:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,426,812
Активни 557
Страници 8,109
За един ден 1,302,066

Разширяването на ЕС не е това, което беше

Не Франция или Холандия, а Унгария, Полша, България, Румъния и други са тези, които затварят вратата на Съюза
Аделина Марини
Тази седмица ЕС решава съдбата на разширяването си. Независимо дали Съюзът ще започне преговори за присъединяване с Албания и Македония, или ще отложи решението за по-късно, като закачи още условия, самата дилема вече е симптом за значителна промяна в доскоро смятаната за най-успешна общностна политика. Процесът оттук нататък ще бъде значително по-дълъг, отколкото някога е бил, ще се поставят нови и нови условия, ще се изискват много по-силни гаранции за изпълнените ангажименти. Повече от всякога този процес ще бъде двупосочен. Парадоксът е, че заслуга за тази радикална промяна имат онези държави, които винаги са били най-големи привърженички на разширяването. Това са новите членки на ЕС - Унгария, Полша, България, Румъния, Малта (общо взето в този ред). Те показаха, че начинът, по който Брюксел изнася демокрация към кандидатките, е грешен и резултатът е обратим. Унгария включи алармата, но уви, никой не се събуди от нея.

С идването си на власт през 2010 г. - точно за първото унгарско председателство на Съвета на ЕС впрочем - Виктор Орбан запретна ръкави и



започна да руши демокрация за пример



в Централна и Източна Европа. Първите му удари бяха върху съдебната система, медиите, централната банка. Сега на мушка са му неправителствените организации, малцинствата, бежанците и отново съдебната система. Въпреки че Унгария беше пионер в демонтирането на изгражданото с много усилия и въодушевление върховенство на закона по време на унгарското присъединяване, срещу страната не бяха взети сериозни мерки, освен няколко десетки от безобидните процедури за нарушение. Не помогнаха също десетките дебати, организирани от опозицията в Европейския парламент.

Полша беше първата от новите членки, срещу която беше изпробвана общоевропейската процедура за защита на върховенството на закона, която допуска като наказание за отклоняването от правия европейски път активирането на член 7 от Договора за ЕС. Този член предвижда суспендиране на правото на глас на страната в Съвета. На практика това означава временно изключване от Съюза. Процедурата се точи вече две години и няма изглед, че ще завърши скоро, а още по-малко - че ще завърши успешно. Тази седмица министрите на европейските въпроси на ЕС за първи път изслушаха официално полския премиер Матеуш Моравецки и обясненията му с какви цели се правят съдебните промени в Полша. Министрите му бяха подготвили много въпроси. Точно ден преди това комисията по правосъдие, граждански свободи и вътрешни работи одобри доклада на холандската евродепутатка Юдит Сархентини от опозиционната група на Зелените и Европейския свободен съюз, с който се отправя призив Съветът да започне процедура по член 7 и срещу Унгария. Докладът посочва подробно кои са причините, които застрашават върховенството на закона в Унгария. Това са функционирането на конституционната система, независимостта на съдебната система и други институции, корупцията и конфликтът на интереси, защитата на личните данни и неприкосновеността, академичната свобода, свободата на вероизповедание, свободата на асоцииране, правото на равно третиране, правото на принадлежност към малцинства, включително роми и евреи, основни права на мигрантите, търсещите убежище и бежанците, социални права. Всички тези теми са основни глави от мониторинговите доклади на Европейската комисия по напредъка на страните - кандидатки за членство. Тоест - това е гръбнакът на разширяването.

Докладът на г-жа Сархентини беше одобрен с 37 гласа "за" срещу 19 "против" от общо 54-ма гласували евродепутати. След гласуването тя заяви, че "времето, дадено на унгарското правителство, влоши ситуацията, затова парламентът се намесва". Докладът й трябва да бъде одобрен на пленарно заседание на Европейския парламент. Гласуването е планирано за септември. Одобрението му в ресорната комисия показа



все по-задълбочаващото се разделение



в управляващата политическа група - тази на Европейската народна партия. Сред гласувалите "за" са не малко членове на групата. Въпреки това шефът й Манфред Вебер (Германия, член на баварския Християнсоциален съюз, който в момента клати правителството в Берлин) заяви, че Комисията е тази, която трябва да проучи въпроса и да вземе решение, а не парламентът. Според него унгарските проблеми може да се решат с процедури за нарушение, а не чрез активирането на член 7. Това е същият този Вебер, който не пропуска възможност да критикува полското правителство за същите проблеми, които Орбан отдавна създаде в Унгария. Но за това вече ви писах.

Малта е друга от новите членки, които се присъединиха през 2004 г., разтревожила Брюксел след убийството на разследващата журналистка и блогърка Дафне Каруана Галиция. Едно от най-важните й разследвания е на паспортната програма на Малта, която позволява купуване на гражданство срещу значителни суми, които пълнят хазната и дори я извадиха от бюджетния дефицит. Мрежа от журналисти в момента довършва разследването й, според което програмата "Златна виза" е сама по себе си корупция. От убийството на Дафне през октомври 2017 г. до сега в ЕП се проведоха две изслушвания, чиято тема беше заплахата за върховенството на закона в Малта. Малката островна държава все още е твърде далече от "достиженията" на Полша и Унгария, но е



капката, която прелива търпението



на онези членки, за които правовата държава е върховно достижение на западната цивилизация и фундамент на Европейския съюз.

Паралелно с Унгария и Полша вода в мелницата на разочарованите от разширяването на ЕС наливаше двойката, която се присъедини през 2007 г. България и Румъния влязоха в Съюза с патерица - Механизма за сътрудничество и проверка, който беше създаден като гаранция, че двете страни ще довършат реформите в съдебната система и ще изградят върховенство на закона бързо след приемането им неподготвени. Единадесет години по-късно България стабилно се отдалечава от тази цел и в момента е по-далече от нея, отколкото беше в края на 2006 г., а Румъния в момента върти обратен, след като доскоро изглеждаше, че излиза от блатото на корупцията. Откакто е на власт, социалдемократичното правителство в Букурещ не се занимава с нищо друго освен с отслабване на антикорупционните съпротивителни сили на държавата. Много от новите членки на ЕС показват сериозни спадове по всички демократични и корупционни показатели през последните години, като в някои от тях спадовете са по-драматични, отколкото в други.

На целия този фон никак не е изненадващо, че няколко държави в ЕС



дърпат ръчната на разширяването,



воглаве с френския президент Еманюел Макрон. По време на дебата му в Европейския парламент през пролетта той категорично заяви, че няма да позволи ново разширяване, докато първо не се реформира самият ЕС, така че да може да работи по-ефективно с повече членове, и второ - самите кандидатки не покажат, че са осиновили с цялото си сърце европейската ценностна система. Изтощението от влаченето на краката на страните кандидатки в изграждането на върховенство на закона и решаването на най-трудните им проблеми е на път да замрази разширяването за неопределен период от време, и то в много лош момент - точно когато Македония постигна само за една година това, което други дори не започнаха в продължение на десетилетия. Именно Македония беше причината за завръщане на вниманието върху разширяването, след като падна жертва на Гърция, която блокира отварянето на преговори със Скопие заради името. Това беше грешка, която Македония плати скъпо, включително и с проливането на кръв миналата пролет. По ирония на съдбата именно страната, която най-тежко пострада от затварянето на европейската врата, постигна най-много, но отново е застрашена от затваряне на вратата. Преди заседанието на Съвета по общи въпроси холандският министър на външните работи Стеф Блок обясни съпротивата си така: "Всяка страна има свои постижения, но е много важно държавите да покажат списък с постижения в тези области (корупция и организирана престъпност)". И добави: "Току-що ме питаха за върховенството на закона в друга членка на ЕС (Полша), така че не може да е изненада [...] Надявам се, че един ден ще аплодираме напредъка в страните, които искат членство, но не можем да пренебрегнем факта, че този напредък е твърде пресен". С други думи, някои столици вече не вярват на празни обещания. Нагледали са се на това достатъчно през последното десетилетие и половина. Така че, ако някой каже, че Франция или Холандия са натиснали спирачката на разширяването, няма да е прав. Унгария, Полша, България, Румъния и други са тези, които затварят вратата на Съюза.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Македонският премиер Зоран Заев, гръцкият му колега Алексис Ципрас, върховният представител на ЕС по въпросите на сигурността и външната политика Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан празнуват приключването на дългогодишния спор около името на Македония. По ирония на съдбата обаче именно страната, която най-тежко пострада от затварянето на европейската врата - Македония, постигна най-много след това, но отново е застрашена от затваряне на вратата.
Снимка: БГНЕС/ЕПА
Протестите срещу политизирането на съдебната система в Полша не спират вече месеци наред и страната може би ще стане първата, срещу която ще бъде задействан чл. 7
25
2771
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
27 Юни 2018 20:52
Много цоцащите/т.е. развити демокрации/ не са застрашени и са ларж, даже ще има още кръвчица да пият. Малко цоцащите донори.. реално, те са против. Щото и малкото цоцане ще им бъде отнето.
27 Юни 2018 20:55
Полша поведе перестройката на соцлагера...
и друг път съм отбелязвал, че Горбачов е прост изпълнител и съм посочвал защо. Тук ще припомня само, че перестройката започна на 24 януари 1979, 11 седмици след избирането на Свети Йоан Павел Втори, по нашему Войтила. Тогава Горбачов още пасе добитък из ставрополско, а новоизбраният папа приема по негова молба съветския външен министър Андрей Громико. Нещо безпрецедентно, включително и поради това, че СССР и Ватиканът нямат дипломатически отношения
...дали няма да поведе и тази на евросъюза?
27 Юни 2018 21:00
А Войтила случайно ли е избран за Папа.
27 Юни 2018 21:02
Церковники хлебальники разинули,
Замешкался маленько Ватикан,
И тут им Папу Римского подкинули —
Из наших, из поляков, из славян.


27 Юни 2018 21:04
За острата нужда от перестройка на ЕС сме единодушни, мисля
27 Юни 2018 21:13
Angel Kandiloto
27 Юни 2018 21:00
А Войтила случайно ли е избран за Папа.

Въпросът би обидил братския полски народ. 40 милиона ще ти кажат "Не!".
Аз бих казал, че има вероятност да е и "Да."
28 Юни 2018 00:23
Глуповато четивце. "Ценностите" на либералфашизма убиват ЕС, не посочените от тази лелка страни. Те се защитават, нищо повече. Повечето ще възникне пак в западните "учители по демокрация".
28 Юни 2018 01:35
Уважаема госпожо Марини,
Няма да се занимавам със спазването на европейските стандарти от родната Ви Италия, която аз много харесвам, както и жителите й, защото това ще е заяждане на дребно.
Искам да Ви споделя следното:
-толкова разпенено защитаване на "европейските ценности" като Вашето, поне у мен предизвиква точно обратния резултат от този, който предполагам търсите. Виждал съм далеч по-разпалени от Вас пропагандатори, като някои от тях се обърнаха в противоположната посока на тази, която официално пропагандираха преди това. Не, не се съмнявам във Вашата искреност, но като жител на страна от Източна Европа имам различна историческа памет от Вашата, поради което разпалените пропагандатори по-скоро ме отвращават, отколкото да ме спечелят на тяхна страна;
-пак във връзка с историческия опит на нас, източноевропейците, в сравнение с вас, западноевропейците (позволявам си да се изразявам в първо лице множествено число, но не защото се смятам за наследствен собственик на България, а защото мисля, че ще ме подкрепят доста участници във форума), двойните стандарти ни вбесяват-не ужасяват, а вбесяват. Върховенството на закона означава и зачитането на международното право, което точно Франция и Обединеното Кралство грубо потъпкаха спрямо една бивша колония на Италия и няма никаква санкция, а очевадно няма и да има. Та уважаема госпожо, когато критикувате източноевропейските общества, разбирам критиката Ви е срещу нас гражданите, а не срещу нещо ефимистично като "страна", погледнете лицемерието и егоизма на "Стара" Европа, което пак повтарям, мен ме вбесява. Не съм против върховенството на закона-напротив, но смисълът на върховенството на закона е да има по-голяма справеливост, като справедливостта е вярвам еднаква ценност за всички хора. Върховенство на закона без справедливост е отвратително насилие над личността и съвестта;
-в условията на представителна демокрация, избраните от гласоподавателите заместници (техните, на гласоподавателите заместници, а не нечии други) в законодателната, съдебната и изпълнителните власти трябва да изпълняват волята на своите избиратели-всяко друго действие на заместниците, избрани от гласоподавателите е акт на насилие над гласоподавателите. Гласоподавателите имат право да грешат, така както политици, журналисти, бизнесмени и други. Дори, ако това е истинска демокрация (цитирам Параграфа, един колега от форума) то гражданите имат право да я отменят съвсем демократично. Приблизително така се е случило преди 2050 години в Италия. Не ме разбирайте погрешно-за мен висша ценност като гражданин е Чистата и Свята Република и винаги ще се боря за нея, но това не означава, че ще забранявам на несъгласните с мен да имат свое мнение така, както някои се опитвате да збраните на мнозинството от гражданите на Полша и Унгария например;
-гражданите на Източна Европа, а и не само там имат право да не желаят мигранти-това е тяхно право. Това е същото право, като на потомците на гало-римляните и франките; англо-саксите; германците в Централна Европа; и др. да искат мигранти, за да вършат определени работи, които потомците на гало-римляните и франките; англо-саксите; германците в Централна Европа; и др. си мислят, че трябва;
- ако спазваме върховенството на закона, в Европа бежанците са нищожен процент от мигрантите. Няма да развалям добрия тон и да Ви казвам за какви мисля хората, които умишлено подменят фактите. Някак си не е честно едни да искат спазването на върховенството на закона, но когато не им изнася върховенството на закона да го потъпкват или най-малкото не спазват/неглижират;
-твърдя, че президентът Макрон работи в интерес на Франция, какъвто той го разбира, и го представя за общоевропейски. Като отворих дума за Франция, а Вие за малцинставата в Унгария, в момента във Франция как стои въпросът с асимилацията на бретонците, баските, корсиканците и немците (за окситанците не питам). Отново не ме разбирайте погрешно, напълно съм против насилствената асимилация и потъпкването на правата, както на мнозинството, така и на малцинството в дадена страна.
28 Юни 2018 02:46
Полша и поляците са изтъкани от парадокси . По времето на комунизма , навсякъде в Източна Европа , в България , в СССР и другаде , се събарят църкви , в Полша след войната са възстановени всички съборени по време на войната и са построени още 40 000 нови , ако не ме лъже паметта , с пари от Варшавския Договор , Войтила е участник в тези събития . Най-почитаната икона в Полша , тази на Светата Дева Одигитрия във Честохова е Източноправославна , подарък от грузинец , същия е подарил и подобна на Бачковския Манастир в България . Католици , сър .
28 Юни 2018 04:34
Глуповато четивце. "Ценностите" на либералфашизма убиват ЕС, не посочените от тази лелка страни. Те се защитават, нищо повече. Повечето ще възникне пак в западните "учители по демокрация".
28 Юни 2018 04:39
Д-р Гилотен
28 Юни 2018 01:35


Не разбирам защо с такава непремерена регулярност ни се пробутват нескопосните екзерсиси на горната г-жа, които са морално остарели и неактуални в стремително променящата се обстановка в Европа, да се изразя възможно най-меко. Проектче некво? Задължителен абонамент като едно време?
28 Юни 2018 05:34
Всичко май идва от това , че по-богатите си мислят и че са по-умни . Или , като говориш с акцент някои от езиците им си по-малко интелигентен .
28 Юни 2018 06:06
Искам да Ви споделя следното:
казва се "искам да споделя с Вас", не "искам да Ви споделя". Споделя се с някого, не някому.
28 Юни 2018 07:02
Някакви други забележки, по съдържанието, ако може?
В никакъв случай не си мисли, че си длъжен-само ако искаш.
28 Юни 2018 07:17
Не, мерси. По съдържанието нямам бележки. Разбирам от вертолети, ветроходство, scuba diving, лингвистика, правопис и правоговор. Кой - каквото, а въшливият - за баня... Та и аз - тъй...
28 Юни 2018 07:58
Д-р Гилотен 28 Юни 2018 01:35
една забележка - не се подвеждай пофамилията, това си е нашенски индоктриниран кадър. ето как я представя труд:
Нашият гост Аделина Марини е бивш дългогодишен международен редактор в програма “Хоризонт” на БНР, като специализира ексклузивно в темите засягащи Балканите и европейските интеграционни процеси. Създател е на специализираният сайт за новини и коментари, свързани с ЕС, “euinside.eu” – смятан за основен ресурс на български език за релевантна информация за европейски събития и процеси. От няколко години живее и работи от Хърватия.

Натисни тук
28 Юни 2018 10:42
"Докладът на г-жа Сархентини беше одобрен с 37 гласа "за" срещу 19 "против" от общо 54-ма гласували евродепутати."
37+19=56!!!! Обаче са гласували 54!! Егати гласуването.
28 Юни 2018 11:22
Откакто е на власт, социалдемократичното правителство в Букурещ не се занимава с нищо друго освен с отслабване на антикорупционните съпротивителни сили на държавата.

Но аз ви питам господин председател: В коя страна социалистите не били знаме на корупцията ?
28 Юни 2018 12:17

ЛибПропът тече във вече традиционната си патетична скука.

Добрите либерални Франция и Холандия - в бяло, лошите източни хулигани - виновни за всичко, а злият Орбан - най-лош рушител на демокрацията.

Пропаганден норматив - покрит, издателски индулгенции - взети.
Сичко точно.
28 Юни 2018 12:44
37 + 19=56!!!! Обаче са гласували 54!!
ти остави, че не може да смята. виж колко са гласували, при положение, че според уикипедия
Откакто Хърватия се присъединява към ЕС през юли 2013 г., членовете на Европейския парламент са 766, но този брой е намален на 751 при изборите през 2014 г. и остава на това равнище завбъдеще.
на това му се казва представителство и кворум

авторката вместо да вдигне патърдия за присъствието на евроизбраниците на работното им място, се занимава с простотии

56 депутата са под 7.5% от общия брой. и тази ше се позовава на тях
28 Юни 2018 13:38
на това му се казва представителство и кворум



Не, казва му се невежество и пристрастност. Гласуването е в една от комисиите, не на пленарно заседание


A key committee in the European Parliament voted by a large majority in favor of triggering the EU’s so-called Article 7 process against Hungary, which could ultimately lead to EU sanctions for failing to uphold the bloc’s core values.

MEPs from the Justice and Home Affairs Committee voted by 37 votes to 19 to back a resolution, drafted by Dutch Green MEP Judith Sargentini, which says the situation in Hungary exposes “a clear risk of a serious breach of the values referred to in Article 2 of the Treaties” and calls on the Article 7(1) procedure.

https://www.politico.eu/article/meps-back-process-that-could-strip-hungary-of-eu-voting-rights-viktor-orban/
28 Юни 2018 14:06
Гласуването е в една от комисиите, не на пленарно заседание
да, прав си, моя грешка. но и за комисия нямат кворум, станишко не се е постарал. 56 от 120 не е кворум.

Натисни тук
28 Юни 2018 14:25
но и за комисия нямат кворум


Имат


Членовете на ЕП са разпределени в 20 специализирани постоянни комисии.
Тези комисии допринасят за законодателни предложения чрез приемане на доклади, предлагат изменения за гласуване в пленарно заседание и назначават преговорни екипи за провеждане на преговори със Съвета по законодателството на ЕС. Те приемат също доклади по собствена инициатива, организират изслушвания с участието на експерти и контролират останалите органи и институции на ЕС.

Всяка комисия има между 25 и 73 пълноправни членове и също толкова техни заместници.


http://www.europarl.europa.eu/committees/bg/about-committees.html
28 Юни 2018 17:47
Д-р Гилотен
28 Юни 2018 01:35

Марини
28 Юни 2018 21:01
С други думи, някои столици вече не вярват на празни обещания. Нагледали са се на това достатъчно през последното десетилетие и половина. Така че, ако някой каже, че Франция или Холандия са натиснали спирачката на разширяването, няма да е прав. Унгария, Полша, България, Румъния и други са тези, които затварят вратата на Съюза.


Прекалено едностранчиво, дори за мен, който съм силно про-европейски настроен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД