Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Националният исторически музей трябва да се върне в София
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Democrat
23 Яну 2007 14:36
Мнения: 801
От: Bulgaria
По-добър би бил музейният ансамбъл, ако новата история на България се покаже в бившия Партиен дом. Така ще се получи идеален музеен ансамбъл. На две крачки е Националният археологически музей, на половин крачка Националната галерия и Националният етнографски музей. НИМ да си остане с името, но да му се стесни историческия периметър и неговата експозиция да обхваща само българското Възраждане и Нова България. Той трябва да бъде обуздан в името на традиционните, столетни български музеи. Но това ще стане трудно при такъв необуздан директор като ментепрофесор Божидар Димитров.
Федя
23 Яну 2007 14:56
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Mrx++, на тебе ти се радвам бе душко! Пак си спал у библиотеката на д-во "Г.Кирков". Толко ли няма в Унгария некоя свестна стая за нощуване, та се завираш се там. Толко ли няма някоя унгарка да те приюти, да ти разтуши душата и проветри главата, та да престанеш да ръсиш глупости. Тодор Живков - най-великия управник на България.
Хайде холан! Ще ме умориш от смях.
Dakl
23 Яну 2007 15:17
Мнения: 359
От: Bulgaria
Отлична идея! Браво!Българските национални предатели , които вече почти две десетилетия "управляват" България от името на чуждите си спонсори извършиха подлото си дело с преместването на Националния исторически музей, с единствената цел да забият още един пирон в скелето за изтриване родовата памет на българина!Трябва векове да помним кои извършиха това черно за народната ни памет дело.Нека бъдат вечно проклети националните предатели!
moment
23 Яну 2007 15:17
Мнения: 1,085
От: Bulgaria
Разгеждал съм музеят поне 10-тина пъти когато беше в Съдебната палата. След преместването му в Бояна не съм ходил нито веднъж Естествено че трябва да се върне в центъра, а къде точно да се обмисли хубаво.
Pavlik Morozov
23 Яну 2007 15:45
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
мястото на музея е в града, на центъра. къде точно - умните глави да решат. преместването на експонатите на кънда-мънда-у-дивото на-майна-си-райна изглежда като опит да се крие историята и да се намали посещаемостта, може би с цел да се оправдае по-честото изнасяне на експозиции в чужбина. или да се направи място за частните колекции на черепа.


Редактирано от - Pavlik Morozov на 23/01/2007 г/ 15:51:23

Pavlik Morozov
23 Яну 2007 15:50
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
новата сграда в гората е много по-удобна, спор няма, но това предимство се анулира напълно от силно спадналата посещаемост. последния път като отидох (в работен ден, и с гордост си платих входа от 10 кинта за удоволствието) бях поразен от това че на 10-15-те музейни работника се падахме 3-4 посетителя. каква е ползата че всичко е по-добе изложено когато никой не ходи да го види? военно-историческия музей въпреки по-тясното си профилиране сигурно е в пъти по-посещаван

Руританец
23 Яну 2007 16:21
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
В интерес на истината Народното събрание е една чудесна идея. И то преди всичко защото действително така ще се оформи един цял кръг от културни институции в непосредствена близост една до друга.
hamer
23 Яну 2007 16:31
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Не е ли голяма перверзия господа ду..депутатите да искат да се настанят в символа на комунизма в България, Партийния дом? Дето му къртиха сърповете и чуковете, сваляха му петолъчката, палиха го, грабеха компютри и телевизори и го бяха обсадили с палатките на "Града на истината"? Дето бил образец на сталинска архитектура и пр.? И не се намери между тях един Бакърджиев, та да го гътне като мавзолея? Това тяхно желание е още едно доказателство, че нищо не се е променило след 10 ноември. Само дето от една, властовите партии са вече няколко и облагите на властта трябваше да се запазят, за да има за всички. Нито една партийна резиденция, нито една партийна сграда или каквото и да е друго партийно имущество, нито една почивна база на бившата комунистическа власт не се даде за социални домове, за лечение и други народни ползи, както се кълняха в зората на демокрацията. Всичко бе обсебено и се експлоатира само и единствено в полза на ду..депутатските телеса. И сега няма да дадат сградата на НС за музей, ще си я запазят, та да се увековечават на фото в тържествени моменти. А музеят, него кучета го яли, нали му е шеф Божидар Димитров Когато стане шеф някой "наш" човек, може и да си помислят от Бояна да го преместят в Подуяне, например, щото е по-близо пък и има трамвай до там
другаря Тодар Живков
23 Яну 2007 17:12
Мнения: 1,042
От: Bulgaria
Mrx++
Повечето от археологическите находки от тракийско време бяха намерени между 60-те и 80-те години и повечето изследвания на траките бяха направени тогава.
==
И защо трябва да ги крият, като траките нямат нищо общо както със славяните, така и с прабългарите. Такива асоциации се явяват само в задръстените ви от глупости глави.

Ми то човек може да са обръне в гроба си от возмущение, кат чуе такиви неистини!
Маркс да ходи да цуне дедо си Цар Фердинанд отзадека, дека са сети преди 100 годин да открие тръжествено Археологическия музей. Лани му чествахме 100-годишнината. Две години преди откриването на музея, по нареждане на Цара, сите български селени чинно и съвестно са карале с каруците си в София де що намерат камък по нивите - скулптури, колони, капители, капаци на римски гробници и прочие. По време на откриването е имало вече няколко хиляди събрани старини. По тва време иманярството още не е било "дръжавна политика", а и Дръжавна сигурност са е занимавала главно с дръжавната сигурност.

Известно е, че след завръщането на Цара започна направо нова епоха на грандиозни археологически разкрития по сагашните български земи, които беха десетилетия наред подтискани, но сага нема начин да не обрънат световната история в нейния гръчко-еврейски вариант.
Освен блестящите златни находки от халколита и дори неолита, древните тракийски градове и светилища от преди елинската цивилизация, тук требва да отбележим, може би, най-фундаменталното откритие на наще археолози - откритието на пръвата човешка цивилизация в Европа от преди 1 600 000 години, а не както досага са мислеше, че е била на 40 000 до 80 000 годин.
Явно, Фичовата "митохондриална африканска Ева" нещо започва да издиша.

Цара веднага разбра, че възстановяването на Царството може да стане едва след като са възстанови националното самосъзнание и националната идентичност на българете, които длъго време беха подложени на изпитание.
Затва са даде ход на бръзото възстановяване на ключови исторически паметници кат цръквата "Св. 40 мъченици", "Св. Георги", а защо не и Младежкия театър, които много десетилетия наред беха руини.

Кат ходеше по селата, Цара забелеза, че децата в селските училища все още учат по географски и исторически карти, на които освен Съветския съюз и Югославия, друго трудно може да са види. Тва значи, че волю или неволю (пръвото е по-верно) ний продължаваме да возпитаваме комуноидчета в провинцията. Тва никак не е трудно, кат знаем, че и даскалиците им са возпитавани така.
Затва Цара закупи със собствени пари и оборудва 50 провинциални училища с нови големи исторически и географски карти, на които ясно са вижда, кво е останало от "Съветския съюз" и "Югославия".

Марксе,
За да разбереш, кво общо имат траките с българете и "славянете", пръво требва да са саберете с Фичо и да разтълкувате долните стари писания:
(I-ва и II-ра скрити глави на II-то Послание 1:10-11)
"Защото още от времето на онзи потомък на династията на първия Тир, (който се именуваше като баща си), именно от царя Тцер, (защото така се четеше името му на Тракийската реч), се установи и нова династия в Египет, когато Тиракийските кораби пуснаха котва при устието на Нил, дето се и основа първата столица на Египет в Буто. Така Тракия даде началото на първата династия в Египет и оплоди оплоди Египет с богатствата на Древната Реч и Писмо. Защото Писмото Тракийско бе от Древната Реч, с онези образни знаци, които са от Едем, които възприеха и стилизираха от по-после всички египтяни ..."

(Йосиф Флавий - древен римски историк от еврейски произход, "Античност на юдеите", книга 1, глава 6:1 (125))
"А Тир, синът на Яфет, нарече народа, над който управляваше - Тираки, но гърците промениха името, наричайки ги Траки"


Редактирано от - другаря Тодар Живков на 23/01/2007 г/ 18:04:47

FL
23 Яну 2007 18:50
Мнения: 6,942
От: Canada
"силно спадналата посещаемост..."!! Павлик, не се безспокой бе момче!
Исторически музеи слабо се посещават навсякъде.(Незнам даже колко по света има изобщо такива!)
Вие " културните" комуняги различавате ли история от археология от артистичност?....От пропаганда и фалшификация?
София няма интересни и автентични исторически артефакти да попълни една забавачница!
Комунистическа България няма нито историци нито археолози да организират
музей.Комунистическа България масово е произвеждала лъжци пропагандатори!
schopova
23 Яну 2007 20:32
Мнения: 289
От: Bulgaria
Сега може да се разбере колко прибързано се разруши мавзолеят. Точно в него щяха да се направят хранилищата на НИМ, защото имаше страхотни устройства за вентилация и поддържане на определена температура. А това са изключително важни фактори за едно хранилище на музейни ценности. Защото е крайно време наистина музеят да си дойде в центъра на София.
Олег Офренов
23 Яну 2007 21:49
Мнения: 961
От: Bulgaria
Археологически институт с музей на БАН
"В зала Праистория са представени находки от времето на палеолита до късната бронзова епоха. Тук основно внимание заслужават находките от пещерата Козарника, Белоградчишко, които свидетелстват за първоначалното заселване на Европа преди 1 600 000 години. Особен интерес предизвиква колекцията находки от селищната могила Караново, Новозагорско - обект, който е проучван десетилетия от специалисти на Археологическия институт с музей и се е превърнал в своеобразно свидетелство на неолитната и халколитната епоха за цяла Югоизточна Европа."

ДРЕВНА ТРОЯ КУПУВА ЗЛАТО ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ
"Находката от с. Дъбене
От разкопаните до този момент три гробни ями археолозите събраха 15 505 златни елементи от украшения. От тях реставратори успяха да възстановят 7-8 накита. Това са много интересни и сложни като изработка огърлици.
Освен красотата на накитите находката е изключително важна и с информацията за периода, за който не знаехме досега почти нищо. Преди всичко впечатлява огромният брой златни елементи. В България, Средна Европа и източната част на Мала Азия, т.е. нашия географски район, досега са открити само единични подобни находки от по 5-6 елемента. Малко повече са намерени в Троя – няколко стотин, което даваше основание да се мисли, че народите, живели по това време в Европа, са се снабдявали с подобни златни украшения от тези места. Учените смятаха, че Троя е била цивилизационният център, който е имал технологична възможност да добива злато и да го обработва. При това, когато говорим за обработката, бих искал да подчертая, че става дума за много високи технологии за това време. Повечето от откритите елементи са с големина 1 мм и съвременните златари твърдят, че изработката им е възможна само ако се използва лупа. А както знаем, древните не са разполагали с такива.

От намереното става ясно, че този център е бил разположен в българските земи, и то в Централна България - в Карловското подбалканско поле, където и в момента се добива много злато. Това е златоносен район, който тракийските племена са познавали и използвали. Изводът, който може да се направи, е, че цивилизационият център на Европа е бил в българските земи и най-вероятно Троя е купувала златото си от тук.

Тази находка обръща представата за историята на Европа от третото хилядолетие преди Христа, внасяйки в нея нови виждания и нови елементи. Радостно е, че първата високо развита цивилизация в Европа всъщност се е появила не в Мала Азия, а в тази част на Европа, която днес е България."


Най-старото злато в Европа - открито във Варненския халколитен некропол
"Древният свят на хора, обитавали земите на изток от Варненското езеро във времето на късния халколит (около 4500 г. пр. Хр.).

Като се обобщят фактите може да се твърди, че тези племена са създали най-големия и богат некропол в Европа - върху 10 000 кв. м археолозите намират близо 300 гроба, в които е било положено общо 6, 5 кг 23, 5-каратово злато. След задълбочени изследвания учените констатират, че това е най-древното злато на Стария континент. Според някои източници дори в световен мащаб варненското злато не е имало предшественици. Освен изящните златни предмети в некропола са открити и медни съдове, керамични и кремъчни предмети, каменни и мраморни фигурки и черупки от средиземноморски мекотели. Най-вероятно варненските племена са имали традиции в обработката на метали, а черупките подсказват за търговски взаимоотношения със средиземноморските държави.

Скелетът е на мъж, на около 45 години, висок 1, 70 м . На ръцете си носел масивни златни гривни, нанизи от раковини и златни мъниста. Около шията и гърдите мъжът имал пищно украшение от златни пластини и скъпоценни камъни. По всичко личи, че тук е погребан заможен човек, най-вероятно вождът на племето. Явно дори в това малко общество е имало ясно изразена социална диференциация. Тази сложна обществена структура е предпоставка за зараждането на държавна организация. Освен политически, вождът е изпълнявал и религиозни функции. За това свидетелства намереният златен фалос под таза на покойника. Използването на скъпоценния метал за направата му е доказателство, че атрибутът има религиозното значение. Вероятно царят е бил смятан за съпруг на богинята майка, а оттам и покровител на реколтата и плодородието."


Mrx++
23 Яну 2007 22:39
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Абе Тодаре Мирмидонски с твоите цитати какво доказа?
Ни в един не видях връзка между траките и пра-българите или траките и славяните. Това, че тоз или онзи е казал нещо си, съвсем не значи, че е вярно. И ти казваш много неща, ама само глупости. Абе вие живеете в някаква паралелна вселена дето фантазията ви се е развихрила.
Педя я си свий показалеца и безименния и със средния си бръкни отзад. Като не може празната ти глава да роди нищо не се обаждай от коневръза.
jorion
23 Яну 2007 23:50
Мнения: 308
От: Bulgaria
И аз да кажа, че ми идеше да ритам задници като преместиха НИМ на майна си райна. Нямам нищо против музея да го върнат където беше. То и без туй правосъдие НЯМА. Но, каквото било-било ... Нека сега бъдем малко логични:


1) За такъв музей си трябва голяма, солидна, но и красива сграда. НС и бившият партиен дом нарушават поне едно от тия изисквания.
2) Трябва да бъде лесно достъпен и на място подчертаващо неговото значение.

Е, ако партийния дом го пооправят архитектурно някак си - може да стане. Но може би най-правилното решение е да се построи нова сграда. Стига сме строили банки и офиси.

TELESHOP.
23 Яну 2007 23:50
Мнения: 452
От: Bulgaria
Тодаре, Тодарей, какво му разбира кафата на Марксист от диалектика!
Щом, според него, не може да има някаква приемственост между сегашните италианци и някогашните римлян, изглежда само Марксисти са ги наследили.
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2