Старата идея умишленото укриване на осигуровките да бъде криминализирано отново излиза на дневен ред. Служебният кабинет ще я обсъжда в контекста на търсене на мерки за повишаване събираемостта на осигурителните вноски. Въпросът ще бъде поставен за обсъждане в Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система, съобщи вицепремиерът и социален министър Йордан Христосков.
Синдикатите подкрепят мярката с две ръце. От КНСБ неизменно в последните години предлагат да се въведе затвор не само за умишленото укриване на вноските, но и за неплащането им, защото според синдикатите така се ерозира осигурителната система. По данни на КНСБ, ако се въведе тази мярка, в системата ще влязат между 150 и 200 млн. лв.
Работодателите са против тази мярка, защото според тях държавата и сега може да се бори с недекларирания труд, но не го прави. От БК коментираха, че преди изобщо да се правят каквито и да е коментари, трябва да се представят анализ и разчети за размерите на проблема, а такива няма. "Но без да се засилят санкциите за некоректните работодатели, без контролните органи да си изпълнят задълженията за разкриване на тези нарушения, това предложение е чист популизъм. Не сме видели никакви разчети и анализ за размера на недекларирания труд. Той съществува, може да се намали, защото няма как да се изкорени напълно, но чрез ефективен контрол от страна на отговорните органи", коментира пред "Сега" Димитър Бранков от камарата. И риторично попита кое налага служебното правителство да се занимава с този въпрос, след като той не може да бъде решен без действащ парламент.
Икономистите също се съмняват в ефективността на мярката. "Криминализирането не е решение и няма как да е решение. Единственото, до което ще доведе, е нови възможности за корупция. Дори и на хартия това да работи - да кажем, че има смисъл да се криминализира неплащането на осигуровките, то не бива да се забравя никога, че у нас нивото на корупцията е много високо, а качеството на административните услуги - много ниско. Ще се въведе, хванатият работодател ще си плати и нищо няма да последва", коментира пред "Сега" Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. Според Стайков това по никакъв начин няма да помогне за финансовата стабилност на осигурителната система. "По-скоро трябва да се въведат стимули за личното участие на всеки - да има реална връзка между това, което хората внасят, и което получават като пенсия", допълни той.
РЕФОРМИ
Вицепремиерът Йордан Христосков заяви, че според него правилният подход е да се въведе автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране, който да отчита очакваната продължителност на живота. "Това ще направи осигурителната система предсказуема в дългосрочен план. По този начин ще повишим доверието в общественото осигуряване и ще стимулираме младите хора да правят вноски върху реалните си доходи", обясни той.
|
|