Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сенчестият свят на европейските лобисти
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:23 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Firmin
07 Мар 2013 19:56
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Малце офтопик и ... не съвсем. Днес прочетох любопитна статия за лобизма и в ... "Мениджър" Натисни тук Това е текстът в електронното издание, а той е само ... анонс към книжното, в което четем интересни неща. Защо СЕГА този текст, щом вече го четохме преди два-три месеца, и защо пак в "Мениджър"? Това във връзка ли е с мисията на Чичко Пардю да обгрижи мадам де Угомон или всичко това е само фантом на моята параноя
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Firmin
kaily
07 Мар 2013 20:06
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
нищо по-добро от демокрацията не било измислено ли?...
Links234
07 Мар 2013 20:52
Мнения: 536
От: Bulgaria
E, Firmin що да е параноя?Нали знаеш - каквото и да ти говорят накрая винаги става дума за пари!Така че, не е параноя, а вероятна истина!
Firmin
07 Мар 2013 21:06
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
"Мениджър" ги чета, но ме дразнят. Прекалено се слагат на властта. И не само на нея.

Материалчето за Чичко Пардю (всъщност той не е единственият герой в него) "подхвърля кабърчета". Дали това е случайно или някой ни подхвърля заедно с тях и ... джокери? Ако Дявола ни кани на танц, не е учтиво да му се отказва
Утринен зов
07 Мар 2013 22:50
Мнения: 1,538
От: Bulgaria
Когато ние или сърби го правим е мафия. Когато зулумите, като правило по-големи, са техни вече е лобизъм. Демократично, толерантно и политкоректно. Йееее.
kasapina
08 Мар 2013 00:55
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Лобизмът трябва да се инкриминира, колкото по-скоро толкова подобре, оснобено на това ниво. Иначе ще има много да патим.
RumenS
08 Мар 2013 07:41
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
За да стане човек примерно ел.техник, да завива крушки, да прекарва жици и да слага бушони, трябва да знае поне закона на Ом. Интересно колко човека в министерството дет се занимават и с енергетиката могат да го напишат /5 символа само/. Освен че ни управляват патологични крадци, те са и абс неграмотници /да си спомним само малоумника дето скачаше по некви плочки и правеше ток, колко за един ВЕЦ/. И като гледам и в Европа положението не е по-добро в този смисъл. Думите че нищо по-добро от демокрацията не е измислено, трябва да се приемат много критично, особенно кат се има предвид къв професионален лъжец ги е казал.
Антония Симеонова
08 Мар 2013 11:01
Мнения: 264
От: Bulgaria
Лобизмът - т.е. корупцията- е съставна част от арсенала на монополистичния капитализъм,а докато съществуват големите монополистични корпорации, ще съществува и възможността те да подкупват политиците и да ги тласкат към изгодни за едрия капитал, а не за обществото, решения на парламент, правителство, органи за местно самоуправление.
Роки Балбоа
08 Мар 2013 11:25
Мнения: 880
От: Bulgaria

Румене,
лобизма е отрицание на демокрацията. Не ги бъркай двете неща - те нямат нищо общо. Лобизмът всъщност е приспособен към демокрацията остарял начин на действие - някой тайно решава и поставя своя тесен интерес над по-широкия.

RumenS
08 Мар 2013 12:43
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Лобизмът е пряко следствие на свободата на демокрацията. Щом всеки е свободен да иска за своята работа, колкото си пожелае.... то нататък е ясно. Това е вграден дефект на демокрацията. Т.е. идеална демокрация може да има толкова, колкото и комунизъм, иделаната демокрация по-същество иска изключително съвестни хора, а с такива хора в общестовто няма значение дали ще му викаме комунизъм или демокрация, все ще е рай. Демокрацията /реалната/ обаче е изгодна за значително по-малък брой членове на обществото, отколкото социализма. Т.е. за обществото като цяло е вредна, това вече се вижда с просто око.
Роки Балбоа
08 Мар 2013 13:01
Мнения: 880
От: Bulgaria

Бъркаш понятията! При демокрацията, дори и при представителната такава, има възможност за корекции (докато при диктатурата такава възможност просто няма). Освен това, сегашната, представителна демокрация, при която са възможни явления като лобизма, е само преход към следващото ниво - пряката демокрация. При пряката демокрация би трябвало всеки закон да се одобрява с референдум и тогава лобизма (в сегашния му вид) ще изчезне.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Роки Балбоа
Роки Балбоа
08 Мар 2013 13:05
Мнения: 880
От: Bulgaria

...С известна условност би могло да се каже, че представителната демокрация е вид диктатура - тези, които вземат властта, могат за сравнително дълго време (4 години) да правят каквото си искат. Което е далеч от идеята за демокрация. Демокрация е само пряката демокрация. И така, всички недъзи, които сега се приписват на демокрацията, са всъщност недъзи на диктатурата (в каквато се е изродила нашата представителна демокрация).

Роки Балбоа
08 Мар 2013 13:08
Мнения: 880
От: Bulgaria

Другото, което се бърка е икономическата система с политическата. Демек бърка се (отъждествява се) пазарната икономическа система с демокрацията. А това са две различни неща. В Япония и Южна Корея например, доскоро е имало пазарна икономическа система, но не и демокрация - управлявала е само една партия.
...Същото е и в Китай - еднопартийна политическа система и пазарна икономика (каквото и да значи "пазарна" икономика).

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Роки Балбоа
kaily
08 Мар 2013 13:27
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
мда...както писах отдавна - оказа се, че демокрация и капитализъм не било едно и също...
RumenS
08 Мар 2013 14:20
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Роки ти бъркаш. Защото веднага реши че социализма или комунизма са непременно диктатура. Фактите в моемнта са такива, че за демократична се счита държава с свободна отворена икономика и свободата всеки да иска и да може да прави пари за сметка на другите. Това е факт. Па на теория може и да сме в рая, както ти казах.
Роки Балбоа
08 Мар 2013 14:57
Мнения: 880
От: Bulgaria

социализма или комунизма са непременно диктатура

Ами диктатура са, как да не са! Обаче, това все още не значи, че това е непременно лошо. Едно не може да се отрече на т.нар. социализмо-комунистически диктатури - че наистина искаха всички (ударението е на всички) да са щастливи и доволни. И не само искаха, но се и опитваха да го постигнат. По техния си начин. Е, изглежда не успяха.
в момента ... за демократична се счита държава със свободна отворена икономика и свободата всеки да иска и да може да прави пари за сметка на другите

Кой, кога и с каква цел "счита" това нещо?! Освен това, какво значи "свобода" (икономическа)?! Да не би да има държава без данъци и закони? И ако приемем тази (твоя) дефиниция, то тогава България, в която облагането е около и над 50% НЕ е демократична държава. Западноевропейските държави пък са още по-малко демократични.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Роки Балбоа
RumenS
08 Мар 2013 15:13
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Точно така е, правилно си ме разбрал, демокрация не може да има, както не може да има и комунизъм /с тоя матрял/. Но това СЕГА дет го имаме, се счита за демокрация, у НАТО сме, у ЕС сме, т.е. тея дет разбират от демокрация и определят "стандартите" за това/довчерашни робовладелци между впрочем/ са приели че у нас има демокрация! И освен това, сега това е равно на свободен пазар и правене на кинти от всичко, а на последното ората му викаха капитализъм навремето.
Роки Балбоа
08 Мар 2013 15:23
Мнения: 880
От: Bulgaria

това СЕГА дет го имаме, се счита за демокрация

Добавка - счита се за представителна демокрация. Което, както казах си е вид диктатура. Да го напиша като уравнение:

представителна демокрация = изборна диктатура

това е равно на свободен пазар и правене на кинти от всичко

Никъде няма свободен пазар, а още по-малко у нас. Първо имаме хиляди закони и разпоредби и второ, имаме огромно (над 50%) данъчно облагане. И само човек, който или иска да навреди на понятието "свобода" или не знае какво говори, може да нарича подобно състояние на нещата "свободен" пазар (не визирам теб).

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Роки Балбоа
RumenS
08 Мар 2013 15:36
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
"Свобода", "демокрация", "комунизъм" са иделани понятия дето много ясно че ги нема никъде. Само абс. неориентиран човек паднал от чужда планета, може да разбира тези думи в иделания им смисъл. Това у нас е ТОЧНО демокрация, свободен пазар и т.н. как си е по-съвременните либерастки талмуди, а не по някакви философски книги на тема "чисти идеални понятия". НЯМА хубава демокрация или прекрасен свободен пазар. Грозни са на практика, и НЕ могат да бъдат други в един реален свят. Ако обаче имаш някакви лични пристрастия към тези думи..... можеш и да викаш че у нас няма демокрация. Много хора го казват /предимно тези, които не успяха да направят кинти и да подкарат лъскавите кошници, а те скачаха по площадите, защото мислеха че демокрация==богатство/.
Роки Балбоа
08 Мар 2013 15:42
Мнения: 880
От: Bulgaria

Ами точно хора (май като теб), които са склонни да абсолютизират нещата използват тези понятия и им придават някакъв идеален смисъл. Аз такива понятия не използвам (защото не значат нищо).
можеш и да викаш че у нас няма демокрация

Ама къде съм го викал това? Аз се опитвам да ти кажа, че у нас има представителна демокрация (а не че няма демокрация). Е, допълвам, че за мен представителна демокрация е равно на изборна диктатура.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Роки Балбоа
RumenS
08 Мар 2013 16:17
Мнения: 6,895
От: Bulgaria
Ей, пак ти казвам, България е официално призната от страните членки на ЕС и НАТО от всички страни членки на СТО, за страна: демократична, с функционираща пазарна икономика и свободен пазар. Инак нямаше да сме в тези организации. Т.е. почти цял свят ти казва това което и аз, ти викаш че не било така. ???
ПП Пак повтарям, значенията на думите сега не са същите, каквито са били преди 50 или 100 или 1000г. Пример: кат чуеш "ром" за пиене ли се сещаш или за цигани?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: RumenS
Добави мнение   Мнения:23 Страница 1 от 2 1 2 Следваща