:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 175
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Истинската история

„От Одрин започва България”

Славянското заселване в Източна Тракия засега трудно се поддава на точно измерване. През Средновековието Одрин е граничен град - ту български, ту византийски
Илюстрация: автора
Етническа карта на Одринския и на Цариградския вилает в Османската империя, отразяваща състоянието на селищата към 1912 г.; съставена от проф. Л. Милетич и част от книгата му "Разорението на тракийските българи през 1913 г.", издадена в София през 1918 г. Изглежда, че показаната българска колонизация в Източна Тракия е най-значителната за цялото време след VII в.
През 1555 г. немският пътешественик и дипломат Ханс Дершвам пътува от Цариград към Пловдив. Впечатлението му, че "от Одрин започва България" може и да е съвсем субективно, но никак не е лишено от основания поне за своето време. Преминавайки двукратно през българските земи - на отиване към Цариград и на връщане, Дершвам е пословично точен в наблюденията си, изключително рядко греши, почти не разпространява слухове и непроверена информация. Толкова е обстоятелствен, че чак може да се стори досаден някому. Неговите бележки са исторически извор от най-висш клас.

Не само днес, но и през цялото Средновековие изглежда България все започва от Одрин, както ще видим. Едва по-късно, и особено след втората половина на ХVIII в. българската колонизация на Източна Тракия върви с ускорени темпове чак до началото на ХХ в. Изглежда, че този процес на разселване и усвояване на нови земи съвпада със стопанския възход и замогването на дедите ни през Възраждането. Постигането на числено превъзходство на българите, или значителното им увеличаване, в Южна и в Западна Македония, в Добруджа и Източна Тракия става възможно чрез усърдна работа с несекващо старание по метода "колкото бог дал".

Усвоените през ХIХ в. нови земи не се оказа възможно да бъдат запазени през ХХ в. Неимоверните страдания на стотици хиляди българи, прокудени насилствено от земи, които предците ни са усвоявали с денонощен мирен и съзидателен труд, ще продължават да ни тежат май през целия ХХI в.

* * *

Мястото на Одрин в българската история би било значително дори той да не лежеше насред пътя, водещ към голямата българска мечта по Цариград. Богат и уреден, градът е разположен сред плодородни поля, за които си струва да се пролива кръв. Като прибавим и славата му на "врата към Цариград", вече нищо в историческото му развитие няма да може да ни удиви.

Първият интерес на славяни и прабългари, преминаващи оттук на път към "царицата на градовете" е почти туристически, унесени в бързането си към богатствата на брега на Босфора. Изглежда, че за славяните градът започва да придобива значение тогава, когато повече или по-малко значителни славянски маси замислят трайното си заселване в този район.

Много е тъжно, когато за кой ли път трябва да се направи уговорката, че изворовите данни не достигат. По обясними причини тук археологическите проучвания са малко, а интерпретацията на наличните - не съвсем сигурна. Но исторически сведения има. Близостта на столичния град предизвиква специалното отношение към земите между Одрин и Цариград и поне до VI в. според Теофилакт Симоката те ще да са били добре пазени от всякакви нашественици и заселници. Според "Чудесата на св. Димитър Солунски" след обсадата на Солун през 675 г. по тези места е намерил убежище княз Пребънд - владетелят на първото славянско държавно образувание на юг от Дунав. Нещо повече, той пребивавал в района на града Виза, между пътя Одрин-Цариград и черноморското крайбрежие, като разчитал на защита от околните славянски заселници. Тези заселници ще да са били значителни на брой, щом размирният князът разчитал да го пазят.

И ако за земите на север-северозапад и на запад от Одрин има данни за обилна славянска топонимия, което е сигурен знак за присъствие на ранно славянско население тук, то данните за Източна Тракия, от двете страни на най-важния път във Византия - Одрин-Цариград, са малко. Следващите две сведения са по-късни, от средата на ХII в., но те очевидно отразяват отдавнашно етническо състояние на областта. Според дарствената грамота на севастократор Исак Комнин от 1152 г., издадена в полза на обителта "Св. Богородица", както и според устава на същата обител (L. Petit, 1908) до градчето Енос и около устието на Марица съществували редица селища с имена като Делян, Драгаваста, Новоселус, Равнианус, Сагадаус (от племенното име сагудати), Черник, чийто славянски произход едва ли някой ще се наеме да оборва. Пак от средата на ХII в., от времето на император Йоан II Комнин (1118-1143) е уставът на прочутата цариградска обител "Вседържител" (А. Дмитриевски, Киев, 1895). Когато там се разглеждат областите около градовете Памфил, Родосто, Кипсала, Димотика в Източна Тракия, не може да не се забележат селищни названия като Добровул, Чувак, Слави, Черковичани, Неволяни.

Макар и от нашата страна на днешната българско-турска граница, все пак могат да се приведат някои наблюдения и върху археологическите податки за славянизирането на тези земи. Главна особеност на керамичния материал тук е бързото видоизменяне на типичните славянски форми и керамични технологии под влияние на производствените традиции на околното население, за разлика от керамичния материал другаде по българските земи. Сравнително рядко такъв археологически материал се среща в Стара Загора, в Хасковско, в Странджа.

В отличие от земите на север от Стара планина или по Вардар, Струма и Места тук очевидно славянските заселници не идват на оголена от нашествия земя. Точно поради това керамичните техники най-напред, а след това и формите на съдовете претърпяват много по-бърза промяна в сравнение с областите, в които късноантичното население е прокудено или просто унищожено при безкрайните нашествия. Боя се донякъде, при това изглежда основателно, че един ден, когато разполагаме с много по-обилен изворов материал, ще се окаже, че асимилационните процеси сред славянското (разбирай - българското) население в Източна Тракия са протичали със същата скорост, с която се е развивала славянската (разбирай - старобългарската) керамика тук. Приемането на християнството, което изглежда неизбежно за това население, обитаващо в непосредствена близост с Цариград, със сигурност е бил главният лост за неговото византинизиране.

Ако сравним сигурната славянска топонимия от VII-ХII в. с времето на най-всеобхватното българско заселване в Източна Тракия в началото на ХХ в., не може да не стане видно, че земите в ранното Средновековие, за които разполагаме с данни за заселване с българи (славяни от българската група), са такива и през 1912 г. Етническата карта на проф. Л. Милетич е показателна - и устието на Марица, и особено земите около Виза са много плътно заселени и във времето, което сега смятаме за върхово по отношение на българската колонизация на Източна Тракия. Това трудно, макар и не невъзможно, ще се окаже случайност.

И през Първото, и през Второто българско царство Одрин и Одринско остават гранични между България и Византия. Точно това показват писмените извори. Именно в граничния Одрин се установяват политическите бегълци от България, когато градът е византийски, там се подготвят византийските походи.

Пръв от българските владетели Крум превзема града през 813 г. Градът е български и при цар Симеон. През 1003 г. към него се устремява неслучайно цар Самуил. Към Одрин, към естествената граница, която трябва да брани, бърза цар Калоян през ранната пролет на 1205 г., за да защити държавата си срещу надутите рицари, там той ги избива като в скотобойна.

(следва)





Извори



"Те [аварите и славяните] казваха на жителите [на обсадените градове]: "Излезте, сейте и жънете; ние ще вземем само половината като данък". Понеже императорът [Маврикий (582-602)] не бе направил ров извън Одрин, те [жителите на града] обърнаха тогава [т. е. през 584 г.] поглед към имперския град. Императорът и неговите войски трепереха и бяха обзети от страх пред варварите."

Из "Летопис" на Михаил Сирийски



"И даде му [на господаря Крум (803-814)] бог да опустоши тези места и крепости: Сердика, Девелт, Констанция, Версиникия, Одрин . . . Той превзе тези защитени крепости, а на останалите бог даде страх и те [ромеите] ги напуснаха и избягаха . . ."

Из Първия хамбарлийски надпис, 813 г.



"При царуването на Лъв [V Арменец (813-820)] българският княз Крум с много войска тръгнал срещу . . . Одрин град и го превзел по закона на войната [813 г.]."

Из "Менологий на император Василий II", старобългарски превод в Станиславовия сборник от 1330 г.



"Като се насочил [господарят Крум] към Одрин, превзел го [през 813 г.] и преместил оттам 12 000 мъже, без да се броят жените, и ги заселил край Дунав."

Из "Хронография" на Лъв Граматик



"Той [цар Симеон (893-927)] обсадил Одрин, обкръжил го и го притиснал със силни нападения. Жителите [на града] били измъчени от глад и му предали града [през 914 г.]."

Из "Летопис" на Михаил Сирийски



"При благочестивия цар Калоян [(1197-1207)] българският род се въздигна, цялата гръцка земя бе покорена под десницата му . . . Той [Калоян] изпратил войници за плячка към Одрин, а по-голямата войска скрил . . . Поставеният пък от франките цар на име Балдувин [латинския цариградски император Балдуин I (1204-1205)], без да знае скритата измама, бързо с тия, които имал тогава под ръка, впуснал се върху тях. Те [българите] се престорили, че бягат, докато го довели до [скритата] войска. И изведнъж отвсякъде българите се събрали, уловили го и го отвели в Търново, дето го предали на смърт. Тогава, тъкмо тогава славният Калоян, цар български, мъжки се въоръжил против гръцката държава и всичките им градове опленил и разсипал, завладял цялата им земя дори до Драч."

Из "Похвално слово за св. Иван Поливотски" от патриарх Евтимий
162
18871
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
162
 Видими 
21 Април 2010 22:43
Тракииците са работели, макетата са ставали политици ( понеже са били и по близко до София).После са впрегнали цяла България да освобождава родните им чукари , да рискува и загуби спечелената вече източна Тракия.
21 Април 2010 22:55
Г-н Петрински
Чекаме отзиви от просветената, суперкоректната, актуалноосведомената и гневна гилдия на съсловието.


21 Април 2010 23:04
Добра статия.
21 Април 2010 23:44
Последният одрински опит на български политик беше този на Божидар Димитров. Както и да е, и то се провали безславно благодарение на нашенските деРмократи, историци втора ръка, турската пета колона и сие пишман българи. Е, и бате ви Бойко си каза тежката дума. Жалко, но факт!
21 Април 2010 23:51
От Одрин започва(ШЕ) България.
22 Април 2010 00:25
Едва по-късно, и особено след втората половина на ХVIII в. българската колонизация на Източна Тракия върви с ускорени темпове чак до началото на ХХ в.


един вид, българската държава се оказва най-яката спирачка на българщината.
22 Април 2010 01:01
Точно това има предвид Петрински и е прав. т.е българина не е завладявал източна тракия като е държал меч в ръката, а като е държал нещо друго (имам предвид рало).
22 Април 2010 01:34
Авторът е прав, освен че Одрин никога не е бил признат за български град от "международната общност" дори и в най-пробългарските й документи, на Цариградската конференция тук и Санстефанския договор тук. (Солун също, въпреки бай Ганя.)

Но въпреки това в края на Балканската война (първата) идва момент, в който никой - вкл. Турция - не ни оспорва земите до Мидия - Енос тук Тогава е бил моментът да се приемат реалностите и да се чака задаващата се ПСВ, за да се участва скромно на страната на Антантата и да се получи колкото може повече от Македония от Сърбия и Гърция - за компенсация на разширението им за сметка на Австро-Унгария и Турция (Мала Азия) - и цяла Добруджа от Румъния - за компенсация на разширението й за сметка на Австро-Унгария.

Заради прекаления ни фокус на Македония - заради избора на София за столица, заради много силното българомакедонско присъствие в политиката, армията, културата и пропагандата - изгубихме бадева много по-ценните от стопанска гл. т. земи в Добруджа (и южна, от 1913-16 и 1919-40 г.) и Одринско.
22 Април 2010 01:36
За тези, на които темата е станала интересна - онлайн публикация на "РАЗОРЕНИЕТО НА ТРАКИЙСКИТѢ БЪЛГАРИ ПРѢ ЗЪ 1913 ГОДИНА", Любомиръ Милетичъ, Българска Академия на Науките, София, Държавна Печатница 1918 г.:

Натиснете тук
22 Април 2010 02:05
Петрински, няма нито един историк до 10 век да говори за "славяни". Има няколко историци от това време (до 10 век) да говорят за роби. В 10 и 11 век главно по български писания се употребява словени, но като верско и културно понятие а не като отделен от българите народ.
Има обаче изобилие от исторически писания за българите на балканите преди 7 век:
1 Дюканж, Льо Киен и др. Започват списъка на архиепископите на България с Протоген Сердикийски, живял по времето на Константин Велики (АС с.202 и с.261).
2 в картата на Свети Иероним от 4 век, като взаимозаменяеми имена: “Mesia hec et Vulgaria“. Но тъй като една друга тъждествена информация се намира при Хронографа от 354 година, който Момсен издаде, където Ziezi ex ..
тъждествена информация се намира при Хронографа от 354 година
3 Мавро Орбини цитира сведения на Марк Аврелий Касиодор, че българите са се сражавали с римляните около 390 г. (МАВ с. 51-52).
4 Павел Дякон, Готфрид Витербски, Алберт Кранц и Павел Емилий пишат, че българите, които ЖИВЕЕЛИ ОКОЛО ДУНАВА, в 450 г. нападнали краля на лангобардите Агилмунд, убили го и разбили лангобардите.
5 В преписка към хрониката на Манасий се казва, че по времето на император Анастасий (491-517) българите ЗАВЛАДЕЛИ земите около Видин и Охрид (МАН с. 123).
6 Зонара в житието на император Анастасий пише, че българите нападали Иллирик (МАВ с.52) и че той е построил Дългата стена от Черно море до Мраморно море за отблъскване на техните набези (СИД с.50)(Началото на 6ти век).
7 Раич съобщава, че според Прай около 500 г. българите, предвождани от Либерт I или Бузар, ЗАВЛАДЕЛИ МИЗИЯ И СЕ ЗАСЕЛИЛИ В НЕЯ (РАИЧ с.81).
8 Лаоник Халкокондил - твърди: Или пък е по-добре да се каже обратното – че те (българите) са тръгнали от там (в предисторически времена), от областта при Йонийско море, преминали са Истър и са достигнали до отвъдната страна?
Има и много други исторически свидетелства че траките са българи. За повече информация - Виж тук

Редактирано от - плямпало на 22/4/2010 г/ 02:07:50

22 Април 2010 02:38
Плямпало,
Не само повечето историци (Прокопий Кесарийски, Йорданес, Псевдо-Маврикий, Теофилакт Симоката, Теофан Изповедник...) до 10 в., писали за славяните, ги наричат "славяни" (склавени), но така ги наричат и (пра)българите, например Омуртаг канасюбиги, който преместил "войската си срещу гърците и славяните" (на Тома Славянина). Славянските земи в Ромейското царство от 6 в. нататък били наричани от ромеите Sklavinia(i) (Склавинии). С идването на Аспарух южно от Дунава ромеите почнали да наричат нашите земи "България", като в израза "войната с България" (680 г.)
22 Април 2010 05:31
Чичо Фичо,
Предполагам че няма да Ве затрудни да си направите сам справка какво е било значението на думата склавус на латински. Тя е значела роби. От там и гръцката дума склавоне. От там през латински е и значението роб на съврмената английска дума слейв.
Също, ако един непредубеден читател чете пълния текст, а не само кратки откъси, на тези древни исторически писания, ще се убеди че става въпрос точно за роби. "Те (робите) завземат целия Балкански полуостров и веднага след това (естесвено с божията помощ) изчезват яко дим и мирът се възстановява" (преразкавам). Тоест става въпрос за въстания на роби и след разбиването им всичко си се връща на мястото си и робите не се споменават повече. От писанията се разбира че не става въпрос нито за народ нито за език а за социална прослойка - роби.
Българските историци са в голям грях че приемат безуслвно, като папагали тезата на Шафарик и Иричек за някакви "прабългари" и за някакви "славяни". Историческите извори кипят от доказателства за българи на Балканите дори от предисторически времена. За това че траките са всъщност българи; за това че тяхното разселване започва от тук от Балканите - пак в предисторически времена. В тези извори няма "прабългари", няма "славяни".
22 Април 2010 06:03
Добре че си имаме форумно плямпало, което да ни обясни как целокупната световна наука е в тежка заблуда и грях относно един фундаментален за етническата история на Източна Европа феномен. Плямпало, наивната ти вулгарноетимологична теория няма никаква стойност, тъй като е напълно несъвместима с употребата на понятието "славяни" във византийските текстове. Ако изобщо се решавам да ти отвърна, то е, защото ако не се противодейства заради хора като теб представите на българското общество за миналото може опасно да заприличат на онова масово псевдоисторическо и антинаучно антиквизаторско безумство, което владее политиката и държавната пропаганда в съседна Македония. Ето няколко примера от "Чудесата на св. Димитър Солунски", които не оставят съмнение, че иде реч за славянски етнос, а не за социално-правен робски статус. Текстът разказва за участието на славяни във варварските обсади на византийския Солун през 7 век. Трябва да се подчертае още нещо - в някои от описваните от документа епизоди славяните са под аварска власт, в други действат в съюз с прабългари и трети племена като независими и равноправни партньори, а в трети са напълно самостоятелни и под властта на собствени князе, тоест контекстът не допуска какъвто и да било робски статус:

107. И почти весь день они сокрушали друг друга, а войско мученика и преследовало и отступало с большей опасностью, ибо противник составлял, как уже было сказано, избранный цвет всего народа славян.

117. [Вождь аваров] призвал к себе все звериное племя славян — ибо весь народ был тогда ему подчинен — и, смешав их с некоторыми варварами других племен, приказал всем выступить против богохранимой Фессалоники.

179. И вот, как сказано, в епископство благочестивой памяти Иоанна случилось, что поднялся народ славян, бесчисленное множество, состоявшее из дрогувитов, сагудатов, велегезитов, ваюнитов, верзитов и других народов.

182. Когда весь народ славян построился в боевой порядок, чтобы согласованно и разом напасть на стены, славяне, которые были на судах, надумали при этом покрыть их сверху досками и так называемыми вирсами, чтобы, когда они должны будут напасть на стену, защитить суда от тех, кто бросал со стен в них камни и орудия.

198. Итак, упомянутый хаган аваров, охотно поспешив выполнить их просьбу, собрал все варварские племена внутри его [владений] вместе со всеми славянами, булгарами и многочисленными народами в неисчислимое войско и выступил через два года против нашего хранимого мучеником города.

219. Находившийся же поблизости народ славян не осмелился приступить к городу или его разрушить — в то время как раньше, когда стены стояли и горожане были спокойны, они хотели захватить его, — хотя в течение стольких дней земля непрерывно сотрясалась, и большая часть [города] внутри стен, как сказано, рухнула, и ворота были открыты, и большинство невооруженного народа было рассеяно в разные стороны, поскольку никто вообще не осмеливался войти в дом.

240. И из-за этого-то вышеупомянутые племена славян, а именно - со Стримона и с Ринхина вместе с сагудатами, вооружились с яростью против нашего города Фессалоники.


И така нататък, примерите в този документ са още много. За интересуващите се - текстът на "Чудесата на св. Димитър Солунски" може да се прочете на следния адрес:

Натиснете тук

Редактирано от - THX_1138 на 22/4/2010 г/ 06:12:35

22 Април 2010 06:39
Императорската османска столица Одрин е български град. Звучи нелепо даже и за човек който не е посещавал града. За който го е посетил твърдението е израз на необяснима грандомания.
22 Април 2010 06:40
Абе, плямпалото....


Ти да не си онова - зиезиту, А?


22 Април 2010 06:41

http://www.nd.edu/~archives/sss.htm
servio : (+ dat.) to be a slave to, serve.
servitus : serviude, slavery.
servo : to watch over, keep, protect, observe, save, reserve.
servus : slave, serf.


http://www.nd.edu/~archives/fff.htm
famulatus : servitude, slavery, service / an extablishment of slaves.
famulor : to be a servant, to serve.
famulus : servant.
famulus : serving, servile / a servant, slave.

малко латински за обучение на плямпариите
22 Април 2010 06:46
Има известно препокритие и преплитане на роби и българи. От там произтичат и съвремените внушения за "славяни". Естествено робите не са народност а социална група, но на Балканите, на юг от Дунав робите са главно от българска народност. Рим първо завоюва Македонската държава във 2ри век преди христа. След това се водят и войни и политически ходове за завземане на обширните земи на българите - Стара Велика България. Едва в средата на 1ви век това се постига, тоест близо 2 века и половина. Но Рим не завладява цялата Стара Велика България. България продължава да същесвува на север от Дунав. Тогава Траян се принуждава да премине на север от Дунав. За първи и единствен път Рим отива на север от Дунав и в края на 1ви век завладява част от земите на останалат на север България. С това затвърждава поробването на балкнаската част на България. Народа и до сега помни това поробване (Цар Траян има магарешки уши). Но римското владичество на северната страна на Дунав трае едва 2 века. През втората половина на 4ви век набезите на българите на юг от Дунав зачестяват. И така 3 века войни докато в края на 7ми век България си освобождава земите на юг от Дунав.
22 Април 2010 06:56
Чарли Дарвин, не не съм Ziezi, но признавам че той ме запали преди 12 години за древната история на България.
Относно sclavus. Има ги куп в интернет. Ето първото което ми попадна Връзка:
ME sclave < ML sclā vus (masc.), sclā va (fem.) slave, special use of Sclā vus Slav, so called because Slavs were commonly enslaved in the early Middle Ages; see Slav. Това с наклонените букви го оставям нарочно за да се изкефите на "историческото" обяснение.
Относно servus, оставям на Вас да направите тънката разлика между слуга и роб. И латините тогава и англичаните сега я правят тази разлика.



Редактирано от - плямпало на 22/4/2010 г/ 07:12:06

22 Април 2010 07:11
Плямпало, дружески те съветвам да не елементаризираш този форум, превръщайки го в трибуна на антинаучното автохтонно суеверие, което твърди, че българите са населявали земите на съвременна България още от дълбока древност. Вече ти бяха дадени както текстове, в които за славяните експлицитно се говори като за етнос, така и такива, в които те са недвусмислено отделени от прабългарите. Вулгарната етимология, която предлагаш, по никакъв начин не може да реинтерпретира тези документи в различен от прекия им смисъл. Между другото, изпитвам искрено съжаление към всеки последовател на Зиези, чието трезвомислие тълкува основите на нашата история като противоборство между народа на светлината, тоест българите, и техния космогоничен антипод, народа на мрака, който (в духа на добрия стар антисемитизъм) са юдеите, подпомагани техните марионетки. Предвид това никак не е случайно, че Зиези намери поле за приложение на безумията му именно в средите на фашизоидната и маргинална като концептуална насоченост Политическа партия Атака.

Редактирано от - THX_1138 на 22/4/2010 г/ 07:13:45

22 Април 2010 07:15
Зиезе,
Това товето са приказки от вида че Слънцето било кръстено на Слънчогледа.....
22 Април 2010 07:29
антинаучното автохтонно суеверие

Препрочетете точки 1-6 от 02:05:45. Уверявам Ви това е само върха на пирамидата. Доказателствата са много, много повече.
Точка 7 не я препрочитайте. Ето Връзка към съвестния превод на saur. Никъде няма цитирани "славяни" нито "прабългари" А цитирания откъс по-надоло е на някакъв Dremen:
Еххх, местни сме си отвсякъде. Чудесно писание.

След това той тръгнал срещу мизийците и трибалите. Това племе е най-древното и най-многобройното измежду всички народи на земята.
....
Това, което знам със сигурност, е, че тези народи, ако и да се различават помежду си по имена, по обичаи почти не се отличават, а е очевидно, че и до ден днешен те си служат с един и същ език.
....
И тъй, аз зная, че и трибалите, и мизийците, и илирийците, и кроатите, и поляните, и сарматите имат един и същ език: ако трябва да се изкажа, вземайки предвид това обстоятелство, то те по род са едни и същи и са едноплеменни.

Исторически и тогава не се е знаело окъде на къде е било движението, дали ... тръгнали от там, те преминали Истър и достигнали до областта при Йонийско море ... Или пък е по-добре да се каже обратното – че те са тръгнали от там, от областта при Йонийско море, преминали са Истър и са достигнали до отвъдната страна? Във всеки случай аз не бих могъл да се произнеса категорично по този въпрос.

Да ама с днешна дата генетиката внася яснота и по отношение на движението:
- Тукашни сме; - исторически и генетично
- Движението е от тук нататък. - генетично.
22 Април 2010 07:32
Чарли Дарвин,
Отново, не съм Ziezi а само един многото българи които той е пробудил. Дадох връзка към неговиата страница защото там има много достоверна информация.
22 Април 2010 07:36
Да-а-а, няма сила, която да озапти спамъра у правоверния автохтонец. Ти му говориш за първобългарските надписи и "Чудесата на св. Димитър Солунски" от 7-9 век, той отскача към Лаоник Халкокондил, живял през 15 век!
22 Април 2010 07:51
плямпало,
Дали ще ти бъде удобно да ни просветлиш какво да правим с цялата археологическа среда в периода V-VІІІ в? Къде са им жилищата, керамиката, сечивата на твоите автохтонци? Щом са си оттука и никъде не са ходили, защо няма приемственост в материалните следи от времето до края на VІ в. и след това? И Петрински тук преди време е писал за славянското заселване на Пелопонес и Тесалия. Какви са тия нови жилища, керамика и сечива, които се срещат размесени с местната култура. И имат своя първообраз сред паметниците на Пенковската археологическа култура или на културата Прага.
А, сетих се, извинявай. Това са робите, които по интернет са си харесали жилищата, керамиката и сечивата в посочените археологически култури, попрефасонирали са ги за заблуда на бъдещите поколения и така се е получила тая ерзацкултура. Ама не, пак нещо не се връзва - ами какво да правим с прекъсванията на живота в толкова много археологически обекти след края на VІ в. и по-късното им възстановяване. Много са гадни твоите автохтонци, сигурно са затаили дъх за примерно два века пак с цел да ни прецакат нас, бъдещите поколения, та да има да се чудим и маем какво ли е станало. Хитреци са твоите хора, да знаеш . . .
Апропо, като превеждаш така свободно от латински и от други езици, трябва често да сме се срещали, много малка е тая общност и всички се познават.
22 Април 2010 07:53
Никога няма да мога да си обясня откъде се пръкват всички тия безумни идеи
22 Април 2010 08:05
Добра статия този път.
Редник Саут, радвам се да те видя!
Фичо, има няколко неща които ме дразнят в wiki-то, отностно Македония. Знаеш ли как може да изпратиме complaint?
22 Април 2010 08:07
A, между другото, ето каква е цялата ситуация към 1912г:
Натиснете тук
22 Април 2010 08:09
"Чудесата на св. Димитър Солунски"
Оригинала е на елински.
Ето единственото споменаване на робите:
При царуването на Мавриций(8) аварите(9) поискали голям данък от жителите на Византия, но императорът отказал да изпълни искането им. Тогава те събрали огромна войска, в която влизали главно роби
Връзка
Говори се за авари - Произходът на аварите е неизяснен и за войници набрани от роби. Да споменати са илири, внадали а да и за народа християни.
22 Април 2010 08:16
Къде са им жилищата, керамиката, сечивата на твоите автохтонци

Навсякъде из българската земя и на север и на юг от Дунав. Пълно е със български архиологически находки от всякакви епохи. Обаче няма нито една находка на "славяни", нито една и за ляк. Как се обеснява това ли - с землянки. "Славяните" живеели в землянки, а те пустите му землянки се рушали и нищо не се е запазило.
22 Април 2010 08:19
Преди кнез Пребънд не е ли имало хора в тоя регион, та историята му започва от там?
Защо ли са го наричали Адрианопол?
Имало ли е град, когато през 378 година готите побеждават и убиват император Валент?
Защо ли за него говорят като за Одрис и Орестея?
Какво е станало през 922 година?
Кога кан Крум е превземал Одрин? Аз съм чувал от познати, че е властвал над Адрианопол?
Авторе, КЪДЕ намери в документи, хроники, надписи от Средновековието название "Византия"?
Защо градът е наричан Адрианопол по време на Балканската война /поне така показва надписът на третата снимка -
Натиснете тук, а нашите историци се боят да използват класическата топонимия?
Не по същата ли причина пишат / и е смешно да се чете/, че хетите, да речем, са живели на територията на Турция? По време, когато за тая напаст не се е и чувало?
Абе, питам си се - ама аз съм лаик, не се кича с титли, фирми и тенекийки.
---------------------------------
Блогът на Генек
22 Април 2010 08:21
Това не е вярно. Българските (прабългарските) паметници са строго локализирани в днешна Североизточна България и (почти) никъде другаде. На север от Дунава съвсем няма накива паметници. Ако се сетиш са някои археологически обект, който смяташ за български (прабългарски) на север от Дунава дай да го обсъдим.
22 Април 2010 08:22
Старогръцкия на "Чудесата" не ни плаши. Давай.
22 Април 2010 08:26
Плямпало, нищо лично, ама на латински роб е servus. Иначе, няма проблем, плямпай си.
22 Април 2010 08:33
THX_1138,
понеже претендираш за научност, те моля да посочиш източник, в който се говори за народа "прабългари" и се споменава за държава Византия. ще съм ти благодарен, защото не ми се иска в науката да се използват термини, които са вкарани там по политически причини.
нека не забравяме и Раковски. добре е да го четем отвреме на време, за да не забравяме, че сме българи.
22 Април 2010 08:35
той отскача към Лаоник Халкокондил, живял през 15 век
. Лаоник Халкокондил е живял в 15ти век, но е писал история на българите и е изказвал мнението си за тях, тоест това което е знаел по исторически писания към 15ти век от предисторията та до началото на 15ти век. То и Петрински жевее в 21 век и претендира да пише "история".
22 Април 2010 08:49
THX_1138,
цитираш житие на православен светец. предполагам си запознат какво е отговорил патриарх Фотий на въпроса на княз Борис "какво да правим със старите книги?". по отношение на древните български летописи православните гърци са довършили това, което православните ромеи са започнали по-рано. та от там насетне е по-добре да не насосваме преводи на чужди източници по начин, по който да съвпадат с текущата политика.
22 Април 2010 09:37
ПРОЛОГ ЗА ХРИСТА ОТМЕРЕН НА ТЪЛКОВАНИЕТО НА СВЕТОТО ЕВАНГЕЛИЕ
НАПИСАН ОТ КОНСТАНТИН

(АЗБУЧНА МОЛИТВА)


/Написано е през 893-894 г, т.е . 9-ти век!/

Аз се Богу моля с тия думи:
Боже на творението всяко и създателю
на света и видим, и невидим,
Господ Дух прати, животворящия,
за да вдъхне във сърце ми слово,
което помощ ще даде на всички,
живеещи по твоите наредби.
Защото е светило ярко на живота
законът тввой и светлина по пътя (по Притч. 6:23).
Който думите евангелски жадува,
моли той и даровете твои да получи.
Лети сега и племето славянско!

Редактирано от - Benedicta на 22/4/2010 г/ 09:39:33

22 Април 2010 09:41
"За буквите"

Черноризец Храбър



(IX-X в.)



Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
22 Април 2010 09:48
Проглас към Евангелието



Св. Кирил Философ
(Според някои учени словото е написано от епископ Константин Преславски, живял през IX-X век).

Което са пророците някога предрекли:
Христос идва да сбере народите (по Ис. 66:18),
защото светлина е той за целия свят (по Йоан. 8:12).
Ето, сбъдва се в Седмия век то.
А казаха те: слепи ще прогледнат,
глухите ще чуят писменото слово (по Ис. 29:18),
ще познаят Бога както подобава.
Затова чуйте всички славяни!
....
Слушайте, цял славянски народе,
слушайте Словото, що от Бога дойде,
Словото, що кърми душите човешки,
Слово, що укрепва сърца и умове,
Слово, подготвящо всички да познаят Бога.

Редактирано от - Benedicta на 22/4/2010 г/ 09:49:35

22 Април 2010 09:53
Генек, не разлайвай кучетата

22 Април 2010 09:56
Бог обогати с богопознание много народи, а най-вече увенча с богоизплетен венец многоплеменния славянски народ
Из Похвала за нашия блажен отец и славянски учител Кирил Философ

От св. Климент Охридски


Редактирано от - Benedicta на 22/4/2010 г/ 09:57:45

22 Април 2010 10:01
Случи се по онова време, че славянският княз Ростислав и Светополк изпратиха от Моравия [пратеници] до цар Михаила
...
Тогава царят каза на Константин Философ: "Чуваш ли, Философе, тези думи? Друг освен тебе не може да свърши тази работа. Тъй че ето ти много дарове и иди, като вземеш със себе си и брата си, игумена Методия. Защото вие сте солунчани, а всички солунчани говорят чисто славянски."

Из Пространно житие на архиепископ Методий

От св. Климент Охридски
22 Април 2010 10:06
Бени, неска си романтично-лирично настроена.
22 Април 2010 10:06
Никога няма да мога да си обясня откъде се пръкват всички тия безумни идеи

мазохизмът, самоунижението, обругаването и отричането на дедите виреят добре в някои тъмни, дребни душици.
22 Април 2010 10:13
Аз само питам! Само питам...
Макар някои хора да са свикнали на готови отговори и хич не щат и да помислят за въпрос.
22 Април 2010 10:18
Колеги, България може да не започва от Одрин, но Одрин започва Европа.
22 Април 2010 10:38
С чево начинаеться Родина ?
Пресолил я е манджата тоз път , автора !
22 Април 2010 10:52
Мечти, мечти човешки. Ако погледнете картата на Царство България преди да е завладяна от Османците ще видите, че границата минава непосредственно под днешния град Царево. Такива мераци докараха България до две национални катастрофи. Ако националните граници започваха от местата насели с едно или друго население, то тогава границите на държавите в Европа се нуждаят от доста корекций.....

Редактирано от - sybil на 22/4/2010 г/ 14:04:35

22 Април 2010 11:12
Одрин е основан през 125 година от император Адриан и е владян от римляни, готи, византийци, латинци, а между 1361-1453 е бил дори столица на Турската империя – факт, неизвестно защо премълчан от Петрински. И тъй като България го е владяла само епизодично, Петрински да ме прощава, но България започва не от Одрин, а след Одрин! На всичко отгоре П. е събрал от триста кладенци вода за славянските имена на селата и населението наоколо, а най-важното е опуснал - че града си го наричаме Одрин само ние българите. А историческите имена на града всъщност са две - Адрианопол и Едирне. И почти е сигурно, че точно под тези имена той фигурира в документите, на които Петрински се позовава. Затова че той премълчава и този факт, има само едно обяснение - ако каже Адрианопол или Едирне вместо Одрин, и добави, че преобладаващото население на града никога не е било славянско, цялата му теория за великата колонизаторска роля на славяните по тези земи ще отиде на кино. Ще излезе, че администрацията на града, с мълчаливото съгласие на централната власт, просто е допускала заселването на славяни в буферните земи, пустеещи от многото водени по тези места войни. Следователно тук не става дума за колонизация, ръководена и подкрепяна от Метрополия, а за най-обикновено заселване, каквото е ставало и на много други места. Във Варненски окръг, например, има цели тракийски села, има и шопи (с. Цонево), черкези в Добруджа, както и българи от цялата страна, дошли след изтеглянето на румънците. И тях ги наричат не "колонизатори", а просто "заселници" или "приселници".
22 Април 2010 11:20
Луд умора няма е казал народа. За едни сме наследници на хети, за друг на готи за трети на траки и пелгаски. За друг Варна (пьрдон черноморската Венеция) е центьра на цивилизацията. Някой подскачат при всяко споменаване на Византия след като на всички е ясно как се е наложило названието. Трябва ли тогава да се сьрдим на макетата за който родината им почва от Ганг..
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД