22 общински болници излязоха на протест, получиха необходимото медийно внимание, но за общо изумление още не са получили исканите 30 млн. лв. Как така полицаите получиха, Софийският университет също, и кой ли не още, но за болници няма? Може би не са протестирали достатъчно или не са дошли да поскачат в София насред Председателството Му? Или може би закъсняха - мандалото хлопна, кой взел-взел, време е да се мисли и за бюджета, защото той трябва да стигне поне до средата на годината - до края на Председателството Му? Краткият отговор на въпроса не е защо не получиха, а защо болниците не бива да получават пари на поискване, е
защото не заслужават
Това не значи, че полицията е заслужила повече, нито че пациентите им или работещите в общинските болници не са заслужили. А че наливането на пари ще доведе единствено до закрепване на отчайващото положение в редица лечебни заведения за няколко месеца, след което дупката ще зейне отново.
Ето и по-дългия отговор на въпроса защо болниците имат нужда от реформа, а не от това някой да им плати най-спешните дългове, за да продължат да карат както и досега. Или защо, ако правителството отпусне пари за бедстващите болници, те ще отидат в кацата без дъно, т.е. - ще се върнат при ГЕРБ.
Сред 22-те протестиращи общински болници (от общо 126 съществуващи все пак) беше и тази в Дупница. Тя е с 600 000 лв. просрочени дългове. "За да оцелеят болници като нашата, са необходими следните неща: Промяна в цената на клиничните пътеки, целеви субсидии от министерството и общините", обясни пред БГНЕС управителят й доц. Димитър Недин. Според него просрочените дългове са натрупани поради хроничната липса на финансиране. И защото в града има и частна болница. От болницата се обявиха и за смяна на модела в здравеопазването.
Това е същата болница, която блесна с това, че неин управител беше Росен Тимчев, бивш шеф на ГЕРБ - Сапарева баня, който, за да бъде назначен от общинския съвет начело на лечебното заведение, е предоставил фалшива диплома по здравен мениджмънт. За 9 месеца той успя да увеличи дълговете на болницата, следващият управител твърдеше, че болницата е плащала заплати на общински съветници, без те да са ги заработили, за ремонт на покрива е платено два пъти, включително и за апарати за хемодиализа, като самото отделение е закрито, но без да е уведомена РЗИ, за което има глоба от 10 000 лв. и т.н. На този фон да се твърди, че дълговете са само от хронично недофинансиране е доста нагло.
Наскоро от здравно министерство пък обявиха оздравителния си план за болницата в Ловеч, която не е общинска, а държавна, но пък халът й е много показателен. Там е работила класическата схема частна лаборатория работи срещу нисък наем в държавната болница, т.е. плюсовете са за частника, а минусите - за държавата. А накрая лабораторията дори прераства в частна болница, в която съдружник се оказва бившият шеф на районната здравна каса. Моментално получава договор от същата РЗОК, а парите за нея се вземат от бюджета на държавната болница.
В Ловеч МЗ препоръча поредица мерки, сред които съкращаване на администрацията с 80 души - от 116 на 36. Което значи, че
затъналата и издъхваща болница е хрантутила цели 80 калинки!
Със сигурност близки до ГЕРБ, който на редица по-бедни места вече се явява най-големият работодател с подобни назначения. Практика е в държавните болници да назначават и уволняват шефовете от ГЕРБ, а персоналът да ходи под строй и принуда по партийни събрания, а после и да гласува, за да не си загуби работата. В замяна болниците тънат в разруха, на местата на лаборанти и дори на сестри работят санитари, което е опасно за пациентите. По веригата всеки отмъква каквото може, парите от здравната каса не стигат, хората не си получават заплатите или полагащи им се обезщетения, и болниците, за да вържат двата края, правят най-абсурдното - откриват нови отделения с потенциално печеливши дейности като инвазивна кардиология. И със специалисти, които всъщност работят на 120 километра.
Затова и от МЗ едва с половин уста сега говорят за преструктуриране на закъсалите болници. Защото това значи да се съкратят поне част от назначаваните от ГЕРБ некадърници на ненужни длъжности и да се поукроти далаверата с крадене оттук и оттам, отново разрешена, ако не и ръководена, от местните феодали.
Общинските болници искат промяна на медицинските стандарти, т.е. изискванията за договор със здравната каса за тях да са по-ниски, отколкото за големите лечебни заведения. Искат и ръст на цените на клиничните пътеки, които не са пипани от десетилетие. От МЗ обещаха стандартите да се преразгледат, но би било престъпление в официален документ държавата да позволи, например, санитари да вземат кръв или да снимат на рентген. Това, което трябва да се направи, е такъв тип болници да получат съвсем различен статут - да осигуряват спешна помощ, базово терапевтично и хирургично лечение, продължително лечение на хронично болни и добър транспорт до по-голяма болница. За това се говори от поне 15 години, но последният министър на ГЕРБ, който се опита да го направи, беше и първият - Божидар Нанев, и дните му на поста приключиха скоропостижно с обвинение в безстопанственост, което не издържа в съда и беше оправдан.
Колкото до ръста на цените на пътеките - той също е обещан от МЗ и здравната каса. Но здравните управници си правеха тези сметки, при положение че ще има мораториум за новите лекарства. Той обаче падна, и при това в последния момент, и ще струва минимум 70 млн.лв., които не са предвидени в бюджета на касата. Затова и е доста вероятно увеличението на цените на пътеките за общинските болници да не се случи.
Много са прави от болницата в Дупница да искат смяна на модела. Но докато този модел е фундаментът, който държи тази или онази партия на власт, това няма как да стане.
|
|