Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Дали Осмото велико народно събрание не трябва да е и последно?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
щурчо
28 Фев 2013 20:08
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Мдаа. станишката, костовчето и всекакви други плямпала все туй повтарят. Не трябва да има нова конституция, не трябва да има ново ВНС. Рахат си бъдете, ние ще се промениме. Не се къхарете, съдебната система дето обслужва мафията и олигарсите ще се реформира, от самосебе си ... Еее, вече и "независимата журналистика" се влива в правилните партийни постановления на системата, която разпродаде държавата и докара хора до просешка тояга... Продължавайте да бъдете благоразумни, плащайте си измислените сметки, такси и данъци, щото те не зависят от идиотската конституция и антинародните закони, поради които се изселиха почти 2 милиона българи, засега...
constelation
28 Фев 2013 20:35
Мнения: 91
От: Spain
Към щурчо

БозьоКифлев
28 Фев 2013 20:44
Мнения: 2,042
От: Bangladesh
ми той и авторът на настоящата дописка, и той за ненужността на ВНС пее. всъщност присъединяването към ЕС е незаконно, защото променя политическата система на страната. това по Конституция е в правомощията само и единствено на ВНС. затварянето на блоковете в Козлодуй кой го реши - София или Брюксел?
Brightman
28 Фев 2013 22:14
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
е повече от абсурдно и твърде разточително да има многомесечни препирни, трошене на милиони левове, политически циркове, сложни и дори невъзможни процедури, за да се пипне или не действащата конституция или пък да се напише изцяло нов основен закон.

Въобще не е абсурдно, а си е напълно редно и умишлено заложено за да се гарантира стабилността на държавното устройство. И се видя, че това е било много правилно с оглед точно на динамиката и нестабилността на политическата конюнктура. Малко ли ни са ежедневните лобистки промени в закони и подзаконови актове ?
-
Дори и днес тези, които напъват за ВНС не казват какви точно промени или нова конституция с какви точно текстове искат. Вероятно защото все по трудно манипулиращата политическата система олигархия търси нови инструменти за закрепването си.
-
Подходът трябва да бъде обратният - предлагат се конкретни текстове за промени или за изцяло нова конституция и тогава започва да се говори за ВНС, което да го направи. Може преди свикването на ВНС проекта да мине през референдум и тогава избрано ВНС може да приключи и за една седмица.
-
Ама за казваш "искам ВНС", ама да не казваш точно заради какви текстове, значи затаяваш нещо и готвиш нещо непочтено. Същото и да искаш само премахването на ВНС, т.е. да искаш гражданите да се разпишат върху празен лист и да ти вЕрват каквото си искаш да напишеш.
paragraph39
28 Фев 2013 22:18
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
/:/ "...затварянето на блоковете в Козлодуй кой го реши - София или Брюксел?
.............................................................................
Веднага изреждам:
1. Командира и Хубавото Наде- символично!
2. "Царя", "Султана", "Снахата", "Гоце" и сие- НЕсимволично, реално, с подпис и решение!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: paragraph39
paragraph39
28 Фев 2013 22:28
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 153. Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото Народно събрание.

Чл. 154. (1) Правото на инициатива за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители и на президента.

(2) Предложението се разглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.

Чл. 155. (1) Народното събрание приема закон за изменение или допълнение на Конституцията с мнозинство три четвърти от всички народни представители на три гласувания в различни дни.

(2) Ако предложението получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предложението се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.

...
Чл. 160. (1) Народното събрание решава да се произведат избори за Велико Народно събрание с мнозинство две трети от общия брой на народните представители
Минавам от тук
28 Фев 2013 22:30
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Защо да е последно? Нещо се губи в нишката на размисъла. А какво примерно пречи да се направи перманентно Велико с подмяна на 2/3 участници на всеки месец?
paragraph39
28 Фев 2013 22:41
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 158. Великото Народно събрание:

1. приема нова Конституция;

2. решава въпроса за изменение територията на Република България и ратифицира международни договори, предвиждащи такива изменения;

3. решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление;

4. решава въпросите за изменение на чл. 5, ал. 2 и 4 и на чл. 57, ал. 1 и 3 от Конституцията;

5. решава въпросите за изменение и допълнение на глава девета от Конституцията
...
Чл. 5. ...

(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.
...
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
...
Чл. 57. (1) Основните права на гражданите са неотменими.
...
(3) При обявяване на война, на военно или друго извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите с изключение на правата, предвидени в чл. 28 , 29 , 31, ал. 1, 2 и 3 , чл. 32, ал. 1 и чл. 37 .
...............................................
Е, хайде някой от тези, които искат сега свикване на ВНС , което да съчини и приеме НОВА Конституция, да сподели и каже: какво и защо от това, което желаят да го има в новата Конституция, НЕ може да бъде вкарано в сегашната , със съответно решение на сегашното или на следващо обикновено Народно събрание?!
ЧАКАМ и цял тръпна от любопитство!
beagle
28 Фев 2013 22:50
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Нова Конституция може да се състави и в паралел с работата на Парламента, който ще изберем на 12 май. Достатъчно е това да стане с участието на непартийни експерти и задължителен дебат в Обществото по всички дискусионни въпроси. Стане ли готова, привикват се 400 велики депутати, те премахват двусмислията, Обществото прави нова проверка за Духа и съответствията, накрая ВНС приема "матриала" и заминава в Историята. Сетне, избори за Двукамарен Парламент от /80/40/ депутата с 40/10 Гражданска квота в двете камари, силна експертиза и Отговорно управляващ Президент. Патриарха ни пожелава "Дедо Боже да пази България!" и тъй...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: beagle
maxilian
28 Фев 2013 22:56
Мнения: 56
От: Bulgaria
Нужна е промяна на формата на държавно управление.., защото парламентарното, както все повече хора разбират, така поставено в член 1-ви, не е демократично управление. Става въпрос за отрицание на принципа за разделение на властите, чието ефективно прилагане е необходимо на българските граждани и Народа като цяло да поемат управлението на собствената си държава. В демокрацията не е приемливо Суверенът да бъде обект на управление от страна неговите представители (и представителите на представителите, в т.нар. Министерски съвет), вместо да е обратното. Затова моля и да използвате коректна терминология, защото когато пишете „Народно събрание“, например, всъщност визирате хората на площада, извън сградата на Парламента, а не политическите представители в нея
maxilian
28 Фев 2013 23:01
Мнения: 56
От: Bulgaria
Нова Конституция може да се състави и в паралел с работата на Парламента, който ще изберем на 12 май. Достатъчно е това да стане с участието на непартийни експерти и задължителен дебат в Обществото по всички дискусионни въпроси. Стане ли готова, привикват се 400 ...

Да и за целта е необходимо да отворят един електронен форум към сайта на Парламента. Без анонимни участници, чрез предварителна регистрация с лична карта, или електронен подпис, задължително профил със снимка, както и да се приеме съответната кратка нормативна база във връзка с отговорността, в т.ч. наказателна при подмяна на самоличност
Brightman
28 Фев 2013 23:21
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Като чета коментарите се убеждавам, че сме селско феодално общество и едно феодално устройство би ни паснало точно.

Видно новото време не присъства дори, като мисловен конструкт, да не говорим за осъзнаване на необходимостта му.

Що й трябваше на Русия да създава българска нация и държава, като видно и 135 години след това не сме дорасли за държавност, да не говорим за буржоазно* (гражданско) и политическо** (държавно, гражданско) ниво.

*(бург=град)
**(полис, политис, полития = град, гражданин, държава)
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Brightman
щурчо
28 Фев 2013 23:30
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Пара, веднага ти посочвам един от многото безмислени и нищо незначещи текстове в сегашната конституция, в полза на Мафията:

Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.

А сега, ако можеш обясни това нещо как и кога се е случвало? По какъв начин е гарантирано от самата конституция? Кога е прилагано? Персонално срещу кои длъжностни лица? Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?

paleolog
28 Фев 2013 23:41
Мнения: 41
От: Bulgaria
Чистатата и свята република.Гладни плебеи по върховете на властта!
paragraph39
28 Фев 2013 23:45
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЩУРЧО,
/:/ "Пара, веднага ти посочвам един от многото безмислени и нищо незначещи текстове в сегашната конституция, в полза на Мафията:
Чл. 7. Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.
А сега, ако можеш обясни това нещо как и кога се е случвало? По какъв начин е гарантирано от самата конституция? Кога е прилагано? Персонално срещу кои длъжностни лица?
.............................................................................
Веднага те насочвам към Обяснението!
То се нарича ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 30 ОТ 11.04.2006 Г., В СИЛА ОТ 12.07.2006 Г- Натисни тук


Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 98 от 2012 г.) Исковете по ал. 1 се разглеждат по реда, установен в Административнопроцесуалния кодекс, като местната подсъдност се определя по чл. 7, ал. 1.


щурчо
28 Фев 2013 23:54
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Абе Пара, конституцията е от 1991г., ти ми показваш закон от 2006г.!?
И дума не обелваш за ефект и резултат от въпросния конституционен текст.
paragraph39
28 Фев 2013 23:57
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЩУРЧО,
Става въпрос за ВРЕДИ, причинени на граждани, от органи и длъжностни лица в държавната или общинската власт(администрация)! В такива случаи Държавата или Общината дължи Обезщетение на потърпевшите- което е правилното! А Държавата трябва да си иска обратно изплатеното на граждани Обезщетение, от виновните длъжностни лица(цялото или част от излатеното на граждани Обезщетение)!
Отделно е административната или наказателната отговорност за тях, ако е доказана Вина у виновни длъжностни лица!
щурчо
01 Мар 2013 00:04
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Пак си повтарям въпроса:
Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?
paragraph39
01 Мар 2013 00:05
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЩУРЧО,
Този закон(за отговорността на Държавата за щети, причинени на граждани от длъжностни лица) е още отпреди Демокрацията!
След идването на Демокрацията законът бе само "демократично сресан и гримиран"!
А постановеното в чл. 7 от сегашната "демократична" Конституция от 1991 г. го имаше и в тази преди нея!
П.П. Не съм си записвал и НЕ съм водил статистика- затова и НЕ мога да ти кажа!- колко длъжностни лица има(има ли!) са осъдени за щети, изплатени от държавата на граждани като Обезщетение за нанесени им вреди!
щурчо
01 Мар 2013 00:11
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Ами всеки да си прави изводите.
paragraph39
01 Мар 2013 00:17
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЩУРЧО,
/:/ "Пак си повтарям въпроса:
Защо българските граждани трябва да плащат за това, че ДЪРЖАВАТА е осъдена някъде си?
............................................................................
Защото Гражданите, с данъците си, пълнят бюджета на Държавата!
А за Гражданинът, на когото е причинена Вреда, е по-добре да може да съди за Обезщетение Държавата, а не конкретен нейн служител! Нали за тебе ще е по-добре да съдиш за изгубения ти багаж авиокомпанията, а НЕ неизвестния ти товарач на багаж или крадец!
Друг е въпросът, че Държавата има право да съди и получи обратно изплатеното(цялото или част)- от длъжностното лице, виновно станало причина Държавата да плаща Обезщетението, изплатеното от нея на гражданин!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: paragraph39
Добави мнение   Мнения:35 Страница 1 от 2 1 2 Следваща