Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Президентството подхрани съмненията, че част от министрите са нелегитимни
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Васик
21 Мар 2013 19:43
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Плевньо отново се доказа като пълен галфон. Изглежда неслучайно Тиквата му каза, че няма откъде да събере 15 галфони за министри.
вила
21 Мар 2013 19:43
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Президентството подхрани съмненията, че част от министрите са нелегитимни

Президенството е нещо като маймунарника на буда-в Конституцията има Президент,но не и таквоз нищо...Та от нищо нещо не очаквай...Още повече при такъв баш маймун
http://www.youtube.com/watch?v=deg0YGgj33U
Stern
21 Мар 2013 19:45
Мнения: 10,462
От: Bulgaria
Калинки до последно.
Но пък си спретнаха КС по тяхна си мярка, така че ще се произнесе "правилно".
beagle
21 Мар 2013 20:54
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Не викам безвластието, но всички сме длъжни да щадим Конституцията в последните й дни...
tarabata
21 Мар 2013 20:55
Мнения: 1,810
От: Bulgaria
Голям сеир ще е -КС да се произнесе в обратен смисъл на вече постановеното по подобен казус, тъй като не е ясно -до колко ще приеме сл правителство за различно от обикновенното такова. Но пък няма да ме учуди.
На Конституцията много, много не и пука дали я спазваме, но правителството да му мисли, относно нищожността.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: tarabata
Baskerville
21 Мар 2013 21:05
Мнения: 2,057
От: Spain

beagle
21 Мар 2013 20:54
Не викам безвластието, но всички сме длъжни да щадим Конституцията в последните й дни...

"Els Fets de Maig Барселона 1937 година "..и после нов ред?
tarabata
21 Мар 2013 21:08
Мнения: 1,810
От: Bulgaria
Ахааааа , генералисимусът!
внимателният
21 Мар 2013 21:37
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
На хората толкова им е писнало от решения, разпоредби, закони / 544 приети само от последния парламент, по 4 седмично! Кошмарна и безподобна гротеска / и от цялата конституционна, но дълбоко противонародна бюрокрация,
че днес само им трябва някой да продудне за "легитимността на част от служебните министри"
Evasion
21 Мар 2013 22:03
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Важното е да летят калинки и да бичи чалга
paragraph39
21 Мар 2013 22:23
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Щом няма прекатено правоотношение- т.е., НЯМА прекратен трудов договор!- няма и освобождаване от длъжност и освобождаване на длъжността! Ползването на отпуск НЕ е в резултат на прекратено правоотношение, а тъкмо обратното- значи ИМА валидно правоотношение, даващо право на Отпуск! Т.е., служебните министри и в момента продължават да заемат длъжността в службата, НЕзависимо, че са в неплатен отпуск!
П.П. Проблемът с британското гражданство на министъра по Екологията- Юл. Попов също е крещящо нарушение на Конституцията, която изрично забранява министър да е лице, което към момента на встъпването му в длъжност министър има и друго гражданство, освен българското! Никакъв аргумент НЕ е казаното от Юл. Попов, че, видите ли, той бил подал молба за отказ от британско гражданство и процедурата била в ход- Конституцията НЕ визира такава хипотеза като основание за НЕдействие на забраната!
Zande
21 Мар 2013 23:22
Мнения: 488
От: Czech Republic
Не върви на ГЕРБ -или ще са без дипломи , или със съмнения за двойно гражданство , или в несъответствия с конституционни решения....
Ама, този кабинет не е на ГЕРБ ?
Министри - политически назначения на ГЕРБ , че и на предни правителства - бол.
tarabata
21 Мар 2013 23:32
Мнения: 1,810
От: Bulgaria
Всичко рефлектира в актовете, актовете!
RamboSilek
21 Мар 2013 23:34
Мнения: 334
От: Bulgaria
Чл. 65.
(1) За народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода.
(2) Кандидатите за народни представители, които заемат държавна служба, прекъсват изпълнението й след регистрацията си.

Чл. 68.
(1) Народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител.
(2) Народен представител, избран за министър, прекъсва пълномощията си за времето, през което е министър. В този случай той се замества по определен от закона ред.

Особено пикантен е текстът от втората алинея, където се говори че „ПРЕКЪСВАТ ПЪЛНОМОЩИЯТА СИ”. Това от граматическа гледна точка означава, че пълномощията на министрите са нещо на книга, която те могат да скъсат. Второ изречение също така е щапма, без логическо покритие- ЗАКОНА. Правилно е да се каже по закон, но не и по закона, защото членуваната форма означава, че вече е ставало дума за някакъв закон. Правилното е ОТ ЗАКОН РЕД., предполагащо, че такъв ще бъде приет с конкретни условия, които на момента не са налични. От друга страна, е крайно опасна липсата на закон за МС където е редно да бъдат детайлизирани пълномощията на МС.
Смисълът от тези две норми е, че избраният за министър е редно да не смесва двете длъжности, тоест, да не работи и тук и там! А само в МС.

Чл. 113.
(1) Членовете на Министерския съвет не могат да заемат длъжности И да извършват дейности, които са несъвместими с положението на народен представител.
(2) Народното събрание може да определя и други длъжности И дейности, които членовете на Министерския съвет не могат да заемат или извършват.

Пък имаме граматическа главоблъсканица. Казано е, ДА ЗАЕМАТ ДЛЪЖНОСТИ. Множествено число, тоест не може да се наемат с повече от една длъжност.Една може! Такъв е изводът от прочита на изнесената логика.А статията цитира единствено число: „друга държавна служба”. Решение №18 от 2001 г. мотивът дословно е в единствено число, докато норма от първата алинея е в множествено число и касае МИНИСТРИТЕ, а не отделния министър. …препраща към несъвместимите с положението на народен представител служба и дейност.”
Правилното е, да се говори в единствено число за ЧЛЕНОВЕТЕ на МС, така : Член на МС не може и т.н. Много е архаичен езикът на тази конституция.Много?! Същото съображение важи и за първата норма- чл.68, ал.1 говореща в множествено число и изведнъж- единствено число във втората алинея. Същата тази алинея трябва да звучи така: „Избраният за министър народен представител се замества от друг по ред, определен от закон.” Защо така? Ами защото е употребено , че пълномощията се прекъсват ЗА ВРЕМЕТО през което е избран за министър.Ако го отзоват, следва, че пак става народен представител. Малко е да кажа, че пиша слаб (2) по конституционно право на отците –основатели на КРБ от 1991 г. Чл.65 е също така объркан словоред.

„Всеки български гражданин, който е навършил 21 години и не изтърпява наказание лишаване от свобода, нямащ друго гражданство или не е поставен под запрещение има правото да бъде избран за народен представител.” Изобщо подлогът - човекът в КРБ - го нямат за нищо, не го поставят на първо място в изречението. Това е много жалко. Тоталитарна е идеологията на тази КРБ от 1991 г.
Ето и диспозитива на Решение №18 на КС от 2001 г. РЕШИ:

Несъвместимостта по чл. 113, ал. 1 от Конституцията изключва заемането на длъжността кмет на община от членове на Министерския съвет и това ограничение за съвместяване не отпада при ползването на отпуск от заемащите тази длъжност.

Нова главоблъсканица. Според това Решение на Христо Данов, не е допустимо НЯКОЛКО МИНИСТРИ ДА ЗАЕМАТ ДЛЪЖНОСТТА КМЕТ едновременно, след като са ги избрали за министри. Ограничението не отпада, при ползване на отпуск от ЗАЕМАЩИТЕ НЯКОЛКО ЧЛЕНОВЕ на МС тази длъжност. Значи, въпросът касае само длъжността КМЕТ, и не касае други длъжности, като щатен футболист например, който не е КМЕТ.
Все едно Стоичков да е министър и да му забранят да играе футбол на малки вратички в село Долно Нанагорнище.
RamboSilek
21 Мар 2013 23:57
Мнения: 334
От: Bulgaria
Параграф 39,
Преди малко говорих за активното избирателно право на гражданин на РБ при четири ограничения на това право. И друг път съм споделял, че активно, предполага, че този гражданин с факта на избора, придобива автоматически правото на ЗАКОНОДАТЕЛНА ИНИЦИАТИВА в НС, означаваща една дейна позиция или ФУНКЦИЯ.
Логиката, наследена от други прани системи, е обратна и аз засега не мога да преценя какво по-точно се е целяло с тези норми „пасивно и активно избирателно право”, на които ИзК дава първа линия в своя текст още от началото. Може би трябва да се изготви дисертация по този въпрос, да се изследва кога за първи път е формулирано това активно и пасивно право, кой и в какъв акт, защото пасивни народни представители хич не ни трябват! Нека си следваме нашата логика на законодателната инициатива, пък другите да си мислят какво си искат. Имаме представители в ЕС и изглежда, поне на мен, че този въпрос следва да се постави ребром на дебатиране и приемане на изтъкната от мен логика на действието в НС. Как тьi думаеш?
paragraph39
22 Мар 2013 00:34
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
RAMBOSILEK,
/:/ "...Логиката, наследена от други прани системи, е обратна и аз засега не мога да преценя какво по-точно се е целяло с тези норми „пасивно и активно избирателно право”, на които ИзК дава първа линия в своя текст още от началото.
.............................................................................
"Активно избирателно право" е правото на българския Гражданин да ИЗБИРА(например, депутати)!
"Пасивно избирателно право" е правото на българския Гражданин да бъде ИЗБИРАН(например, за депутат)!
П.П. Когато депутат бъде избран за министър, Пълномощията му на депутат(народен Представител!) се замразяват, а на негово място в Парламента влиза друг кандидат-депутат(от изборната листа на партията, с която е станал депутат вече министърът), според както е по законА(по Закона за избирането на народни представители, сега по Изборния кодекс)!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: paragraph39
pyte6estvenik
22 Мар 2013 02:36
Мнения: 1,007
От: Korea, Republic of
Глаад, още по голям глад се задава. Пък може и по лошо.
pyte6estvenik
22 Мар 2013 02:39
Мнения: 1,007
От: Korea, Republic of
Плевньо отново се доказа като пълен галфон. Изглежда неслучайно Тиквата му каза, че няма откъде да събере 15 галфони за министри.
Щото не чете форума,затуй ще се мъчи. ДоСЕГА можеше 5 правителства да направи и то все цоциално отговорни.
Тръндафилка
22 Мар 2013 12:04
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
Министърът на отбраната ... е в отпуск от БАН. .
Министърът на образованието ... е в неплатен отпуск от БАН.
Здравният министър ... и заместникът му ... са на договор във Военномедицинската академия

Хубаво, ама за доцент или професор в БАН, ВМА, или университетите има конкурс, който продължава поне половин година. Та ако въпросните министри и зам.министри напуснат БАН и ВМА, после поне половин година ще са безработни. Дали някой ще са навие да бъде министър 2-3 месеца, а после 6 месеца да взема помощи за безработни? Аз се съмнявам, че и досега всички депутати и министри, идващи от БАН, ..., университетите, са прекъсвали трудовите си договори там. Всъщност, защо журналистите не попитат един бивш председател на Народното събрание (и още по-бивш председател на БАН), дали е кандидатсвал наново за работа в БАН

Maximus II
22 Мар 2013 13:13
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Ее, то не може и к... до края, и душата в рая! Можеше да назначат и неоспоряеми министри, ама нали требва да върви краденето по масонска и атлантическа линия.
Centur
22 Мар 2013 13:17
Мнения: 15,823
От: Bulgaria
ама нали требва да върви краденето по масонска и атлантическа линия.

Краденето върви най-вече по ГЕРберастка линия.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Centur
todortk
22 Мар 2013 13:23
Мнения: 265
От: Bulgaria
Тъкмо и аз това се канех да напиша - едно е да отидеш да работиш 4 години като министър, за което си е редно да си напуснеш работата, съвсем друго е да отидеш да работиш 2 месеца като министър. Освен ако не искаме служебните министри зорлем да крадат като за последно тези два месеца е редно да се приеме, че те излизат в някакъв вид отпуск от настоящата си работа и това е в реда на нещата.
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща