Проектът за покупка на бойни машини за Сухопътните войски вероятно ще бъде отложен с 2 г. Това е било условието на финансовото министерство, за да бъде одобрен той за гласуване от Министерския съвет, научи "Сега". Другата промяна е във финансовата му рамка - придобиването на бойните машини да стане не за 7, а за 12 г. Очаква се проектът да достигне 1 млрд. лв. Според работния му вариант ще бъдат купени 238 бронирани бойни машини.
Именно преработването на проекта по искане на ведомството на Владислав Горанов е причината да се забави неговото внасяне в МС. Това обаче е парадоксално, тъй като той би трябвало да е с предимство пред построяването на военни кораби. България е поела ангажимент пред НАТО да изгради батальонни бойни групи, които да са оборудвани и сертифицирани за операции на алианса.
"За мен обяснението, че държавата не може да отдели ресурс и за този проект, звучи несериозно", коментира пред otbrana.com командирът на Сухопътните войски ген. Андрей Боцев. Според него, ако проектът не тръгне, до 4-5 г. този род войски ще се превърнат в обикновена пехота. "Защото две трети от Българската армия са Сухопътни войски, които са нейният гръбнак. В 93% от мисиите в чужбина участват Сухопътните войски. Взаимодействието в охраната на границата с Гърция и Турция се осъществява 100 процента от Сухопътни войски. В две трети от международните учения участват основно Сухопътни войски", посочва още ген. Боцев.
Абе Терем не правеше ли БТРи за износ?
(Не питайте къде е Терем!)