Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Учителите в символична стачка от 17 септември
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
total
07 Сеп 2007 14:58
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Уважаеми Страсимир,
Моля Ви да се успокоите, започвам да изпитвам угризения за Вашето състояние!
Успокояването ще Ви даде възможност да преоцените както тезата си, така и аргументите, които сте използвал, за да я докажете!
Вие, меко казано, грешите, като заявявате, че учителите "работят 22 часа месечно, които се равняват на два работни дни/!/".Би следвало да коригирате този свой възглед за нещата, зашото, както вече няколко души тук обясниха - средната натовареност с преподаване в клас е около 22ч. , ама не за МЕСЕЦ, а за СЕДМИЦА.Знам го твърдо, защото един мой много близък човек работи тази професия и имам лични наблюдения.Освен тези 22 работни часа, както пак се посочи, един съвестно гледащ работата си даскал трябва да отдели поне десетина за САМОПОДГОТОВКА, понеже да влезеш и преподаваш в клас не едно и също като да застанеш зад щанда, например/ нищо лошо не искам да кажа за продавачите, просто това е особеност на занаята на учителите/.
Освен тези неща - учителите /съвестните/ влагат доста време и усилия по проверката на писмени работи, както и най-различните "извънкласни" форми на работа с учениците си.
Накратко казано - ако един преподавател стриктно изпълнява задълженията си - спокойно му се събират около 40 работни часа седмично.
Има и още нещо, което Вие не отчитате!
Това е показателят "натовареност" на учителския труд!Просто да преподаваш активно един час не е равностойно на един час в по-голямата част от другите професии.Отново правя уговорката, че не се стремя да омаловажа ничий труд - просто даскалите рботят в една динамична и изхабяваща среда.Затова и по-големите им отпуски едва ли могат да компенсират 100% последиците върху психиката и физиката им, породени от значителните усилия, които те полагат в общуването си с нашите деца .за да бъдеш свестен даскал, освен добра научна подготовка се изискват и доста други качества - железни нерви, вътрешен баланс, вродено чувство за справедливост, организираност.Според мен - да се завижда на учителите за големите им отпуски е нелепо, те напълно ги заслужават, защото най-голямото зло в училище е един уморен и озлобен болнав учител.
Накрая - нека Ви приканя да с усмихнете сам на себе си, като Ви обърна внимание на поредното недомислие, което сте допуснал в емоционалния си пост.Твърдите
работят по 22 учебни часа МЕСЕЧНО , които се равняват на два работни дни , или общо около 3- 3, 5 месеца в годината


Ако бяхте помислил поне малко, преди да напишете горното, едва ли бихте бил така категоричен.Защото, очевидно е, че ако учителите работеха ДВА дни месечно, то годишната им натовареност ще е 12месецаХ2дни=......24 работни дни....Твърде далеч от великодушните "3-3, 5 месеца" , които сте им отпуснал....
Не бива така, друже.Да си загрижен за учителите не е обикновено самарянство, това, всъщност, е ГРИЖА за ДЕЦАТА на България!
А те са най-важното, нали?
Хубав ден на Вас и на всички
tupakmango
07 Сеп 2007 16:47
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Тоя Страстенмисир що те опита благата на "даскалъка"!Браун е ясен-хаотично движение на Брауновите частици, но не той е откривателя!
Manrico
07 Сеп 2007 18:39
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Все едни и същи въпроси от страна на учителите, та да си кажа моите отговори:
- Откъде познаваш учителския труд?
- Родител съм и виждам резултатите. А и университетски преподавател съм бил.
- Защо не станеш учител, да видиш какво е?
- Защото имам качества, с които на свободния пазар печеля неколкократно повече за работа, която ми харесва. Който учител не си харесва работата и заплащането, а има качества, да направи същото!
- Защо не подкрепяш учителите?
- 1. Защото не давам подкрепа, когато ми я искат арогатно.
- 2. Защото виждам, че повечето от учителите не си вършат работата.
- 3. Защото не подкрепям искания за пари на калпак и за звание.
- 4. Защото подкрепям искания за реформи, за обективно оценяване на резултатите от учителския труд и за заплащане единствено според резултатите - за високи резултати - високо, за ниски - ниско или никакво.
- Не искаш ли образованието да е добро, това е важно за България?
- Искам - и именно затова не искам сегашното образование и сегашния учителски труд, а искам реформи, които да накарат който може, да работи с резултати и с добро заплащане, който не може - да го изхвърлят от образованието.


_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
eneq
07 Сеп 2007 19:11
Мнения: 223
От: Bulgaria
Учителите работят лошо и с всяка следваща година това става все по-очевидно - неграмотността се шири, младите хора не знаят елементарни неща и т.н. Но това няма пряка връзка нито с учебното натоварване, нито с работното време... 22 часа в седмицата работят учителите, които имат годишен норматив 792 часа, а това са тези по трудово обучение. Математици и литератори имат годишен норматив 648 часа, което прави 18 часа седмично, физици и химици - 684 часа годишно или 19 часа седмично, историци и географи и физическо възпитание - 720 часа или 20 часа седмично. Часовете над годишния норматив, ако имате такива, се заплащат допълнително като лекторски час - по 3.50 лв на час, ако не се лъжа. В зависимост от това, кой учител в какви отношения е с ръководството на училището, може да взима часовете си в 4, 3 или дори 2 дни в седмицата (защото 1 ден в седмицата без часове е разрешен, това е т.нар.методически ден), с повече или по-малко "прозорци" между часовете (в училище те се наричат "дупки".) За 17-те години, които работих в училище, не можах да се науча да работя като другите колеги - без "дупки", направо от един час в друг, от 5 клас в 7, или от 9 в 11. Напротив, исках да имам свободни часове, именно за да си поема дъх и да седна да се подготвя за следващия час - да се съсредоточа, да си погледна записките кои ученици от следващия клас с какви проблеми са, да подготвя материали за раздаване (да ги нарежа например) и т.н. Или да проверя малко писмени работи, или да се поровя в интернет от училищната компютърна зала. Всички ме гледаха много странно, бързайки да се сбогуват след току-що отработените 7-8 учебни часа за деня. Не искам никого да обвинявам, хората не са виновни - така вървят нещата от години, и не е луд който яде баницата. И тези учители, които не се справят нито с учебния материал, нито с децата, те също до голяма степен не са виновни - никой не ги е научил на това, как да обучават ефективно или как да овладяват сложните ситуации в клас, с отделни деца, с родители и т.н. Тук по-нагоре имаше един пример с второкласник, дето спънал учителката, и преди това бил изключван от три училища - това ли наричате педагогическа работа? Това дете е като болен, дето са го изписали от три болници, защото не са искали да го лекуват, и после всички се възмущават, защо е умрял... Тъжно.
total
07 Сеп 2007 20:56
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
4. Защото подкрепям искания за реформи, за обективно оценяване на резултатите от учителския труд и за заплащане единствено според резултатите - за високи резултати - високо, за ниски - ниско или никакво.

С повечето ти констатации, Манрико, мога да се съглася, ала с втората част на това съждение - по никакъв начин.Защото ако несъмнено сериозни образователни реформи са необходими, то опит да се въведе предлагания от теб принцип за заплащане "единствено според резултатите - за високи резултати - високо, за ниски - ниско или НИКАКВО" би разрушил окончателно системата....
Помисли малко и ще се съгласиш с мен!
И понеже си суров като суровица към учителите, нека ти предложа един малко по-различен ъгъл н разсъждение:
-плащаме на коафьора си не по-малко от 5 лева за едно подстригване, нали?Защото ценим външния си вид!Нормално!
-плащаме на автомонтьора минимум 15 лева на час, защото държим на безопасността си в колата!Нормално!
-плащаме на шофьора в градския транспорт 1200 лева, защото разчитаме на необходимия му и важен труд?Нормално!
-плащаме на учителя заплата, която НЕ МУ СТИГА за да преживее, а той се занимава с децата ни?Това - нормално ли е?Нормално ли е да ценим децата си ПО-НИСКО от прическата и автомобила си?!?
..........................
Да - кусури на даскалите могат да се посочат всякакви.Но на фона на мизерията в която вкупом сме ги изритали - нямаме никакво право да им държима сметка, преди да оправим заплащането.А за да не допускаме повече никога грешката с нископлатените учители, просто трябва да помним, че всяка стотинка, умно похарчена за образование, е похарчена за ДЕЦАТА ни!
Най-ценното за всеки нормален човек /с извинение към хомоориентираните ни съграждани/
Heat
07 Сеп 2007 21:57
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Хайде като говорим за шофьори, коафьори и подобни да осмислим нещо доста просто. Пример с държава която е съвсем като нас като икономика - Румъния. При 3 пъти повече население от България (22 млн ) заетите в сектор образование са към 400 хиляди. В България са към 200 хиляди. Не ми се предъвква пак какво е заплащане на труд и какво е социална дейност.
Manrico
07 Сеп 2007 22:09
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
че всяка стотинка, умно похарчена за образование, е похарчена за ДЕЦАТА ни!
Точно така! Хайде сега кажи колко от похарчените стотинки за образование (а те може да са недостатъчно, но никак не са малко - спомням си нещо за около 1 млрд лева) са похарчени умно! Аз сам за харчене на много пари, но наистина УМНО - т.е. за резултати от образованието.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Manrico
07 Сеп 2007 22:14
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
ниски - ниско или НИКАКВО" би разрушил окончателно системата....
Би трябвало да е ясно какво искам да кажа с това - ако резултатите са по-ниски от някакъв минимум, учителят няма място в системата.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Manrico
07 Сеп 2007 22:27
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
И като стана въпрос за коафьори, ако някой досега те е подстригвал все много зле и сега каже "Абе ти ми дай първо много пари, пък аз после може и да се постарая да те подстрижа по-добре", ще му дадеш ли? Ако ще даваш, да се пиша за коафьор?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
bm1914ls
08 Сеп 2007 01:45
Мнения: 6,031
От: Bulgaria
Жега, откъде ги измисли тия 200 000 заети в образованието у нас?Цифрите са-около 98 000 учители, близо 6-7 000 са директорите и експертите, и около 10 000 помощен персонал.Както и да го смяташ, не прави 200 000.Всъщност, дори и по бай тошово време, заетите в образованието не са били 200 000.
Уважаеми Манрико, винаги съм чел с интерес твоите постинги.Позволи ми обаче да не се съглася с теб.Преди да демонстрираш качествата и познанията, които имаш, помисли си кой ти е помогнал да ги развиеш!И един въпрос.Щом си бил университетски преподавател, не може да не ти е направило впечатление, че нивото на студентите от година на година спада, като разликата дори между два съседни курса е драстична!И това е при едни и същи преподаватели в основното и средното училище, защото е факт, че преподавателският състав у нас се подменя бавно, поради липса на желаещи.Това води до извода, че проблемът не е в качеството на преподаването.Тогава къде е?
Eve
08 Сеп 2007 02:12
Мнения: 102
От: Bulgaria
Това вече го писах преди време. Сега задавам същия въпрос. Тогава никой не отговори.

Защо никой не мисли логично!? Въпроса е принципен и той е дали от данъците, които плащаме да се задели повече за образование и здравеопазване, а не за космически центрове за НАБЛЮДЕНИЕ на бедствия и аварии, за фрегати, за военни самолети и безумия за комфорта на депутати и министри. Те колко пъти се увеличават заплатите!!!

Не може довод да е, че една учителка не си вършела работата, пък друга давала частни уроци. Такива във всяка професия ги има и ще ги има. Не са виновни и шофьорите, че имаха куража да покажат решителност, че ще стачкуват, и без да го правят политиците клекнаха. Аз искам моето дете да е в ръцете на усмихната и спокойна учителка и предимно за точно това да ми харчат данъците. Ако и циганите ги учеха такива, по-малко щеше и там да е агресията. Преди тройната коалиция почти всяко министерство имаше по 2-3 зам. министри. Сега са по 5-6 и повече. А пък държавните агенции станаха безрбой. Нима не се разббира от повечето хора, че данъците им отиват за БЕЗУМИЯ.

Преди време Вълчев каза, че ще се справи с липсата на учители по езици като увеличат приема за такива в университетите. Гениална идея!!!!!!!!! Та нали така те ще подготвят повече образовани имигранти за други страни, които и цент не са дали за образованието им. Това е все едно да се наливат милиони в икономиките на приемащите ги страни. Това е пример за пълна некомпетентност и некадърност. Да се лекуват симптомите, а не причината.

Предлаган беше преди седмица на учителите пакет от социални мерки, в които беше включен интернет на ниски цени, карти за санаториуми и още други щуротии.

Бе не разбирате ли, че те нямат какво да ядат. 250 лв на ден са по около 8 лева. Как ще се нахрани едно семейство с тези пари??????

Вие дето плюете учителите, кажете, за какво искате да се харчат данъците ВАШИТЕ данъци???????????????????
bm1914ls
08 Сеп 2007 02:13
Мнения: 6,031
От: Bulgaria
"Родител съм и виждам резултатите..."
Сядал ли си един път с детето си да учиш?Погледнал ли си му тетрадките да видиш, какво са правили в час?Изпитвал ли си го за да провериш, дали е готово за училище?Проверявал ли си дали има домашна работа?Говорил ли си с учителите му?
"Не давам подкрепа, когато ми я искат арогантно..."
Е, ако учителите са арогантни, какво да кажем за шофьорите!?А ако стачката се смята за арогантност...
"Защото подкрепям исканията за реформи..."
Тук сме на едно и също мнение.Както между другото няма учител, който да не иска реформи/казвам го, понеже познавам достатъчно учители/Само че у нас реформи не се правят.Реформата не е съкращение на учители и закриване на училища.Засега с "реформите" се занимават разни пенкилери-политици, които правят промени на парче и така повече вредят, отколкото да помагат.Резултатът е, че образователната система е тотално объркана.
"Всяка стотинка, похарчена ...."
И тук си много прав!Няма за съжаление умно похарчени пари за образованието.Но рибата се вмирисва от главата!Защо трябва да съществуват тези непотребни никому регионални инспекторати на МОН, след като основният финансиращ образованието орган е общината?Те са просто дублираща структура, която обикновено е в противоречие с общините и заместник-кмета по образованието.Та ако толкова много е нужен подобен контролиращ орган, нека да се направи един Централен инспекторат, чиито служители да обикалят из страната и да контролират.Ще излезе доста по-евтино от това да държиш близо 3000 чиновници, съответния помощен персонал, сграден фонд плюс разходите за поддръжка на сгради, ток и вода.А ако дадеш сградите под наем, може да има и допълнителни доходи.
bm1914ls
08 Сеп 2007 02:23
Мнения: 6,031
От: Bulgaria
Скъпа Енея, всичко, което сте написала е вярно.Но сте пропуснала и много неща.Вярно е, че литератори и математици имат по 648 преподавателски часа годишен норматив или 19 часа седмично.Но пропускате другата преподавателска работа-часовете по СИП и ЗИП, което доста вдига натовареността.Като прибавим и класното ръководство, което е два часа седмично, нещата се променят още повече.Като се притурят извънкласните задължения и форми...?
Manrico
08 Сеп 2007 09:44
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Е, ако учителите са арогантни, какво да кажем за шофьорите!?А ако стачката се смята за арогантност...
Стачката не е арогантност, а нормално и законно действие. Арогантност, която няма да получи подкрепата ми, можеш да видиш например в мнението преди твоето.
За реформите - много добре, но нека да видим тази подкрепа. Съкращаването на излишните учители е неотменима част от реформите. Въвеждането на всеобхватен и обективен контрол на резултатите им - също. Що ми се струва, че учителите май никак не искат матури, да не говорим за национални изпити след всеки клас?
А с детето си съм се занимавал доста. Преборил съм се успешно с българското образование и българските учители, което ми е струвало и много време, и нерви, и пари и се надявам скоро да го пратя в добър университет.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Heat
08 Сеп 2007 11:33
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
откъде ги измисли тия 200 000 заети в образованието у нас

Националната ни статстика казва толкова (сто деветдесет и няколко хиляди). Образование не е само начално и средно, влизат и университети и колежи и детски градини...
Освен сравнението със заплатите на шофьорите не е лошо да се сравни и труда. За една година прословутите шофьори от софийския транспорт (защото упорито се избягват сравнения с пловдивския например) отработват около 2200 часа редовен и извънреден труд (11 месеца х 200 часа) и получават бруто 12 000 лв (12 месеца х 1000 лв) като има по 1 шофьор на автобус. Получава се някъде около 5.5 лв на час. Един учител годишно изработва примерно 700 учебни часа и получава бруто около 6000 лв или около 8.5 лв на час. Въхът на сладоледа е, че има поне два пъти повече учители от необходимото и реалното заплащане на час е около 17 лв или около 3.5 пъти по-високо от това на софийските шофьори (а за пловдивските да не говорим). При такова заплащане на час, заплатата на шофьорите трябва да е доста над 3000 лв месечно.
Иштар
08 Сеп 2007 11:50
Мнения: 5
От: Bulgaria
Информацията за увеличение на учителските заплати от 1 юли е лъжа. Това увеличение ЩЕШЕ да бъде получено, ако имаме поне 10 работни дни за м. юли. Само че всички учители бяха принудени да излязат в отпуск. Увеличението ще е от 1 октомври на база това, че през септември има натрупани 10 работни дни.
браун
08 Сеп 2007 12:08
Мнения: 3,755
От: Bulgaria
Манрико,
Много от участващите във форума се опитваме да кажем на учителите, това което ти си написал в поста си от 18:39 - но не би. Твоето мнение е точно в десятката. Още веднъж -
Не може ние да сме циници (в частност аз), а да предявяваш претенции "Платете исканото от нас, пък ние може и да подобрим качеството". Това какво е?
Smil
08 Сеп 2007 12:08
Мнения: 131
От: Bulgaria
„Високата култура, твърди Ърнест Гелнър, може да се дефинира като притежаваща кодифицирани в текстове норми, предавани от подготвени професионалисти в установени просветни институции. Ниската култура се въплъщава само в обичаи и се предава във всекидневието, а не от специалисти педагози”
Чувството за принадлежност към единната образователна и комуникативна система безспорно може да сплотява нацията (и бъде причина за възникването на национализъм), а политическата система да търпи одобрение, когато хората хората виждат, че тя защитава тази култура. Но, както личи от ставащото в страната ни (вкл. и от диаметрално противоположните мнения в досегашните изказвания), възможен е и обратен процес – връщането към по-ниска култура разединява нацията. Ниските заплати на учителите и закономерно произтичащият от това процес на отлив на подготвени кадри от системата на образованието са най-сигурният път към снижаване на културата. Така спиралата на общественото развитие тръгва надолу. А що се отнася до политическата система – какво, като няма особено одобрение! „Разделяй и владей” е доста по-сигурен и доказан във времето начин за запазване на властта. Особено в общества с ниска култура.
total
08 Сеп 2007 15:07
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Драги Heat,
Опитите за привеждане на статистически доказателства на тезата Ви, че учителите заслужават заплатите и положението си, са много симпатични.Цяла сутрин се заливам от смях, като ги чета, защото по една случайност в битността си на финансов консултант сериозно се занимавам със анализи и продуциране на статистически данни.
Ако позволите, ще Ви дам няколко съображения по приведените от Вас числа, което, надявам се, ще Ви помогне да попреосмислите статистическия си ентусиазъм.
Първите данни, които привеждате, са за съотношението "население/учители" в Румъния и България.При 1:3 в населението, съотнасянето на заетите в образованието е, според цитираното от Вас, 1:2.От тук Вие правите правилният извод, че броят на заетите в образовнието у нас надвишава разумните норми.Лошото е, че правите този правилен извод на базата на НЕКОРЕКТНИ данни, както в КОЛИЧЕСТВЕНО измерение /"около" 200 000 заети в Бългрия са всъщност около 190 000, а "около" 400 000 заети в Румъния - около 468 000/, така и в ЛИПСВАЩ качествен анализ на предложената статистика.....
Какво е "качествен анализ"?Ами анализ на т.н. "съпътстващи фактори".В образованеито те са много и влияят различно върхи числеността на заетите.Един пример е демографията.
В два равни по численост региона - да кажем с по 100 000 неселение и с по 25 000 учащи се във всеки, може да се наблюдава различна численост на заетия училищен персонал.В първият, например да е напълно в европейските норми /1 учител на 18-22 ученици/ т.е. - с въпросните 25 000 младежи да се занимават около 1300 учители, докато във втория бройката на заетите да е 1800.И това да е НАПЪЛНО нормално!Работата, разбира се е в ПЛЪТНОСТТА на населението.Ако първата извадка е за един средноголям град с агломерацията му - няма сериозен проблем да се постигнат европейски нива на заетост.Във вторият случай, очевидно става дума за район с разпиляно в малки селища население - там се налага учителите да работят масово с т.н. "маломерни паралелки", поради което и бройката на необходимите преподаватели се увеличава....
Хайде сега - представете си същият казус+уговорката, че става дума за два практически ЕДНАКВИ по население града.И пак - в единия са налични 1300, а в другия - да кажем 1500, като това отново се оценява като НОРМАЛНО.
Ако проявите любознателност, можете да разберете, че в случая лимитиращ фактор е ЕТНИЧЕСКИЯТ състав на учениците.В първия град практически 100% са българи, докато във втория имаме, да кажем, 40% циганска популация.Което налага заделянето на допълнителен брой възпитатели, иначе вложеното по нормите просто отива на кино...
Хайде сега - пак си представете двата еднакви града, този път и с еднакъв етнически състав.Обаче заетите в образованието в единия са с 5% повече от тези в другия.И отново това е напълно НОРМАЛНО.Просто в първия град общината е закрила училищните столове, а в другия - не....
Хайде сега си спомнете, че възразявате на елементарните ми примери за коафьори и автомонтьори, с един, според Вас "наистина елементарен пример" - този за Р/Б.
Смеете се вече, нали; -)
Защото, както вече се досещате, поради чисто незнание, не сте посочил , камо ли анализирал съпътстващите фактори...При положение, че в Румъния процентът на циганско население, например, е под 3%, а у нас е ПЪТИ повече.....
......................................
За да не остана неразбран по тази точка - тезата Ви, че трябва да се прави реформа е напълно вярна, в БГ има повече от необходимите в момента работещи в образованието, само дето нещата не са в предположените от Вас дименсии.
Има едно друго нещо, което вече е на крачка от малоумието.Вие и сходните като Вас, се държите така, сякаш учителите са виновни за създалата се ситуация на свръхзаетост....И тонът Ви към тях е, меко казно, злобен.
Истната , уви, е друга!За създалата се ситуация са отговорни образователните администратори, на първо място - ресорният министър!
Визирайте, ако обичате, тях.
Накрая, ето още един пример докъде може да Ви отведе прекалената емоция!
Цитирам:

Освен сравнението със заплатите на шофьорите не е лошо да се сравни и труда. За една година прословутите шофьори от софийския транспорт (защото упорито се избягват сравнения с пловдивския например) отработват около 2200 часа редовен и извънреден труд (11 месеца х 200 часа) и получават бруто 12 000 лв (12 месеца х 1000 лв) като има по 1 шофьор на автобус. Получава се някъде около 5.5 лв на час. Един учител годишно изработва примерно 700 учебни часа и получава бруто около 6000 лв или около 8.5 лв на час. Въхът на сладоледа е, че има поне два пъти повече учители от необходимото и реалното заплащане на час е около 17 лв или около 3.5 пъти по-високо от това на софийските шофьори (а за пловдивските да не говорим). При такова заплащане на час, заплатата на шофьорите трябва да е доста над 3000 лв месечно.


А - та значи, Вие твърдите, че работното време на един учител се изчерпва с часовете на преподаване?!?И времето за самоподготовка, за проверка на писмени работи, за извънкласни дейности и куп още неща, е посветено на някакво хоби, може би?!?Къде сте отчел това време в сметките си?Откъде взехте брутна заплата 500 лева в бранша?
А тази, с извинение, ГЛУПОСТ, която сте цръцнали , за "върха на сладоледа" - удвояването надниците, това откъде Ви дойде наум?!?
Накрая - да въртиш геврека в метална каруца и да преподаваш на млади хора - едно и също ли е?Как се съотнасят двете професии КАЧЕСТВЕНО?Нали не сте против тезата, че за по-висококвалифициран труд - и заплащането трябва да е по-високо?
......................................... ......
Пак повтарям - прав сте в основното, но изразявате позицията си по един недопустимо обиден за учителите начин.Обиден , защото вменявате несъществуващи отговорности и защото дебилно манипулирате елементарни факти....
Това не е хубаво, вземете си думите назад
Такива работи.
total
08 Сеп 2007 15:49
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Точно така! Хайде сега кажи колко от похарчените стотинки за образование (а те може да са недостатъчно, но никак не са малко - спомням си нещо за около 1 млрд лева) са похарчени умно!

Драги Манрико,
По една случайност, точно на този въпрос мога да Ви отговоря професионално.И моят отговор е КАТЕГОРИЧЕН - в настоящия момент НИТО ЕДНА стотинка за образование не се харчи умно!
Не бързайте да се радвате - това което казвам сега по съшество убива тезата Ви....
Накратко, доколкото може:работата е там , че понастоящем парите , отделяни за образование, са под т.н. "праг на неизбежните разходи".За да Ви обясня какъв е този "праг" , ще дам елементарен пример.
Желаете да започнете малък бизнес?
Чудесно - след маркетингово проучване избирате, да речем, производството на мъжки чорапи и започвате с планирането, най-важното от което е финансовата част.Елементарно финансовият Ви план включва, примерно, това:
-ресурс за сграда/наем 1000 условни единици
-ресурс за оборудване 1000 уе
-ресурс за компютърно осигуряване 1000 уе
-ресурс за работна ръка 1000 уе
-ресурс за първоначални складови наличности 500 уе
-ресурс застраховки 300 уе
-ресурс непредвидени разходи 200 уе
Намирате кредитиране за тези пресметнати 5 000 уе и, ако сте работлив, кадърен, набавите качествени суровини, намерите добра дистрибуторска мрежа - бизнесът Ви ще потръгне несъмнено!
Хайде сега, представете си, че ПРОПУСНЕТЕ или дори само НЕДОФИНАНСИРАТЕ част от тези НЕИЗБЕЖНО необходими разходи!Примерно - решите, че 1000 уе за работна ръка са много и посъкратите разхода за квалификационните курсове с 300 уе....В условията на развита конкуренция - чака Ви неизбежен фалит в рамките на месеци.Защото този разход затова е необходим, защото е НЕИЗБЕЖЕН!
Оказва се, че ако похарчите 5 000 уе - имате шанса да се радвате на успешен бизнес, ако си позволите да спестите само 300 уе - всичките Ви инвестиции отиват на кино....
С други думи - съществува праг на разходи, над който парите, макар и баз 100% гаранция се считат за похарчени "умно", и падането само с няколко % под него ОБЕЗСМИСЛЯ инвестицията НАПЪЛНО.
Т.е - първият белег на УМНАТА инвестиция е нейната ДОСТАТЪЧНОСТ.
Запишете си го, че често се забравя; -)
......................................... .................
Е, да приложим казаното за системата на образованието.Там важат същите закони, само дето за разлика от Вашия неуспешен цех за чорапи, образователната система е толкова голяма/разбирайте - инертна/ , че вместо за месеци, се срива за десетилетия.
Какви са "нивата на неизбежни разходи" там?
Ами, най-общо казано, тези нива се задават от т.н. "дял на разходи за образование от БВП".
В ЕС, част от който сме, ДОЛНАТА граница на ДРОБВП/ нещото, което дефинира ННР/ е около 5%.Средното ниво, в зависимост от осчетоводяването, се колебае между 5.6-6%.Държавите, които поддържат най-висок дял на обществени разходи за образование, опират и дори надминават 7%......
Къде е България по този показател?
В периода 1996-2007 ДРОБВП у нас се колебае между 2, 6-4, 2%.....При това - в страните на ЕС делът на "сивата икономика" е сведен до под 10%, докато у нас повече от 30% от БВП по същество не се осчетоводяват, следователно - действителният максимум на ДРОБВП може да се оцени на ПОД 3%......
..............................
Ето защо, драги Манрико, си позволих директно да Ви заявя, че НИТО една стотинка у нас не се харчи "умно" - системата е недофинансирана с поне 40% и каквито и фокуси да се правят - осъдена е да потъне!
Следователно - първият белег на "поумняване" на разходите в образованието е ФИЗИЧЕСКОТО им довеждане до нивата на НР, или простичко казано - УВЕЛИЧАВАНЕТО им.
Друг начин още не е измислен и опитите за доказването на обратното са всъщност скрити занимания с изобретяването на перпетуум мобиле.Нещо, което ще струва много скъпо на българското общество в съвсем обозрима перспектива.....
Това не бива да се допуска.
Призовавам Ви да осъзнаете тази проста истина
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща