:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 111
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Решението за пенсионните промени е безумно

Правим огромна крачка назад с пенсионната реформа, казва Зорница Славова, експерт от ИПИ
Зорница Славова
- Г-жо Славова, как оценявате решението на правителството личните партиди на хората в частни пенсионни фондове да могат да се прехвърлят в НОИ?

- Като цяло решението на правителството е безумно и говори за голяма непредвидимост. Дори само процесът на подписване на този меморандум - за един ден, приет след това заедно с гласуването на бюджета без предварителни дебати, говори, че то не е правилно. Дори може да се каже, че направо е престъпление да се вземе така набързо толкова важно решение. По този начин още веднъж се доказва, че в страната ни няма сигурност и дългосрочна визия за пенсионната система. Освен това промяната не се представя като някаква част от пенсионната реформа. Това си е просто едно решене, което ей така е спуснато с някакво споразумение от правителството и синдикатите, но не знам на каква цена. Работодателите са в шок, фондовете са в шок. Всъщност проблемът е, че се спира всякаква пенсионна реформа. Връщаме се с една крачка назад от времето, когато се реши пенсионната система да е тристълбова.

- Какви ще са последиците за хората?

- На практика на тях им се казва: "Сега вашите пари ще дойдат в НОИ, а пък после ще мислим дългосрочно какво ще правим". Защото в момента, в който тези пари отидат в НОИ, те вече ще се използват за изплащане на сегашните пенсии и просто ще изчезнат от института. Това ще се отрази зле на хората. Действително целта е да се запълни дупката на НОИ. Но това ще се случи текущо, защото идеята въобще не е част от някаква дългосрочна реформа. Тя няма да доведе до по-високи пенсии, тези пари просто ще бъдат изхарчени заради огромната дупка в осигурителния институт. Няма как да се вдигне бюджетът на НОИ така, че с него да се изплащат по-високи пенсии.

Има и друго нещо много важно за хората, което масово не се знае. Парите, които са събрани във втория стълб, могат да се наследяват. Т.е. ако нещо се случи с човек, който има пенсионна сметка в частен фонд, наследниците му ще могат да вземат натрупаните пари. Ако не ги потърсят, тогава парите отиват от фонда в НОИ и пак се използват текущо. Докато сега за парите в НОИ няма такава опция. Решението не е добро не само с оглед наследствеността, но и като цяло. Особено като се има предвид демографската картина у нас. Защото,ако тенденцията се задържи, ще е много трудно един човек, който сега е на 30 години, да се пенсионира след 30-40 години. Просто ще е много трудно работещите тогава да издържат пенсионерите.

- Премиерът Бойко Борисов мотивира идеята, че всеки трябва да има право на избор къде да вложи осигурителните си вноски.

- Що се отнася до тезата, че промяната дава възможност за избор, по същия начин управляващите биха могли да дадат избор на хората дали да се осигуряват изцяло в частен фонд или изцяло в НОИ. Но това не е така - дава се възможност само тези 5% от вноската за пенсия да се прехвърлят в НОИ или да останат във фонд. Плюс това подозирам, че хората, които са обхванати от колективните трудови договори, държавните служители, тези, които имат силно синдикално присъствие, могат да бъдат натиснати да се осигуряват в НОИ.

- Дали ще могат 18-годишните, които тепърва започват да се осигуряват, да преценят къде е по-удачно да сложат парите си?

- Като цяло много от хората не знаят каква е същността на пенсионната реформа. Какво остава за най-младите, за които е предвидено, че ако не кажат, че изрично искат парите им да отидат в частен фонд, те ще отидат директно в НОИ, и то без право на избор след това. Това е всичко друго, но не и демократично.

- Какви ще са негативните последици за пенсионни фондове?

- За самите пенсионни фондове вече няма стабилност, те нямат сигурност. Парите, с които оперират, се оценяват на около 8 милиарда лева. Но те не са налични, те са и в държавни ценни книжа, в имущество, на депозити. Тези фондове, които са инвестирали в ценни книжа, ще започнат да продават. При такава голяма продажба ще им спадне цената. Това е малко спекулативно, не може засега да се оцени, защото не се знае колко души ще си прехвърлят парите. Но така може да бъде застрашена финансовата ни стабилност, която и бездруго е заплашена още отпреди няколко месеца. Всяко едно такова непремерено движение се отразява на финансовата стабилност на държавата. В последната година и половина сменихме две правителства и два служебни кабинета. Всъщност с това решение правителството казва ясно: "Вече никой чужд инвеститор и никой фонд да не идва у нас". И рейтингът ни спадна. Изобщо - в случая не се знае какво точно се прави. Правят се на парче някакви големи неща, защото стъпката назад в пенсионната реформа, която става буквално за ден, е огромна.
19
432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
17 Декември 2014 20:21
Интервюираната е от ИПИ, което значи Институт за пазарна икономика, но същевременно другарката внушва антипазарни разсъждения. Кое е непазарното? Значи ДЗПО означава, че държавата задължително събира 5% от заплатите на много хора(между 1 и 2 милиона) и ги дава наготово на някакви частници??!! Откъде накъде? Работодателите също участват сериозно. Другият момент е, че от тези вноски осигуряваните ще чакат някакви малки суми след 20-30 г. А тогава от тези частници я камилата, я камиларя, най-вероятно и спомен няма да има. Това е сбърканото в сегашната пенсионна система. Правилното беше развито днеска от БирникЪ – тези 5% да се събират по индивидуални партиди в НОИ(и да се наследяват). Идеалният случай е всички пенсионни и здравни вноски да се трупат в индивидуални сметки, но това е възможно само в заможни държави. Или делът на сумите по индивидуални партиди говори красноречиво за икономическото състояние на страната.
17 Декември 2014 21:51

Нямаше как да минем без ИПИ.
И без поредния експерт (по какво? по принцип?) вероятно без ден трудов стаж извън грантовата система.
Лесно, удобно и предсказуемо - универсално решение за всеки журналист, не намерил по-смислен събеседник.

Само не разбрах кога се натрупа достатъчно практика, че г-жа експертката да обобщи проницателно:
На практика на тях им се казва: "Сега вашите пари ще дойдат в НОИ, а пък после ще мислим дългосрочно какво ще правим".

Кой го казва това, булче?
Ти ли го каза или се самоказва, ей така от само себе си?
Удобна липса на подлог в изречението.

А и на всички хора ли парите ще дойдат в НОИ? Всичките пари на всички хора?
Верно ли?
17 Декември 2014 21:57
С на два петъка капитализъм, за къде сте се забързала, Госпожо ??? ...
Учебникарски разсъждения за малоумници ...
17 Декември 2014 22:02
Кое не ни е безумно, та точно пенсионните системи да са изключение?

Таксите, които евентуалните ми наследницище платят, ако евентуално доживея 80 та да се пенсионирам....
17 Декември 2014 22:30
Най-характерното за Бочко-управленеца е, че вдига няколко идиотии наведнъж и предизвиква такова объркване, щото поне една от тях стане факт, докато "обществото" се осъзнае.

Затова и Чехльо все мрънка за "приоритети" - да отвлича вниманието.
17 Декември 2014 22:42
Според мен, казаното от НПО-шката е безумно нагло, лъжливо и ... направо глупаво.
17 Декември 2014 22:47
Даже бигълът, този правоверен апологет на антикомунизма, е схванал, че написаното е (цитирам) "за малоумници".
17 Декември 2014 23:02
Има и друго нещо много важно за хората, което масово не се знае. Парите, които са събрани във втория стълб, могат да се наследяват. Т.е. ако нещо се случи с човек, който има пенсионна сметка в частен фонд, наследниците му ще могат да вземат натрупаните пари.

Има и друго нещо, което НПО-шките грижливо избягват да съобщят на хората. Парите, събрани във втория стълб, не са застраховани като банковите депозити. И ако фондът фалира, както се случи не много отдавна с някои пенсионни фондове в цитаделата на пазарната икономика - САЩ, хората ще останат без пенсии.
Има и още нещо, което НПО_шките премълчават. Ако, недай Боже, се повтори инфлационният срив от времето на Виденов, парите на хората в частните фондове ще стигнат за по една лимонада месечно.
Има и трето нещо, което НПО-шките избягват да коментират - че при днешните нива на заплащане и осигуровки, пенсията, която ще ви изплати частният фонд трудно ще надмине 40 лв за родените през 1960-70 г.
Има и още нещо, което НПО-шките премълчават. Че доходността на частните песнионни фондове е средно около 5,5% за 2013-а. И че от тези 5,5% чорбаджиите на фонда прибират 5 за себе си. А на излъгания вложител остава средно 0,5% доходност. Което е доста по-ниско от лихвите по банкови депозити. Които депозити, да напомним, са гарантирани срещу фалит, макар и до някакъв размер.
Има и още нещо, което си струва да се отбележи. Че никой никого не принуждава да си тегли парите от частния фонд и да ги внася в НОИ.
Има и още нещо - че засега около половината от начеващите трудова кариера не си избират УПФ, а биват служебно разпределени, т.е. - подарени на някой частник. С промените се предвижда вместо в джоба на частника осигуровката на тези млади хора да отива в държавния, в НОИ.
Което, всъщност, е големият трън в седалищните части.
17 Декември 2014 23:55
Аз искам да разбера нещо конкретно - имаме двама души, единият роден на 31.12.1959, другият на 01.01.1960, с една и съща заплата, да кажем 1000 лева. По и двамата имат едни и същи осигурителни вноски, но при втория една част отива в пенсионен фонд. Пенсионират се. Каква пенсия ще получат - първият да кажем 300 лв, вторият - 250 лв. от НОИ и 70 лв. от частния фонд. Нека пенсионните фондове гарантират това на клиентите си и те ще останат при тях. Могат ли да го гарантират?. Защото може да се получи и 250 лв. от НОИ и 0 лв от частния фонд, нали така? При тях гарантирани са само 5% от вноските, които прибират за себе си.
18 Декември 2014 01:10
Решението за пенсионните промени е безумно

Аре сега, де се е видяло Тиква във властта да е безумна? Просто си е лакома и безскрупулна. Това е.
18 Декември 2014 06:53
Weed361
17 Декември 2014 23:55

Отдавна исках да си изясня поставения от Вас въпрос. Но май не само няма категоричен отговор, но и е невъзможно да се даде
18 Декември 2014 08:53
Аз искам да разбера нещо конкретно - имаме двама души, единият роден на 31.12.1959, другият на 01.01.1960, с една и съща заплата, да кажем 1000 лева. По и двамата имат едни и същи осигурителни вноски, но при втория една част отива в пенсионен фонд. Пенсионират се. Каква пенсия ще получат

Не може да се отговори точно, но приблизително нещата са следните:
- пенсията от НОИ ще е 800*1,3*0,40*1,2 = 499 лв (приемам 40 год трудов стаж и трудов коефициент 1,3, пренебрегвам 3-те години преди 97-а)
- същата пенсия за родения през 1960 ще бъде 499*0,719 = 358,83 лв Коефициентът 0,719 представлява съотношението между вноските в НОИ на първия - 17,8 и втория - 12,8.

Излиза, че се губят едни 140 лв/мес.

Роденият през 1960-а ще е внасял в УПФ 5% от 1000 лв = 50 лв месечно в течение на 25 години. Това са 15000 лв. (Приемем, че доходността отива за такси, каквото е положението досега.) Следователно, тези пари ще стигнат за 15 000 / 140 = 107 месеца или по-малко от 9 години.

Понеже средната продължителност на живота след навършване на 65 г е около 15,8 (според НСИ), губят се едни около 7 години, които, естествено, няма да бъдат платени от добрите чичковци от УПФ-то, ами ще има съответна поправка на песнията. 15000 / (15,8*12) = 79,11.

Така че, може да се очаква следното положение:
- роденият на 31.12.1959-а ще има 499 лв пенсия от НОИ
- роденият на 01.01.1960-а ще има 437,91 обща пенсия - 358,80 от НОИ и 79,11 от УПФ.

Повтарям, сметките са приблизителни.

ПП. А за онези, които са започнали да се осигуряват след 1960, т. е са внасяли не 25, а 40 години, резултатът е 126,58 лв/мес. Така че при сегашните закони и запазване на коефициентите, внасянето на пари в УПФ си е чиста загуба. Отбележете, че в годните сметки не съм включил инфлация. А ако включим само 2% средногодишна такава се получава обезценка 2,2 пъти.
18 Декември 2014 10:09
Посочените от редакцията в заглавието определения на авторката като "експерт" и служител на "ИПИ" са две несъвместими неща. И с какво право тези платени клакьори на ортодоксалния либерализъм наричат групичката си "Институт"? A propos, имах един колега (мир на неспокойната му и объркана душа!), който беше основал в Грац, Австрия, институт по "Advanced Studies", чийто директор и единствен служител беше единствен той. Всъщност, всеки има право да се нарича както си иска, но редакторите на СЕГА би трябвало да са малко по-придирчиви!
18 Декември 2014 10:25
решението на правителството е безумно и говори за голяма непредвидимост.

Напротив, много е справедливо даже. Я да се поразвърти булчЕто и да попита ако сега един бъдещ пенсионер се опита да си извади парите от един частен пенсионен фонд и да ги прехвърли в друг какво ще му се случи. Дали ще успее. Какво безумно има в правото на избор
18 Декември 2014 11:04
Аз си извадих парите и ги прехвърлих в друг фонд. Нищо не ми се случи. За протокола.
18 Декември 2014 11:09
А дофинансирането на НОИ с 53%, което е събрано от данъците на всички? Ако това дофинансиране не съществуваше съотношението пенсии НОИ/частен фонд за което Калки пише щеше да е съвсем друго.
18 Декември 2014 11:35
Аз си извадих парите и ги прехвърлих в друг фонд. Нищо не ми се случи. За протокола.

Аз също. Нищо не ми се случи. Само от първия фонд ми написаха едно учтиво писмо, колко много съжаляват и мога ли да им кажа защо съм го направил. Отговорих им по -общо, те отново ми благодариха за отговора и ме информираха, че ако пожелая мога пак да се върна при тях, което ставало много лесно. Благодарих им и се разделихме.
18 Декември 2014 13:19
Работодателите са в шок, фондовете са в шок
Чудех се каква е тая навалица пред шокова зала в Пирогово, а то що било.
те вече ще се използват за изплащане на сегашните пенсии и просто ще изчезнат от института. Това ще се отрази зле на хората.
Как ще се отрази зле на получаващите пенсия? Ще ги заболи главата, че освен хляб могат да си купят и кисело мляко?
Парите, които са събрани във втория стълб, могат да се наследяват
Колко онаследявания са извършени до момента!? Ако до момента няма (изключваме единичните връзкарски случаи), какво е гаранцията поредния лобиски закон да го отмени!?
Решението не е добро не само с оглед наследствеността, но и като цяло. Особено като се има предвид демографската картина у нас.
Не е ли обратното? Точно заради демографската картина института, правният институт "наследяване" се обезсмисля. Защо да се развиват правни норми като няма да има субекти, които да се възползват от тях?
Като цяло много от хората не знаят каква е същността на пенсионната реформа.
Що така, бе Миме!? Това дали не е заради "реформаторите", които не знаят какво правят и не могат да обяснят? Или защото под "реформа" у нас икономистите, опс пишман-икономистите разбират "усвояването на едни пари"?
За самите пенсионни фондове вече няма стабилност Защото досега бяха самата стабилност с щедро възнаграждаваната "отрицателна доходност".

Ей, такива опоненти на управляващите като Мимето на практика дават "карт бланш" на управляващите да "усвояват" повече и да правят каквото си искат. Проблемът е недомислената реформа на пенсионната система и с времето силно изкривявана. Ако сега частните пенсионни фондове бъдат освободени от задълженията си (както през 2011 г.) да плащат дължимите пенсии, по-добре да се закрият. Ако на някой стотина лева пенсия му се виждат малко, да обжалва в съда, да съди работодателя си, ако е като "честните бизнесмени" Валентин Захариев или Ковачки, да съди прост-съюзите, че са му уредили ваучери за празни магазини вместо осигуровки.
18 Декември 2014 13:47
Сорос каква далавера има в нашите пенсионни фондове, та е пуснал кьопеците си да лаят ?
И остана ли нормален българин , който да вярва на частни фондове, контролирани и наблюдавани от придобилата печална слава КФН, комисия за финансов надзор ?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД