![]() |
Номинацията бе свързана с гаф на пресцентъра на МС, който доведе до това, че за известно време официалният кандидат за министър бе зам.-мнистърът на образованието Милена Дамянова.
Борисов направи изявление в МС пред оператори на електронните медии. Пресцентърът на МС съобщи, че Милена Дамянова става министър на образованието. Объркването дошло от самото изказване на Борисов. Той заявил:
"Остават няколко месеца до изборите. В парламента имаме един закон за средното образование. Аз мисля, че Милена ще се справи добре в течение. Ще предложа на парламента, след като съгласувам с Изпълнителната комисия на партията, акад. Воденичаров, който е председател на БАН, да заеме този пост. Той ще си вземе неплатен отпуск. Исках първо на вас да ви го представя като колеги. Безспорен учен. Неслучайно беше избран за председател на БАН от хората там. На нас ни трябва през тези 3-4 месеца фондът за научни изследвания да заработи. Смятам, че Воденичаров е един добър кандидат. Надявам се бързо Желязков (Росен - главният секретар на МС - б.р.) да подготви документите, а Цветанов да го запознае с колегите от ГЕРБ. Аз съм убеден, че дори опозицията в парламента ще го приеме. Ще бъде добре за министерството като такова."
От тези думи пресцентърът на МС преценил първоначално, че Дамянова става министър, а Воденичаров - шеф на научния фонд. Впоследствие оттам уточниха, че според казаното в началото на заседанието на Министерски съвет Милена Дамянова ще остане заместник-министър на образованието, а за министър на образованието ще бъде предложен настоящият председател на Българската академия на науките - Стефан Воденичаров.
69-годишният Стефан Воденичаров бе председател на Инициативния комитет за предизвикване на референдума за АЕЦ "Белене". Той е шеф на Института по металознание.
"Приех предложението, защото мисля, че сме бедни, защото произвеждаме малко и недостатъчно. Без образование, без наука и иновации ние не можем да увеличим нашия потенциал. От 4 млн. работоспособно население около 3 милиона и кусур са хората, които са заети в производството", бяха първите думи на акад. Воденичаров, който присъстваше на правителственото заседание.
В понеделник досегашният министър Сергей Игнатов подаде оставка поради скандалите във Фонда за научни изследвания.
Изпълнителният съвет на Фонд "Научни изследвания" прие вчера оставката на проф. Рангел Гюров като председател на съвета. Оставката на Гюров бе поискана заради скандала с финансирането на научни проекти от фонда. След откритите злоупотреби постовете си напусна и шефът на фонда Христо Петров.
Сергей Игнатов беше добър министър, направи много неща. Това каза премиерът Бойко Борисов в началото на заседанието на Министерски съвет. По отношение на фонд „Научни изследвания” Борисов каза за Игнатов: Той се забави, спори с мен, оспори доклада на нашия Инспекторат и затова се наложи да се разделим.
„Иначе беше добър министър, направи добри неща. Законът за средното образование е в парламента [предучилищното и училищното]. Преместихме Оперативната програма в Министерството на образованието, така че има заслуги, които не мога да отрека. Но това негово колебание и опит да се защитят хора, които не заслужават тази защита, и създадоха проблеми – професори и академици да се замерят с това коя рецензия е скрита и коя не е пусната...”, каза премиерът.
„За мен винаги е виновен този, който е там, за да контролира и организира дейността. Разбира се, и законът, и поправки в него трябва да се направят, защото прекият контрол не е негов, но след като по негово предложение се назначават отговорните хора в борда като председател на борда, като изпълнителен директор – можеше да отреагира още в началото на месец януари. Не го направи – това е причината да се разделя с него”, каза министър-председателят.