Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Световна сила, която се гради върху дългове, бързо се сгромолясва
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:208 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »
Дядо Заре
11 Юли 2011 12:00
Мнения: 1,293
От: Bulgaria
"Нито една държава, дори и да е голяма колкото САЩ, не може вечно да поддържа търговски дефицит. Те могат да заемат много и да продават много, преди да фалират, но в един момент световните капиталови пазари ще ги сграбчат, точно както сграбчиха Мексико.
Въпросът не е дали ще има земетресение. Ще има. Единственият въпрос е кога и дали ще бъде под формата на един голям удар или като серия от по-малки удари, които ще предизвикат по-малки щети. В един момент САЩ ще изгубят способносттта да финансират своя дефицит. Към 23 юни т.г. Националният дълг на САЩ е 14 трилиона и 287 милиарда долара по официални правителствени данни.
Когато краят настъпи, икономическите страдания в Япония, САЩ и останалия свят ще бъдат изключителни. Епицентърът на икономическите земетресения ще бъде в САЩ, обаче ударната вълна ще е най-силна в Тихоокеанския регион.
В един момент сегашната търговска система ще се задави до смърт със своите японски излишъци, с американските си дефицити и с неуспеха на всички останали да проникнат на втория по големина в света пазар. Макар и да не знаем кога и как ще дойде краят на търговския дефицит на САЩ, той някога ще дойде. Всички ще разберат, че моментът е настъпил, когато останалия свят откаже да дава доларови заеми на САЩ и поиска неговите заеми да бъдат номинирани в някоя чужда валута.
Когато дойде краят на сегашната система на структурни дефицити и излишъци, развитието на третия свят ще претърпи огромен удар." - пише през 1996 година Лестър Търоу в "Бъдещето на капитализма."
Да не каже някой, че САЩ не са ви предупредили за това, което започна да ни се случва от 2009 година насам. Включително и за случващото се в Арабския свят и особено в Либия, след като Кадафито първи гласно заяви, че няма да разчита на обезценения долар в търговията си с петрол. Затова и "Смърт на Диктатора! - Свобода на обезценяващият се долар!".
А САЩ никога няма да си позволят глупостта да си изплатят заемите, така, че сещайте се какво ни чака! Как какво!? Ще помагаме и на братския американски народ, както на Гръцкия, Португалския, Испанския, Ирландския и т.н. и т.н. /Виж по-горе, за Третия свят!
Затова за автора на статията
no-credit
11 Юли 2011 12:38
Мнения: 954
От: Bulgaria

Да помогна на Мишо Константинов с линка:

Михаил Константинов - Часът на дракона - Натиснете тук


____________________________
Кредитът - модерното робство
_SK_
11 Юли 2011 12:50
Мнения: 817
От: Bulgaria
Натиснете тук
Светът се умори да финансира войните на Америка
Неделя, 12 Юни 2011 19:56 | Написано от Майкъл ХЪДСЪН |
Известният американски икономист Майкъл Хъдсън е президент на Института за изследване на дългосрочните икономически тенденции (ISLET).
, , , , , ,
Наскоро се върнах от дълго пътуване в няколко азиатски държави и в Бразилия и навсякъде чувах от домакините си едно и също: тъй като доларът се използва толкова активно за финансирането на американския военен дефицит, когато имаме активно салдо в платежния баланс на търговията си със САЩ, ние получаваме долари. Осъществяваме износ и доларите се връщат в Централната ни банка. А тя няма какво друго да прави с тях, освен да купува десетгодишни американски държавни облигации. Ето как се оказва, че финансираме военните разходи, които са основната причина за дефицита на федералния бюджет на САЩ, и в резултат се оказваме в американско военно обкръжение. Тоест, подкрепяйки долара, ние подкрепяме това военно обкръжение. Затова доларите вече не ни трябват. Ето това ми казаха в Бразилия, Китай и дори в Австралия.
, , , , , ,
- Въпреки това обаче, те не спират да купуват американски ценни книжа.

, , , , , ,
- Правят го, защото продължават да изнасят много за САЩ. През миналата година, такива държави като Бразилия, Русия, Индия и Китай (т.нар. БРИК) открито заявиха, че се стремят вече да не използват долари, т.е. те могат скоро да престанат да купуват държавни облигации от Федералния резерв. Но, когато казват, че не искат да трупат долари, това означава, че не искат да финансират мрежата от американски бази по света, т.е. глобалното военно присъствие на САЩ. Така, през 2010, Китай и Русия се споразумяха цялата двустранна търговия и инвестиране да се осъществяват само в националните им валути, т.е. в рубли и юани, а не в долари. Наскоро китайският президент Ху Цзинтао посети Турция, където е водил аналогични преговори. Тоест, ясно е, че Китай и редица други държави – например Бразилия и Венецуела, както и някои петролни производители, гледат да избягват американските долари. Което пък означава, че световната икономика се трансформира, поставяйки все по-големи препятствия пред долара.
, , , , , ,
- Дали наистина може да се твърди, че всички те избягват долара? Може би просто искат да ограничат зависимостта си от него, но той си остава доминиращата световна резервна валута.

, , , , , ,
- Истината е, че на политическо ниво те вече са взели решение не само да престанат да трупат долари, но и да отделят икономиките си от зоната, доминирана от долара. Което вече нанася пряка вреда на американската икономика.
, , , , , ,
_SK_
11 Юли 2011 12:51
Мнения: 817
От: Bulgaria
Затова в Китай взеха политическото решение да прехвърлят акцента върху вътрешния пазар, т.е. да използват собствените си фабрики и производство за повишаване на жизнения стандарт и ръст на заплатите, както и да пласират повече китайски стоки на вътрешния пазар вместо изцяло да ги изнасят и да получават срещу това хартиени или електронни долари.
, , , , , ,
- Само че това е проект, който ще трябва да се реализира през следващите 15-20 години, а може би и по-дълго, отделен въпрос е, дали китайците въобще са в състояние да го реализират на практика, защото това би засегнало интересите на мнозина крупни местни капиталисти.

, , , , , ,
- Китайските капиталисти са наясно, че вече могат да направят повече пари в Китай, отколкото в Америка, впрочем това се отнася и за американските капиталисти. Американските, европейските и латиноамериканските капиталисти влагат парите си в Азия, защото там се наблюдава реален икономически ръст, като причината е, че Азия е онази уникална част на света, където се запазва смесеният тип икономика – държавна и частна, обществена и частна. Истината е, че забогатяването на Америка е резултат от участието на правителството във финансирането, вътрешното развитие, осигуряването на необходимата инфраструктура и субсидирането на американската индустрия. Именно това гарантира просперитета и през ХІХ и ХХ век. По същия начин, впрочем, забогатява и Англия, през ХVІІІ и ХІХ век. Тоест, за да се гарантират печалби е необходима смесена икономика. Но, ако в процеса на борбата за работническата класа, изпитваме съмнения относно необходимостта правителството да участва във вътрешните процеси, няма как да се появи и държавно ръководство, готово да помогне и на индустрията, и на трудещите се, и в резултат националната икономика ще отслабва. Така се формира онзи тип зле функционираща икономика, чиито модел се е наложил в главите на много съвременни политици, смятащи, че ако правителството ограничи до минимум намесата си във вътрешните процеси, икономиката ще може да се саморегулира.
, , , , , ,
_SK_
11 Юли 2011 12:54
Мнения: 817
От: Bulgaria
Натиснете тук
Залязващата империя
Неделя, 12 Юни 2011 20:00 | Написано от Уйлям МАККОЙ* |
* Авторът е професор по история в Университета на Уискънсин в Медисън, САЩ. Ръководител е на глобалната работна група „Империи в преход”, обединяваща 140 известни учени от четири континента.
, , , , , ,
Не бива да се съмняваме обаче, че когато глобалното господство на Вашингтон най-сетне приключи, всички американци, без изключение, ще почувстват на гърба си, какво означава загубата на имперската мощ. Както вече знаят от собствения си опит редица европейски държави, имперският упадък обикновено оказва поразително деморализиращ ефект върху обществото и често носи със себе си, като минимум в продължение на едно поколение, силното му обедняване. Докато икономиката постепенно „изстива”, политическата температура се повишава, което пък нерядко провокира сериозни вътрешни безредици.
, , , , , ,
Наличните данни за състоянието на икономическата, образователната и военната сфери сочат, че, що се отнася до глобалната мощ на САЩ, негативните тенденции ще започнат бързо да се обединяват в едно цяло към 2020, като, най-вероятно, ще наберат критична маса не по-късно от 2030. Американското столетие, толкова триумфално прокламирано в началото на Втората световна война, ще бъде грубо прекъснато към 2025 и може окончателно да се превърне в история след още пет години.
, , , , , ,
_SK_
11 Юли 2011 12:55
Мнения: 817
От: Bulgaria
Все още прекалено подвластен на имперската си гордост, както навремето Уайтхол или Ке д’Орсе ( френското Външно министерство – б.р.), Белият дом, както изглежда, продължава да вярва, че упадъкът на Америка ще бъде постепенен, мек и частичен.
, , , , , ,
Австралия и Турция, които са традиционни американски съюзници, вече използват произведените си в САЩ оръжия за съвместни въздушни и военноморски учения с Китай. Най-близките икономически партньори на Америка вече се отдръпват от противопоставянето на Вашингтон срещу валутната политика на Китай. Когато президентът се върна от поредното си азиатско турне, в края на ноември 2010, резултатите от него бяха обобщени от New York Times в следната мрачна констатация: „Икономическите възгледи на Обама бяха отхвърлени от света: Китай, Великобритания и Германия отправят предизвикателство към САЩ, а търговските преговори със Сеул се провалиха”.
, , , , , ,
От историческа гледна точка, въпросът не опира до това, дали САЩ ще загубят ненадминатата си глобална мощ, а колко рязък и болезнен ще се окаже техният упадък.
, , , , , ,
neznaiko_2011
11 Юли 2011 13:03
Мнения: 877
От: Bulgaria
Напечатаните в САЩ долари, ще ги плащат бунаци, като българите.
Бивол по калдъръма
11 Юли 2011 13:17
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
Кептън, ако потънем пак в света на аналогиите, възторгването ти от растежа на китайския БВП, пък този на САЩ виж го къде е, ми прилича на възторга на бащата, който се хвали на приятелите как синът му бързо трупа мускули и, ей го вече, какъв дангалак станал. Бащата си седи все същият, ама той му е бащата, той го отглежда.



Относно компютърните икони -- те са въведени за дебилите. Бизнесът го изисква, защото бизнесът е number's game, а мнозинството не са нобелови лауреати. Ако иконите бяха решението, то НАСА нямаше да ползва DOS-a или подобните му, когато се върши нещо сериозно. Е, ще кажеш, иконите са по-народни и са въведени да улеснят масите, както е въведена и специалната им кухня, набързо и евтино да нахраниш толкова народ. Не е като българската, да стоиш да й слугуваш с часове. Слугуваш й с часове, затова е толкова вкусна. А фонетичната азбука е там, където е цивилизацията, която е създала такива неща, че примерите на Константинов за китайските открития може и да не се споменават даже (най-много да ги споменеш под черта).
rki
11 Юли 2011 13:18
Мнения: 20,973
От: Albania
сайта на ЦРУ

сайтът на цру руулз

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Кире
11 Юли 2011 13:24
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
В основата на всички тия догадки стои убеждението, че дългът трябва да се изплаща. Ама тва е нещо морален въпрос. Реалността обаче сочи, че няма сила на планетата, която да накара САЩ да плащат. Както например се случи с Гърция. А за китайските инвестиции в щатски ДЦК и вероятността да ги продадат - това може да стане, когато Китай започне да прави БВП от вътрешно потребление. Туй ще стане, когато консуматурите станат изцяло зависими от китайския износ, без възможности за алтернативно производство. А туй положение може и никога да не се постигне, щото нарастването на вътрешното потребление оскъпява продукцията и тогаз отиваме у less developed countries. Тия неща не са фази на развитието, а паралелен процес. Тъй че засега Китай ще има некви трилиони на хартия без реално покритие и без нужда да ги продава. На Уолстрийт да си спят спокойно.
softwind
11 Юли 2011 13:25
Мнения: 5,658
От: Cambodia


настана такъв калабалък, че не е ясно кой за какво спори.
Китай дори да загуби всички свои валутни резерви и активи в долари пак няма да има и десета от проблемите, които ще се взривят в Латинска Америка.

Мишо Константинов
11 Юли 2011 13:34
Мнения: 921
От: Bulgaria
Официално КНР държи американски финансови инструменти на стойност 3 трилиона долара. Неофициално (заедно с всички други инструменти) - 5-6 пъти повече. Но това е без значение. КНР вече може да унищожи финансовата система на света, ако поиска. Засега не иска. Но какво иска и ще поиска една 5000-годишна империя, вероятно не го знаят и отделните нейни поданици. Както отделната мравка не знае какъв е смисълът на мравуняка. Макар да си мисли, че знае.
Бъдете здрави!
Бивол по калдъръма
11 Юли 2011 13:40
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
@softwind, спори се, например, за това Китай независима страна ли е или е принуден да приеме сегашното си състояние. Сегашното му състояние очевидно не е в посоката, в която компартията му го е тикала в средата на миналия век. За някои изглежда, че като победена страна Китай е възприел наблюдавания откровен начин на съжителство на компартия с мирлиардери, за разлика от другия вариант, като у нас, прикрита власт на онова, което беше компартия и слугуващото й ДС, представяно открито като някакъв капитализъм. Същата работа, демек, но под друга форма. И двете еднакво подчинени на хала на онези зад океана, които са ги създали.
softwind
11 Юли 2011 13:48
Мнения: 5,658
От: Cambodia
За някои изглежда, че като победена страна Китай е възприел наблюдавания откровен начин на съжителство на компартия с мирлиардери, за разлика от другия вариант, като у нас, прикрита власт на онова, което беше компартия и слугуващото й ДС, представяно открито като някакъв капитализъм. Същата работа, демек, но под друга форма. И двете еднакво подчинени на хала на онези зад океана, които са ги създали.


първо - откъде-накъде Китай е победена страна
второ - концепцията "една държава две системи" 一国两制 е написана още от Дън Сяопин, така че противоречие на комунизма с капитализма там няма.
ЗИП
11 Юли 2011 13:51
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Без съмнение КНР може да унищожи финаносовата система на света. Стига на датата на падежа да си поиска дължимото а не да го презавери както прави досега. Не ми се мисли колко чували в колко самолети и колко печатници требе да работят ден и нощ докат извозят целата тая хартия до Поднебесната
Затова както правилно отбеляза проф Константинов и както аз също съм казвал, кинезите просто ще се опитат да прехвърлят на друг горещия картоф. На продавачите. Тези които закъсали ще се наложи да продават автомобилни заводи, металургични, на точното машиностроене и т.н и т.н. Въпроса e кой последен ще остане капо.
Въобще всичко върви към една втора вече наистина апокалиптична финансова катастрофа. Ще бъде невиждано зрелище. Феерично и вълнуващо
Бивол по калдъръма
11 Юли 2011 13:57
Мнения: 1,871
От: Bulgaria
@softwind, да доказваш независимост на Китай с това какво казал Дън Сяопин е все едно да откриваш прозорливост в Станишев, че участвал в познатата тройна коалиция. Нали за принуда идеше реч. Колкото до победена страна, не е културната революция победителят, нали?
ЗИП
11 Юли 2011 13:59
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
Самото американско министерство на финансите дава за Китай 1, 1 трилиона долара. От статистиката е видно че от година насам Китай не купува нови облигации и държи едно постоянно ниво. Повечето държави правят същото. Само джапонците като верни псета продължават да трупат
Натиснете тук
Кире
11 Юли 2011 14:04
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Без съмнение КНР може да унищожи финаносовата система на света. Стига на датата на падежа да си поиска дължимото а не да го презавери както прави досега.

Така е, стига длъжника да не е много як. А той е як не само щото има мускули, а и понеже купува 50% от изнесеното в чужбина. Важното е второто: КНР си плаща, за да му купуват произведеното. Тоя крехък баланс ще се пази, докато вътрешното потребление в Китай достигне процентни и абсолютни стойности на щатската икономика.
softwind
11 Юли 2011 14:05
Мнения: 5,658
От: Cambodia
softwind, да доказваш независимост на Китай с това какво казал Дън Сяопин е все едно да откриваш прозорливост в Станишев, че участвал в познатата тройна коалиция. Нали за принуда идеше реч. Колкото до победена страна, не е културната революция победителят, нали?

аз не доказвам едното с другото, отделила съм ги като самостоятелни пунктове.
за културната революция - от къв ръкав си я извади и какво по-точно искаш да кажеш? Губи ти се логика или ти се губят факти?
При всички положения едно хипотетично сгромолясване на САЩ ще навреди в най-голяма степен първо на държавите, които са приели американския долар за своя резервна валута (повечето латиноамерикански). Те ще понесат най-големия удар от финансовия колапс.
Гмуций Клеций Пий
11 Юли 2011 14:05
Мнения: 982
От: Ghana
първо - китайците нямат абсолютно никаква полза от дрънканиците в статията и в мненията на американофобите саде. нали като сринат финансовите пазари (ако изобщо могат да направят това по собствен избор) ще си навират продукцията в миризливите гъзове. като си я наврат там ще трябва да се справят със стотици милиони безработни.
второ - ако политиката налага американци, европейци и пр. ще си изтеглят в кратък период инвестициите и машинарията от китай и я преместят в индия, бразилия, аржентина или някъде си там и ще стане още по-феерично от вариант 1.
така че китайските вождове не са толко тъпи парчета та за един тайван да си срутят държавата.
Добави мнение   Мнения:208 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »