:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 124
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Европейският надзор не е лек за нашите банкови проблеми

Дори България да се присъедини към механизма, той ще обхване само трите големи - Уникредит Булбанк, ДСК и ПИБ
 
Европейският банков надзор работи в тясно сътрудничество с националните власти. Дори да решим да се присъединим към Европейския банков съюз, няма да прехвърлим изцяло отговорността за надзора на българските банки на европейския регулатор. Това заяви в интервю за Агенция „Фокус” Десислава Николова от Института за пазарна икономика.
„Напротив, европейският банков регулатор наблюдава трите най-големи банки по правило на местния пазар, т.е. в България биха били Уникредит, ПИБ и ДСК. Всички останали 20 и няколко банки остават под надзора на нашия регулатор – БНБ”, допълни тя.
Десислава Николова посочи, че при трите големи банки има също сътрудничество с националните власти.
„Не мисля, че това е решение на казуса, който доведе до кризата в КТБ, а именно тясното обвързване на политиката с конкретни бизнес интереси, които води до нездравословния растеж на някои бизнес, включително на една банка. Това води рано или късно до сгромолясване на някои бизнеси”, коментира тя като посочи, че това е въпрос, който европейския банков надзор няма как да реши.
Като негатив Николова определи, че поднадзорните банки плащат такси към този надзор, за да бъдат наблюдавани и контролирани.
„Той не е безплатен. Освен това ще натовари и българския банков надзор в лицето на БНБ с допълнителен ресурс и разход, който ще е необходим за постоянна комуникация, пътувания, допълнителен набор от документи, които ще се произвеждат и обменят”, заяви Николова.
„Европейският банков надзор не е решение на проблемите, които имаме”, смята Десислава Николова.
9
2790
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
15 Юли 2014 12:33
Май аргументите да не се включим в този банков надзор и особено на Искров бяха подобни, като банките щаха да бъдат четири, е може би и все още!
15 Юли 2014 13:10
Права е момата - когато Мафията си има Държава да я обслужва, никакъв банков контрол и европейски механизми не спасяват положението ... След 7 г. мониторинг и доклади с куп препоръки и "дърпане на ушите", Мафията ПАК управлява България и не й пука от нищо !
15 Юли 2014 13:36
Банките, които са под европейски надзор, доколото знам трябва да отговарят на определени условия. Българските банки са прекалено малки и не отговарят на тези условия, но има една такава, последна точка - ако в една държава няма банки, които да отговарят на условията, тогава се включват трите най-голями банки от съответната държава.
15 Юли 2014 13:53
Това на снимката Десислава Николова ли е? Новата дзвезда на ИПИ-ту? Бива я, но не за младши/старши икономист. Чудя се кое е горещото на тази новина, че няква мадама, очевидно "много навътре" в банковата материя, е изръсила един куп общоизвестни банализми
15 Юли 2014 14:32
ИПИ? Не, благодаря!
Явно нещо съм объркал, защото и моето мнение беще подобно, но щом от някое НПО го казват - трябва да помисля отново (бойте се от данайците, когато носят дарове)!
15 Юли 2014 14:41
Жената в препила с "Девин", не я съдете строго.
15 Юли 2014 14:44
Дори България да се присъедини към механизма, той ще обхване само трите големи - Уникредит Булбанк, ДСК и ПИБ


Пък се чу новината, че Харпацумян бил една от Плевнелиевите номинации за служебен премиер. Като свински черва се точат едни и същи престъпници и все някакви облаги гледат да си присвоят.
15 Юли 2014 14:49
„Европейският банков надзор не е решение на проблемите, които имаме”, смята Десислава Николова.


Но пък е решение, което имаме. Въпреки че аз бих предпочел, все пак, препарата за почистване на стъкла

ИПИ, юпи, йееее! (Не можах да се въздържа!)
15 Юли 2014 19:11
ИПИ, Център за изследване на демокрацията и прочие - все едни и същи ибрици на натресения ни неолиберален колониален модел.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД