Днес България има възможност да се присъедини към другите страни в Европейския съюз в одобряването на земеделски култури, подобрени с помощта на съвременната наука. Не бива да се допусне тази възможност да бъде пропусната поради дезинформация и необосновани страхове.
Става въпрос за храни, произведени на основата на модерните биотехнологии. Тези продукти са същите безопасни, висококачествени храни, с които американците се хранят всеки ден през последните 13 години. 91 процента от засадената соя в САЩ е произведена с помощта на биотехнологии. Същото се отнася и за 85 процента от нашата царевица. Тези храни не са имали никакъв отрицателен ефект върху здравето на американците. И това, може би, е добре известно. Но съществените предимства на биотехнологиите, които са по-малко известни и по-зле разбрани, са осигуряването на храна за хората, страдащи от недохранване, и опазването на природната среда.
Биотехнологиите всъщност представляват едно огромно усилие от страна на най-добрите световни учени за подпомагане изхранването на непрекъснато увеличаващото се население на света с безопасна и здравословна храна. На практика това означава концентриране на усилията върху разработване на култури, които са устойчиви на суша и болести, и които допринасят за по-здравословното хранене на потребителите. Това означава по-малко глад и страдания в развиващите се страни. Биотехнологиите им предлагат възможност да посрещнат нуждите си от храна и да повишат доходите в селските райони.
Аграрните биотехнологии имат и много важни предимства за околната среда. Преходът към биотехнологични култури в световен мащаб позволи на милиони фермери да намалят съществено употребата на пестициди и даде възможност на много от тях да обработват земята си без оран на почвата, което намалява ерозията, консумацията на енергия и използването на вода. Биотехнологиите са средство, което ни помага да предотвратим разрушителните последствия от глобалното затопляне.
Очевидните предимства на биотехнологиите се виждат в 25 страни в света, включително тези в ЕС и в Третия свят, но все още не и в България. Всъщност биотехнологиите се радват на бърз растеж по цял свят. В периода от 1996 до 2008 г. засетите с такива култури площи са се увеличили 74 пъти и това прави биотехнологиите най-бързо възприетите растителни технологии в съвременната история.
Безопасността на биотехнологичните продукти е извън всякакво съмнение.
Това е потвърдено от многобройни изследвания и доклади, направени и изнесени както в Съединените щати, така и по света, включително и от Европейската комисия и Световната здравна организация. Всъщност биотехнологичните храни са подложени на възможно най-строгия контрол в световен мащаб.
Революцията в биотехнологиите е резултат от научни изследвания, провеждани в продължение на дълги години от много страни, и ползите за потребителите от тази дейност са увеличеното разнообразие на хранителни продукти. Това е истинската стойност на модерната аграрна наука.
* Статията е написана специално за вестник "Сега"
Биотехнологиите след 10 години ще поемат друг тип упреци - че са допринесли за изключителното разрастване на населението в Африка, вервайте ми. В тази връзка позицията на Атака малко ме изненада.
Заради превръщането на пустинята в савана, а на саваната в обработваема земя в Мали и Нигер коефициента на фертилност е над 7 деца средно на жена. А има и такива с по 25 деца и то немалко.