:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 238
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Живеем трета година в стагнация

Появи се парадокс - работните места намаляват, доходите не растат, а потреблението се увеличава. Мерките на Дянков може би все пак дават резултат
За поредно тримесечие българската икономика успя да се представи по-добре от повечето страни в ЕС. ЕС и еврозоната в частност отбелязаха отрицателен растеж както на тримесечна, така и на годишна база за второто тримесечие на 2012 г., докато България успя да се задържи на повърхността с ръст от 0.2% на тримесечна база и 0.5% спрямо година по-рано според сезонно изгладените данни на НСИ и Евростат. Сред страните, които бележат растеж (и тримесечен, и годишен) на фона на общия спад, са Германия, Австрия, Финландия, трите балтийски страни, Швеция, Словакия. В същото време Унгария се присъедини към групата на тези, които са в рецесия.

Като имаме предвид мрачната като цяло картина в ЕС, интересно е да се види



откъде идва растежът,



бил той и скромен, в България. Тримесечните сравнения показват, че от страна на предлагането ръстът в индустрията и услугите е успял да неутрализира свиването на аграрния сектор. От страна на търсенето и индивидуалното потребление, и инвестициите са отчели ръст спрямо първото тримесечие.

Сравненията с година по-рано разкриват обаче по-различна картина. Въпреки лекия си ръст на тримесечна база и отчетеното повишение на инвестиционния внос в данните за външната търговия, инвестициите през второто тримесечие остават под нивото си година по-рано. С други думи, брутното капиталообразуване продължава да се свива за 14-о поредно тримесечие (от началото на 2009 г.), но с все по-бавни темпове. Предвид лекия ръст на инвестициите миналото тримесечие според сезонно неизгладените данни (на годишна база) и все по-слабия спад на изгладените данни може да се предположи, че инвестициите вече са достигнали дъното си или най-вероятно ще го достигнат следващото тримесечие. Оттам насетне (от 3-тото или 4-тото тримесечие на 2012 г.) може да се очаква постепенно възобновяване ръста на инвестициите. Към момента няма изгледи за по-сериозен (двуцифрен) растеж в краткосрочен план. Но в по-дългосрочен план притокът на капитали с високи темпове би могъл да се възобнови само и единствено с възстановяване на чуждите инвестиции. А за да се случи това, ще трябва дълговата криза в ЕС ако не да се разреши, то поне да се успокои за по-дълъг период.

Освен инвестициите данните за потреблението също заслужават коментар. Индивидуалното потребление (за разлика от колективното, т.е. държавното) се засилва, като расте за второ поредно тримесечие както на тримесечна, така и на годишна база.



Това е озадачаващо,



защото данните за пазара на труда показват продължаваща загуба на работни места (т.е. свиване на заетостта) и постоянно задълбочаване на безработицата от второто тримесечие 2009 г. насам. Данните за депозитите на домакинствата в банките, които са традиционен индикатор за спестяванията на населението, също показват стабилно нарастване от 2009 г. насам. Увеличаването на спестяванията от своя страна предполага засилени предпочитания към отложено сегашно потребление за сметка на бъдещо такова. В същото време обаче статистиката за БВП показва увеличаващо се потребление в настоящето.

Едно възможно обяснение за този "парадокс" са засилените мерки за борба със сивата икономика тази година и най-вече свързването на касовите апарати на различни търговци директно с НАП. Може би тези мерки са дали резултат и затова отчетените обороти са по-високи спрямо година по-рано. Най-вероятно те са и едно от обясненията за скока на приходите от ДДС в бюджета тази година (покрай по-високите цени на горивата). Т.е. дори и потреблението реално да не е повече, част от сивите обороти са изсветлели и показват по-голямо потребление.

Но така или иначе ръстът на икономиката тази година се забавя спрямо 2011 г. Третото тримесечие би могло да разчита на добрия туристически сезон, но пък очакваните добиви в селското стопанство вероятно ще са по-ниски (особено при зърното, където лекият ръст на пшеницата няма да успее да компенсира значителния спад на царевицата и слънчогледа) и това донякъде ще изтрие положителния ефект от туризма върху брутния продукт. Като цяло 2012 г. се очертава като трета поредна година на стагнация за българската икономика - след кризисната 2009 г. - със символичен ръст между 0 и 1%. Към момента рискът от рецесия в ЕС, който да "зарази" и България, остава на дневен ред, но по-вероятният сценарий за страната все пак е стагнация.

Стагнацията на фона на рецесия при всички положения е по-добрият изход, но в никакъв случай не е причина за радост. През 2011 г. икономиката на България все още беше далеч под предкризисното си ниво и по всичко личи, че ще остане там поне още 1-2 години, ако продължава да се възстановява с такъв неубедителен темп.
21
3555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
23 Август 2012 20:30
Живеем 23 години в преход от питномното към дивото!?
23 Август 2012 20:53
сезонно неизгладените данни (на годишна база) и все по-слабия спад на изгладените данни

Брех, да му се не види, не знаех, че и данните ги гладят
23 Август 2012 21:08
Какви са мерките на Дянков, че нещо не се сещам?! Да са живи и здрави българите в чужбина, които пращат пари на роднините си в България....
23 Август 2012 21:12
Десислава Николова, ИПИ


23 Август 2012 21:14
Другарки и другари от статистиката, финансовите институции, ПиАрите, агенциите за проучване...и другите обикновенни пеераси!
Моля, поспрете малко стремителния ръст, че да не си отпраскаме главата в некой случайно попаднал на пътя на възхода ни таван!
Глава - твърда, нема страшно, но от високо кат се падне - не се знае доле на какви кълбета ще станем, дет викаше един от паркинЗите.
Там ред няма - я ние, я и вие, я сите - тугедър у киреча.
23 Август 2012 21:44
Щом като и фондация ИПИ нямат обяснение за нарастващото потребление и масовото "чактрикити" по кръчмите и курортите, скоро време везирът ше го отнесе!
23 Август 2012 22:25
Стагнация, рецесия, криза, глупости, глупости. Тия понятия са за икономиката, а у нас има само бледо подобие на икономика. През 2008-ма се спука балонът с недвижимите имоти и сега сме на нивото на 2003-та - 2004 г. Криза няма, просто едни пари дойдоха, позавъртяха се насам и се ометоха в обратна посока. И занапред ще е все така, някой ако бленува за "европейски" доходи, да емигрира овреме и да избягва PIGS.
Да не си приписвам чужди мисли, в тоя смисъл се изказа Андрей Райчев, ако не се лъжа.
23 Август 2012 23:42
Безплатен съвет- избягвайте и тухлите ( BRIC's). Oсвен ако не сте пукната керемида-полюционер.
24 Август 2012 00:32
Данните на НСИ ми напомнят следния виц:

Отива един 45 годишен мъж при сексолог.
- От какво се оплаквате? - пита го докторът.
- Докторе, ние с жната го правим един път в седмицата, и то само по веднъж!
- Е от колко години сте женени? - пита доктора.
- От 20 години!
- Е добре де. От какво се оплаквате тогава? - Пита доктора.
- Е как от какво! Комшията и той е като мен, но казва, че го правят три пъти в седмицата, и то по три пъти!
- Ами казвай и те бе! Кой ти пречи?
24 Август 2012 03:13
Увеличаването на спестяванията от своя страна предполага засилени предпочитания към отложено сегашно потребление за сметка на бъдещо такова. В същото време обаче статистиката за БВП показва увеличаващо се потребление в настоящето.
Що увеличаването на спестяванията да не предполага прехвърляне на депозити на физически лица било от съседна държава или на гастарбайтери? Увеличеното потребление как се измерва? Преди 10 литра бензин за 23 лв., сега 8 литра за 24 лв., хоп потреблението увеличено с 1 лв.
Атанас Димитров Само дето си изпуснал "фондация" пред "ИПИ". Не за друго, а да се знае, че е въдух под налягане, на български - пръдня.
Баси тая икономическа наука, де и фондации са почнали да се "озадачават", "предполагат", "отрицателно да ръстат" и всякакво "хвърляне на боб". То една гадателка от улицата щеше да направи по-смислена прогноза от този "парадокс" тука.

24 Август 2012 08:10
Тази статия изпълнена с дезинформация и откровени глупости е обида към аудиторията на вестника!
24 Август 2012 08:16
ЕС и еврозоната в частност отбелязаха отрицателен растеж както на тримесечна, така и на годишна база за второто тримесечие на 2012 г., докато България успя да се задържи на повърхността с ръст от 0.2% на тримесечна база и 0.5% спрямо година по-рано според сезонно изгладените данни на НСИ и Евростат.
Как и кога ще настигнем хамериканците? С тези мижави проценти в областта на статистическата грешка.
24 Август 2012 08:22
Увеличаването на спестяванията от своя страна предполага засилени предпочитания към отложено сегашно потребление за сметка на бъдещо такова. В същото време обаче статистиката за БВП показва увеличаващо се потребление в настоящето
Преди няколко дни се каза, че 200 семейства у нас притежават толкова средства в депозити, колкото останалите над 7 милиона от народонаселението. Така, че в условията на криза нарстват само депозите на тези семейства.
24 Август 2012 08:45
За поредно тримесечие българската икономика успя да се представи по-добре от повечето страни в ЕС.


По-нататък какво да й четеш на статията...
24 Август 2012 11:43
Живеем много десетилетия в мизерия!
24 Август 2012 12:44
Тая сороска изтърсетина направо ме занити! Що не ходи да се интерпретира някъде другаде?
Ми като се вдигат цените, потреблението даже и да спада фактически, в относителни стойности ще се вдига. Дянков и икономически мерки - Смеееех! Аман от шушумиги.
24 Август 2012 14:59
Рики Еповери
23 Август 2012 23:42
Безплатен съвет- избягвайте и тухлите ( BRIC's). Oсвен ако не сте пукната керемида-полюционер.

Тоя перманентно е без прозак...
24 Август 2012 15:14
Аман от калинки дето ни напъплиха
Сега и десиславки започнаха да се появяват. Няма ли мухозол срещу тях?
24 Август 2012 15:20
Султанът изпратил Великия везир сред народа да види и да докладва как живеят хората.
- Ядат и пият по цял ден, кръчмите са пълни, Господарю - казал Великият везир, след като се върнал.
- Намалявайте данъците - казал угрижен Султанът. След време пак изпратил Везира сред широките народни маси.
- Сега как е? - попитал султанът
- Работят по цял ден, нищо друго не правят, кръчмите и улиците са празни. Не е добре, какво да правим, господарю?! - изплакал Везирът
- Увелчавайте данъците - заповядал Султанът.
24 Август 2012 16:03
След като БВП нараства за сметка на крайно потребление и е съчетано с нарастване на спестяванията това означава че би следвало доходите да нарастват. В условията на валутен борд това не може да стане чрез емисия и имаме или външни трансферати или имаме силно неравновесие при спестяванията на домакинствата където претича увеличения доход. Ситуацията е възможна само ако имаме претичане на възможно инвестиционно търсене в спестявания на домакинствата. ( т.е собствениците на активи не виждат смисъл да инвестират). И понеже нямаме ръст на заплатите нито в бюджетния нито в частния сектор и имаме спад на дела на пенсиите в потреблението то следва че потреблението нараства благодарение на външни трансферати или от харчене на спестяванията на групите без инвестиционни възможности поради инфлацията на нискоеластични стоки за крайно потребление -енергия,комунални услуги и базови храни. Интересно ако пресметнат БВП по производство дали ще получат същите данни. Хипотезата е характерна за икономика в рецесия и е дълга та скръбна. Ама толкова им е багажа на клакьорите, важно е да се направят наколенки на Дянков - да нямат някое еврофондово събитие ???

а иначе Данните показват ръст на разлоението което и така си го знаем ,
24 Август 2012 18:47
RAKITA, обратното , бе чоджум. Най - напред работят и се мъчат, най-накрая пият и се веселят/ какво друго им остава/.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД