Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Нов скандален рекорд при сделките с гори - 14 стотинки на кв. м
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:175 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9
Yowza
01 Фев 2013 21:14
Мнения: 5,380
От: United Arab Emirates
Комисията по досиетата толкова се ровичка и нищо не откри, ама добре,че беше Хининч

Ахъ...Но трябва да се има предвид, че ние сме в пъти, в пъти повече - я, колко колеги вече се оплакаха, че не са включени в списъка. Кога ще ни товарят на камионетките?
Атанас Димитров
01 Фев 2013 21:36
Мнения: 23,428
От: Palestinian Territory, Occupied
Ахъ...Но трябва да се има предвид, че ние сме в пъти, в пъти повече - я, колко колеги вече се оплакаха, че не са включени в списъка. Кога ще ни товарят на камионетките?


Къде ще ни карат Йоуза
Yowza
02 Фев 2013 04:19
Мнения: 5,380
От: United Arab Emirates
Аз да попитам нещо друго. Може ли някой да посочи средна пазарна цена за такива земи през ония години ?

Калки, дори с добавените такси и цена на услугата за смяна на предназначение, цените са подозрително много ниски. Говоря за районите около с. Горица, Варненско и с. Попина, Силистренско. Не познавам другите райони и не мога да кажа със сигурност, но подозирам, че и за тях ще са валидни същите констаттции. Около с. Горица ниви извън регулация, но с възможнот за смяна на предназначение, вървяха минимум по 15-20 лв. за кв. м. В Силистренско цените бяха около до 10 лв. Сели Попина е едно от големиет села в Силистренско и там цениет може да са били и по-високи. Въпросът със заменките трябва да бъде решен и сделките - разтрогнати. Изнасяните факти са скандални.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Yowza
deneb
02 Фев 2013 07:51
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Към 2000 г по статистика средната пазарна цена земеделските земи за страната е била 137 лв на декар, към 2006 г - 200 лв на декар, съответно 0.14 лв на кв.м. към 2000 г и 0.20 лв на кв.м. към 2006 г.
Най-високите цени към 2006 г са 630 лв на декар за първа категория (0.63 лв на кв.м), като за десета категория стигат до 60 лв на декар (0.06 лв на кв.м).
Според нормативната уредба цената се определя по методика, отчитаща горните базисни цени, плюс коефициенти за площ, местоположение, отстояние от селища (по групи) и т.н. фактори, а при сделки с държавна земя оценката се прави от оценител на базата на същата методика.

За горите към днешна дата цените (нормативно определени) варират от около 630 лв на декар (0.63 лв на кв.м.) до 120 лв. на декар (0.12 лв на кв. м.), в зависимост от местоположението и други фактори.
Това смятам да е достатъчно поне за ориентация, като се вземе предвид, че активен пазар на земи има най-вече след 2005-2006 г.
Калки
02 Фев 2013 09:33
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Благодаря отново, deneb.

Изначално беше ясно, че всичко е празна шумотевица и димна завеса, зад която мутроченгетата се опитват да скрият последните си безобразия. Те затова и анонсите са в цена на кв.м. - да изглежда по-ниска. Ако бяха писали 140 лв/декар или 770 лв/декар нямаше да е толкова внушително.

А защо в периода до 2008-а ? Ами, защото именно през 2008-а бе наложена забрана на "заменките". Наложена именно от тройната коалиция, не от Герб. Големите срамни заменки бяха дело на дедо цар и неговото обкръжение, най-вече.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
гьол
02 Фев 2013 10:03
Мнения: 4,097
От: Bulgaria
а, Добър ден и от мен за всички, в т.ч. и за Хинина! Нещо, обаче, последният изфирясал, интересно е кога пак ще му е дежурството. Ако въобще го допуснат отново след гафа с несубординираното изтърваване на "важна служ. квалифицирана инфо"- явно, доста са му били надценени способностите, придобити най-вероятно в мевере школата за обучение на кучкари в Берковица.
Денеб, за полезните данни относно остойностяването на земи.
За списъка: явно издава белезите на припряното началство, поставило "задачата", както и нивото на грамотност и интелигентност на изпълнителския състав. Ама, вервам, по-висшите хининчета ще успеят да го подредят както требе - по азбучен ред, по латиница, по кирилица и т.н., вкл. и изписване на някои никовете без главни букви /щото иначе това си е отявлена неверност и саботаж/. По злъчност или по обективност и да искат няма да може да го преподредят - щото няма малко, няма повече - сицкото е "идеен враг" /леле, какъв архаизъм/!
Simplified Solutions
02 Фев 2013 10:10
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Село Попина е едно от големиет села в Силистренско и там цениет може да са били и по-високи.


Не ми се вярва да са били по-високи. За съжаление няма икономическа изгода в този край извън земеделието, но цените на земеделски земи за земеделие, а не за промяна на предназначението и строителство с цел туризъм, не са били и не са високи.
В Попина е правен опит да се развива туризъм, но единственият, при това добре пипнат хотел там в момента се продава, уви. Като че ли няма друг такъв по нашия Дунавски бряг извън по-големите градове, но явно бизнесът не върви и се продава...
Къщите в Попина се предлагат за по 9 000-10 000 евро барабар с 1-2 дка дворове (преди 2 години ме бяха помолили да проверя). Основното училище вече не работи, няма здравна служба...
Ако там са продадени земи, те ще да са само за земеделие - примерно за овощарство (кайсиеви градини).
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Simplified Solutions
deneb
02 Фев 2013 10:29
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
В момента средната пазарна цена на земеделските земи е между 500-600 лева на декар, така че колко да е била преди 10 години, при почти несъществуващ пазар, не мога да кажа. Със всички условности относно категория, местоположение и други определящи фактори.
Пак казвам - друг е въпросът и той е кога, при какви условия и спазване целта на закона е разпореждал изваждането на земите от горския фонд?
Този въпрос е встрани, а в действителност точно той е важният.
Цените, по които държавата е продавала/заменяла земи винаги са били нормативно определени, а в рамките на установената методика, са изготвяни оценки от оценители.
Съответно органът, който се разпорежда, съобразява тази оценка, включително валидна и за придобиваната земя (при замяна).
Ако приемем, че замяната се извърши на по-висока цена на единица площ, то същата цена би била валидна и за придобивания от държавата имот, при което съотношението се запазва.
Така че, цените, на които са извършени разпоредителни сделки, могат да бъдат в нарушение на закона единствено при неспазена нормативна уредба, методика и оценка. При тази вече дейност, ако умишлено е извършено нарушението и с цел да се облагодетелства друго лице, може да се търси наказателна отговорност.
Другото са празни приказки.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: deneb
жана д`арк
02 Фев 2013 12:10
Мнения: 26,641
От: Bulgaria
Ето няколко пазарни цени, определени от вещо лице по дело за делба. Експертизата е правена през месец ноември 2012 г., земите са в землището на гр. Бяла, Варненска област:
Нива с площ от 6,840 дка,, трета категория, имотът е в близост до село Горица и в близост до него има имоти с променен статут - 22200 лв.
Нива с площ 13 дка, трета категория - 26500 лв.
Залесена нива с площ от 16 дка - 7300 лв.
Широколистна гора с площ от 2,9 дка - 1600 лв.
Yowza
02 Фев 2013 14:00
Мнения: 5,380
От: United Arab Emirates
Въпросът на Калки беше за средна реална цена на земята по времето когато са извършвани сделките. Реалната цена е пазарната. В примерите посочих реални/пазарни цени от сключени сделки. Тогава масово се изповядаха сделките на данъчна оценка, но в предваритените договори бяха посочвани цените, по които се закупуваше.

Така наречената независима оценка на имотите се правеше - а може и сега да се прави - по тарифа, приета от Министерския съвет, чиито цени представляват не повече от 5 до 20 процента от реалните. Още преди създаването на Държавната агенция по горите ДАГ, в бившето Национално управление по горите е била написана нова тарифа, но тя така и не видяла бял свят - не била внесена в Министерския съвет.

Обществена тайна е, че трите голф-игрища около Каварна са построени върху терени закупени чрез заменки. Голяма част от 'заменените' терени са били малки парцели из Монтанско и Врачанско. Нерде окрупнени парцели на морето първа линия, нерде Враца.

Още един комплекс на северния браг на Каликара остана непостроен, независимо, че апартаментите му бяха продадени на 'зелено'. Не успяха овреме да заменят закупените земи от северо-западна България. В крайна сметка 'фалираха' фирмата-собственик на проекта, а парите прехвърлиха на други фирми. Основните собственици бяха англичанин и жена му - българка.

С два договора от 26 януари 2009 са подарени на бившия зам.-министър на вътрешните работи от кабинета “Костов” Явор Хайтов и жена му Валентина две парчета горска земя - 66,603 и 27,190 дка, залепени до оградата на резиденция Евксиноград край Варна на цена съответно 28,54 и 27,18 лв. за кв. м. Пазарните цени в района още през 2005-6 вървяха между 120 и 150 лв на кв.м.

Симпли, Попина може сега да продава хотела си, но през 2005-6 в района вървяха сделките с недвижими имоти. В Добруджа нивите са на по-висока цена отколкото в другите региони на страната.

Заменките са скандални. Няма значение кое правителство е направило най-много или най-малко заменки. Факт е, че са правени за 'наши хора' след 2004 година, факт е че тази практика продължава и сега.
Боржи
03 Фев 2013 12:32
Мнения: 4
От: Bulgaria
Много често и най-навременните реакции на държавните институции посрещаме с упрека "Защо чак сега?". Разбира се, че сделките със земите от горския фонд про черноморието и не само там трябваше отдавна да са внесени в прокуратурата, защшото те въобще не са сделки, а грабежи. Ако това се бе случило незабавно след консумирането им, то трябваше да го стори "правителството-шапка". Сегашното се опитва да го направи постфактум четири години след действията на извършителя. Само това ли беше единственият случай на пренебрегването на интересите на държавата, та да се захване с него веднага след поемането на управлението. Сигурен съм, че ще продължат да излизат на светло и други престъплениия и на други правителства. Нека обаче посрещаме разобличенията поне със "Слава богу най-сетне!" вместо със "Защо чак сега?", защото извършителите на тъмните дела никога не трябва се успокояват със срока на давност.
-
Боржи
03 Фев 2013 12:34
Мнения: 4
От: Bulgaria
Много често и най-навременните реакции на държавните институции посрещаме с упрека "Защо чак сега?". Разбира се, че сделките със земите от горския фонд про черноморието и не само там трябваше отдавна да са внесени в прокуратурата, защшото те въобще не са сделки, а грабежи. Ако това се бе случило незабавно след консумирането им, то трябваше да го стори "правителството-шапка". Сегашното се опитва да го направи постфактум четири години след действията на извършителя. Само това ли беше единственият случай на пренебрегването на интересите на държавата, та да се захване с него веднага след поемането на управлението. Сигурен съм, че ще продължат да излизат на светло и други престъплениия и на други правителства. Нека обаче посрещаме разобличенията поне със "Слава богу най-сетне!" вместо със "Защо чак сега?", защото извършителите на тъмните дела никога не трябва се успокояват със срока на давност.
-
popangelov
03 Фев 2013 22:44
Мнения: 18,928
От: Bulgaria
Ау, колко мило. А Миро дали ще разследва и себе си?
DaniD
06 Фев 2013 16:46
Мнения: 6
От: Hungary
Защо ми се струва, че застрояването по морето /най- очевадно/започна многооо по- отдавна? То едни хотели, едно нещо...., едни пожари и масов сеч..., всяка скала на брега и в морето се оказа собственост/пасище на някой дядо от турско време още, даже от тракийско, цял комплекс от хватки и сега изведнъж, към края на мандата едни проверки тръгнаха. Един вид "виждате ли: има много по- провинили се!", защото ако не беше Несебър сега и тези щяха да си мълчат.
То у нас земята всъщност е най- привлекателна, няма друго, което така качествено да се изтъргува /нямам предвид за държавата.../.
Добави мнение   Мнения:175 « Предишна Страница 9 от 9 7 8 9