:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,426,671
Активни 564
Страници 7,968
За един ден 1,302,066

Общините прахосват 2/3 от парите си

Местните власти не могат да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си
Българските общини масово се провалят при управлението на парите си, а голяма част от средствата се оказват на практика прахосани. Местните власти не успяват да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си. В много случаи това се дължи на липса на достатъчно добри специалисти. Изобилстват и случаите, които говорят за корупция, безстопанственост и други престъпления.

Това са основните изводи от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) за успехите и провалите на общините, разпространен вчера. Той обхваща периода от 2011 до 2014 г. и обобщава данните от одитите на Сметната палата. В изследването са проверени 83 общини, около 1/4 от всички 265 общини. 68%, над 2/3 от разходите на местните власти, са оценени като провал. Това означава, че парите са пропилени, изхарчени са неправомерно или в нарушение на българското законодателство. Общият размер на бюджетите на проверените общини е бил 5.764 млрд. лв., а размерът на оценените като провал средства е 3.5 млрд. лв. Като успех за общините са отчетени едва 5% от разходите, а останалите 27% попадат в графата "некласифицирани". Резултатите от 21 проверки, или 1/4, са дадени на прокуратурата заради данни за престъпления.

Като "провал" ИПИ класифицира разходите и програмите, които не изпълняват заложените цели. Освен това в тази графа попадат и необоснованите харчове, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки.

Сред по-големите общини, проверките за които са оценени като провал, са пловдивската Родопи, Враца, Сливен, Своге, Ловеч, Асеновград, Ямбол, Търговище, Силистра, Плевен, Велико Търново, Шумен... През различните години на прокурор са пратени одитите на Ботевград, Генерал Тошево, Велики Преслав, Видин, Дупница, Кюстендил, Варна, Каварна, Силистра, Чепеларе и др.

Местните власти се провалят във всички дейности, с които са натоварени. Най-чести и най-сериозни са нарушенията, свързани с обществените поръчки, разпределянето на общинския бюджет и разпореждането с общинските имоти. Според доклада на ИПИ високите нива на корупция при обществените поръчки са най-вече в началните етапи на процедурата по възлагане. При 35% от всички обществени поръчки има извършени нарушения. Одитните доклади показват още умишлени злоупотреби, случаи на неефективност и неправилно разпределяне на средствата по проекти и програми.

Като се изключат умишлените нарушения, слабата работа на общинските администрации се обяснява и с липса на капацитет и финанси, недостатъчни стимули или пък недобро планиране. Често местната администрация не може да направи реална преценка на приходите и разходите си, което налага да се актуализира бюджетът, да се пренасочват средства от едно перо към друго и да се правят преразходи. Нерядко целеви средства отиват за текуща издръжка. Общинските такси не отговарят на разходите, направени за съответната услуга, харчат се неправомерно или се прехвърлят по други бюджетни пера. При управлението на имотите са засечени множество случаи, при които наемите не се събират, няма договори за отдаването на общинските имоти, липсва контрол. В някои от тези случаи има ясни индикации за корупция и клиентелизъм, посочват от ИПИ.
11
3181
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
11 Май 2016 19:33
изводи от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ)



Ахааа, и сега ИПИ-йчетата ще препоръчат да се назначат менаджери, издържани от общините, за да управляват общинските финанси.
Машалла, ипийчета!
11 Май 2016 19:58
Общините прахосват 2/3 от парите си
Местните власти не могат да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си

Това въобще не е вярно. Откога КРАЖБИТЕ станаха "лошо" управление на бюджета? И не ПРАХОСВАНЕ на 2/3 от парите, а просто КРАДЕНЕ. По известните схеми с обществени поръчки и безумно надуване на цените. За такива неща в Китай щеше да има разстреляни. Тук крадците ги повишават...
11 Май 2016 19:59
ablepsia 11 Май 2016 19:33


И множество обществени услуги да се приватизират - каквото е останало, де.
11 Май 2016 20:16
Местните власти не могат да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си


И централната власт (central Government) не може! Което е по-лошата новина! За данъкоплатците имам предвид!
11 Май 2016 20:25
Общините прахосват 2/3 от парите си

Което си е вярно си е вярно. Ами става бавно,промяната на съзнанието.
12 Май 2016 05:47
В доклада - ясно защо - липсува един от най-добрите за живеене град, затънал в огромни дългове, за да прави велоалеи за милиони, в резултат от което бяха изсечени де-що има дървета по улиците, а пешеходците трябва да се движат в индийска нишка по тротоарите - дечицата и внучетата им зад/пред тях, но не и за ръка. Беше построена автогара без нито едно място, където да спре - не паркинг - кола или такси, та майчиците с по две дечица и багажи маат пеш. Бяха съборени - в историческия център, старинни сгради, за да се построят небостъргачи, та градът на себе си не мяза отдавна. Улиците се наводняват при всеки дъждец... Да не говорим за новата транспортна схема, при която за 8 спирки трябва да сменяш два автобуса, а билетчето ще струва 1, 5 лъвчета (електронното - 0,95, но ще има 5 /пет!/ машинки в целия град, откъдето да се купуват и зареждат карти). Стоянките за таксита са на практика ликвидирани, обаче на възлово - за Европа, кръстовище се направиха пасарелки (предполага се, че пенсионери, майки с деца и пр. люде ще маат в пек, дъжд и замръзналост нагоре и надолу по стълбища и пътечки) и колело с две платна. Поради което това лято, кат се юрне потокът коли от Лондон до Калкута, и дори от София до Созопол, ще им се наложи да чакат по една седмица в задръствания. Да продължавам ли? Важното е, че едни хора "усвоиха" едни - много - пари на европейците, а общината е затънала в 100 млн дълг. А, да - последно беше спряно "безплатното" саниране на 40 блока поради нееднократни нарушения на закона (но ония хайвани вече са се набутали в сдружения на собствениците, а може и в заем от ББР, чийто шеф тия дни беше многократно споменат във връзка с едни далавери). Другото важно е, че макар да не се диша заради Кроношпан и ЛукОйл, министърката на екологията си прави ремонт над главата ми, да е жива и здрава.
Тез работи отразени ли са в доклада на ИПИ-йците и ако не, ЗАЩО?
12 Май 2016 05:51
П. П. Новите спирки за милиони, в които продължава да вали дори след като дъждът е спрял, упущих. Особено е впечатляващ навесът пред БСУ, който допълнително затруднява движението Лондон-Калкута и не само.
12 Май 2016 07:43
SvSophia -
12 Май 2016 10:49
Общините харчат неефективно, щото парите им са "ничии" - европейски, държавни.. на съвсем други данъкоплатци - няма го директният интерес. Виж ако парите бяха на данъкоплатци от самите общини и трябваше например - парите от един квартал да отиват 80% за квартала.. тогава всеки данъкоплатец щеше да търси сметка на общината. Сега сметката е обратната 90% от парите идват извън общината. А нали знаете - на харизаният кон - зъбите не се гледат. Та и затова - общините харчат ли харчат - щото харчат чужди пари, а данъкоплатците в общината си траят, щото това не са техни пари. То и при хората е така - ако се харчат чужди пари. Виж ако парите бяха собствени - тогава всичко щеше да се брои.

Просто бюджетите на общините трябва да се формират по друг начин, при който собствените приходи да са ядрото, а другите да са помощни. Разбира се това значи вдигане/нормализиране/ на местните данъци.. и намаляване на другите субсидии.

--
Общините нямат отговорности - например върху кварталната инфраструктура.. с години никой там не пипа. Само центровете се ремонтират през година.. само големите булеварди. Всичко останало е изоставено. И винаги има причина - пари няма. А всъщност парите трябва винаги да стигат за поддръжка. Ако не стигат - това значи, че общината е фалирала и просто трябва да увеличи собствените приходи. Щото не може с трици маймуни да се ловят.

--
А европейските фондове .. са просто корупционни фондове. Друго освен да вдигат неоправдано цените на строителните услуги не правят.

12 Май 2016 14:02
Те не прахосват, а КРАДАТ! Това се вижда с просто око.
12 Май 2016 18:26
Емропейските фондове наистина са корупционни - напоследък се споменава това. И по замисъл още, и по изпълнение. Българският народ някой ден ще осмисли всичко и ще порасне. Още го вярвам. Правилата са безумни, но местната власт - народът по места, има най-голяма възможност да ги промени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД