Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
И частните училища ще имат право на държавна субсидия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 8 от 10 6 7 8 9 10 Следваща
Brightman
08 Фев 2013 14:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И когато разни мутри - прости и необразовани, успяват повече в живота, отколкото умните, знаещи и можещи хора

Имах един познат, който казваше, че образованието разваля. И видно е бил прав. Видно образованието в ролята му на индоктринация създава грешни представи за реалността, които превръщат образованите в неадекватни на нея. Затова и успех постигат необразованите, а образованите се вайкат и се чудят на несправедливостта.
-
Освен организационна ни е нужна и голяма съдържателна промяна в образованието. Премахване на индоктриниращата му роля и ориентация към усвояване на позитивната наука.
Туткалчев
08 Фев 2013 14:36
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Брайтмана е прав за образователната система на българите по време на Възраждането. Уникална е.

Ама много моля, ако ще се връщаме към килийното образование, казвайте.
гошо
08 Фев 2013 14:39
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Родителят естествено е горд и щастлив и развързва кесията. Бизнесът върви, хартия се продава, всички са доволни, знания няма.


1. Ако има читаво външно оценяване този алъш-вериш няма да просъществува дълго;
2. Същият театър се разиграва във всяко ДЪРЖАВНО училище, застрашено от затваряне поради малък брой ученици, ерго пак има нужда от читаво външно оценяване.

Специално за училищата в малки населени места трябва да се мисли за по-голяма субсидия и по-затегнато външно оценяване, защото учителите и учениците минават в един отбор, чиято цел е да измамят външното оценяване, за да продължи "купонът".
гошо
08 Фев 2013 14:40
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Затова и успех постигат необразованите, а образованите се вайкат и се чудят на несправедливостта.


Толкова са били образовани образованите...
Туткалчев
08 Фев 2013 14:42
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Вместо това залагат на добри битови условия, добро отношение, подмазване на родителите, включително суперлативи за тъпичките им отрочета. Родителят естествено е горд и щастлив и развързва кесията. Бизнесът върви, хартия се продава, всички са доволни, знания няма.

Ето това е да си политически пенкилер! Имаш готови заключения за всичко. Дали съответства на истината, няма никакво значение.
Що не вземеш, бе, аланкоолу, да видиш резултатите от матурите, които са единствените що-годе обективни критерии за оценка както на учениците, така и на училищата?
Не поглеждаш в тези таблици, щото ще видиш резултати, точно обратни на лъжливите ти тези!
Heat
08 Фев 2013 14:42
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ти изобщо ли не разбираш, че няма как да" гониш" качество, когато държавата иска количество??? И когато разни мутри - прости и необразовани, успяват повече в живота, отколкото умните, знаещи и можещи хора

Аз постоянно пиша, че трябват сериозни реформи.

Ако за един учител се знае, че примерно 80% от кандидатстващите с предмета който преподава (без или с малко частни уроци) изкарват високи оценки на изпити в читави университети (читави гимназии), дали на когото и да е от опашката от чакащи да се учат при него (нея) ще му пука какво иска държавата и дали училището е частно или държавно?
А това за мутрите спрямо умните и знаещите е клише, което в голяма степен е невярно. Има единици прости и необразовани които са успели в живота, но огромната част от тази категория не са. При знаещите и можещите е обратното. Всички са наясно с това, но клишето просто е удобно като оправдание.
Brightman
08 Фев 2013 14:43
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
читаво външно оценяване

Точно така. Отделяне на преподаването от оценяването и зависимост на финансирането на преподаването от показаните резултати на оценяването.
По-горе съм го казал относително подробно. Да не се повтарям.
Brightman
08 Фев 2013 14:45
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Толкова са били образовани образованите...

По скоро така са били образовани. Вкарани в желаният от някого за неговите цели образ.
Pisi Misi
08 Фев 2013 14:48
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Да не говорим за новите интерактивни методики, прилагани повече от 10-15 години, при които се залага на диалог върху подаден предварително материал, в резултат на който учениците сами си извеждат съответните заключения, теореми, закономерности.


Туткалчев, ползваме интерактивни методи, но те определено изискват друг тип заложен материал и като краен продукт друг тип знания като краен резултат.
Истината е, че различните методики се прилагат различно спрямо отделните деца. Има ученици, които намират част от интерактивните методи за също толкова досадни, колко на други са им досадни традиционните.
Методиката се мени и според възрастта. В единадесети и дванадесети клас човек трябва вече да е разбрал, че не просто трябва да му е интересно. А да е способен на по-дълбок анализ. Да мисли на друго ниво.

БозьоКифлев
08 Фев 2013 14:49
Мнения: 2,042
От: Bangladesh
Никой не е тръгнал да закрива държавното училище.
-----------------------------------------------
Все още. Също, както 1990 г. не бе тръгнал да закрива държавните предприятия.

няма нужда да се ходи в промишлеността. има далеч по-удачен пример - детските градини.

защо се закриха държавните и общинските детски градини през 90те? някои защото нямаше деца, но немалко с цел отдаване под наем и последваща продажба на сградния фонд. деца няма, грам не останаха, и по тази "причина" детската градина в иначе пренаселени спални като Люлин и Младост я закриват. държавната или общинската затваря през юни, през юли и август "пустее" и изведнъж през септември бива дадена под наем на частна детска градина. всичко изведнъж цъфва и връзва - намерени са работни места за уволнените преди два месеца "лелки", общината не издържа сградата и си спестява едни разходи по поддръжката й, даже получава някакъв (символичен) приход от наема. поради щото честният частник в либертарианската утопия винаги е по-добър от държавната мащеха, та той със сизифовски труд успява отново да заплоди всички жени в околността, те за около седмица цъфват и връзват, и о, чудо - две-три седмици детската градина пак се оглася от детски смях. дребните подробности, че същите деца се наглеждат от същите лелки, не трябва да ни смущават. за сметка на това имаме славата на прекрасната градина и се намира една смела двойка от Овча купел, която си дава детето в детската градина в Младост. тя, разбира се, е лицето на новоизпечената градина.

проблемът е, че при така описания сценарий хартиса един разход на държавата/общината. даже както уточнихме се появява един мижав приход. понеже природата не търпи празно място или излишък, ролята на консуматорът на тези пари трябва да бъде запълнена, а с натрупване на такъв излишък налягането и апетитът нарастват. та сега борбЪтЪ е тези пари да се върнат в старото си русло - в детската градина и училището. в същите онези, приватизираните, частните.
Brightman
08 Фев 2013 14:49
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Що не вземеш, бе, аланкоолу, да видиш резултатите от матурите...

И какво показват те ? Едно частно, че чак американско училище и останалите държавни (общински). Отделно, Писи да каже как се провеждат матурите и се оказва помощ на учениците от квесторите. А в българските условия мислиш ли, че при наличен и пряк икономически и рекламен интерес в частните училища квесторите не са специално мотивирани по подходящият начин ?
Pisi Misi
08 Фев 2013 14:51
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Ако за един учител се знае, че примерно 80% от кандидатстващите с предмета който преподава (без или с малко частни уроци) изкарват високи оценки на изпити в читави университети (читави гимназии), дали на когото и да е от опашката от чакащи да се учат при него (нея) ще му пука какво иска държавата и дали училището е частно или държавно?


Ама ти не знаеш ли, че университетите, от тази година и СУ, масово приемат с оценката от матурата. Оти да се пънеме, като че ни приемат все някъде!
Изобщо не познаваш системата... Ако дори можеш да предположиш колко неграмотни хора ще завършат читавите университети. Ни не знаеш. Щастлив си в незнанието си.
Brightman
08 Фев 2013 14:54
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
А това за мутрите спрямо умните и знаещите е клише, което в голяма степен е невярно.

Имаше официална статистика в която бе посочено, че 97% от бизнесмените (а значи и богатите) са със средно и по-ниско образование.
БозьоКифлев
08 Фев 2013 14:56
Мнения: 2,042
От: Bangladesh
хал хабер си нямаш какво се прави по света. Какво е средното равнище на образованост и култура, ако щеш на възпитание в развитите страни.

защо да сравняваме нивото в развитите страни със СЕГАшното състояние на България? това е все едно да сравняваме Аржентина и Германия през периода май-юни 1945 и да стигнем до изхода, че Аржентина е далеч по-развита. България ИМАШЕ образование, при това много добро! да, ама през 80те. след 20 години къде целенасочена соростутщина, къде естествена тъпотия, то е разбишкано до едва оцеляващи детски възпитателки, препитаващи се с извънкласни уроци учители и "феодални старци". по света университетските преподаватели и лекарите са скъпо платен лукс, а шофьор на такси е беден и често неграмотен представител на малцинствата или имигрант. в България вторите получават повече от първите.

що се опитвате да оправдаете въвеждането на причината с резултатите на следствието?
Pisi Misi
08 Фев 2013 14:57
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Що не вземеш, бе, аланкоолу, да видиш резултатите от матурите, които са единствените що-годе обективни критерии за оценка както на учениците, така и на училищата?


Резултатите от матурите изобщо не са критерий. Казвам го като човек, който е проверявал и на когото са му нареждали да оцени 5 изречения "есе" или "литературно съчинение" и са му чели конско, че е дал само 4 точки на 11 изречения "есе" или "литературно съчинение"

П.П: Бързам да уточня, че нито петте, нито единадесетте изречения не бяха гениални.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Pisi Misi
Туткалчев
08 Фев 2013 15:01
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Резултатите от матурите изобщо не са критерий.

Добре, де, посочете по-читав критерий. Аз лично не виждам такъв.
kosovo
08 Фев 2013 15:03
Мнения: 239
От: Bulgaria
Сега всяка частна фирма може да поиска държавно субсидиране, ако не на съд за дискриминиране. А това си е чиста държавна помощ, забранена по европейското законодателство. ДА НАПРАВИМ ЕДНА ПОДПИСКА И ДА ГИ СЪДИМ, ЧЕ С НАШИ ПАРИ ПОДПОМАГАТ ОПРЕДЕЛЕНИ ЧАСТНИ ФИРМИ.[/b]
MB
08 Фев 2013 15:05
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
А това за мутрите спрямо умните и знаещите е клише, което в голяма степен е невярно. Има единици прости и необразовани които са успели в живота

Верно И тва в разгара на фуражко-физкултурния режим

Да припомним Г-13 и бизнес клуб "Възраждане", не за друго ама тва си е 100% уникална световна практика

Туткалчев,
До преди десетина години изоставането беше основно при висшето образование.
Средно образование миналия век сме имали на и над средноевропейско ниво
Heat
08 Фев 2013 15:07
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Имаше официална статистика в която бе посочено, че 97% от бизнесмените (а значи и богатите) са със средно и по-ниско образование.

Няма ли някой път поне за разнообразие да не се опитваш да лъжеш по най-евтиния начин? Имаше някакво нещо наречено "изследване" от БСК където някой твърдеше, че 80% от собствениците на регистрираните около 300 000 фирми са със средно или по-ниско образование. Като отчетем, че повечето таксиметрови шофьори, всички фризьорски салони и пр. също са фирми, даже и без отчитане колко от регистрираните имат дейност, пак се оказва че клишето за успяващите необразовани е несъстоятелно.
Pisi Misi
08 Фев 2013 15:08
Мнения: 4,602
От: Bulgaria

Добре, де, посочете по-читав критерий. Аз лично не виждам такъв.


Ще станат критерий, когато се промени скалата и се въведе задължително писаните на есе или литературно съчинение. Все пак полагат изпит хора, които се предполага, че са ходили 12 години на училище и могат да напишат собствени разсъждения във формат един голям лист. поне един лист.
В момента матурите са имитация на зрелостни изпити.
Кажи ми по чия логика и критерии, и защо трябва да оценявам нескопосани написан текст от 5 изречения?
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 8 от 10 6 7 8 9 10 Следваща