:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 116
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Дефицитът в енергетиката може да мине 1.4 милиарда лева

Дори евентуален скок на цените няма да помогне достатъчно, смятат от ИПИ
Калоян Стайков


С всеки изминал ден прогнозите за дупката, която ще се отвори от намалението на тока с 0.66% от юли, стават все по-мрачни. Експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ) изчислиха, че дефицитът ще мине рекордните 1.4 милиарда лева и това може да изправи системата пред фалит. Вчера институтът представи доклада си за ефекта от регулациите в енергетиката.

"Ако трябва да обобщим регулаторната политика от 2013 г. насам в сектора с няколко думи, те биха били произвол, непредвидимост, липса на оценка на ефектите, популизъм и управленска зависимост", заяви вчера икономистът Калоян Стайков. По думите му ситуацията към момента е станала още по-сериозна. Той дори допусна режим на тока. "Много вероятно е спирането на тока. Увеличението на цената няма да доведе до баланс в системата, а ДКЕВР продължава да работи като социална комисия, която защитава интересите на потребителите. Такава комисия обаче вече съществува", заяви Стайков.

Предоговарянето на дългосрочните договори с американските централи "Марица-изток" 1 и 3 още не се е състояло и няма признаци да стане скоро. ДКЕВР обаче е заложила в новите цени намаление на разходите на НЕК за тока от двете централи от 424 милиона лева, които ще се превърнат в дефицит. Задълженията за изкупуване на зелен ток ще минат 1 милиард лева, смятат от ИПИ. Отделно от това схемата за компенсиране на разходите за задължения към обществото с приходи от търговия с квоти за емисии на парникови газове ще доведе до допълнителен дефицит от 373.1 милиона лева в края на 2014 г.

Наскоро комисията разпореди на НЕК да започне преговори за предоговаряне на дългосрочните контракти с американските тецове, макар да не е ясно с какъв успех ще се увенчаят те и дали мариците изобщо са съгласни да седнат на масата. За ВЕИ производителите пък бяха предложени още по-драстични мерки. Тъй като тук става въпрос за огромен брой договори, ДКЕВР направо предлага да бъдат инициирани законодателни промени, с които регулаторът сам да преценява дали и какво количество ток ще се купува от перки и солари (за водните централи подобни мерки не се предвиждат). Според българското и европейското законодателство обаче НЕК е длъжна да изкупува целия произведен ток. Дали по време на политическа криза парламентът ще успее да приеме предлаганите от ДКЕВР законови промени до 30 юни, е повече от съмнително.



ОБЯСНЕНИЯ

"Учудва ме тази ярост, с която се хвърлят всички тези твърдения и хипотези в публичното пространство, които са необосновани и неверни". Това каза вчера шефът на ДКЕВР Боян Боев по повод на внесения срещу него сигнал за конфликт на интереси в едноименната комисия. Сигналът е бил депозиран на 9 юни. Според Боев това е резултат от интереси, които регулаторът е засегнал с работата си. За евентуалното нарушение заговориха от Реформаторския блок при внасянето на поредните поправки в Закона за енергетиката. Както в. "Сега" писа, според сигнала Боев е в конфликт по две точки от закона - първо, че е бил назначен в ДКЕВР направо от управата на БЕХ, и второ - че по закон няма право да решава съдбата на дружества, в чиято управа е бил 12 месеца назад. Боев коментира, че е представил в срок своята декларация за конфликт на интереси, и заяви, че не се притеснява от резултата от проверката.
4
1563
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
12 Юни 2014 20:35
Щом се товари народа е добре, щом се товари олигархията е зле. Не се плашете, идва Баце и ще започне да увеличава цените с по 20% и повече.
13 Юни 2014 07:55
Кроткия 12 Юни 2014 20:35 - Рано или късно дълговете ще трябва да се платят от народа с лихвите. Яденето чрез задлъжняване е голяма глупост. Олигархията всъщност в момента е на държавна хранилка.
13 Юни 2014 08:06
ИПИ- пръви специалисти по енергетика?
13 Юни 2014 13:26
Рано или късно дълговете ще трябва да се платят от народа с лихвите.


Значи пак народа ще плаща. Не ми харесва тази работа, да плащат тези дето нямат пари, а тези дето има да кютат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД