:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 110
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Буркина Фасо и Ангола се намесиха в съдбата на Пирин

Кабинетът измоли 11 държави извън ЕС да пресекат критично решение на ЮНЕСКО за плановете за застрояване на парка
Кабинетът в лицето на екоминистъра Нено Димов и вицепремиера Валери Симеонов прибегнаха до грозен трик, за да проправят път на исканите от "Юлен" промени, които ще отворят за застрояване още 48% от територията на Национален парк "Пирин". Вчера Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО трябваше да приеме решение, в което се призовава българското правителство да не прилага промените от декември 2017 г. в сегашния план за управление на парка, докато той не се подложи на екологична оценка. Освен това световната организация трябваше да поиска пълна екологична оценка на проекта за нов план за управление на парка и да приветства решението на ВАС от май месец, което е в същата посока.

Тъй като България в момента не участва в комитета, Димов и Симеонов са "лобирали" 11 други държави да внесат смекчен вариант на това проекторешение. Държавите, които така скандално се намесват в съдбата на националния ни парк, са Азербайджан, Буркина Фасо, Куба, Босна и Херцеговина, Зимбабве, Китай, Танзания, Бразилия, Тунис, Кувейт и Ангола, съобщи коалицията природозащитни организации "За да остане природа в България". Прави впечатление, че нито една от тях не е член на Европейския съюз, а в комитета, който се попълва на ротационен принцип, в момента са Испания, Унгария, както и Норвегия и Австралия. На всичкото отгоре тази година България е единствената страна от ЕС с проблемно място под егидата на ЮНЕСКО, която ще се обсъжда на заседанието.

В издействания чрез 11-те държави вариант не се спира изпълнението на промените в сегашния план за управление на Национален парк "Пирин" от декември 2017 г., нито пък се изисква планът да се подложи като цяло на екологична оценка, каквото е по принцип изискването на българското и европейското законодателство. Ще се подлагат само отделните последващи инвестиционни предложения, което е игра на парче от полза само за инвеститора, коментират от "За да остане природа в България". За новия план пък ще се чакат резултатите от съдебното дело, което природозащитните организации водят срещу екоминистерството за необходимостта от екологична оценка. На българското правителство се дава срок чак до юни 2020 г. да докладва какви мерки е взело, а не още на следващото заседание на Комитета на ЮНЕСКО през 2019 г. Решенията на световната организация не са задължителни за българското правителство, но националният парк е под нейна защита и при драстични нарушения може да отпадне от списъка със световното наследство.

"Днешното решение на Комитета по световното наследство на ЮНЕСКО показва, че българското правителство е твърдо решено да допусне застрояване на Национален парк "Пирин" и сечи на вековните му гори. "За да остане природа в България" ще продължи да отстоява "Пирин" да бъде непокътнат, използвайки всички лостове на гражданското общество", коментираха от коалицията.



ХИПЕР (НЕ)ИНТЕРЕСНО

България е пратила на заседанието на комитета в Бахрейн петчленна делегация, оглавявана от вицепремиера Валери Симеонов, която да лобира срещу проекторешението за парк "Пирин". Тази схема не е нова - през 2016 г., когато отново се обсъждаше "Пирин", правителството се беше уговорило с Казахстан да поиска редакция на тогавашното решение. Миналата седмица се появиха информации, че Нено Димов е бил в централата на ЮНЕСКО, където се е опитвал да издейства промени в проекторешението. Всички тези усилия се полагат на фона на изявление на екоминистъра отпреди седмица, че на "Пирин" се отделя несъразмерно много време, а не се говори за по-важните теми като кръговата икономика. Пред Би Ти Ви Димов изрази недоумение защо казусът "Пирин" е хиперинтересен, при положение че "имаме сериозни проблеми като замърсяването на въздуха, които са световни проблеми" (проблем, по който година и половина след като бяхме осъдени от ЕК, няма предприета нито една реална мярка - б.а.).
6
249
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
28 Юни 2018 20:11
Отвратително е точно екологичния министър да лобира за засирането на природното бижу Пирин...
И вижте с какви мошенически методи...
28 Юни 2018 20:21
Позор! Проклети да са!
28 Юни 2018 20:42
.
Уродливото лице на мутрокрацията.
.
29 Юни 2018 11:21
Абе ако ще е добре за модернизирането на ски зоната и развитието на туризма, ако ще и арменския поп и папата да се намесят
29 Юни 2018 11:36
Gringo28 Юни 2018 20:42
Уродливото лице на мутрокрацията.


Капитализмът като система в подмандатната ни територия може да съществува само за разграбване на страната, в качеството си на средство за този процес.
29 Юни 2018 16:01
Рей Дейвис

безпощадно прав и точен коментар
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД