Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавите на благоденствието (ще) фалират
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:262 « Предишна Страница 4 от 14 2 3 4 5 6 Следваща »
kasapina
04 Яну 2010 11:11
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Ето как някои страни градят благоденствието на държавите си:

ФЕД изкупи държавен дълг за почти 1000 милиарда през 2009 като над 700 от тях тайно, само и само за да се поддържа илюзията за търсене и стабилност пред бъдещите жертви - чуждестранните инвеститори.

Так это все просто пирамида?
Эрик Спротт и Давид Франклин

Редактирано от - kasapina на 04/1/2010 г/ 11:37:12

Stauffenberg
04 Яну 2010 11:20
Мнения: 1
От: Bulgaria
Хърсев се оказва адски тъпо парче. Производствата се изнасят в Китай, образованието е постижимо само за богатите, а той седнал да разправя че много народ живеел на гърба на държавата. Много зле Хърсев... язък ти за титлата, не ти стига акъл да проумееш проблемите. Защо никъде не пише, как GM искат да видят сметката на SAAB и колко народ ще остане на улицата??
Руританец
04 Яну 2010 11:26
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
***

Редактирано от - sybil на 04/1/2010 г/ 16:12:49

mitkog
04 Яну 2010 11:48
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
Polkovnik Ivan,
Това което за германия е циганизация за БГ би било напредък. Тъжно но факт.
Лунатик
04 Яну 2010 11:56
Мнения: 2,959
От: Bulgaria
Днес съм абсолютно съгласен с Хърсев.


Циганизацията е един сериозен проблем.
Този проблем не може да се премахне по демократичен път, защото много хора със свободната си воля проявяват чудеса от храброст в стремежа си да не работят.
Но може да се намали ефекта му, като нищо не се дава даром.
Вместо социални помощи, да има социална работа.
Дори да кипи безсмислен труд е по-добре от привикването на ежемесечни социални траншове с едиствено усилие да преборим с лакти другите на опашката.
Orlin
04 Яну 2010 12:01
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Mikele,
как се препират едните му 730 млр. и защо без криза не става?! И също така е интересно кой става собственика на белите пари??
За евентуалния отговор предварително благодаря.
OLDMAD
04 Яну 2010 12:06
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Така ще е при всяко 10-дневно прекъсване на газетата.
Мдам.
Цели Десет дена тотално разбишкване на "политикономията-майка на мизерията" в една единствена Тема(24.12.2009 - 04.01.2010), очаквайки глобалното затопляне вътре в човека, и...ей ви го Резултатът!
Провокирахте и докарахте до лудост де що имаше разни икономайзери, политолози, доктори на икономичните науки, професори по счетоводство, и...вся остальная макро- и микро- анал.тична сган "По света и у нас"!
Ена, радвайте Му ся!
(на Резултатът де, за автора не знам)
Mitev
04 Яну 2010 12:08
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Надявам се, че след като господин Хърсев пледира по темата, знае вярното решение, но от пуста скромност не го казва. Проблеми винаги е имало и ще има. Въпросът е нашите проблеми напоследък кой ни ги натътрузи. Но понеже видите ли, така е по целия свят, не сме ние виновни. Тази теза господинът отдавна я лангърка, белким се забрави негoвия принос.


дабедабе,


Ше се задоволя само с вдигнатия палец за твоя постинг. Инак ако отговоря на г-н автора със същата доза надменност спрямо неговите постановки, с каквото той третира чуждите, ще отворя работа на Сибил. А не искам това да се случи.

ПП.
Инак, понеже ти бе загрижен за достигането на 2000 постинга под статията за глобалното затопляне, остават вече само 4-5 до рекорда. Върнете се и се напънете още малко, все пак възможен е вечен рекорд.

Mitev
04 Яну 2010 12:11
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
И още едно нещо в допълнение.
С изчезването на противостенето - социализъм - капитализъм, моята тъжна прогноза е че все по-често ще се срещат подобни статии, "доказващи" невъзможността /утопичността/ на всяка идея за по-добър живот на човешките маси.

Ловкия
04 Яну 2010 12:12
Мнения: 56,087
От: Ghana
Опитах да пиша там, но компът тука нещо забива и не ще...
Mitev
04 Яну 2010 12:16
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Опитах да пиша там, но компът тука нещо забива и не ще...


Ловкий,
остави го малко да почине и опитай пат.

Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 12:19
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Струва ми се, че Микеле е забравил, че офшорните зони все още си функционират с пълна сила и няма почти никакви проблеми с изпирането на пари и сега. Също така е забравил да спомене как евтния китайски труд ще бъде заменен със скъп американски (а също германски, френски, ...) такъв. Но това са само едни дребни, дребни подробности в голямата теория...


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалния растеж може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
voodoo child
04 Яну 2010 12:22
Мнения: 753
От: Bulgaria
г-н Хърсев, и аз като Бенедикта ще вдигна палче за приятната изненада, която представлява днешната статия.
разбира се, повечето от коментарите са на противоположни позиции, някои откровено разядосани, което последното пък мен ме радва посвоему, защото е потвърждение на правотата. но... тези реакции са си съвсем закономерни - способността за честен размисъл е талант. талантът пък не е като да спреш развитието си до няколко форумни статии и телевизора вечер.
обнадеждаващо е, че във време на криза, у нас има икономисти които виждат по далече от съседната улица и както разбирам - застъпват по радикални икономически либерални виждания. за много хора обаче е трудно, дори невъзможно да проумеят подобни идеи, и да осмислят че общество, обричащо на продължителна социална и личностна летаргия своите членове, колабира и се проваля.
както и в общество, построено на неморални принципи, моралният индивид неизбежно ще бъде унищожен и то толкова по-бързо, колкото по-морално постъпва. тъкмо това се и случва в посочените в статията общества - където индивидуалните права и свободи липсват или са само фиктивни, недоразбрани като идеи и неизживeни на практика. държави, които са абдикирали от основна своя функция - да опазват правото на собственост, несъмнено ще се циганизират и те. масовото неплащане на данъци в реален размер там, е протест срещу пладнешкия обир от страна на хазната-хранителка на шмаротцери, и е само индикация за началото на края.
една бележка по повод твърдението Ви, че "Германия е родина на повечето съкрушителни икономически теории" - което е напълно вярно , ала все пак да не подминаваме хубавата Фрайбургска школа, както и фон Хайек, чиито трудове разбирам, познавате.

прочитът на днешната статия беше удоволствие. Гутен руч, хер Вайс!
Cruella de Vil
04 Яну 2010 12:32
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Прочетох статията и преди да съм прочела мненията се съгласявам на 100% с автора.
Мое лично убеждение е, че неизработени пари не трябва да се дават. Ама нямало работа за всички - напротив, има но не искат да я работят. Защо тогава търсят чужденци за работа на полето и гледане на възрастни, например? И други подобни работи могат да се намерят. Така няма да има социални помощи, а заплата.
Редно и нормално е държавата да подпомага семейства с деца, които имат ниски доходи, но родителите трябва да са на работа.
Лошото е, че след като развитите държави признаха на всеки правото на достоен живот не му вмениха задължението да работи според силите и възможностите си за същото това общество.
kaily
04 Яну 2010 12:33
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Хърсев, както и всички останали бг икономисти, учили марксизъм ленинизъм и после отричащи яростно това - като Кролик Каролик например, има тотално сбъркана представа за икономиката.
Не за друго, а защото преди да има производство, требе да има пазар.
Това се учи в първи курс, първи семестър.
Без пазар нема пазарна икономика, това е толкоз просто и логично.
И Хърсев и събратята му непрекъснато изпускат пазара от погледа си и после си смучат от пръстите теории.
Ако не съм права, нека достопочтеният автор седне и напише една здрава статия за здравите носещи стълбове ка капитализма - а именно пазара.
Кой представлява пазара, къде е тоя пазар, какво значи пазар.
За да стигне най-накрая до основополагащия момент, че преди да има печалба, трябва да има производство; а преди да има производство, трябва да има какво? платежоспособно търсене.
Просто не мога да разбера как такава елементарна азбучна истина не може да се разбере от толкова много завършили икономика претендиращи да са светила.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 12:37
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Митев:
С изчезването на противостенето - социализъм - капитализъм, моята тъжна прогноза е че все по-често ще се срещат подобни статии, "доказващи" невъзможността /утопичността/ на всяка идея за по-добър живот на човешките маси.

Хммм, съмнявам се, че това е целта на статията. Защото, да не пропускаме, че освен неработещите, като потребяващи, но непроизвеждащи, в нея са споменати и пенсионери и инвалиди, Вярно казано е сравнително политически коректно - "Бюджетът не може да издържи дори сегашните пенсионери и инвалиди, какво остава да осигурява още благоденствие.", но все пак, тук се "намеква", че пенсионерите и инвалидите също тежат на врата на работещите. Което си е логично - колкото и да им се иска на някои, няма такава магия, при която някой който не работи, но потребява, да прави това без да се ощетяват тези, които работят. Повтарям: няма такава магия! Естествено, пенсионерите и инвалидите не могат да бъдат оставени и без пенсии. И така стигаме всъщност до същността на въпроса, а именно: колко да са големи тези помощи и пенсии. И тук започва голямото пазарене и дърпане на чергата. Част от което (мисля аз) се явява тази статия. (На която аз симпатизирам защото ми изглежда, че дърпа в полза на работещите, от чиито заплати в края на краищата се взема за да се даде и на неработещите и на пенсионерите). Прочее, тезата
Надявам се, че след като господин Хърсев пледира по темата, знае вярното решение, но от пуста скромност не го казва.

е неточна защото "вярно" решение тук просто няма. Въпросът е колко (да се взема от едните и дава на другите), а не дали. И ако Хърсев е представил едната крайност, то това може да се разглежда като опит за отрезвяване и усмиряване на позицията на искащите. И понеже работещите са само 30% (т.е. малцинство), то ситуацията съвсем, ама съвсем не е розова за тях. Поне от демократична гледна точка.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалния растеж може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 04/1/2010 г/ 12:50:53

OLDMAD
04 Яну 2010 12:40
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Пенке, % мойто, %-тът също е важен!
У БГ-то например, Бюджетното изстискване на Лимоня е цели 43%...
И па не стигат!
Пенка от Прокатния
04 Яну 2010 12:44
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Да де, Олде. Нали и аз това казах: "Въпросът е колко, а не дали".


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалния растеж може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или икономист
Автоцензор
04 Яну 2010 12:51
Мнения: 1,824
От: Bulgaria
Както е обичайно, г-нът не е в час по нищо извън финансите. През 40-те-70-те гг. западният работник получаваше за достоен труд доста добро заплащане.
Днес жена му трябва да работи и често им се налага да се регистрират за купони за безплатна храна. Корпорациите изнесоха работните места в Азия.
Ако не е имало държава на благоденствието, тогава как да наречем нещото, което изчезва?!
Пикачу
04 Яну 2010 12:51
Мнения: 8,152
От: South Africa
Кайли, права си за пазара и за производството, няма как да не си. Но с какъв акъл ЕС, САЩ и ние подир тях си дадохме пазара на Китай, а за капак после изнесохме и производствата си там. Не ние , разбира се, а големите компании. Защо? Защото там сравнително грамотни маймуни вършели нашата работа за 10 пъти по-малко пари?! И ако това е разумна корпоративна политика, то къде е тук Държавата, която да ги плесне зад врата и да им изреве в лицата, че така не бива! Пазарът, който всички превъзнасят е удобна салфетка , с която корпорациите си обърсват омазаните от преяждане муцуни!
Добави мнение   Мнения:262 « Предишна Страница 4 от 14 2 3 4 5 6 Следваща »