"Създаването на нискокачествени квазибанки би представлявало авантюра с изключително тежки последици, която БНБ няма да подкрепя." Това заяви в специален документ, наречен "Основни принципи на лицензионната политика на БНБ", управителният съвет на банката в края на миналата седмица. По-късно от БНБ обясниха, че тези текстове визират конкретно кооперативните банки.
БНБ е категорично против създаването на закон, с който други депозитни институции да навлязат на пазара при занижени изисквания. Последствията биха били непредвидимо рискови, твърдят подчинените на Иван Искров.
У нас кооперативни банки няма, за разлика от редица европейски страни. В страната обаче функционират над 100 популярни каси, които по функции много напомнят за тях. "От около 15 години правим опити за създаване на специален закон, който да регламентира касите и контрола върху тях, но без успех", обясни пред "Сега" Юри Дудев, председател на Българската асоциация на кооперативните кредитни организации. През последните години БНБ особено силно се противопоставя на тези опити, а асоциацията настоява да се разреши на касите да привличат и депозити.
Сега касите събират вноски само от своите членове и раздават достъпни заеми за микробизнес, например за земеделие. В Сливенската каса например минималната вноска е 10 лв., но за заем от 10 000 лв. съответният член трябва да е внесъл поне 1000 лв.
В момента касите се контролират от кооперативните съюзи. В някои европейски държави контролът се осъществява от кооперативните съюзи, в Унгария и Румъния - от централните банки, каза Дудев. Той обясни, че популярните каси и кооперативните банки имат столетна история в ЕС.
РЕГЛАМЕНТ
Предстоят промени в европейска директива, след което асоциацията отново ще постави въпроса за детайлно регламентиране на касите, обясни още Дудев. Сега те съществуват на основание чл. 36 от Закона за кооперациите, според който за членовете на кооперацията може да се образува взаимоспомагателна каса. По ред, установен в специален закон, и с решение на БНБ кооперацията може да извършва и влогово-кредитна дейност. Такъв закон обаче няма.
Както се казва, монопола за управлението на пари не е за българите.....
