Британският медиен регулатор Ofcom започна седем нови разследвания срещу руския телевизионен канал RT по повод „въпроса за необходимата безпристрастност в новините и документалните програми на телевизионния канал“.
„След събитията в Солсбъри виждаме значително увеличаване на броя на предаванията на RT, които според нас трябва да бъдат разследвани като потенциални нарушения на кодекса на излъчване на Ofcom”, гласи основанието. Медийният регулатор изброява списък с предаванията, които предизвикват въпроси у него.
Споменава се, че до скоро степента на съобразяване от страна на TV Novosti (притежател на лиценза на RT) с кодекса на Ofcom “не се разминаваше съществено“ с работата на други компании.
През март британски парламентаристи поискаха властите да наложат санкции срещу RT , включително до отнемат лиценза, ако бъде доказана съпричастност от страна на Русия с отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му. В отговор от телевизионния канал заявиха, че ограниченията ще нанесат само ущърб на британското общество.
След това от Ofcom изпратиха до TV Novosti писмо с възможните санкции във връзка със „случая Скрипал“.
Говорителката на руското МВнР Мария Захарова тогава се закани, че нито една британска медия няма да работи в Русия, „ако те закрият RT”.
Кремъл е дал указания на руските държавни служители и депутати да смекчат антиамериканската си риторика.
Това се прави, за да има основание Доналд Тръмп да потърси начин за подобряване отношенията с Русия, съобщи "Блумбърг", като се позова на 4 източника. В този дух е и отложеното с месец разглеждане на ответните руски санкции срещу САЩ.
Владимир Путин е приел като позитивен сигнал относителната ограниченост на американските удари срещу Сирия. Информиран източник посочва ,че в Кремъл са били бесни от ярост след непремерените изявления на руския посланик в Ливан Александър Засипкин, който заяви, че Русия е готова да сваля американски ракети над Сирия.
Путин не губи надежда ,че Тръмп ще успее да спре постоянното влошаване на отношенията с Москва, особено след като бе поздравен лично от американския президент за победата на президентските избори на 18 март. Друг тълкуван като положителен сигнал от Вашингтон е и отлагането на нови американски санкции срещу Русия за ролята й в Сирия и подкрепата на Асад.
"Владимир Путин е готов на многочислени и сериозни отстъпки пред Запада, но това не трябва да изглежда като че ли губи войната. Той добре разбира, че Русия не може да се конкурира със САЩ, ЕС, Япония, Канада и другите икономически развити държави и не иска война с тях", казва Игор Бунин, президент на руския "Център за политически технологии".
|
|