Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Механизмът за мъчения в ЕС се счупи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2
бонго-бонго
22 Мар 2013 12:20
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Така че въпросът е как вместо да пренесем директно пороците на изборната ни система върху съдебната власт, да засилим каквито здравословни фактори действат в нея.

В България има само един ефективен механизъм - контрол и много дебнене. Самата тъкан на битието ни е пропита от корупция, така че няма особено значение как ще бъдат назначавани/избирани съдиите. Аз съм съгласен, че прекия избор на съдии не е удачен, както не е удачен изборът на шефове на районните управления на МВР.
Но съм също така убеден, че трябва да има граждански контрол, като контролиращите също да бъдат контролирани, защото опитът ни с гражданските сруктури показва, че те твърде бързо се корумпират.
абулафия
22 Мар 2013 12:34
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Бонго,
Механизми за граждански контрол в съдебната система има!
- Мнозинството от ВСС (14 от 25) се назначава с участие на политически фактори. Въпрос на граждански натиск е съответната политическа днес квота да стане реално гражданска: даже не трябват на законодателни промени, а на въвеждане на практики. Миналото лято при избора на ВСС за първи път беше направен опит за това и беше почти успешен.
- Ежегодно съдебната власт се отчита в парламента, а парламентът й одобрява бюджета - само дето това става при ЗЕРО обществен и медиен интерес, а парламентарната зала е празна. Никак не е трудно тази процедура да се изпълни със съдържание и да се пита за какво се харчат обществените ресурси, вложени в системата.
- МНОЗИНСТВОТО от първоинстанционните състави по тежки наказателни дела са ГРАЖДАНИ. В 3 членните състави има един председател професионален съдия и ДВАМА граждани, изпратени там от общинските съвети. Тези граждани ("съдебни заседатели" ) имат РАВНИ ПРАВА със съдията. Могат със своите гласове да определят изхода от делото (и се случва). Така те имат повече права от американското жури. Нещо повече - произнасят се реално по значително по-голяма част от делата, щото в америка до съд НЕ стигат 97% от делата, които се решават със споразумение от прокуратурата (остават 3% по които се произнася журито). Нямам статистика за БГ за тежките наказателни дела, по които се произнасят съдебните заседатели (Белнейски, Наглите, Октопод, САПАРД, каквото искаш) но съм сигурен, че много малко от тях приключват със споразумение.
-
Проблемът е, че тези възможности не си използват. "Протестиращите" искат гражданска квота и дори не знаят, че в съда винаги са имали такава и то 2/3ти. Иронията е, че проблемите в съдебната система се решават не чрез радикални промени (които са емоционален еквивалент на натрупания гняв), а с поредица от малки стъпки, вкл. по доброто използване на съществуващите възможности за граждански контрол. Тези малки технократски стъпки са ефективният път, но пък са напълно безинтересни за "протестиращите".
-
И друго - най-доброто събитие в системата, беше въвеждането на единен сериозен конкурс, за да станеш съдия или прокурор (+ доста прилично входящо обучение). Това напълни съда с най-добрите студенти, които имат самочувствието, че са си заслужили местата и мотивация да са съдии и прокурори, а не амбулантни рушветаджии. Промяната е видима. Въпросът е, че сега старите мафиоти ги мачкат и корумпират. Израстването по стълбата нагоре се превръща в негативна селекция. Обаче има съдии, които не си мълчат и искат това да се промени. Или ще намерим начин да подкрепим това ново поколение, или докато ни заглавичкват с квоти и преки избори, ще ги изгубим в месомелачката. Това е реалното положение на нещата, пък който иска да скача по улиците и да мята домати. И да чака резултати в съдебната система от небето.
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: абулафия
бонго-бонго
22 Мар 2013 12:42
Мнения: 26,313
От: Swaziland
МНОЗИНСТВОТО от първоинстанционните състави по тежки наказателни дела са ГРАЖДАНИ. В 3 членните състави има един председател професионален съдия и ДВАМА граждани, изпратени там от общинските съвети. Тези граждани ("съдебни заседатели" имат РАВНИ ПРАВА със съдията. Могат със своите гласове да определят изхода от делото (и се случва). Така те имат повече права от американското жури. Нещо повече - произнасят се реално по значително по-голяма част от делата, щото в америка до съд НЕ стигат 97% от делата, които се решават със споразумение от прокуратурата (остават 3% по които се произнася журито). Нямам статистика за БГ за тежките наказателни дела, по които се произнасят съдебните заседатели (Белнейски, Наглите, Октопод, САПАРД, каквото искаш) но съм сигурен, че много малко от тях приключват със споразумение.


Натисни тук

===
Аз съм съгласен, че има предвиден механизъм за граждански контрол. Проблемът е, че той не работи - това казвам! Казвам, че много често контролиращите влизат в симбиоза с контролираните.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: бонго-бонго
абулафия
22 Мар 2013 12:45
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Факт! Изборът на съдебни заседатели в момента е превърнат на раздаване на топли местенца на баби и тъщи в пенсионна възраст, на които да им се намери уютно местенце. Но как да е иначе ако гражданите дори не знаят, че от тяхно име се избират съдебни заседатели, не питат кои са тези хора!? Начинът на избиране на съдебни заседатели се урежда с НАРЕДБА на Министерството на правосъдието. С няколко прости поправки в нея нещата могат да се променят сериозно. Ама ние искаме да сменим направо конституцията... И като сменим конституцията пак ще заспим сладко и с "новите" права ще стане същото като със старите - ще обрастнат с политически бръшлян
абулафия
22 Мар 2013 12:47
Мнения: 1,653
От: Bulgaria
Бонго,
никой не е измислил механизъм за контрол, който да компенсира липсата на компетентни и мотивирани граждани, които да го ползват. Това е като да искаш свобода на пресата при липса на читатели, които подбират какво четат....
Докато не се научим да си ползваме и браним (или поне дори да ги знаем, по дяволите!) правата, няма "нови" права, които да ни решат проблема
Юнкер
22 Мар 2013 12:51
Мнения: 1,893
От: Bulgaria
В залата доминираха българи и румънци, които в прав текст споделиха впечатленията си от лицемерието на колегите си от по-старите демокрации в ЕС

Представяме си картинката.
БирникЪ
22 Мар 2013 12:57
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Абулафия, поздравления за цялостно творчество !
бонго-бонго
22 Мар 2013 13:06
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Ама ние искаме да сменим направо конституцията... И като сменим конституцията пак ще заспим сладко и с "новите" права ще стане същото като със старите - ще обрастнат с политически бръшлян



Пенчо бре
22 Мар 2013 13:28
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Светослав Терзиев
Ама и Абулафията си я бива
Mars Attack
22 Мар 2013 14:18
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
„На калпава ракета, Космосът й крив", авторе !

Реакцията на „зрелите демокрации“ в ЕС е нормална, след като за над 23 години не успяхме, нито ние, нито румънците, да вкараме едрите акули на бандитския преход в пандиза. Е как тогава да ни пуснат в Шенген или да вярват на постоянните ялови обещания, които никой от досега управлявалите не е изпълнил ? Но това няма как и да стане, с тази нефелна съдебна система, където тъмни субекти като Красьо Черният дърпат конците и вилнеят... В Европа не са лапнишарани и също знаят, че у нас Мафията си има държава (да я обслужва ) и докато е така, номерът „ние ги хващаме, те ги пускат“, няма как да мине. Това „алиби“ (вж. cъседната статия ) вече не върви, изтъркано и неубедително (освен за авторите му ). Докато не си оправим сами бакиите, за което пишете накрая, никой няма да ни вземе насериозно
Michael_P
22 Мар 2013 14:46
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Изглежда разликата е в т.нар. background (извинения за чуждиците). За един представител на точните науки ако А е по-голямо от В и В е по- голямо от С, то следва, че А е по-голямо от С. И повече обяснения не са нужни!
Няма как ако приемем, че "Политиците с е избират от гражданите" за тъждествено вярно да е ВЯРНА цялостната не логическа конструкция.
Сега относно инфантилността.
Съгласен съм с изложеното: (виж подолу)
НО!
1. Има и млади мафиоти.
2. „новото“ поколение не е задъжително облечено в бяло.
3. Видимата промяна е, че най-добрите студенти не са в България.
“Това напълни съда с най-добрите студенти, които имат самочувствието, че са си заслужили местата и мотивация да са съдии и прокурори, а не амбулантни рушветаджии. Промяната е видима. Въпросът е, че сега старите мафиоти ги мачкат и корумпират. Израстването по стълбата нагоре се превръща в негативна селекция. Обаче има съдии, които не си мълчат и искат това да се промени. Или ще намерим начин да подкрепим това ново поколение, или докато ни заглавичкват с квоти и преки избори, ще ги изгубим в месомелачката. Това е реалното положение на нещата, пък който иска да скача по улиците и да мята домати. И да чака резултати в съдебната система от небето“
bat izo
22 Мар 2013 16:16
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
Митът за нашите бандити, които ни провалят е само за замаскиране на техните чистички, лъскавки, усмихнати и учтиви, узаконени бандити - т.е. "инвеститори". Защото всъщност точно чуждите корпоративни изроди начело с ГМО колониалистите с оцъклените очички източват България ежедневно! та брюкселските подлоги си защитават корпоративните интерес, защото стандарта няма да се вдигне като приберем в затвора 4-5 наркодилъра и още толкова местни дерибеи, изпълняващи ролята на концлагерно капо. напротив - истината за грабежа на победената в Студената война България ще лъсне със страшна сила.
Michael_P
22 Мар 2013 17:20
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Тя и Чехия беше победена през студената война ама заводите на Шкода произвеждат Фолцвагени, и Чешката държава си пазарува електро-разпределителни дружества. Щото са лоши! Както казва магаренцето Йори от книжката за Мечо Пух: Някои го могат, а други не.
Michael_P
22 Мар 2013 17:23
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Ама стандарта точно тогава ще се вдигне, в това съм убеден!
Michael_P
22 Мар 2013 17:30
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
Защото като няма капо, няма и концлагер. Защото трудът наистина освобождава, ама не и като си в концлагера. Arbeit macht frei (на български: „Трудът освобождава“
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2