Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Берлин разреши детската глъч
Добави мнение   Мнения:6 1
palavnik
19 Фев 2010 03:07
Мнения: 412
От: Bulgaria
Децата са нашето бъдеще... Има няколко такива в съседните апартаменти и те като тичат всичко се тресе и се чува само "Дум!", "Дум!", "Дум". И дене, и ноще.
И като реват, и като викат пак се чува. И майките им като се опитват да ги надвикат се чува още повече.

Но да видим какво казват по въпроса специалистите:
"Звукът като вълнова енергия над известни граници има универсално биологично разрушително действие. Високият шум засяга най-рано слуховия орган, централната и вегетативната нервна система. Хората стават неспокойни, раздразнителни, неработоспособни, често имат главоболие и световъртеж, страдат от безсъние. Резките внезапни шумове повишават секрецията на адреналин от надбъбречните жлези, което води до свиване на кръвоносните съдове, нарушаване на периферното кръвообращение и повишаване на кръвното налягане. Всичко това допринася за развитието на хипертония и атеросклероза и може да доведе до тежки съдови инциденти - инсулти, инфаркти, тромбози и др.
Като мощен стресов фактор шумът далеч не изчерпва своето вредно въздействие върху организма само със специфичното поражение на слуховата функция. Той влияе върху нервно-психичната сфера, сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт, жлезите с вътрешна секреция, обмяната на веществата, нервно-мускулния апарат и др. Проучванията показват, че няма орган в човешкото тяло, който да е пощаден от вредното въздействие на шума. Някои данни на СЗО показват следното:
• от 8 до 10 млн души в САЩ се нуждаят от слухови апарати
• според направените изследвания в Англия всяка трета жена и всеки четвърти мъж страдат от невроза, която е резултат от шумово въздействие
• проучвания във Франция показват, че всеки пети пациент на психиатричните болници е загубил разсъдъка си поради вредното действие на шума в жизнената среда
• Установено е по безспорен начин, че високочестотният шум е по-вреден в сравнение със средно и нискочестотния шум и че импулсният шум е по-опасен в сравнение с непрекъснатия. И друго. Човешкото ухо възприема звуци и по време на сън, затова шум от 50-60 децибела може да породи в спящо състояние същите вегетативни реакции, каквито се установяват в будно състояние при въздействие на шум с интензитет 80-90 децибела т.е. шумовото въздействие по време на сън е по-вредно в сравнение с това в бодро състояние.

Шумът от домашните електроуреди - пералня, съдомиялна, прахосмукачка, музикалната уредба се оказва не по-малко вреден и опасен. Тези шумове причиняват умора, съсипват съня, повишават стреса, намаляват работоспособността, увреждат храносмилането и пречат на концентрацията. Освен че ни пречи да заспим, хъркането на партньора съсипва и здравето ни. Шумът над 35 децибела, идващ от устата на съседа, увеличавал риска от развитието на хипертония.
Шумът е опасен за всеки човек, а за детето - още повече. Малките деца, особено бебетата, все още не могат като възрастните да се ориентират в сложната гама от шумове. А в съвременния свят звуците са твърде много и невинаги приятни. Те се превръщат в излишно натоварване за детето и вредят на слуха му. Затова и много психолози съветват родителите да изключват радиото и телевизора, плътно да затварят вратите и прозорците, преди да прочетат приказката за лека нощ на своя малчуган. Изследванията показват, че деца, които са подложени на непрекъснато влияние на шумове, са невнимателни, вяли и апатични.
Освен това шумовете пречат на организма ни да усвоява храната. Под влиянието на шума се нарушава отделянето на слюнка и стомашен сок. Резултатът – чести диарии.. Ако същата тази храна бе изядена в спокойна и тиха обстановка, най-вероятно нямаше да се стигне до подобно чревно разстройство. Така че, ако искате яденето да е от полза за вашето дете, осигурете му тишина и спокойствие, докато то яде. Изключете телевизора, радиото или уредбата и не разговаряйте на висок глас на масата.
Шумът е отрова за ушите и когато го възприемаме като приятна емоция - в дискотека, на концерт, свирене на инструменти или когато се разхождаме с уокмен на главата. Това музикално развлечение се равнява на стържене с трион или удар с парен чук от 100 до 110 децибела. Не е чудно, че една четвърт от 20-годишните вече недочуват. Шумът е равен на болест. Той е като вирус, който разбива имунната система и я прави податлива на страдания.
Някога в Китай осъдените на смърт били убивани особено жестоко. Палачът биел камбана в непосредствена близост до обречения, докато не умре. Произведените хормони на стреса довеждали кръвообращението и обмяната на веществата до пълен хаос и смъртта настъпвала вследствие на шума.
Човешкото ухо възприема звуци и по време на сън, затова шум от 50-60 децибела може да породи в спящо състояние същите вегетативни реакции, каквито се установяват в будно състояние при въздействие на шум с интензитет 80-90 децибела т.е. шумовото въздействие по време на сън е по-вредно в сравнение с това в бодро състояние.
Според статистика в Ню Йорк, силният шум е едно от най-честите оплаквания, правени от хора в различни квартали на града и се вярва, че нежеланият шум води до повишаване на престъпността.
Ускоряването на сърдечния ритъм е първият сигнал на тялото за наличието на сериозна заплаха, която като уравнение може да се представи по следния начин: шум = опасност = реакция. Тя се придружава от стесняване на малките артерии. С преминаването на границата от 60 децибела рязко нараства рискът от появата на инфаркт на миокарда.
Нощта е свързана с още повече проблеми. В определени интервали от време спим дълбоко и шумът не ни прави впечатление, но вредата от него продължава да е реална. И това не са въображаеми страхове, а научно доказан клиничен факт. Резултатите от направено изследване, продължило 15 нощи, са показали следното: през първите 2-3 нощи хората, изложени на шум, заспивали с лекота. Те блокирали несъзнателно въздействието на шума. Обаче реакцията на организма им - ускорен сърдечен ритъм - не отслабвала.
Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг забранил кучетата да лаят повече от 10 минути през деня и повече от 5 минути през нощта. Не е куриоз, а точка от програмата му за ограничаване на шума в мегаполиса. Защото в момента шумът е на първо място по брой оплаквания.
Хроничният повишен шумов фон предизвиква едновременно нервен и хормонален отговор на тялото ни. Когато въздействията станат прекалено интензивни или многобройни, организмът ни се изтощава да им отговаря. А това вече може да доведе до дебалансиране на нормалните му функции. Резултатът - появата на някое заболяване. Тъй като производството на хормона на стреса – кортизол - играе ключова роля в имунната система на тялото ни, в течение на времето тя ще започне да отслабва и все по-вяло ще неутрализира външни нашественици като например вируси.
Какво ни причинява шумът?
Наднормените шумови нива засягат всички органи и системи в човешкия организъм и неблагоприятно повлияват основните му функции-обитаване, труд и отдих. Ето как влияе шумът върху човека:
Върху централната нервна система - нервна преумора, смущения в психиката и паметта, главоболие, нарушение на съня, увреждане на слуха, отслабване на зрението, смущения в цветоусещането, нарушения при оценката на разстояния.
Върху вегетативната нервна система – световъртеж; намалява работоспособността;
Върху сърдечно-съдовата система - повишава секрецията на адреналин в организма, което причинява свиване на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане, ускоряване на сърдечната дейност и др. Това води до развитие на хипертония и като резултат до тежки съдови инциденти-мозъчни кръвоизливи, инфаркти и др.;
Върху дихателна система - промени в честотата на дихателните движения;
Върху храносмилателна система - нарушения в стомашната секреция и усвояването на хранителните вещества;
Върху ендокринната система - повишение на основната обмяна, увеличено отделяне на катехоламини (адреналин и др.) тиреоидни хормони и др.
Увреждането на слуховия анализатор води до частична или пълна загуба на слуха-особено при деца, млади хора и работещи в шумна среда.
Отрицателното въздействие на шума върху човешкия организъм налага предприемане на действия за неговото ограничаване и осигуряване на нива, гарантиращи комфорт.
Какво можем да направим?
Да не усилваме прекалено звука на телевизора и касетофона;
Да не тероризираме съседите си с електрожени, дърворежещи инструменти, музикални уредби и домашни празници;
Да намалим до допустимите граници шума от битовата техника;
Така че всеки от нас трябва да вземе необходимите мерки, за да се избегне създаването на излишен шум, който безпокои другите хора.
ТИШИНАТА Е ЗДРАВЕ!"

Аз какво да добавя... Ако съм недоспал, поради детски (или какъвто и да било друг) шум, сутрин като се кача на колата аз не съм много внимателен шофьор и съм опасен не само за децата, а за всички участници в движението. Да не говорим, че няма да съм адекватен и на работното си място...

Но явно и в Германия доста хора мислят с някои други части от тялото си, а не с главите... Bedauerlich!
Perseus
19 Фев 2010 09:34
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
palavnik, е какво искаш, да сложим каишки на децата ли? Сори, ама аз досега от детски шум не съм пострадал - тука влиза търчене, смях, плач и т.н.

Играта са ми разкатавали:
а) Идиотите дето слушат чалга и сръбско на турбо макс денонощно
б) Пубера идиот с рап и чалга, всичко това придружено с баси да ми откачат полилея. Понякога пубера е от съседният вход!
в) Идиотите дето дето смятат, че да гледаш 50 килограмово куче в апартамент и да го оставяш само по цял ден илиношем е нормално. Ествествено то се къса да вие.
г) Идиотите, които смятат, че няма нищо по-нормално от това да включиш перфоратора или шлайфа в 7 сутринта без значение от деня на (ако ще и неделя!)
д) Идиотите, които имат толкова чувствителна аларма, че се включва от котка пръднала до колата.

Да продължавам ли? А и да добавя, проблемът е, че и строителството е безобразно! Мисля, че нито едно от условията против ударен шум не се спазват - не е нормално ако фустата от първият етаж влезне в банята, на 5тия етаж да се чува как се отваря вратата. Какво да говорим за съседите тогава. Тъй че оставете децата на мира, ами вижте, как никой не уважава спокойствието на съседите си.
товарищМаузер
19 Фев 2010 10:35
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
То има детски шум и детски шум. Едно е да се смее чадото радостно и звънливо, друго е да си трие сополите в крачола ти и да омрънква цялата мултивселена, убеждавайки те че точно този трансформър-бетоновоз му липсва за пълното щастие. Вторият вид шум, ако и да е с по-ниски децибели е доста по-пагубен за вегетативната нервна система
ТАПА
19 Фев 2010 11:46
Мнения: 6,883
От: Bulgaria
Всички сте прави, но най-прав е Perseus.
Perseus
19 Фев 2010 13:17
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
товарищМаузер
товарищМаузер
19 Фев 2010 16:05
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Абе още одеве се каних да питам - то добре разрешили детският шум, а шума от правенето на деца разрешили ли са го?
Добави мнение   Мнения:6 1