:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 118
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Равносметка

За една година могат да се нанесат доста поражения на една икономика

Поправянето на някои от вредите ще отнеме години, за други са нужни спешни и непопулярни мерки от новите управляващи
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Въпреки всеобщото задоволство на министрите, едната година управление на това правителство нанесе вреди, за чието оправяне ще са нужни години.
За разлика от чистата математика, тази задача има повече от едно решение - поне в случая на България и поне що се отнася до изминалата година. Само за 14 месеца правителството в оставка успя да прокара забележителна серия от вредни решения и политики, горчивите плодове на които тепърва ще берем. Ето я и равносметката:



1/ Очакван дефицит от над 6% тази година, или сбогом на постигнатата фискална дисциплина



Свръхоптимистична прогноза за приходите в бюджета през 2014, спрени европейски средства (които се покриват от националния бюджет) и неспособност за овладяване на разходите доведоха до това, че дефицитът в бюджета далеч ще надхвърли заложените 1.8% тази година. По наши сметки само недостигът на приходите спрямо плана, ако събираемостта продължи с темповете от първите 5 месеца, е около 1.1 млрд. лева, или 1.35% от БВП. Към тях ще трябва да се добави и необходимата ревизия на бюджета на здравната каса, както и неясната към момента сума от държавния бюджет за КТБ - в зависимост от това кой вариант за вложителите в банката се избере. Според сметките на реномирания Institute of International Finance, който на 17 юли публикува своя анализ за България със заглавие "България: път към никъде" (Bulgaria: Road to Nowhere), бюджетният дефицит тази година ще стигне 6.3%. Този дефицит е повече от 3 пъти по-висок от националния лимит по Закона за публичните финанси и повече от 2 пъти от европейския лимит, след прехвърлянето на който обикновено следва процедура по свръхдефицит за държавата. Този дефицит освен това е далече по-висок от дефицита, който страната имаше в най-трудната година на кризата за бюджета, 2010-а, когато беше 3.9%. При това в момента икономиката не излиза от рецесия, а дори от края на миналата година ускори своя растеж.



2/ Теглене на депозити от две големи банки, една от които остава под особен надзор



Трябва да се отбележи, че тегленето на депозити от КТБ, а впоследствие - и от ПИБ, не е пряко следствие от решение или политика на правителството. Факт е обаче, че продължаващата политическа криза и тясната обвързаност на КТБ с определени бизнес интереси, от една страна, и правителството, от друга, създадоха благоприятна почва за тези събития.



3/ Спрени пари от европейските фондове



От септември 2013 г. насам не сме получавали финансиране от ЕК по "Околна среда". Парите бяха спрени заради нарушения при провеждането на обществени поръчки от някои общини. Цялото финансиране по договорените проекти се извършва от националния бюджет, като до края на май 2014 г. последният е поел около 360 млн. евро. Освен това, независимо кога европейските средства по тази програма ще бъдат размразени, страната ще трябва да понесе санкция за нарушенията. Тази санкция по предварителни разчети е малко над 100 млн. лева и може да бъде поета или от общините, при чиито обществени поръчки са открити нарушенията, или от републиканския бюджет.

Тук също трябва да се отчете, че нарушенията са открити при обществени поръчки в периода 2010-2013 г., за което очевидно няма как да бъде отговорно само правителството в оставка. Все пак правителството със сигурност носи отговорност за бавната реакция и за липсата на решение как да се отговори на ЕК половин година.



4/ Спиране на пенсионната реформа, започната от предходното правителство



От началото на 2013 г. започна плавно вдигане на възрастта и изискуемия стаж за пенсиониране с цел да се обърне тенденцията на постоянно влошаване на държавната пенсионна система. Дефицитът в тази система (ако изключим от приходите вноската на държавата като трети осигурител) е над 50% от приходите и стабилно се влошава през годините, което ясно показва нуждата от спешни мерки за връщане на системата на пътя към финансова устойчивост.

От началото на 2014 г. обаче правителството в оставка "замрази временно" (разбирай спря) тази реформа с чисто популистки мотиви и резултатите не закъсняха - ръст на новите пенсионери с над 40% за първите 6 месеца на 2014 г. и ново нарастване на разходите за пенсии.



5/ Изправяне на електроенергийната система пред крах



Ако трябва да се обобщи регулаторната политика в сектор електроенергетика през 2013 г., както и ценовото решение за новия период от юли 2014 г., то те се характеризираха с произвол, непредвидимост, липса на оценка на ефектите, популизъм и управленска зависимост. В резултат взаимните задължения в системата нараснаха, компаниите в сектора продължиха да трупат загуби и дългове, инвестициите в мрежите намаляха, а дисбалансите в системата рязко набъбнаха. Поправката на стореното в сектора ще отнеме години и ще засегне както сметките на домакинствата, които неизбежно ще трябва да се повишават следващите години, така и всички участници на този пазар.



6/ Популизъм в регулирането на потребителските кредити и модерната търговия



Промените в Закона за защита на конкуренцията, които регулират по изключително непазарен и вреден начин отношенията между търговските вериги и техните доставчици получиха вето от президента, но все още биха могли да бъдат прегласувани от НС.

Промените в Закона за потребителския кредит, които са също толкова непазарни, но в друго направление, влязоха в сила от 23 юли тази година. Най-сериозната промяна касае въвеждането на таван на годишния процент на разходите, който се очаква да доведе до изчезването на част от легалния пазар за бързи кредити. Като цяло промените се очаква да направят потребителските кредити по-скъпи и по-недостъпни.



7/ Намаление на кредитния рейтинг на държавата



През юни кредитната агенция S&P намали суверенния кредитен рейтинг с една стъпка, след като през декември миналата година беше ревизирала перспективата пред рейтинга към негативна. Основната причина за намалението на рейтинга, според S&P, е политическата нестабилност, която ограничава възможността за правенето на нужни реформи. След това решение рейнтингът на страната ни е все още инвестиционен, но вече е на последната стъпка преди преминаването в т.нар. junk категория, т.е. боклук.

Това са само част от основните поражения, нанесени на икономиката и на бюджетните финанси през последната година. В съчетание с липсата на каквито и да било реформи, а дори и с регрес в някои сфери (напр. пенсионно дело), те правят икономическата равносметка за изминалите 14 месеца повече от горчива. Някои от вредите, нанесени през този кратък период, ще отнемат години, за да бъдат поправени, какъвто е случаят с електроенергийната система. Други налагат спешни и смели (макар и непопулярни) действия от страна на бъдещите управляващи с цел да се минимализират негативните последици. Както и самият управител на БНБ каза наскоро: "На ход са политиците."

17
3262
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Юли 2014 20:28
За една година могат да се нанесат доста поражения на една икономика


А за почти четири години??

ИПИ не бяха ли НПО, финансирана със съмнителни средства и със съмнителни цели? Защото по времето на Боко Ученото ИПИ мълчеше като бита задница и не обелваше дума за съсипването на икономиката и бизнеса чрез невръщане и неизплащане на задължения на държавата към фирмите, задържане на ДДС с много месеци и силово налагане на "отстъпки" от 7-10%, чист рекетьорски похват от "добрите стари времена".
27 Юли 2014 20:53
ИПИ................vulgar vultures
ПФУУУУ....
А почти четири години като се рекетираше дребния и среден бизнес посредством държавните НАП, ДНСК, Митиници и тн...
27 Юли 2014 21:19
Лъжливите овчарчета пак напълзяха страниците на вестника.
27 Юли 2014 21:22
За разлика от чистата математика, тази задача има повече от едно решение
Представите на авторката за чистата математика издишат – там има задачи с най-различен брой решения. Всеки, който е със средно образование, би трябвало да си спомня поне за квадратните уравнения с два корена.
27 Юли 2014 21:26
Казвахме го лани по това време.
27 Юли 2014 21:49
Статията е набор от факти.Безпощадни факти за пълната катастрофа,до която ни доведе цирковата трупа "Олигарски" за има-няма 14 месеца.
27 Юли 2014 21:58
Факти, факти... колко да са факти...

Като се почне от т.3 нататък - всичко касае защо не се самоубиваме, а живеем напук на авторката.
27 Юли 2014 22:00
Т. 1 представят бъдещите й творчески планове - те може да се сбъднат, тъй като материята допуска самосбъдващите се прогнози,
а т.2 няма нищо общо с последната година, както тя с половин уста е споменала.
27 Юли 2014 22:22
Киркорчо
27 Юли 2014 21:31

Те европейците са бавни, ама когато БСП е на власт.. са доста бързи.
27 Юли 2014 23:10
Статия за хората, които четат предимно заглавия и лениво преглеждат няколко реда надолу, преди да преминат към следващата.
Служи за създаване и поддържане на информационен фон. Няма никакво значение колко изсмукани от пръстите са аргументите на автора - целта й не е да бъде безупречно логически аргументирана.
28 Юли 2014 01:10
От септември 2013 г. насам не сме получавали финансиране от ЕК по "Околна среда". Парите бяха спрени заради нарушения при провеждането на обществени поръчки от някои общини.


Тези "някои общини" бяха Бургас и околните села. И далаверите бяха въртяни по времето на Слънцето.
28 Юли 2014 04:02
ИПИ - Инструмент за Потулване на Истината.
28 Юли 2014 09:09
Как пък не разбраха всички тези теоретици че теориите им издишат. На теория чрез реформи в здравната, образователна и пенционна система чиято цел беше да се съкратят разходи, трябваше да се осигури ефтина и квалифицирана млада работна ръка, а старите да измрат. На практика се получи обратното- работната сила не се възпроизвежда качествено поради недостатъчни доходи и икономии в образованието, квалифицираната млада работна сила се изнася, а възрастните не мрат. И колкото повече реформи, проблемите се задълбочават. Всички които не разбираме от икономика го виждаме, само тези дето разбират- не!
28 Юли 2014 10:17
Тези "поражения" от статията са в повечето случаи вина на предишните управляващи, а не на сегашните. При това е много спорно дали някои неща са негатив или позитив за това правителство, като спирането за една година на увеличението на пенсионната възраст. Това увеличение на възрастта не е реформа, както ну внушават непрекъснато, и един сериозен анализатор не би трябвало да използва термина реформа за някакви дребни изменения, които обикновено водят до по-лошо, а не до по-добро както е при реформите, които са значителни или съществени изменения към по-добро.
28 Юли 2014 10:43
Те европейците са бавни, ама когато БСП е на власт.. са доста бързи.
В спирането на евросредства.
28 Юли 2014 13:42
Овчаря
27 Юли 2014 21:49

Статията е набор от факти.Безпощадни факти за пълната катастрофа,до която ни доведе цирковата трупа "Олигарски" за има-няма 14 месеца.


Като гледам, с Боко Ученото (доктор на нАуките по намщо си, ехей!) сте си плюли в устите. Остава да смятам, че и Той е ОВЧАРИН като тебе...
28 Юли 2014 14:29
„България - път за никъде” – под това заглавие IIL (Институтът за международни финанси, известен като господаря на света, б.р.) е публикувал свой анализ, със стряскаща прогноза за стрнаната ни (виж ТУК).

Анализът разглежда (с показатели и данни) всичко онова, което само се шепне у нас от експертите – от бюджетен дефицит от 6.3% от брутния вътрешен продукт (т.е. поне 5 милиарда лева!) и лошо фискално състояние през тоталния упадък на икономиката и кредитните институции у нас, та чак до всепроникващото връзкарство, бюрокрацията и корупцията.

Тази оценка е като присъда за осъден на смърт, особено с главата, посветена на кратко и средно-срочните рискове пред стабилността на българските финанси, лева, икономиката и услугите.

А кои са IIF?

Ами те са гласът на господаря на света!

IIF - Институтът за международни финанси е глобална асоциация на световната финансова индустрия.

В него членуват най-големите търговски и инвестиционни банки, управляващи активи, застрахователни компании, държавни инвестиционни фондове, хедж фондове, централни банки и банки за развитие. Става дума за 500-те най-големи парични институции на нашата планета!

Дори от един преглед на Борда му се вижда влиянието и силата на IIF. Например негов председател е Дългалс Флинт, диригент на най-голямата фин. институция в света - Group HSBC Holdings PLC. Компания му правят шефовете на най-големите банки и фондове.

Овчар до овчара...и сите в уста си плюли.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД