Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кризата свърши! Но ние няма скоро да усетим!
Добави мнение   Мнения:16 1
rmarkov
31 Яну 2013 20:06
Мнения: 245
От: United States
Алтернатива - политическа програма, която не е предложена от нито една българска партия в момента.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html
kaily
31 Яну 2013 20:19
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Хммм... сефте чувам, че кризата по света свършвала, наистина ли?
Втора смяна
31 Яну 2013 20:43
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
В момента Федералният резерв купува по 40 млрд. гарантирани с ипотеки облигации и по 45 млрд. държавни ценни книжа - всеки месец.


Забравил си да кажеш, че ги "купува" с новонапечатана шума.
Apolitichen
31 Яну 2013 21:00
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
В САЩ Плосър и Булард, двама от директорите на Фед, обявиха, че печатането на пари спира през втората половина на 2013 г.
Тия двамата да не са с ампутирана алчност!? Ще спират с печатането и ще ми стават безработни, ама ха!
Алчността, която в страни като САЩ и Китай има огромен съзидателен ефект за обществото и икономиката, в България е разрушителна сила, действаща на принципа "Взимай парите и бягай".
Не знаех, че Лемън Брадърс фалира у България. Пък съм и позабравил защо федералните служби на САЩ тормозиха швейцарските банки. Сигур ще да е от алчност. Мале колко са алчния тия от държавната администрация! Дори взеха, че осъдиха филантропа на всички времена, най-успешния бизнесмен, с най-високо реализираната печалба за единица време Бърнард Мадоф Да не говоря как съсипаха бизнеса на почтенните алчно-развиващи икономиката банкери - да вземат да им раздадат само едни мижави 700 млрд. долара от джоба на данъкоплатеца! Баси скъпчиите, няма и три хилки на човек. В Исландия къде, къде бяха по-дащни -по 3 млн. долара на човек за задоволяване алчността на банкерите.
С такива пишман-икономисти като автора нито може да се "усети влизането" в криза, нито излизането, нито че има икономика. Просто е перманентна криза ... на доверие, почненност, образование, че дори бих казал и логика.
Fantata
31 Яну 2013 22:07
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Парадоксално, но най-голямата пречка пред икономическото възстановяване на страната е българската държава, чийто най-голям успех е фискалната стабилност. Стабилност, от която затъналата в стагнация икономика не може да извади никакви дивиденти.


Някакви дивиденти от стабилността можеха да се получат след Виденовата зима. Сега няма дивиденти от стабилност. Дивиденти може да има от конкурентоспособност. Конкурентоспособност може да се постигне в нашия случай по три начина - труден, по-труден и вероятен. Да казвам ли кои са?...

Интересното е, че само един от тях е свързан с някаква стабилност.
9101
01 Фев 2013 06:53
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Валутния борд и фискалната стабилност са много важно условие за развитието.
На бизнеса обаче пречи основната бюрокрация. На практика никакво ново бизнес начинание не може да се започне законно. Стотици разрешителни и съгласувания, екологичен рекет. Ако инвеститора е упорит - следват съдебни дела с години...
Ако е още по-упорит - сменя мястото на инвестиция, отива в друга община и - нещата се повтарят. Времето лети, парите се харчат...
atlantis
01 Фев 2013 07:27
Мнения: 16,163
От: Bulgaria
Да се сравнява управлението на ГЕРБ с това на БСП и ДПС си е чисто феерично-шизофренично. А да пропускаш НДСВ, което е 5 от комбинацията 3-5-8 е просто демагогия. Защо бе хора, защо бе авторе ги правите тези неща? Толкова ли мразите стратата си?
Mrx++
01 Фев 2013 09:00
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Парадоксално, но най-голямата пречка пред икономическото възстановяване на страната е българската държава, чийто най-голям успех е фискалната стабилност. Стабилност, от която затъналата в стагнация икономика не може да извади никакви дивиденти
Най-голямата пречка на българската икономика се нарича ЛИБЕРАЛЕН КАПИТАЛИЗЪМ.
Firmin
01 Фев 2013 09:19
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Аман, бе! Оригвам вече на "електронно правителство"! Особено като ми го сервират в тезите си хора, дето хабер си нямат ни от администрация, ни от държавно управление, ни от хала им по тези места тези дни.
БирникЪ
01 Фев 2013 09:21
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Вестник "СЕГА", платихте ли на тоя автор-"икономист" някакъв хонорар ? Ако да, искайте си парите обратно. Пробутал ви е калпава стока. Така е то, на калпав бизнес държавата му пречи. Също както вълната на оная работа.
Firmin
01 Фев 2013 09:33
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Що бе? Човекът нъ похвали! Лайтмотивът беше алчността бележи края на кризата. А пък ние не можем го усети. И що? Или сме незасегнати от алчност Божии чеда или пък алчността ни и тъй е прекомерна, та този белег не мож се разпозна
абедебре
01 Фев 2013 09:34
Мнения: 594
От: Bulgaria
Сорос каза в Давос, че ще има голямо търсене на пари /щото ще спрат да печатат/ и това ще увеличи лихвите.
Pavlik Morozov
01 Фев 2013 12:20
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Стабилност, от която затъналата в стагнация икономика не може да извади никакви дивиденти


Дивиденти от подобно нещо може да се вади само пред неграмотна публика.

Защото какво означава да нямаш дългове? Че целия ти доход може да се използва за погасяване на нови задължения. Обаче когато доходът ти е мизерен и продължава да се свива тогава каква полза, че част от него не отива да погасява стари задължения, като той и така си е мизерен?!

За ЕС ние сме като кварталния клошар, който живее зле, но се гордее, че няма дългове. А дългове няма, защото няма кой да му даде заеми, понеже няма доходи с които да ги връща. Което не му пречи да се хвали пред другите клошари колко е "стабилен".
veny.gyurova
01 Фев 2013 13:11
Мнения: 455
От: Bulgaria
Политиката на ГЕРБ през изминалите 4 години, както и на тандема БСП и ДПС преди това, може да се определи като отказ от политика. Облягайки се на стабилната основа на валутния борд, управляващите не правеха почти нищо. Те нито стимулираха икономиката с допълнителна ликвидност, нито пък я реформираха.


1. Авторе, как точно в условията на валутен борд да се стимулира икономиката с допълнителна ликвидност?
2. В условията на висок растеж - 5-6%, какъвто бе при БСП-НДСВ-ДПС, при наличието на валутен борд правителството трябва да се прави точно обратното - да се обира част от горещите пари, влизащи в икономиката, за да не се получи прегряване, заплашващо с последващ срив. Нарича се стерилизация на входящите потоци - което Пламен Орешарски правеше много успешно. В резултат на което се образува огромният валутен резерв. Т.е., правителството действаше контрациклично - против посоката на икономическия цикъл. Ако не бе действал така, сривът ни при кризата нямаше да 5%, а от двуцифрен порядък - като в прибалтийските страни.
3. В условията на рецесия Дянков трябваше да води обратната на предишната политика, дори накърнявайки донякъде финансовата стабилност. Т.е., не година и половина (от средата на 2009 до края на 2010) да ограничава всячески парите за бизнеса - като забави и спря държавните разплащания; като го рекетираше с условието да отпише 30% от вземанията си; като забави безумно връщането на ДДС. Това доведе до ръдт на междуфирмената задлъжнялостт, съкращения и фалити - резултирали в огромно повишаване на безработицата. Т.е. Дянков успешно охлади икономиката (която в условията на рецесия имаше нужда от точно обратното) до степен да я сложи във фризера. И сега просто няма как да се включи стартерът на икономическия двигател. Защото да се излезе от депресия в условията на валутен борд е много по-трудно в сравнение с икономики с централна банка.
4. За реформите - БСП-НДСВ-ДПС въведоха плоския данък, който за онази икономическа ситуация бе позитивен фактор.
Алото
01 Фев 2013 15:20
Мнения: 681
От: Bulgaria
Каква криза? Нали Станишеф каза преди време, че няма криза??
Doctora
01 Фев 2013 16:40
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Кризата отдавна я пребори невДянков Натисни тук
Добави мнение   Мнения:16 1