Инатът на правителството да натиска надолу цените на тока е заложил в тях същинска бомба със закъснител. Това вече се признава, макар и завоалирано, в доклад за състоянието на енергетиката, подготвен от министерството на Драгомир Стойнев и внесен за обсъждане в парламента. Макар че документът няма ясен извод за опасното антипазарно поведение на управляващите, в него се цитира предупреждението на Държавната комисия за енергийно регулиране, че намаляването на цените се прави, като се изгнорират съществени разходи на фирмите по енергийната верига и че тези разходи неминуемо трябва да се включат в следващ ценови период. В тази връзка ресорното министерство МИЕ предлага в доклада "да бъде иницииран диалог с ДКЕВР и заинтересованите дружества за решаване на възникналите проблеми".
Още през юли 2013 г., когато се готвеше августовското пресиране на цените на електроенергията, ДКЕВР посочва, че то е за сметка на редица видове "невключени разходи, свързани с надеждното и сигурно функциониране на системата", които рано или късно трябва да бъдат отразени. Регулаторът посочва 5 групи такива разходи - сред тях и 300 млн. лева задължения на НЕК към производителите на ток от слънце и вятър, които са натрупани до средата на 2013 г. Това е цитирано в доклада, внесен в НС. Освен това в тарифите не са включени прогнозните разходи за закупуване на квоти за CO2 емисии за предстоящия регулаторен период. По този повод зам.-шефът на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски коментира, че "ДКЕВР не признава разходите на топлофикациите за покупка на квоти вредни емисии и разчита топлофикациите да намерят начин да се справят с добри мениджърски практики".
В крайните цени на тока не са отразени и разходите за постигане на целите за енергийна ефективност - което засяга търговците на енергия на дребно, част от промишлените предприятия и публичните сгради с над 1000 кв.м разгъната застроена площ. Целта е до 2016 г. страната ни да икономисва по 1% от крайното енергийно потребление. "Ако не спазим тези цели, може да се стигне до въвеждането на нова добавка за енергийна ефективност в цената на тока", заяви за в. "Сега" Георги Базаджиев от Българската асоциация "Природен газ". Тарифите не включват и разходите за балансиране, което се налага, когато има разминаване между очакваното потребление и произведеното количество ток.
Енергийният експерт Атанас Тасев коментира, че "през последните няколко години енергетиката е територия на политическо противопоставяне и че положението ще се нормализира едва когато електроенергетиката премине изяло към либерализиран пазар. "Това, което предстои, е скок на цените, тъй като те дълго време са били под икономически обоснованите нива", каза Тасев пред Bulgaria on air.
ОТВЕТ
Задлъжнялостта на НЕК от над 2.6 млрд. лв. не се дължи на зелената енергия, а на лошо политическо управление на отрасъла и големи кредити, обяви фотоволтаичната асоциация, след като премиерът Пламен Орешарски обяви, че таксата трябва да спасява НЕК от фалит. Таксата, предложена от "Атака" и безпринципно подкрепена от БСП и ДПС, фактически по европейските регламенти се явява държавна помощ за фалиралата НЕК, което е недопустимо и незаконно", категорични са от асоциацията.
Задлъжнялостта на НЕК от над 2.6 млрд. лв. не се дължи на зелената енергия, а на лошо политическо управление на отрасъла и големи кредити, обяви фотоволтаичната асоциация, след като премиерът Пламен Орешарски обяви, че таксата трябва да спасява НЕК от фалит.
Като прочете подобно сложно изречение от ЕЖК, мойто РС(писи) почва да се тресе, запецва, и писука.Поради което се налага да го погалям по пъпчето с надпис "Reset".