:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 121
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Служебният кабинет възражда идеята за затвор за укриването на осигуровки

Старата идея умишленото укриване на осигуровките да бъде криминализирано отново излиза на дневен ред. Служебният кабинет ще я обсъжда в контекста на търсене на мерки за повишаване събираемостта на осигурителните вноски. Въпросът ще бъде поставен за обсъждане в Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система, съобщи вицепремиерът и социален министър Йордан Христосков.

Синдикатите подкрепят мярката с две ръце. От КНСБ неизменно в последните години предлагат да се въведе затвор не само за умишленото укриване на вноските, но и за неплащането им, защото според синдикатите така се ерозира осигурителната система. По данни на КНСБ, ако се въведе тази мярка, в системата ще влязат между 150 и 200 млн. лв.

Работодателите са против тази мярка, защото според тях държавата и сега може да се бори с недекларирания труд, но не го прави. От БК коментираха, че преди изобщо да се правят каквито и да е коментари, трябва да се представят анализ и разчети за размерите на проблема, а такива няма. "Но без да се засилят санкциите за некоректните работодатели, без контролните органи да си изпълнят задълженията за разкриване на тези нарушения, това предложение е чист популизъм. Не сме видели никакви разчети и анализ за размера на недекларирания труд. Той съществува, може да се намали, защото няма как да се изкорени напълно, но чрез ефективен контрол от страна на отговорните органи", коментира пред "Сега" Димитър Бранков от камарата. И риторично попита кое налага служебното правителство да се занимава с този въпрос, след като той не може да бъде решен без действащ парламент.

Икономистите също се съмняват в ефективността на мярката. "Криминализирането не е решение и няма как да е решение. Единственото, до което ще доведе, е нови възможности за корупция. Дори и на хартия това да работи - да кажем, че има смисъл да се криминализира неплащането на осигуровките, то не бива да се забравя никога, че у нас нивото на корупцията е много високо, а качеството на административните услуги - много ниско. Ще се въведе, хванатият работодател ще си плати и нищо няма да последва", коментира пред "Сега" Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. Според Стайков това по никакъв начин няма да помогне за финансовата стабилност на осигурителната система. "По-скоро трябва да се въведат стимули за личното участие на всеки - да има реална връзка между това, което хората внасят, и което получават като пенсия", допълни той.

РЕФОРМИ

Вицепремиерът Йордан Христосков заяви, че според него правилният подход е да се въведе автоматичен механизъм за повишаване на възрастта за пенсиониране, който да отчита очакваната продължителност на живота. "Това ще направи осигурителната система предсказуема в дългосрочен план. По този начин ще повишим доверието в общественото осигуряване и ще стимулираме младите хора да правят вноски върху реалните си доходи", обясни той.
7
427
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
11 Август 2014 19:53
Сламеното човече пак се бута където не му е работа. Това е служебно правителство с ограничен кръг задачи. Сламената кукла толкова ли не може да разбере, че газенето на закони и конституция само РУШИ държавността, не я съгражда? Рушителите на съвременна България - ОПГ ГРОБ.
11 Август 2014 20:52
Трябва да има криминализиране на неплащането на осигуровки...
11 Август 2014 21:02
Трябва да има криминализиране на неплащането на осигуровки...
Хм, и работодателят като забави плащането на заплати заради банкови проблеми (ака КТБ), цялата фирма у затвора.
Нема да е лошо да се уточни за кои осигуровки иде реч - за допълнителното пенсионно осигуряване или частно здравно осигуряване. След като за осигуровките, дето уж са солидарни, ще има затвор, що да не се въведе затвор и за застраховките, напр. "Гражданска отговорност". Тъй де, с тия градушки застрахователите са пропуснали да се застраховат и обедняха.
11 Август 2014 21:56
"По този начин ще повишим доверието в общественото осигуряване и ще стимулираме младите хора да правят вноски върху реалните си доходи". Ех, Христосков, с този изискван стаж (дето никой не може да го навърти), без вариант за гъвкаво пенсиониране и с този траван на пенсиите ще иам да чакате някой да се осигурява на реални доходи. Вратички много - хонорари, премии и пр.
12 Август 2014 09:27
Ами то преди това трябва да се въведе за укриване на данъци - все пак по важност!
Не, че няма и такава парадигма, но леко ме притесняват идеите на Христосков, когото иначе уважавам много...
12 Август 2014 09:51
"Икономистите също се съмняват в ефективността на мярката." Всички икономисти ли в България се съмняват?? Съмнявам се! Как им измерихте мнението мила Десислава? Дали не ни манипулирате? А какво мислят юристите? Я прочетете чл.9 и следващите от Наказателния кодекс и вижте що вина, що е престъпление и обществена опасност, пък тогава мислете дали има ли не престъпление. Важното е дали съзнателното неплащане и укриване на осигурителни вноски е обществено опасно, а не какво мислят икономистите. Нали знаете колко хора в БГ не си плащт здравно осигурителните вноски, но имат доход!? Всеки има право на мнение. Защо не питате какво мислят артистите, журналистите......? И защо ни насочвате малко по-долу към едно гражданско сдружение-"......хванатият работодател ще си плати и нищо няма да последва", коментира пред "Сега" ......от Института за пазарна икономика."? То ли е това, което представлява и изразява мнението на икономистете в БГ?? Неговите учредители и членове са една шепа субекти , в т.ч. и физически лица. Нека си имат мнение, но то си е тяхно, на ограничен кръг, пренебрежително ограничен кръг лица. Не ги преставяйте по този начин. Те изразява и представляват само мнението на техните ограничн кръг членове и финансиращи субекти.
12 Август 2014 11:13
При 10 години осигуровки каква пенсия получаваш?
А при 30 години?

При 10 години не получаваш нищо - 0
При 30 получаваш социална пенсия по старост.

И що тогава да се осигурава човек?!?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД