Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавите на благоденствието (ще) фалират
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:262 « Предишна Страница 12 от 14 10 11 12 13 14 Следваща
Brightman
04 Яну 2010 20:06
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Аз казах, че печалба над определен размер трябва да се инвестира задължително.

Пенке,
може ли в научни изследвания ?
Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 20:10
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Значи Брайтман,
какво излиза - решил някой да сбере всички възможни плюсове, които съществуват в икономиката и хоп - политиците и медиите (!!!) ни замерват с това измислено число! Не разбрах защо така?! Да не е като при жилищата - рекламира се реалната плюс идеалната (която е неизползваема защото е обща или е стена) площ за да изглежда по-голямо жилището (респективно да е по-малка цената на единица площ)? Т.е. БВП-то се използва с чисто пропагандна цел?!

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 04/1/2010 г/ 20:23:05

Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 20:12
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Хунвейбин ме е изпреварил:
БВП е едно много неточно понятие.
...
Вярната сметка е единствено в кеш и като наличност в протофейла.
Всичко останало е едно към гьотере.Да му мислят тези дето управляват финанси , държава.За обикновеният човек , това е вятър и мъгла.

Точно! Не бих могла да го кажа по-добре!


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 04/1/2010 г/ 20:14:46

Meto ot Interneto
04 Яну 2010 20:16
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
За статията:
Прямо, ясно и откровено, както винаги, което е рядкост и заслужава уважение.
Верно, преразпределението си има граници, отвъд които става антисправедливост. Но преразпределение има дори и в минималната социална държава Англия и в микроскопичната социална държава САЩ. Да, бирникът взема от тия дето бачкат и го дава на тия не могат, или лентяйствуват.
Утопия.
Но не е ли също утопия да наемеш некой тапир на работа, който наистина не може и който ще ти донесе повече повреди, отколкото полза? Не е ли по-добре да му оказваш помощ, за да преживява? Алтернативата е трудови лагери, които те правят свободен, нали така?
Прогнозата за фалит е преувеличение. Мисля, че дори и авторът осъзнава това.
Заможните европейски страни нема да фалират, а ще се приспособят, както винаги са правили. Дори Франция - суперсоциална страна с два месеца платена отпуска и пр. вече прави първи стъпки. Ще увеличават пенсионната възраст, ще насърчават раждаемостта, ще контролират имиграцията и т.н.
Но нема да се откажат от калъпа, който повече от половин век им носи мир и благоденствие.
Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 20:19
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

може ли в научни изследвания ?

Съжалявам, не може. Авторът не е икономист. Налага се икономистите и политиците да се задоволят с това. Ако искат. Ако не, просто ще бъдат принудени (според мен). По един или друг начин.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
В.Лянча
04 Яну 2010 20:23
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Автоцензоре, не съм подходил лежерно. Напротив. Напълно съм съгласен с това, което казваш, а резюмето на Инто по-горе ме лиши от удоволствието да го направя аз. Но темата е фундаментална и следва да се коментира с точни факти. От информацията, разменена в кратката ни беседа и З-на за държавния бюджет 2008 Натиснете тук могат да се направят следните неопровержими изводи:
1. (Пост)комунистическа България е сред най-несправедливите и противообществени държави в ЕС. През 2005 тя е изразходвала за защита и подпомагане на обществото около 6 млрд. лева или 15%БВП, почти 2 пъти по-малко от средното в ЕС. С това се е наредила сред 5-те най-асоциални страни - срам за Европа
2. 7-те млрд. социални плащания през 2008 вече представляват 13%БВП и това не може да бъде интерпретирано иначе, освен че държавата България е деградирала още и е станала още по-несправедлива. Най-гнусното е, че през 2008 няма никакви обективни причини за това. Напротив, по договорите си със страните-членки и други международноправни актове страната има задължения за сближаването на коментираните показатели си с тези на ЕС. Не само сме срам за Европа, но и пред Европа
Доню Д. Донев
04 Яну 2010 20:26
Мнения: 2
От: Bulgaria
Тука толкова много се изговори, че аз вече губя връзката кой какво и защо казва. Във всеки случай ето някои конкретни факти:
1. Още Франклин преди около 200 години пише, че според тогавашните оценки /при тогавашните технологии/ ако всеки се занимава по 4 часа на ден с полезна работа, то изобилието от блага ще е повече от необходимото. 2. Днешните икономисти се смеят на прогнозата на Кейнс, че през 2000 година всеки ще отделя 2 часа производителен труд, за да се осигурят благата за всички.
3. САЩ при 300 милиона население консумират около 40 процента от световните ресурси. Но произвеждащите храната /и то много повече от необходимата и/ са 2% от работещите, а останалите материални блага от колите до бомбите /които всъщност са антиблаго/ се произвеждат от още 8%. Хайде опишете какво правят останалите 90% и при това положение не се ли окозват прави Франклин и Кейнс.
4. Има една странна германска християнска секта - амишите, на която Уесли Пен /много интересен християнски теолог, основателя на щата Пенсилвания/ дава земя. Те не признават никаква техника, работят и живеят както преди 200 години, имат големи семейства с над 5 деца и са благоденстващи. А т.н. модерен свят се тресе от финансови и икономически кризи, от нарастващо неравенство /най-голямото от столетия даже според Грийнспман/ и намаляващо благоденствие. Качеството на живота е отделна тема.
5. Сегашната световна система очевидно е крайно неефективна и дори антиефективна. Кипи безсмислен и вреден труд. Основната причина е, че все още живеем в юдаизиран, а не хрестиянизиран свят. Дори в детайлите - нали знаете, че и комунизма, и ционизма са творение на Мойсей Хес и оставени за доразвитие на Маркс и Херцел с цел ошашавяне и контролиране на гоите и обикновенните евреи. Всичко е по политикономията на Рикардо-Смит-Маркс, но според мен и историческите факти далеч по-правилна е на Фридрих Лист. А ако попрочетете Тората и Талмуда, доста неща ще разберете. То и първата криза и срив на благоденствието е извършен от прословутия Йосиф преди египетското робство. Тук дори може да попрочетете нещо в тази връзка в сайта на Исраел Шамир.
6. Когато една система доказва непрекъснато своите дефекти, няма спасение в нейното реформиране - тя трябва да се смени. Както стана с комунизма. Сега е ред на капитализма. Не ви ли стряска какво постига един объркан и все още неразвит Китай. Ама там освен всичко друго не действа и основния проблем на света - паричната система от дългов тип с частично покритие /който се интересува от същността на нещата да прегледа посочените източници от мен в писанието ми от ранния следобед/.
7. И за да свърша един конкретен пример от техниката. Всички автомобили са против всички правила на аеродинамиката и лесно разхода им може да се намали пъти. Достатъчно е да видите примерно предпроизводствените модели LOREMO и Aptera. Или да се запитате защо все още не е усвоен управляемия термоядрен синтез - за Колайдера се намериха 10 милиарда, а каква цигания беше да се отделят 10 милиарда за изследователския световен ТОКАМК, който чак сега се строи край Марсилия.

А и има още по-важен въпрос - ориентацията само към плюскане винаги води до срив. За това ние българите си имаме хубава поговорка - г.з глава затрива. Ама това е друга много по-обширна тема.
Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 20:33
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

7-те млрд. социални плащания през 2008 вече представляват 13%БВП и това не може да бъде интерпретирано иначе, освен че държавата България е деградирала още и е станала още по-несправедлива. Най-гнусното е, че през 2008 няма никакви обективни причини за това.

Лянча,
има една много, ама много, много обективна причина: Много силно отрицателното външнотърговско салдо. Т.е. ако бяха отпуснати повече пари на населението, те (парите) щяха да бъдат превърнати в плазми, леки коли и пр. нещица. А това са нещица с висока добавена стойност (разбирай печалба) и покупката им на практика разменя 20-30 часа български труд за 1 час германски (корейски, ...) труд. Което е хммм, да кажем, много неизгодно. Най-малкото пък, ако вземаш заеми за да правиш това.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
хунвейбин
04 Яну 2010 20:50
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
В.Лянча
Трябва да си укрепваш психиката и подобряваш математиката.
10% от петел и 10% от слон , си приличат точно колкото петела и слона.

Противоречието е друго.Цените стават европейски.Забрави заплатите , другите неща ги вземи под внимание.Ако лечението примерно струва 500 лева , а отпускат 50 , имаш ли представа дали това е лечение.


Куца ти Лянча , най малко мУтематиката , но и нещо друго.
Дали не си мечтаеш за газови камери , я кажи?
Весел!
04 Яну 2010 21:11
Мнения: 123
От: Bulgaria
Без да правя коментари по странните внушения в статията ..... бих помолил каращите се тук специалисти по финансии да опитат да знаят какво става наистина в "благоденстващите държави" Ще ви дам малко примери:
- Тези дни във Франция ръкопляскат, че въпреки кризата ...продажбата на нови автомобили е скочила със средно...15 тина процента! ...Вярно че правителството им осигури "премия" за оставените в морги (от продавачите) техни стари коли! Има също и други видове премии от производителите също.... водещи до 3-6 хшляди евро намаление на цените!

- Сега пък има скандал да закупените за 850 милиона евро....ваксини за грипа.... но само 5 процента са използвани от 94те милиона ваксини! ...веднага почнаха да ги продават на Египет, Дубай.... и други държави! ....

- Не са малко и държавните премии и действия за увеличаване покупателното способност на бедните.....
което не замазва факта че и тук мрат по един -двама поне на ден Клошари от студ
Нарочно ви нахвърлях няколко различни факта...пък вие ...правети си ако искате анализи!
Авторът е платен ....май за да напише нещо...което да предизвика ...някакви усещания и идеи...
Правителството ни..... продължава май практиката на СЕЛКОР-ББ......
ПП. Това май го наричаха СОФИЗЪМ- тоест...не е важна истината..Важно е добре да се говори..(и по пресата най вече)
Весел!
04 Яну 2010 21:15
Мнения: 123
От: Bulgaria
Иначе... една моя близка ми каза че синът и (в Испания) е дал ..18 евро за меса, продове, пиене и деликатеси за...Коледната вечер ( 7 души са се натъпкали като ...Симеончо на задушница)

Едно кило портокали на пазара там било...30-50 сантима...

Кризата е страшна там....но това се отразява на СПАДАНЕ НА ЦЕНИТЕ...за да не спре оборота! Така ли е в БГ ???
В.Лянча
04 Яну 2010 21:39
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Пенке, статията е дала тон за фалшив подход към проблема, а повечето колеги охотно сте го подхванали. Коментирате модели. "Какво ще стане, ако? Може ли да стане, ако? А ако го направим, както в Тимбукту?" Все неща, които са неопределими на моделно равнище и на теория, и на практика. Правилният подход е друг. Става дума за крайно важна социална политика, т.е. за социален опит... "акис"-ът, сгрешен така услужливо, е от главните му институционални части... и за конкретна политика. Определима въз основата на конкретни данни, "пропуснати" още по-услужливо. Продължителният европейски социален опит е изработил оптимални норми за социалните разходи, 20-25% от БВП. През 2005 ние сме под нормата, но още не сме в ЕС. Приемат ни, но продължаваме да пропадаме, въпреки необходимостта, очевидните възможности и преките си задължения да правим обратното. Това е.
dabedabe
04 Яну 2010 21:54
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Дали проблемът не е в това, че примерно страни с 10 пъти по-голямо население от нашето имат 30 - 40 и повече пъти по-голям БВП? Какви проценти сравнявате тогава и какъв е смисълът?
watmark
04 Яну 2010 22:07
Мнения: 36
От: Bulgaria
Хърсев се е заел да пропагандаторства. Пустата полит-икономика, толкова любима на всички икономисти. Сърди се финансиста на европейците обаче не какзва кое е правилното. Може би провалените либерали или неоконсерватори, които разглеждат икономиката като нещо над общественно, нещо което подчинява на себе си всичко в обществото и държавата. Т.е. имаме един свещен пазар, който според вярванията "регулирал" нещата и всичко останало е функция на пазара. Нещо като англосаксонският либерален капитализъм, който предизвика последната криза. Имаме финансова олигархия, която деиндустриялизира първо Англия, после и Америка, иземва огроми ресурси от реалната икономика, държи ниски доходите въпреки огромният скок на производителността. Та въпросът е това ли е по-добре или социалната държава в която икономиката е само една част от многото фактори. Иземването на ресурс от икономиката е в полза на обществото и гатантира стабилността и равитието му. Финансовата олигархия не управява държавата.
Кой модел е по-добър? Само да подсетя великия финасист, че неудобната държава, която обитаваме е либерална. Всичките, които имат пари се местат да живеят в Европа и Швейцатия. Рядко ходят в Щатите. Просто нещата са разделени - който иска да "прави" пари ходи в англосаксония, който иска да живее добре - в Европа.
В.Лянча
04 Яну 2010 22:16
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Дали проблемът не е в това, че примерно страни с 10 пъти по-голямо население от нашето имат 30 - 40 и повече пъти по-голям БВП? Какви проценти сравнявате тогава и какъв е смисълът?

Дабедабе, абсолютните стойности в икономикса измерват показатели от определен вид. Жизнено равнище, производствени, пазарни, търговски или инвестиционни възможности, ръстове, много други такива неща. Политиките, "моделите" за развитие... слагам кавичките, защото това са политико-икономически "модели", повече модус операнди, отколкото количествени описания... са "закодирани" в структурите на показателите и се измерват чрез съотносителни стойности. Това е смисълът да бъдат сравнявани.
Diver N
04 Яну 2010 22:59
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
"Tяхното бъдеще е нашето минало"
Kомунизмът създаде условия за най- висша експлоатация на човека.

Редактирано от - Diver N на 04/1/2010 г/ 23:03:19

Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 22:59
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Лянча,
красота и хармония струи от написаното от теб, но външнотърговското салдо си е външнотърговско салдо. И е много, ама мноооого силно отрицателно. Искаме или не. И харчовете от бюджета не спомагат за подобряване на това състояние, а тъкмо напротив. И през 2005-та и през 2009-та.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 04/1/2010 г/ 23:07:28

Mars Attack
04 Яну 2010 23:13
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Пенка от Прокатния:
"Търговците по средата направо мародерстват и производителите и потребителите" -


Брайтмане,


Е за това става дума, за което пише колежката Пенка ! ... Другото е теория, а не реалната практика.


Весел !,


Портокалите не са по 30-50 цента килото, за толкова (най-много !) им ги изкупуват на фермерите, а после в супермаркетите ги продават по 2-3 евро/кг (в зависимост от качеството, размера, произхода, и т.н.). Има мрежи по 3 или 5 кг, където излиза и по-малко, но те се повече за правене на свежи сокове, а не трапезни (десертни) ...

Или литър мляко - от фермерите го изкупуват по 15-20 цента/л, а после го купуваш за 90 цента, евро, евро и 20 (пак в зависимост от марката, състава, качеството, степен на масленост, и т.н. критерии). Прозиводителите не могат да си чпокрият произв. разходи, да не говорим за печалба.



Редактирано от - Mars Attack на 04/1/2010 г/ 23:14:56

Vute Graovski
04 Яну 2010 23:14
Мнения: 2,225
От: Poland
Статията е похвална за либералният капитализъм, там където всичко регулира пазарната икономика . Ами то според тази сметка излиза че капитализъмa в Чили по времето на Пиночет беше по свестен от скандинавският
Mars Attack
04 Яну 2010 23:19
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Вуте,


Тъжно, но факт е (жалко за избитите хиляди хора), че Пиночет спря хлъзгането на страната към нашия тип социализъм, и след него дръпнаха така, че сега са една от най-развитите държави на континента ... Не го оправдавам изобщо за убийствата и изтезанията, но данните за икономическото им развитие говорят именно това.
Добави мнение   Мнения:262 « Предишна Страница 12 от 14 10 11 12 13 14 Следваща