Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Световната банка иска да работим до 65 години
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2
STARSHI
28 Юни 2007 14:24
Мнения: 812
От: Bulgaria
Следи малко разговора ни и ще разбереш какво искам да кажа . Изобщо не съм привърженик на държавната разходо-покривна система. Тя трябва да се ограничи до минимум и да се премине към капиталово-покривна. Това между другото поддържа и СБ. Нужна е реформа в пенсионната система, така че това, което трупам във фонд "пенсии" да си е за мен.
Само че ние изобщо не говорихме за това, доколкото виждам. Какво друго те притеснява?
Nickolas
28 Юни 2007 14:31
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Това на първо време. След това 67.
Pavlik Morozov
28 Юни 2007 14:31
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
STARSHI, притеснява ме това че и аз искам моите вноски да се трупат за мен, но съм сигурен че това няма да ми се позволи. затова искам да се премахне всякакъв вид задължително осигуряване, било то частно или държавно, както и самия термин пенсия и пенсиониране. искам всеки сам да си работи и да си заделя за старини, сам да решава как да инвестира и колко време да бачка. така отделни индивиди може да са зле, но като цяло хората ще са добре, както са били през хилядите години история в които е нямало централизирани пенсионни системи. това животно принадлежи на минали епохи - днес хората са подвижни, може за един живот да работят на 20 места в 10 държави на 5 континента. как ще се справят с това тромавите и крадливи настоящи пенсионни схеми?!

Редактирано от - Pavlik Morozov на 28/6/2007 г/ 14:36:46

STARSHI
28 Юни 2007 14:54
Мнения: 812
От: Bulgaria
Ето че започваме да говорим на един език . Малко ми е странно даже, че от теб да чета такива предложения, ако съдя по предишни теми, но както и да е. Само че продължаваш да изкривяваш фактите през твоята призма (то сигурно същото може да се каже и за мен ). Примерно за раждаемостта. За мен е безспорен факт, че ръста през последните две години се дължи на подобреното икономическо сътстояние - хората имат по-стабилни доходи, вече не е драма да останеш без работа, щото е очевидно, че не работи само този, който не иска. Изобщо гледам да не очерням нещата повече, отколкото е редно и да не търся под вола теле (или под пенсионната система Световна банка ). Живеем по-добре, но процесът е много по-бавен отколкото ни се иска. Днес караш 5 г. Опел, и изплащаш успешно ипотеката си. Преди 10 г. живееше при мама и при тате в двустайната панелка и лежеше по три дни в седмицата под 20 г. жигула, за да отидеш на село да си набереш домати. Днес си ги купуваш от пазара и дори не помниш какво беше само преди 10 г. и какво е сега. Признай си
Което, ДЪРЖА ДА ПОДЧЕРТАЯ, не означава, че сме цъфнали и вързали, просто апетита идва с яденето и имаме възможност да се сравняваме с белите държави, а не със соц. лагера. Нещата вървят, но бавно.
XYZxyz
28 Юни 2007 14:57
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
STARSHI,
лесно се разсъждава по принцип - как е в нормалните държави, трудното е да забравиш как е по принцип и да видиш спецификата на България.
Застаряването - да и преди 1989-та година го имаше този проблем както във развитите държави, но тогава нямаше демографска катастрофа, че даже нямаше и демографска криза. Никъде другаде в източноевропейските страни няма такава демографска катастрофа - сравнението е неуместно. Забравя се важното нещо - след като доходите ти са паднали в пъти, може би десет пъти, ти попадаш сред най-бедните, но ти не забравяш как си живял и не искаш децата ти да живеят по-зле от теб. Затова ако не можеш да им осигуриш живот не по-лош от твоя, се отказваш от деца - точно както е в България вече 17 демократични години. Кои раждат в България - мюсюлманите и циганите по неприложими за българите причини. Та разсъжденията по принцип каквито са 90% от писанията форума На СЕГА, до нищо по-добро не водят, но кой да го разбере?
Pavlik Morozov
28 Юни 2007 15:05
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
STARSHI, колкото и да ти е странно ако ме четеш внимателно ще установиш че по политически и икономически убеждения съм нещо като libertarian. просто трябва да се научиш да сееш зърното от плявата в приказките ми
може би си прав че положението се оправя бавно. може би аз съм прав че положението се влошава бавно. ако се замислиш в крайна сметка няма значение кой от двама ни е прав, защото в едно сме съгласни - тази държава не върви достатъчно бързо към подобрение. а който изостава не оцелява.
нарочно изчаках влизането в ЕС за да видя дали ще се появи стабила тенденция към ускорено подобряване на положението в БГ. видях че такава на хоризонта няма - болшевиките ще се инатят до последни сили. а когато положението не се подобрява достатъчно бързо това е равносилно на влошаване, не мислиш ли?
примерно ако заплатата ти се кача по-бавно от инфлацията и поскъпването на живота това значи че на практика пада, нали?


Pavlik Morozov
28 Юни 2007 15:07
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
когато само няколкостотин километра ни делят от живот при който се бориш за нова кола всеки 5 години и ново жилище на всеки 10 как очакваш хората в БГ да са доволни че отново имат шанс срещу цял живот труд да получат една средно хубава кола и едно мизерно жилище!?

STARSHI
28 Юни 2007 15:14
Мнения: 812
От: Bulgaria
Ти либертарианец?!? Приятно изненадан, требе да обсъдим положението на кило ракия значи
Ама много плява, бате трудно е да те умери човек.
Не смятам да споря повече за инфлация и доходи, важното е да има повеч хора с такива убеждения, каквито споменаваме, и може и да потръгнат малко по-добре нещата. Живо здраво


п.с.: http://www.libertarium.net
malechko
28 Юни 2007 15:30
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Pavlik Morozov Браво за точните постинги!
Между другото доц. Иван Ценов (http://tsenov.bul.net ) от Техническия университет - София много точно обясни на времето (1999-2002) всичко което става и ни очаква в личен план в близките десетилетия. Но кой да слуша един доцент, че след варварското ограбване на България ще се създаде една уродлива икономическа система на обществени отношения! За какво бъдеще на разходо-покривното и дори капиталовото пенсионно осигуряване може да става въпрос при 40-60% сив и още по-тъмен сектор?!





Редактирано от - malechko на 28/6/2007 г/ 15:33:36

Slavena
28 Юни 2007 15:34
Мнения: 45
От: Bulgaria
Затова народа се изнесе в чужбина, не ни стигат мързеливите политици, които лапат от нашите пари, ами сега и СБ реши да дава "мъдри" съвети. Всички вън от тази страна, в България няма смисъл да се живее!

А този който писа, че живота щял да продължи до 100 - 120 години да си вземе един студен душ, явно здраво го е напекло слънцето. Може и да продължи за хората в белите държави, но за българите няма начин: безумни закони, висока престъпност, живот с висок рисков фактор, слабо здравеопазване ... та как ще оживее човек и до 80, да не говорим до 100.
Pavlik Morozov
28 Юни 2007 15:37
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
STARSHI, тихо да не чуят лошите
бъди здрав

Pavlik Morozov
28 Юни 2007 15:41
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
malechko, никой не иска да слуша Касандра

mary1001
28 Юни 2007 16:48
Мнения: 2,539
От: United Kingdom
Причината за застаряването на нацията са ниските доходи на българите.
Колко хора останаха да работят за единия хляб в България?
Защо не се приведат заплатите в съответствие с цените, съпоставени за нормалния човешки живот.
Защото в България се плаща в пъти по-малко за една и съща работа.
Вместо да се увеличава възрастта да се увеличат доходите до ръста на европейците, които се пенсионират на 65 години.
Ето така трябва да се реши проблема. Ще работим колкото европейците ако получаваме колкото тях!
Ако получаваме в пъти по-малко от европейците трябва да работим и в пъти по-малко от тях!
Pavlik Morozov
28 Юни 2007 17:00
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
XYZxyz, прав си и лошото е че злото вече е сторено и необратимо. вече знаем кога ще се обърне отрицателния баланс между пенсиониращи се и достигащи активна възраст - чак след 15 години. и то само ако се запазят настоящите темпове на емиграция, което ме съмнява, защото всъщност всяка година все по-голям процент младежи заминават да учат на запад и когато завършат ще имат шанс да останат там съвсем законно. 15 години са много дълъг период в една глобална икономика, където нещата се развиват в рамките на месеци, най-много години. за 15 години облика на населението по тези земи със сигурност ще е се преобразил до неузнаваемост по отношение на етнос, вяра, може би донякъде и раса, с произтичащите от това последствия за културата, икономиката и обществения живот



Редактирано от - Pavlik Morozov на 28/6/2007 г/ 17:01:31

aazz
28 Юни 2007 17:42
Мнения: 576
От: Bulgaria
Това, че средната продължителност на живота се покачвала не ме топли особено. Какво от това, че някой щял да живее 120г., когато друг умира на 64 - една година преди да си е получил пенсията за която е внасял осигуровки 45 години. Ами ако се е осигурявал на максималния възможен праг?От къде да знам дали ще бъда като първия или като втория. Затова решението е:еднаква осигуровка за всички, която да гарантира съвсем минимална пенсия. Останалото - всеки да се осигурява в частни фондове колкото и както иска. Ако междувременно умре - наследниците му прибират остатъка
А относно вдигането на възрастта за пенсиониране - нищо против, обаче не всяка професия предполага да бъде упражнявана от възрастни хора.
редник
28 Юни 2007 19:24
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Има и друг поглед - когато някой започва работа и започва да се осигурява, той на практика сключва договор с Пенсионното (държавата) и знае, че на 63 ще се пенсионира и примерно 10 години ще получава пенсия. С какво право държавата едностранно променя този договор и принуждава другата страна да работи и да внася още години, а да получава пенсия по-малко години...
шуменско пиво
28 Юни 2007 20:39
Мнения: 3,617
От: Angola
Баща ми на времето казваше: синко, не е толкова важно каква пенсия ще вземеш. По-важно е КОЛКО ВРЕМЕ ще я вземаш!
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2