Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Какво ново на пенсионния фронт
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:121 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »
Т_Живков
18 Яну 2010 02:10
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Лошо ви беше, когато държавата беше стопаснин на пенсионните фондове, нали!? Надебеляха им вратовете на "демократите" от издуване на жили, напъвайки се да доказват колко лоша държава сме имали и колко добри частници ще бъдат! А вие им вярвахте и скачахте във възторг! Така, както теленцата скачат във възторг, когато ги поведат на екскурзия до кланицата!
Кусайте, кусайте сега това, което 20 години дробихте! А какво ще бъде след 20 години, както са я подкарали, помислихте ли? Блато! Давай Хунвейбине, твой ред е!...

Редактирано от - Т_Живков на 18/1/2010 г/ 22:35:06

Brightman
18 Яну 2010 02:19
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Засега е ясно едно - пенсионната възраст ще се вдига най-малкото заради застрашително застаряващото население в света. Демографската криза ще удари и нас.

Ако това и цитат от някой "анализатор", то е ясно какво ще измъдрят - отново някакви глупости.
-
Демографската криза в България отдавна е факт и дори по лошо - това е съпроводено със смяна на демографската характиристика на населението. За основното население на България спадът е 6 пъти по-висок от общия.
-
Второ - младите и образованите се изнасят и все повече ще се изнасят към западната част на континента с което положението в България ще става все по трагично.
-
Трето - трагичното съотношение между работещи и пенсионери, не само че няма да даде перспектива за увеличение на пенсиите от сегашното им ниво, но и задържането им ще е проблем. Това съчетано с увеличаване на възрастта за пенсиониране, на практика ще обезмисли пенсионната система, от което и приходите в нея ще спаднат драстично.
---
Разходопокривна система е приемлива при млади нации с растящо население и привличаща имигранти, а не даваща емигранти. В една застаряваща нация разходопокривната система е обречена, каквито и баеници да й баят.
Българските младежи ще подобряват демографското съотношение на запад и ще го влошават в България.
Brightman
18 Яну 2010 02:25
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Т_Живков,
Кога приватизираха НОИ ?
И кви пенсионни фондове кви 5 лв. по "твое" време. Всичко влизаше и се вадеше от кюпа наречен държавен бюджет.
-
И ако мислиш, че положението на пенсионерите е било по-добро, то просто (се) лъжеш. Баба ми почина през 1984 г. с 40 лв. пенсия, а масата от хората в края на 80-те се пенсионираха с пенсии под или около 100 лв.. (Активните борци и кадесарите не ги броим.)
Brightman
18 Яну 2010 02:30
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Какво е работещото решение за пенсионната система на България, така, че сегашните работещи да имат шанс да получат и те пенсии някога :
-
1.Незабавно преобразуване на пенсионната система от разходопокривна към фондонабираща.
-
2.Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Изплащане пенсиите на сегашните пенсионери и на дела от пенсиите на бъдещите пенсионери постъпил в НОИ преди преобразуването на пенсионната система, от държавния бюджет.
-
4.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
5. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства в собствеността и развитието на производствени бази , които и при най-лоши стечения на обстоятелствата да са в състояние да осигурят в натура пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
Т_Живков
18 Яну 2010 03:03
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Брайтман, неудобно ми е, но не мога да премълча - забелязвам, че обичаш да послъгваш! Номерът ти няма да мине, докато не измрем всички онези, които помним! 40 лева пенсия през 1984 година е партенка за изплакване мозъка на младоемократите. За да е вземала 40 лева пенсия баба ти, значи дядо ти е бил починал и тя е взимала половината от неговата пенсия, без да е имала лична пенсия! Пенсията беше 70% от заплатата, която си посочил за пенсиониране. С малка пенсия ТОГАВА можеше да се купи повече, отколкото с минимаклната, та дори и средната заплата днес(нямам пред вид бананите, разбира се)... Всички, които помнят онези "лоши" времена, помнят че обикновено пенсионерите в семейството помагаха на младите с пари - било за да си купят кола или апартамент, било като тръгнат на почивка на море или екскурзия в чужбина! При пенсиониране НЯМАШЕ точкова система - искаха се 20 години минимален трудов стаж и навършена възраст! Имаше СИГУРНОСТ! Колкто до това, че пенсиите са идвали от държавния бюджет - точно така е - това му беше хубавото, щото всяка година, като се знае колко са пенсионерите и колко пари за пенсии ще птрябват приблизително, се гласува перо от държавния бюджет за пенсии, което аз, може би неправилно нарекох пенсионен фонд, поради което ти трябва да си горд с изпълнен граждански дълг за поправката!...
Апропо, говорейки за приватизация нямам пред вид НОЙ, а хайдуклука, извършен през последните 20 години на всичко, което се сетиш! Това е причината да няма пари в пенсионния фонд днес...
Т_Живков
18 Яну 2010 03:21
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.

Ето такива локуми ни доведоха там, където сме! И ВИС, И СИК, И ТИМ, и каквито още шедьоври на българската демокрация се сетиш, се пръкнаха под грижовното крилце на цитирания локум, превърнат в принцип на управление! Докога с тия красиви фрази ще лъжете народа и легитимирате хайдуклука?!...
Brightman
18 Яну 2010 03:26
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Т_Живков,
знам, че баба ми през 1984 г. на 83 годишна възраст тогава взамаше 40 лв. пенсия и дори се хвалеше че са и я дигнали с 10 лв. Преди това и беше 30 лв..
Дали е получавала и пенсия за починал съпруг не знам (дядо ми почина 10 години по рано), но малко преди да почине пенсията й бе 20 лв.. Помня, като й я носеше пощальона, даже и 20 ст. намазвах. Е не успявах да се доредя до шоколад крава, който струнаше 70 ст., но имаше мънички шоколадчета по 18 ст..
-
Разбира се към 1974 г. шоколадът изчезна и имаше само някакви соеви гадости.
-
Знаеш ли колко бях щастлив след 10 ноември 1989 г., като се появи шоколадът отново и то този път с неподозиран вкус. Такъв, истински, какъвто е бил до 9 септември 1944 г., според майка ми.
Brightman
18 Яну 2010 03:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Т_Живков,
и ВИС и СИК се пръкнаха от "твоите" хора организирано за да заместят "Народната милиция" и да продължатрепресиите на властта им в нелегална криминална форма.
-
Когато става дума за свободна и конкурентна среда, то няма нищо общо с криминалната и силова принуда на "охранителите", "застрахователите" и "защитниците на авторски права".
Brightman
18 Яну 2010 03:48
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Т_Живков,
минималната заплата в края на 70-те до 1982 г. беше 82 лв., а заплата на лекар, учител, служител, висшист около 150 лв..
В средата на 1989 г. минималната заплата достигна 140 лв., а на висшист 175 лв..
В същата година масовите пенсии бяха около 100 лв..
Brightman
18 Яну 2010 04:04
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Реалният курс на долара (черният) през повачато време се движеше около 3 лв. за долар, а през лятото на 1989 г. мина 8 лв. за долар.
Българските цигари се движеха между 80 ст. Феникс пакет до 3 лв.(Виктори, което тогава се появи), а вносните се намираха само на черно срещу 4 лв. пакета.
Една запалка, когато въобще се намереше някъде, струваше 4 лв.. Купонът в студентският стол бе 50 ст., кафето в заведение 30 ст. а подобие на Кола от машина 70 ст.. Бензинът А93 струваше 1, 05 лв. литъра. Сиренето 3, 60 лв. Свинското към 5, 30 лв. Луканката 16 лв.. Кафето 8 лв. за 100 грама и се намираше само с яки връзки.
-
Цените на храните сега при несравнимо по-високо качество (за разнообразие тогава не можеше и да става дума) са или със подобни или с по-ниски цени от тогава.
Това, което сега е по скъпо са комуналните разходи - градският транспорт (тогава билетчето бе 6 ст. сега е 20 пъти по скъпо), електроенергията (тогава бе 3-4 ст. киловата сега е 5 пъти по скъпо), парното, наемите и т.н.
Т_Живков
18 Яну 2010 05:02
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Цените на храните сега при несравнимо по-високо качество (за разнообразие тогава не можеше и да става дума) са или със подобни или с по-ниски цени от тогава.

Брайтман, само това като прочетох, ми стига. Предавам се, прав си! Наскоро, даже, като си бях в България, с изумление видях по телевизията, че някъде започнали да правят кремвирши и от месо! Купих си, сварих ги и ги изхвърлих начаса, излязох за половин час, за да се проветри! След това се питах от какво ли месо са направени кремвиршите? За кашкавала и сиренцето, киселото мляко - да не отварям дума, петроханската наденица сигурно няма и да се сетиш какво е. За опустелите села, изтръгнатите жици от далекопроводи, измъкнати са даже и стълбовете тук-там съм сигурен че чуваш за първи път и си изненадан! За това млъквам! Онемял!

Редактирано от - Т_Живков на 18/1/2010 г/ 05:06:09

Apolitichen
18 Яну 2010 05:19
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
при свободна частна инициатива в конкуретна среда.[/quote] Редовни фалити и на фондове, и на застрахователи
[quote]независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура
Конкуренцията явно не е характеристика на пазара!?
било за да си купят кола или апартамент, било като тръгнат на почивка на море или екскурзия в чужбина!
А изразите "дадоха ми жилища" (нещо останало след разпределението на окръжния/градския комитет на партията), "минах по напред в списъка на Мототехника", "отказаха ми задграничен паспорт" бяха плод на болно въображение!?
Тодоре, имаше ли граждани да продават жилища на други граждани? Или пръв купувач беше винаги общината, на цена, определена от самата нея?
Да не вие хванала деменцията с Брайтмана!?
Brightman
18 Яну 2010 05:52
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Конкуренцията явно не е характеристика на пазара!?

В много случаи не е.
А иначе не ми стана ясно кой и какво цитираш, ако въобще цитираш нещо, с кой и за какво спориш.
-
И сега застрахователите формално действат в конкурентна среда. Проблемът е,
че реално действат в картел, надуват цените и понижават качеството.
-
Точно затова трябва да има, както държавна общозастрахователна компания, така и държавна здравнозастрахователна и държавна пенсионно застрахователна компании, чрез които държавата да провежда политика на вразумяване на цените и повишаване на качеството.
-
Те обаче трябва да са равнопоставени на другите с две малки разлики - в тях държавата да застрахова всички, които са на издръжка на бюджета и да не могат да фалират.
хунвейбин
18 Яну 2010 07:31
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Жал ми стана.И сега какво трябва да правим.Баба му нямала пари гащи да си купи и ходела без гащи.
Пък на него трудно сколасвала шоколадче да купи.
Жално ми стана , много жално, така го е люлял живота , така , та чак е паднал от люлката и лошо си е ударил глава , толкова лошо , че може да лъже , може да лъже и друго не може.
Милата му баба , опакована е в лъжи и като 1 / 9 000 000 за онова време , е превърната в мярка за целият български народ-народ мърша , народ несдостоен за великите днешни апаши.
Какъв цинизъм , жената вероятно е в божественото царство и този ахмак как и рови в костите.

И вечният откривател във физиката го е сръчкал ревматизма .Този пък ще открие как римските императори са се возели на танкове и воювали с катюши , а при пропадналият комунизъм мръсната държава му е ограничавала далаверата .В онези времена на никой не е успял да види сметката , имота не е ограбил и закуската на децата не е изял.Страда и от страданието не може да се съвземе.А ако го е имало и тогава геноцида , днес да е някой голям феодал , харем да има и само чаламба да се изпълнява.
Мъка , мъка , голяма мъка е капутето да го ограничиш и то да не може да краде.

Нищо по лесно няма да се влезе в НОИ и се видят данните.

Даже може да се видят и средните заплати.
Какъв ужас е това за апашите.Блатото вече трябва да тича срещу тези резултати , да дано някога ги настигне.
Няма.Това са 3 000 000 живота с които тези , , човеколюбци" съкратиха живота на тази страна.Всякаква друга беда да я беше настигнала България –управия имаше
Но уви , от чумата на апашите се разболя , а от тази чума оцеляване няма.
Турско да беше станало , такъв малоумен башибозук нямаше да има и такъв кенеф нямаше да стане?
генек
18 Яну 2010 07:40
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Брайтмна няма да коментирам. Не обичам да обсъждам лъжи и манипулации.
За пенсиите. Докато няма ЛИЧЕН фонд - на базата на личните вноски, изход няма.
Личен - движещ се с вносителя. При евентуална смърт - като наследство.
И минимална помощ - не пенсия, за неосигурявалите се.
А сега - работиш, внасяш - и ти обясняват за някаква солидарност.
Хайде бе, нали уж комунизмът си отиде?
-----------------------------------
Блогът на Генек

хунвейбин
18 Яну 2010 08:11
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Никаква солидарност няма , спекулацията с понятията трябва да спре -така необразовано и така несръчно.
Всеки средно грамотен знае , историята на инфлацията е история на парите.Само на книга и само чрез лъжи , са възможни тези сметки-само за себе си , само върху личният пъп , само върху твоята порция кебапчета..
10 110 лв. средна заплата 48 година
12 327 лв ………………. 51 год.
207, 33 лв………………….84 год.Тук апашите ще завият на умерело.Такъв стандарт днес е не мисли , може да го има на куково лято.
1 011, 75 лв ………………..91 год
3 231, 33 лв…………………93 год
7 597, 00 лв-------------------95 год
Само спрямо 89 год. това са хиляди процента инфлация , хиляди процента инфлация и няма да ви казвам кой е финансовият гигант като власт и мислител , през по-големият период от това време.
13 269, 00------------------ става при финансовата предопределена катастрофа , след хилядите процента инфлация.

Но дори и за развиващите се страни.Реалната инфлация е 3% годишно-Без да се смята много точно.За 40 години-времето нужно да се работи и премине в пенсия , парите вече са обезценени два пъти , като това е така само ако няма паднала от небето криза и дори в световен мащаб те не са откраднати от тези велики апаши.

Това което е правено , е спазването на естествените закони на живота-заради естественото негово преминаване от поколение в поколение ..Обстановката винаги е ОТНОСИТЕЛНА , а не праволинейно възходяща , едновременно с цъфтящият и разцъфтяващ капитализъм-цъфнал като дървен налъм в паднала от небето криза..
Спазването точно на това наследяване между поколенията и запазването това върховно житейско правило е гаранция , че апашите няма да ликвидират живота до корен и може да остане някаква жива и мърдаща душа.
Самият капитализъм , е открил своята животинска и хищническа природа и го е въвел , за да се предпази –само донякъде –от тази животинска характеристика на апашите, за да няма след тях единствено ПОТОП..
А днес апашите са се размърдали , обраха народа , обраха пенсионерите и че чудат как всичко ограбено да се увеличава , как само те да праскат кюфтета –а другите да мрат.
Какво да ги правичовек-приммати , най обикновени примати?

9101
18 Яну 2010 08:26
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Резерви има. Първо трябва да се спре ранното пенсиониране на полицаи и военни, след това да се спре източването на пенсионния фонд чрез едновременното получаване на пенсия и заплата. И разликата да се дава от бюджета.
Иначе - сметката им ще излезе ако мъжете се осигуряват поне 2 години след смърта си.
Частните пенсионни фондове не са сигурно нещо, всяка криза ги стопява. Освен това трябва да има достатъчно вноски, за да има за пенсия, т.е. след много години ще има ефект...

Редактирано от - 9101 на 18/1/2010 г/ 08:27:32

9101
18 Яну 2010 08:28
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Освен това според мен проблемът не е толкова в пенсионната система, колкото в демографската политика на държавата!
webadmin
18 Яну 2010 09:48
Мнения: 137
От: Bulgaria
Леко в страни и все пак по темата:
Откривам съвършенно случайно, че без мое знание, съгласие, подпис и въобще против моята воля, вноските ми за второ, доброволно пенсионно осигуряване са прехвърлени от Доверие в Алианц.
Все ми е тая къде са, но съм бесен от това, че някой прави неща от мое име.
Разрових се и се оказа, че в Русе това е проктика за последните две години.
Продължих да ровя и стигам до името на някоя си г-жа Колева от офиса на Алианц-Русе.
Не, че няма да си върна вноските в Доверие още днес, но се замислям тук не става ли дума за документна измама и то касаеща /по предположение/ десетина хиляди души ? Нещо прокуратура да се размърда, а ?!
генек
18 Яну 2010 09:52
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Какво ново на пенсионния фронт

Натиснете тук
А на кладбище все спокойненко...
---------------------------
Блогът на Генек
XYZxyz
18 Яну 2010 09:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Цялата "мисъл" по този въпрос в крайна сметка се свежда до едно - да се вдигне възраста за пенсиониране, за да ... намалеят пенсионерите, ако може всички да умираме още преди да имаме години за пенсия.
Тя каква стана - по времето на тоталитаризма жените се пенсионираха на 55, мъжете на 60 години, а сега по времето на капутализма засега сме на 60 и 63 години, с очакването до 5 години възраста за пенсиониране да се вдигне на 65 години и за мъжете и за жените, а след още 10-15 години да стане 70 години.
Но така е при капутализма и демокрадцията - работи, докато пукнеш.

Редактирано от - XYZxyz на 18/1/2010 г/ 09:56:27

Добави мнение   Мнения:121 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »