Финландският премиер Юха Сипила заяви, че предоставя за нуждите на бежанците къща, която не обитава. |
За да дадат пример на сънародниците си, някои европейски политици публично обявиха готовност лично да допринесат за решаването на мигрантската криза и предложиха да настанят в домовете си бежанци. Финландският министър-председател Юха Сипила съобщи, че отваря втория си дом, за да приюти бягащи от войната в родината си сирийци. Той заяви, че предоставя семейната къща в Кемпеле, централната част на Финландия, която в момента фамилията използвала много рядко, тъй като обитава дом в столицата Хелзинки.
"Трябва да се погледнем в огледалото и да се запитаме как можем да помогнем",
заяви той пред финландската телевизия YLE. Юха Сипила е първият толкова високопоставен европейски политик, който лично се ангажира да помогне на бежанците, като им предостави свой имот. Министър-председателят изтъкна, че в условията на недостиг на центрове за прием на бежанци властите насърчават финландците да вземат бежанци в домовете си. В момента във Финландия функционират 22 постоянни и два временни центъра за прием на пристигащите мигранти. Хелзинки планира строителството на още осем. Финландското вътрешно министерство очаква тази година в страната да пристигнат между 25 000 и 30 000 души, търсещи убежище.
Министър-председателката на Шотландия Никола Стърджън също изрази готовност да приеме в дома си бежанци. Тя заяви, че ще е "изключително щастлива", ако може да помогне на страдащите хора, като временно ги настани в къщата си. Много от сънародниците й също били готови да приютят останалите без покрив сирийци. "В последните дни съм затрупана от съобщения от хора от цяла Шотландия, които заявяват, че ще бъдат щастливи да дадат временен подслон, дори и за по-дълъг период, на бягащи от войната сирийци", разказа Стърджън. Премиерката обаче подчерта, че подобни инициативи не са достатъчни за решаването на кризата, а са необходими "по-мащабни и добре организирани действия". Над 2000 семейства досега са предложили да настанят бежанци в домовете си, а много други даряват храна и дрехи. Шотландия обяви, че на първо време може да приеме на своя територия около 1000 бежанци.
Германският депутат Мартин Патцелт от управляващия Християндемократически съюз на канцлерката Ангела Меркел бе сред първите европейски политици, които обявиха, че са готови да се грижат в дома си за бежанци. В къщата му в Бризен
вече живеят двама еритрейци,
с които депутатът се срещнал в местна църква и решил да ги прибере в дома си. Патцелт, който е и бивш кмет на Франкфурт на Одер, е поел ангажимент не само да им даде покрив, но и да им помогне да се интегрират в германското общество. Еритрейците Хабен (19 г.) и Авет (24 г.) делят последния етаж на къщата с двамата синове на германския депутат, разказва "Дойче веле". Мартин Патцелт е баща на 5 деца. Комуникацията между постоянните и временните обитатели на дома на Патцелт е сложна, тъй като бежанците не знаят немски език, а английският им е на много ниско ниво. Двамата вече ходят на курсове по немски. Мартин Патцелт е убеден, че когато бежанците живеят в частни домове, интегрирането им в обществото става много по-лесно, отколкото ако са настанени в приюти. "Спонсорство, да дадеш подслон, да отправиш покана - това са малките стъпки, които помагат на бежанците да получат лице, да имат име и да излязат от анонимната маса на търсещите убежище. Така намалява поляризацията, враждебността и страхът. Ако повече хора направят същото, ще тръгнем в правилната посока", мотивира решението си християндемократът пред "Дойче веле".
Мартин Патцелт всъщност не за първи път прютява чужденци. "Посрещаме чужди граждани, откакто се помня. В дома ни са живели хора от Казахстан, от Гана, а с някои от тях продължаваме да поддържаме контакти и до днес. Преди време бяхме приютили и две бежанки от Нигерия, а от месец делим къщата си с двамата еритрейци", разказва депутатът. Миналата година той написа отворено писмо, в което
призова сънародниците си да отворят домовете си за бежанците,
вместо да бъдат настанявани в центрове. Заради писмото депутатът стана обект на смъртни заплахи. Сега обаче Мартин Патцелт вижда промяна в настроенията на обществото към бежанците. "Днес заплахите и обидите са по-скоро изключение. Получавам похвали от страшно много хора. Има и такива, които искат да последват примера ми и да подслонят бежанец в своя дом или пък просто да ме подкрепят по някакъв начин. Един човек дори направи дарение от 1000 евро, които, разбира се, използвах за бежанците", разказва Патцелт.
Не само действащи, но и излезли от властта политици се впуснаха да помагат за разрешаването на имигрантската криза. Бившият президент на Полша и носител на Нобелова награда за мир Лех Валенса изрази готовност да приеме в дома си бежанци. "Длъжни сме да помогнем на хората, които бягат, за да спасят живота си", заяви той в интервю в полската телевизия. Валенса, който е баща на осем деца, споделя, че вече води "преговори" със съпругата си за подслоняването на бежанци. "Засега преговорите ни са сложни, тъй като тя вече е доста изморена от работа - ние имаме много деца. Затова обещавам, че ще поема лично повече работа и ще готвя", добави той. Лех Валенса е напълно наясно, че " ако приемем 10 души, няма да спасим света", но пък важното е да се даде пример. За него най-важното в спасителната му мисия е да се помогне на първо място на децата.
Бившият премиер на Унгария Ференц Дюрчани също дава пример на сънародниците си, като предоставя дома си на бежанци. Те обикновено изкарват там, а на следващия ден продължават пътя си в търсене на по-добър живот. Всяка нощ
в къщата на Дюрчани се настаняват по 10 чужденци
По време на престоя им домакините им осигуряват храна и медицинско обслужване, ако се нуждаят от него. "Аз съм нормално човешко същество", обяснява Ференц Дюрчани поведението си, което за много от съгражданите му е странно. Унгария е сред най-пострадалите държави в ЕС от бежанския приток и затова хората там преобладаващо са негативно настроени към пристигащите имигранти.
Папа Франциск също се ангажира пряко със съдбата на бежанците и заяви, че ще даде на две семейства убежище на територията на Ватикана. Светият отец призова "всяка европейска енория, религиозна общност, манастир и светилище да окаже гостоприемство на едно семейство".
Освен политиците и световноизвестни музикални звезди обявиха готовност да помогнат на хората, търсещи убежище. 91-годишният френски певец Шарл Азнавур заяви, че е готов да приеме бежанци в дома си. "Имам средствата да купя мобилен дом, имам място, за да ги настаня и във вилата си", заяви той. "Не трябва да забравяме какво са дали имигрантите на тази страна - Пикасо, Беар, Чоран...Това е изключителен шанс за Франция. Може би сред тях има бъдещи Азнавур, кой знае?", разсъждава той. Азнавур се готви да изнесе и няколко концерта в помощ на имигрантите. "Аз съм особено силно засегнат от това, което се случва с бежанците. Представям си как моите родители са напуснали Армения, за да дойдат във Франция. Ето защо винаги ще бъда на страната на хората, които чукат на вратата, а не на страната на тези, които я затварят", заяви популярният певец ветеран.
Боб Гелдоф също смята да допринесе за решаването на кризата, като покани в дома си четири сирийски семейства. "С жена ми сме готови да приемем три семейства в Кент и още едно в жилището ни в Лондон. Те могат да останат, докато решат какво искат да правят с живота си". "По този начин ще проявя личната си отговорност", убеден е Гелдоф.