Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Лесно е да риташ падналия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 19 от 72 17 18 19 20 21 Следваща »
Пламен Пенев
27 Дек 2008 10:34
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Малеее! Ако знаех, че толкова много физици има в този форум снощи щях да глътна антибарбитурат и да не мръдна от компютъра!
Аз, разбира се няма да критикувам Айнщайн - не съм толкова изперкал, че със слабото си мозъче да критикувам гениите. Истина е, че теориите му не ми харесват, но не защото са грешни! Те, както казва самият той, са само поредното приближение към истината. Тази пуста скорост на светлината много ме нерви! Какво излиза? Излиза, че този тип с неговата гадна скорост ми отмена всяка надежда да отскоча някой ден до мъглявината Андромеда, да кажем... А така ми се иска!
А малко по-сериозно: Каквато и да е ТО, все пак това си е физика, за разлика от квантовата механика, която си е почтена, но обикновена математика. Както междувпрочем и споменатата от един колега термодинамика... при цялото ми уважение към претенциите й за физичност.
А да се обвинява Великият в плагиатство не е дори смешно. Поне за тези, които познават научната методология. Не бил цитирал? Ами той и Галилей не е цитирал, но това не му попречи да постави основите на съвременната физика...
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 10:34
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Сократе, може и да е вярната, но защо? Защо например като аналогия да не вземем, да речем, кръговрата на водата. Някой с мистрия и отвес ли е намесен при него?
hamel
27 Дек 2008 10:35
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
При източник в покой с К зависимостите tB - tA = rAB/(c - v) и t'A - tB = rAB/(c + v) се извеждат чисто класически (без участието на Айнщайновата теория на относителността) само въз основа на установената от Майкелсън и Морли хомогенна валидност на c = const в К.

Тези неща се извеждат от класическата механика, но неравенството на двата интервала tB-tA и t'A-tB, което се получава, е в противоречие с опита на Майкелсон. Впрочем, как се установява нютоновото абсолютно време в класическата механика? Бездоказателствено се приема, че времето тече еднакво във всички координатни системи.
Mrx++
27 Дек 2008 10:41
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Caravdjo
Щом Бог е енергия, значи Сатаната е ентропия. Йе!
Много си близко до истината. Според Н-теоремата на Болцман ентропията е логаритмична функция. Логаритмите са изнамерени от сър Нейпър през 18-ти век. Той искренно е вярвал, че това са числа на Сатаната (звяра).
Както Бог създава реда, така Сатаната (ентропията) създават хаоса.
Лянча
Ако ги питаш дали къщата, в която живеят е направена от някого или е възникнала ще ти кажат, че си луд. Но допускат възникването на Вселената, която се отнася към къщата по начин, за който няма и сравнение.
Между строежа на къщата и природните процеси има съществена разлика. Само като погледнеш къщите ще видиш, че те са правилни геометрични - те се описват с най-обикновенната геометрия, построяването на къща означава организация на околното пространство, т.е. ентропията намалява ( в действителност тя нараства следствие на топлината, която излъчват строителите и машините, които строят). Образованията на природата - растения, животни, планини, мосрски брегове не могат да се опишат с обикновенната геометрия - едно приблизително описание е моделирането с фрактали. Това е така, защото тяхното възникване е следствие на естествени еволюционни процеси - теорията на детерминистичния хаос и фракталите фактически описват такива процеси. Това са процеси на самоорганизация или както още се казва сенергетика.
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 10:43
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Пламен Пенев, Айнащайновата теория на относителността не само не е приближение към истината, а е чиста глупост. Така че, Айнщайн няма на какво отгоре да ни казва какво е това или онова. Не са истина и астрологията и гадателството, но те поне не са толкова голяма глупост каквато е споменатата теория, защото те поне не са основани на вътрешни противоречия. Библията е основана на вътрешни противоречия, но на никой няма да му хрумне да обявява, че Библията е научна монография.

Така че, пак да кажа—Айнщайновата теория на относителността е чиста глупост и няма нищо общо с физиката. Физиката не е поприще, предназначено да се ширят глупости.
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 10:45
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
hamel,



но неравенството на двата интервала tB-tA и t'A-tB, което се получава, е в противоречие с опита на Майкелсон.




Не е верно. Неравенството, което се получава не е в противоречие с опита на Майкелсън-Морли.
Mrx++
27 Дек 2008 10:46
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Само, че много не разбират, че природата и ние самите не сме създания на реда, а на хаоса - ние сме странни атрактори в хаоса. Това го показа Пригожин - хаоса ражда самоорганизацията, която води еволюционните процеси.
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 10:52
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Мrx++, повтарям, вселената не е затворена система и затова за ентропия не може и дума да става. Не е вярно, че Болцмановата теорема е приложима в дискутирания случай.



По отношение на фракталите, това е само един математически език, който не допринася нищо за описване на някаква друга физическа реалност освен физическата реалност, която може да се опише чре много други математически методи. Не са малко математиците, които считат, че и в математиката фракталите не допринасят нищо съществено.
Пламен Пенев
27 Дек 2008 10:53
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Колега Бивол по калдъръма, уважавам заблудите ти!
Прочее, казват че на времето (преди 100 години, кажи речи!) Айнщайн писал писмо до Чаплин. Вие сте велик, казал, защото всички разбират изкуството Ви. Чаплин (той е бил възпитан мъж) му отговорил в псмо, в което казва: Вас малцина Ви разбират, но това не пречи и Вие да сте велик! Цитирам по памет, разбира се...
Виждам, че не само тогава, а и днес има умни хора, физици, които все още не разбират този гений... и дори го отричат...
Приеми цялото ми уважение към личността ти, приятелю!
Mrx++
27 Дек 2008 10:58
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Бивол на калдъръм малко ми е трудно да разбера какво критикуваш Айнщайн. Пък Форимътне е нястото където може да се изясни този въпрос. Само ще спомена, че всяка седмица по света циркулират статии, които се опитват да опровергаят Айнщайн, но досега не са успели. Засега неговата теория се приема за вярната.
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 11:00
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Пламен Пенев, това е твоя заблуда, че имам заблуди по отношение на Айнщайновата теория на относителността, което е веднага доказуемо--ти нямаш никакво доказателство, че имам заблуди, а само така ти се струва. Ако греша, дай да ти видим доказателствата.
В.Лянча
27 Дек 2008 11:03
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Вярна или не, аналогията илюстрира двата подхода към света. Езическото вярване, че Божествената хармония е резултат от игра на случайности и знанието-вяра, че е дело на Твореца. Колегите приведоха много примери от физиката. В някои от разсъжденията показаха ограничеността на физичните теории от познавателна гледна точка. Ще разберем, че ограничеността им е още по-голяма, ако си спомним, че самият предмет на физиката - неживата материя е твърде ограничен. Много частен случай на Божествената хармония. Създаването и най-примитивната жива материя представлява такъв качествен скок в хармонията, пред който и физиката и материализмът в общия смисъл на понятието са като занимания за първолачета.
VOCI
27 Дек 2008 11:05
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Mrx++


27.12.2008 г. 10:46:30 Само, че много не разбират, че природата и ние самите не сме създания на реда, а на хаоса - ние сме странни атрактори в хаоса. Това го показа Пригожин - хаоса ражда самоорганизацията, която води еволюционните процеси.
Пригожин добавя че за самоорганизацията е нужно да се внесе енергия в системата. С което ме подсети - Наздраве !
Пламен Пенев
27 Дек 2008 11:07
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
Недей сега с рога, колега Бивол по калдъръма...
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 11:08
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Mrx++, стана дума за Айнщайновата теория на относителността във връзка с дискусията тук за Попър, който я взема като централен пример в подкрепа на тезата си, та затова се наложи да проведем този разговор.



Също така, понеже ти е "трудно да разбереш" в какво критикувам Айнщайн, най-благоразумното е да спреш дотук, без да споменаваш какво циркулирало и какво не по света, очаквайки някак да е принос в отхвърлянето на аргумента ми. Не е.
Бивол по калдъръма
27 Дек 2008 11:09
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Пламен Пенев, аха, искаш да се съглася с теб, че съм заблуден по отношение на Айнщайновата теория на относителността. А, на какво отгоре очакваш да се случи това?
Пламен Пенев
27 Дек 2008 11:11
Мнения: 4,894
От: Bulgaria
"...самият предмет на физиката - неживата материя е твърде ограничен. Много частен случай на Божествената хармония"
Как може В.Лянча, нещо да е частен случай на друго, което не съществува? Или наричаш "Божествената хармония" обекта на тази статия? Ритниците в главата на себеподобните - хармония?
Mrx++
27 Дек 2008 11:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Бивол на калдъръм
Теорията на хаоса е тази, която описва еволюционните процеси във Вселената, независимо дали последната е затворена или отворена - тя е по-скоро отворена, по-скоро разширяваща се. Това са естствени процеси, които се характеризират с нарастване на ентропията, докато строежа на къща е изкуствен процес, който се характеризира с прилагане на работа, т.е., нужна е външна организация инамаляване на ентропията. Това е същетсвената разлика м-ду природните естествени процеси и изкуствените процеси, дължащи се на интелегентния дизайн, т.е., креационизма. Прогижин е доказал, че точно хаотичните процеси водят до самоорганизация, т.е., няма нужда от интелегентен дизайн.
Аз споменах Н-теоремата във връзка с изказването на Караваджо. Описанието на естествените образования, като планини, брегова линия, става с помощта на фракталите.
Manrico
27 Дек 2008 11:15
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Абе все пак има нещо общо с темата среднощната дискусия - показва, че ударите по главата, дори и да не доведат до смърт или видими външни травми, имат сериозни последствия

_______________________
Блогът на Манрико
hamel
27 Дек 2008 11:20
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Биволе, противоречието с опита на Майкелсон е в следното. Майкелсон не е могъл да установи движение на Земята относно "светоносната среда". С други думи скоростта на светлината не зависи от движението на тази среда - подвижната координатна система. Тогава, скоростта на светлината в задачката, която разглеждахме, и в двата случая е една и съща - c. Или ако говорим на езика на класическата механика, относителната скорост на светлината е равна на абсолютната й скорост. Което пак от гледна точка на класическата механика е нонсенс. Излизането от този нонсенс, става чрез втория постулат на Айнщайн - времето за изминаване на едни и същи разстояния от светлината, в различните координатни системи е едно и също. В задачката, която разглеждахме, пътищата на светлината са различни (а не равни, както смяташ ти), скоростта е една и съща (а не различна в двата случая) и времената, които се получават са различни. Що се отнася до разпространяването на този постулат в електродинамиката, това се дължи на факта, че за да съгласува опитните факти с класическата механика, Лоренц е приел, че телата се скъсяват в направлението на движение и за да го обясни е приел, че причините за това са в електромагнитните сили удържащи частиците на телата във формата на тялото и че тези сили зависят от движението на телата. И т.н.

Редактирано от - hamel на 27/12/2008 г/ 11:22:40

Добави мнение   Мнения:1426 « Предишна Страница 19 от 72 17 18 19 20 21 Следваща »