Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
И частните училища ще имат право на държавна субсидия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 9 от 10 7 8 9 10 Следваща
Heat
08 Фев 2013 15:10
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Да припомним Г-13 и бизнес клуб "Възраждане", не за друго ама тва си е 100% уникална световна практика

И кой от въпросните организации беше със средно или по-ниско образование?
Туткалчев
08 Фев 2013 15:17
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Да, бе, Писи, не са добре структурирани матурите, съгласен съм. Но кой е другият критерий, по който можеш да кажеш - ето, в това училище обучават децата по-добре, отколкото в онова? Кой е този критерий?
MB
08 Фев 2013 15:23
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
И кой от въпросните организации беше със средно или по-ниско образование?

Кой беше с различно от физкултурно.
Мпрочем винаги има някое изключение за цвят. В случая мисля Кюлев.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: MB
Pisi Misi
08 Фев 2013 15:29
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Кой е този критерий?


Знаеш, че в момента няма такъв. В малките градове има 1-2 елитни гимназии. За тях се знае, че те изискват ниво и хората, които желаят децата им да учат, ги пращат в тези гимназии. Другите се състезават на принципа "елате при нас, ние по-лесно ще ви дадем диплома"

В нашия град има една гимназия, която няма проблем с приема. Има много желаещи. Учениците по състезания и олимпиади там не ходят, на матурите не изкарват високи оценки, но масово завършват с високи дипломи и доволни родители. Защото децата никой не ги е тормозил, дипломи имат и то добри, и накрая в университет влизат.
Да не говорим за друго училище, не е циганско, където учебен процес на практика почти няма, но учители има, ученици има, спортът е важно нещо.
На матурата е въпрос на "чест" квесторите да подсказват. Най-правилно е да се каже подсказват след като им дадат отговорите. И естествено са предупредени да не подскажат повече от 30 въпроса, че да не се "проличи".
kosovo
08 Фев 2013 15:32
Мнения: 239
От: Bulgaria
а кои имат данъчни отстъпки за обучение, а либералчета
БозьоКифлев
08 Фев 2013 15:59
Мнения: 2,042
От: Bangladesh
Абе кой днес, освен компютърно неграмотните пенсионери чете на хартиен носител?

кой днес, освен залепените за компютъра си, не е докосвал хартия?
преди десетина години тръгна модата за въвеждане на електронен документооборот с цел уж да се намали употребата на хартия и да се забави изсичането на тропическите гори. статистиките показват обратното, употребата на хартия даже скочи. до ниво, че напоследък във всяко второ писмо по електронната поща има текст "нужно ли е да разпечатвате това писмо? пазете горите"

п.п. в митницата продължават да ползват дискети, но касовата бележка е крайно време да я дават на твърд диск.
ivoradev
08 Фев 2013 16:40
Мнения: 599
От: Bulgaria
На финала на мандата си ГЕРБ променя генерално модела на финансиране на средните училища.

Отбелязвам първата нелепица в статията. Никаква "генерална промяна на модела на финансиране" няма, предлага се една безспорна от законова гледна точка и твърде спорна от морална гледна точка мярка - принципът "парите следват ученика / който и сега действа в системата на държавното образование!/ се разпростира и върху мрежата от частни учебни заведения.
Другата смехория се съдържа в твърдението , че
В момента издръжката на един ученик е средно 1500 лв. годишно.


Ами, в момента издръжката на един ученик не е средно 1500 лв/год. В масовите училища е от порядъка на 1200 лв, а в малка група от училища по изкуствата, защитени училища и пр. - може и да надхвърли 1500, но там учат по-малко от 10% от учениците, та няма как "средно" да излезе по "1500".
.........................................................................
Давам тези избождащи очите примери, за да е ясно какво е нивото на текста, нищо повече
ivoradev
08 Фев 2013 17:01
Мнения: 599
От: Bulgaria
Бързам да уточня, че нито петте, нито единадесетте изречения не бяха гениални.


Я пак!


Иначе съм съгласен с Вас - в сегашния си формат на оценяване / 23 % за......тройка, е няма такъв изпит по света!/, матурите са някаква образователна смешка, а като добавим към това и "моралното влияние"...
Смешка са и критериите за прием на над 90% от т.н. "университети", които не са никакви университети, разбира се, а обикновени помпи за изпомпване на средства от бюджета в полза на полуграмотни "преподаватели", които имитират преподаване и изпитване, т.е. - оформят документално основанията на печатниците за дипломи да снабдяват питомците си със заветния документ за "вишо", чрез който след това на мама писанчовците смело атакуват позиции за калинки в държавни и частни структури. Това пък създава добра среда за поява на средни училища, в които "едни арабии даскали пишат шестици, стига да се запишеш там, а после на матурите шуууууушнат на ушенцата!....".
Така се затваря един порочен кръг, който ежедневно генерира псевдообразование, докато мамите и татковците енергично се карат за "модела на финансиране" и по-точно за около 10 млн.лв. от бюджета на образованието. Така се прикрива факта, че ОС не се дофинансира поне с 1 млрд. лв. годишно, а от трохите, които се отделят за децата ни, се крадат стотици милиони през субсидиите за никому ненужни университети...
Успяхте ли да схванете защо е много важно да се фокусираме върху "модела на финансиране, който хептен ще бъде сменен"?


DaniD
08 Фев 2013 18:02
Мнения: 6
От: Hungary
Значи първо се прие решението, след това ще се пише стандарта.....

Хм, дааа...
Apolitichen
08 Фев 2013 18:41
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
предлага се една безспорна от законова гледна точка и твърде спорна от морална гледна точка мярка - принципът "парите следват ученика / който и сега действа в системата на държавното образование!/
Г-н Ivoradev, бихте ли обяснили като как изглежда формата на "законовата точка" и гледната точка, от която е безспорна.
За Ваше улеснение ще Ви припомня, че в Закона за народната просвета:
Чл. 41. Средствата за издръжка и развитие на просветата се определят с държавния бюджет, приет от Народното събрание, и с бюджетите на общините (в сила от 18.10.1991)
Чл. 41а. (Нов - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) (1) Средствата от държавния бюджет за дейностите по възпитанието, подготовката и обучението на деца и ученици в държавните и общинските училища, детски градини и обслужващи звена в системата на народната просвета се определят по първостепенните разпоредители с бюджетни кредити на базата на единни разходни стандарти за едно дете и един ученик, одобрени с акт на Министерския съвет.

Акт на Министерския съвет:
Решение №937 от 8.12.2009
На основание чл. 8, ал. 2 от Закона за общинските бюджети

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
РЕШИ:

1. Утвърждава за 2010 г. разделение на финансираните чрез бюджетите на общините дейности на местни и делегирани от държавата дейности при организирането и предоставянето на публични услуги съгласно приложение № 1.
2. Определя единни стандарти за изчисляване на средствата за заплати по групи общини за минимално кадрово осигуряване на делегираната от държавата дейност "Общинска администрация", финансирана чрез бюджетите на общините за 2010 г., съгласно приложение № 2.
3. Определя стандарти за издръжка и численост на доброволните формирования за защита при бедствия като делегирана от държавата дейност във функция "Отбрана и сигурност", финансирана чрез бюджетите на общините за 2010 г., съгласно приложения № 3 и 4.
4. Определя единни разходни стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности за функции "Образование", "Здравеопазване", "Социално осигуряване, подпомагане и грижи", "Почивно дело, култура, религиозни дейности" и "Икономически дейности и услуги" чрез бюджетите на общините за 2010 г. съгласно приложение № 5.
5. Министърът на образованието, младежта и науката, министърът на здравеопазването, министърът на труда и социалната политика и министърът на културата определят натуралните показатели по общини за съответните делегирани от държавата дейности и ги представят в Министерството на финансите.

Чакам някой да ми покаже, къде е тази "законово гледна точка", където първо има персонално узаконени пари за всяко дете/ученик (примерно както е уреден въпроса с месечната помощ за дете в семейства с доход по-нисък от 400 лв.); второ, тези пари следват ученика било то в общинско училище, частен лагер и езиково обучение, болница или у дома; и трето, какво се прави с тия "следващи пари", когато да речем има грипна ваканция (съкращават се учителите и училището няма никаква подръжка, включително охрана за периода на ваканцията).
Последно, да приемем, че се дават ваучери персонално на всеки ученик. Той (родителите му) тичат в частното училище, приспада им се "частната" такса с размера на ваучера, ваучера се осребрява от Министрество на финансите, училището похарчва парите да кажем така: 10% за заплати, 30% за капиталови разходи (голфът е много популярен спорт ) и 60% хонорари за адвокатски консултации (с цел предпазване/прикриване от обвинения при потенциално недоволни родители). Първо, тези разходи не отговарят на утвърдения държавен стандрат, съгласно който е изчислен годишния ученически ваучер. Втора, държавата е дала пари и следва да бъдат отчетени и то заедно с другите парични пороци, породени от едно и също право - обучението на притежателя на ваучера. Следователно държавата трябва да сложи на всяко частно училище по един финансов контрольор. Това ли искате? Или имате една мечта как Вашето дете да не учи заедно с "простачетата" от квартала? Мечта е, защото учи, не учи, "простачетата" от квартала ще му бъдат я работници, я "надзорници", а както е тръгнало и съдници. Ако е това, дерзайте! Вдигайте "стените" как реднеците на мексикано-американската граница или евреите в Йеросалим и си вярвайте, че "бомбите" (най-вече социалните) се взривяват само от едната страна.
len
08 Фев 2013 18:58
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Такъв разговор в една нормална държава от цивилизования свят едва ли би могъл да се проведе. Там частните училища съществуват от векове и са средство за изграждане и възпитание на националния елит. Затова и по-бедните, но талантливи деца, както и техните родители, дават мило и драго да ги завършат, дори с цената на големи лишения. На никого и през ум не му минава да ги затваря или ограничава, а напротив - поне в Европа навсякъде държавата осигурява немалка част от средствата за издръжката им.


Туткалчев, забравяш една малка подробност, че ние хич не сме държава от цивилизования свят, ами сме си вече бананова република, само че без банани...
Целта им е да затрият държавното образование и всякакви други мантри са "приказки от шипковия храст". То и сега е почти ликвидирано, слушайте Писи, а и други писаха вчера. Всички знаем приказката "закриеш ли училището, закриваш селото" - идете из селата, в които училищата зеят с празни прозорци и само хора на преклонна възраст чакат господ да си ги прибере. Трагедия. Ваучърната система направи ученика "цар" - учителите пишат нереални оценки, щото да не би да избягат от училището ходещите 1000 и нам колко си лева. В училищата не смеят да изключат ученик дори за драстични провинения, пак поради същата причина. Смешните матури с праг за преминаване 23 точки и с играта на тото правят безсмислено всякакво истинско обучение. Пишман вузове като НБУ даже приемат с двойки - какво да говорим. Що си мислите, че като дават и на частните училища пари нещата ще се подобрят, ха дано ма надали...
len
08 Фев 2013 19:24
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Защо да не се даде възможност поне на тези хора, чиито деца са реално дискриминирани, да се организират? Сега, а не в светлото бъдеще...


Тръндафилке, родителите на малки деца в София точно това правят - организирали са си родителски кооперативи, в които се гледат дечицата, които не са успели да се класират за държавна детска градина, а частните са непосилно скъпи. И какво - министерството забранява тези кооперативи...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: len
Туткалчев
08 Фев 2013 19:46
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Туткалчев, забравяш една малка подробност, че ние хич не сме държава от цивилизования свят, ами сме си вече бананова република, само че без банани...

Е, с такова митологично мислене, основаващо се само на емоции и странящо от всякакъв анализ на проблемите и структуриране на възможни решения, няма как да станем нещо по-различно.

Целта им е да затрият държавното образование и всякакви други мантри са "приказки от шипковия храст". То и сега е почти ликвидирано,

Изказването ти е двусмислено: 1. държавното образование се затрива в полза на частното; 2. държавното образование е синоним на образованието изобщо и то се затрива.
По отношение на първото възможността да се замести едното с другото е нулева. Защото организирането на частни училища е архисложна и изключително трудоемка и скъпа работа. Неслучайно там мутри не виреят. Просто няма папо.
По отношение на второто - да, образованието запада, но това е процес, вървящ вече повече от 40 години. Вярвам, че ще дойде времето, когато с реформата в него ще се заемат интелигентни и знаещи хора. Такива в България има. Има и европейски опит. Няма да вървят все така нещата.
len
08 Фев 2013 19:56
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Блазе ти, Туткалчев, че си оптимист! Аз, както много пъти съм казвала в този форум във връзка с теми за образованието, съм щастлива, че съм си изучила децата, преди да настъпи тоталният срив, който наблюдаваме сега. Да, ама имам внуци. След две години внучката трябва да е ученичка и направо ми настръхва косата.
Manrico
08 Фев 2013 19:58
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Вярвам, че ще дойде времето, когато с реформата в него ще се заемат интелигентни и знаещи хора.

Сигурно ще дойде, а дано след това дойде и време, когато да се заемат можещи хора, та да се получи реформата.
Туткалчев
08 Фев 2013 20:14
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Първото условие за това е да изчезне правителството на Мутрафон Орловец!
Тръндафилка
08 Фев 2013 20:24
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
И какво - министерството забранява тези кооперативи

len, ами може и да успее да ги забрани, след като според общественото мнение и там мислят само за печалбата... Тъкмо ще успеят да се похвалят, че на частните детски градини са наложени строги стандарти, а кооперативите с 5-6 деца не могат да ги спазят

Дано се окажа лош пророк, и след няколко години не се наложи родителите да си организират и кооперативи за обучение на децата. Понеже сигурно за учениците ще осигурят необходимите места, ама някои деца от Княжево ще трябва да избират само между Враждебна и Факултето
len
08 Фев 2013 20:46
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Кооперативите се правят от самите родители /основно майките/, които се редуват да си гледат децата. Събират си помежду си пари, за да покрият възникналите разходи. Обикновено го правят високообразовани млади родители. Да, ама на държавата това не и харесва и иска да ги накара да се регистрират като частни детски градини, което си е много скъпо начинание. Откъде накъде държавата ще се меси в това как си отглеждаме невръстните деца - айде де. Както правилно отбеляза някой - странно защо постановката за "парите следват детето" не действа при детските надбавки? Значи ние отглеждаме данъкоплатци и работници за тази държава, но детски добавки не се полагат на всички, а основно на мургаво-зелените, пък иначе имало дискриминация, ако не се дава държавна субсидия на частните училища! Айде холан, аман от двойни аршини!
67AF
08 Фев 2013 21:07
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Изчетох една кофа глупости!
Частните училища (в други страни и народи) били да се вземе диплома и поради това с ниски стандарти.
Не е вярно! Никой не плаща за хартийка, защото тя на никого не трябва.
Освен това в Канада например има единни държавни изпити (чети: матури), които се провеждат от държавното министерство и критериите им са задължителни за всички - частни, държавни, обучаващи се у дома (има и доста).
Частните училища (в други страни и народи) били с идеална цел.
В Канадско поне имат право да събират такси, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО получават субсидия на ученик, равна с тази на държавните училища. Кой как си доплаща и за какво - това си остава работа на училището. Родителите смятат центовете и планират. Има си специален фонд, в който си заделяш за обучението на детенцето - държавата плаща още 25% за първите две хиляди долара годишно.
Частните училища трябвало да се откажат от таксите.
В нашата детска градина навремето се бяхме събрали на размисъл как да направим така, че ако искаме да плащаме за музикални уроци, да заобиколим точно такъв идиотски закон, приет от популисти в средата на учебната година. Решихме, че ще правим месечни дарения. Един от родителите отказа демостративно, щото той бил имал право на безплатно обучение по всичко. Нищо, неговото детенце не го изключиха от групата. След три месеца на татюто му дойде акълът, извини се и си внесе недостатъка. Май беше посетил някои от градините, където дарения не се правеха.
Частните училища са недостъпни за талантливите бедни деца
За изключително талантливите пари винаги им се намират, не зная как. Субсидия ли ще е, стипендия ли ще е, заем за кратко или без лихва ще е - начини се намират. Също знам едно училище, в което ти дават заем да си купиш само униформата.
Частните училища са по-разхайтени.
Повечето имат драконова политика - а са гепнали ученичето с дрога, а е излетяло като тапа от шампанско и всичките пари на татю му не могат го върна. Пък и ако татюто плаща една средна заплата годишно за обучение, той си държи отрочето в ежови ръкавички заради възвращаемостта на инвестицията.


В наше село библиотеката е със същата роля като читалището в другото наше село. И никой не смята, че е нещо уникално и са измислили те топлата вода.
Cruella de Vil
08 Фев 2013 21:28
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
67AF !
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 9 от 10 7 8 9 10 Следваща