмя, след като сключи договор с германската фирма "Бургман балистик протекшън".
От договорените през април м.г. 1750 защитни средства бяха доставени само 400. С тях бяха екипирани бойците от петия ни батальон в иракския град Дивания.
До втора доставка не се стигна, тъй като се оказа, че фирмата се е опитвала да пробута некачествени бронеплочи, които са били пробивани дори от пистолет.
Според изискванията при всяка нова доставка на въоръжение и техника се взимат произволни екземпляри и се тестват дали отговарят на изискванията. В случая бронеплочата е трябвало да издържа на 6 бронепатрона.
По принцип армията ни се нуждае от около 9000 жилетки. Средната цена, на която я продаваха провалилите се фирми, бе около 2800 лв., от които поне 1000 са чиста печалба.
ЗАГУБИ
Договорът с израелската компания "Елбит системс" за ремонта и модернизацията на руските ни хеликоптери най-вероятно ще бъде прекратен. Удължили сме срока за изпълнение с 1-2 месеца, каза вчера министър Веселин Близнаков. България ще отиде на вариант ремонтът на машините да бъде извършен от заводите в Русия, а да се търси друга компания за тяхната модернизация. "Ще загубим 50 -100 млн. лева и нови поне 10 месеца", допълни Близнаков. Той уточни, че предпочита да има хеликоптери, а не да получава неустойки по договора.