Отказите на информация от страната на изпълнителната власт са се увеличили рязко миналата година. Това отчете Програмата "Достъп до информация" (ПДИ) по повод 15 години от приемането на Закона за достъп до обществена информация.
През 2014 г. са подадени 11 462 заявления до 504 национални органа, съобщи изпълнителният директор на организацията Гергана Жулева. Отказите по тях са 1248, или 15.2%. За сравнение през 2013 г. заявленията са 7553, а отказите 571, или само 7.5%. Тенденцията е много тревожна, като се има предвид, че в началото на прилагането на закона, приет през 2000 г., отказите са били едва 1-2 процента. Тенденцията за увеличаването им е от няколко години, но от ПДИ не са правили анализ на какво се дължи това. Изненадващо намаляват и обжалванията на тези откази.
Увеличаването на заявленията на пръв поглед е положително, но би могло да се дължи и на факта, че за все по-елементарни въпроси пресцентровете на институциите изискват заявление по Закона за достъп до обществена информация, което ги прави изключително непрозрачни.
Гражданите са най-многобройната група, търсеща информация от институциите през м.г. - 6343, сочи статистиката на ПДИ. Следват ги журналистите с 1851 заявления, неправителствените организации - 1825 заявления, фирмите - 1402 заявления, чужденци - 41.
Екипът на ПДИ коментира и промените в закона, които предстои да се гласуват в парламента. С тях би трябвало да се подобри режимът на искане и предоставяне на обществена информация. Ще се въведе изрична забрана да се изисква електронен подпис в подадените по електронен път заявления за достъп до информация. Липсата в момента позволява на представители на трите власти да отказват отговори, като изискват електронен подпис. Все пак тенденцията е, че броят на администрациите, приемащи електронни заявления, расте.


