Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Агонията на един банков еталон
Добави мнение   Мнения:17 1
генек
07 Фев 2016 19:23
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Мииии... Да съберем малко кинти за спасяване на горките банкери?
Впрочем, знае ли някой колко банки са ликвидирани от... да речем от 100 години насам? Щото нещо не виждам Европа и светът да са загинали... Отначало трудно се свиква без тях - като циганин след баня, чудещ се защо не го сърби и де изчезнаха паразитите... После пак се появяват. Демек - излюпват нови...
П.П. Не наричам банките паразити, говоря за ония по циганите...
Теофил_Харизанов
07 Фев 2016 19:37
Мнения: 252
От: Bulgaria
федералното правителство, което изсипа близо 20 млрд. евро в третата (тогава) Комерцбанк

Не използвайте словоблудливия евфемизъм "правителството изсипа/наля милиарди в банката", драги.
Бъдете по-честен с коментаторите, например така: "федералното правителство открадна от гражданите близо 20 млрд. евро и ги подари на Комерцбанк, а крадецът, който я обра, отнесе откраднатите пари у дома отвъд океана".
Han
07 Фев 2016 22:30
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
флагманът на германската банкова система
Дойчебанк има толкова общо с Германия, колкото Банк ъф Америка - със САЩ.

Бивши локални компании, купени на даден етап от развитието си от акционерите на Печатницата и след това развити като инструменти за глобално влияние в съответната област, в случая - банковото дело.

Имената им показват откъде са произлезли някога, но нямат нищо общо с настоящето им.

Begemot
08 Фев 2016 07:19
Мнения: 4,428
От: Bulgaria
Моделът, г-нХърсев, моделът...Вие отично знаете какво ще рече "емиссионна икономика"и предполагам ви е ясно, че този моделсе изчерпа не само за Дойчебанк.По интересно би били да споделите какво ще става от тук нанатък...
rki
08 Фев 2016 07:31
Мнения: 20,973
От: Albania
хърсев чете форума - тезите развити в статията са дословно взети от форума.
bistr
08 Фев 2016 14:35
Мнения: 30
От: Bulgaria
ей, много упорит този Хърсев, и много търпелив този редактор дето толкова често му дава колонка да пише и преписва али-бали от световните медии по теми дето хич не интересуват обикновения бг гражданин. Не мисля, че има кой знае колко българи с пари в Дойче... Хърсев, почни да пишеш нещо оригинално и конкретно от нашата бг практика - която би следвало да познаваш малко по-отблизо, щом толкоз напъваш да се показваш като банкер
МАРИН69
08 Фев 2016 16:12
Мнения: 570
От: Bulgaria
Не че научаваме нещо ново, но е добре когато и професионалистите започнат да бият тревога. Моделът на банкиране и изобщо МОДЕЛЪТ е сбъркан отдавна. Банките отдавна са най-големите комарджии в казината ( фондовите и дълговите пазари) където се играе с огромни, умопомрачителни суми. Но докато се печатат пари без никаква връзка нито с реалната икономика, нито с "главния мозък" ще гледаме гафиките не само на банките но и на стоковите пазари, и на дълговите и ще се чудиме...А няма нищо за чудене. Старият свят си отива. Старият модел се изчерпа. Границите на растежа на хартиената икономика са достигнати. Не може акциите ( пазарната капитализация) на някаква фирма за телефони да са колкото БВП на държава, па макар и не от най-развитите. А после? После ето какво примерно - гърмят фондовите пазари. След тях дълговите. Златото и среброто казват : " Я си е.. майката!" на всички видове технически анализи и отиват на гости на звездите, след което долара и еврото се споменват и който каквото си е посял - това ще жъне. Добре дошли в реалния свят, както казваше Морфей.
dissidentbg
08 Фев 2016 16:17
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Добре написана статия.
Бяха времена. Когато немците имаха марката и сами контролираха всичко, марката им вървеше само нагоре.
След първата световна война, съюзнците определят курса на марката и е 10 марки за един долар.
След краят на Втората световна е 4.2 марки за долар. Сле което марката набира сила.
В началото на 1970г е 3.6 марки за долар, 1978г - 2 марки за долар, 1990г - 1.7, 1999г - 1.65.

Сега парите са общи и няма контрол. Започнаха да играят американските игри и не се знае докъде ще се стигне.
Иван Митев 57
11 Фев 2016 04:32
Мнения: 95
От: Bulgaria
В условия на прилаганата сгрешена парична система банките са жертви и са обречени на фиаско.
bgman13
11 Фев 2016 12:44
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Обяснението от гледна точка на това, дето си го дрънкам аз. Т.е. обяснението от гледна точка на базовите процеси, които се развиват в колониалната система. Т.е в географията.

Но преди това, да напомня, че банката съществува с цел да се злоупотребява с власт по възможно най-скрития удобен и непрозрачен за обществото начин. Основните й функици са лихва + контрол на политиците чрез корупция. Над това се надгражда емисията на пари и всевъзможни деривати. А над емисията какво се е изградило вече изобщо не ми е ясно и изобщо не ме интересува. Аз си живея на земята. Който иска да ходи на Марс, да има предвид, че по някое време, може да му свърши кислорода.

И така, принципно и с две думи, банката преразпределя с един молив, като изписва еди къв си процент от реалните стоки за тоя и оня. Стоките са у производителите, но банката вече ги е дала на друг. Произовдителят и хабер си няма, че не е собственик. На кого преразпределя банката по тоя начин освен към държавните власти и др. ключови хора? От една география към друга. Жиееем в колониална система. От колониите, т.е. от такива държави като България към Западна Европа и САЩ. Това помпа стандарта в тия държави, а народите им добиват статут на народи-аристокрация. Това прехвърляне на ресурси към центъра на системата се нарича "процес на производство на капитала". Причините за него не са тия, дето ги казва Маркс, а са липсата на демократична избирателна система, което поражда нарастващи възможности за злоупотреба с власт на властовото статукво.

След ресурсите обаче, които се преместват в географията от периферията й към нейния център тръгват хората. Т.е. поражда се урбанизационен натиск. За да има в центъра достатъчно стоки, трябва да има достатъчно голяма и многобройна периферия. Защото многото хора носят малкото. Това е съотношение. Но то се променя. При това по начин, по който населението в обетованата земя нараства спрямо това в периферията. Това се отнася и за паразитните отрасли на икономиката, които живеят за сметка на все по-намаляващото реално производство. Особено много се разраства банковия сектор. Оня ден срещам една позната, дето се е занимав от скоро с бързи кредити. Викам и че това са глупости. Ама тя ми вика, в тоя град, кво друго? Обясних й го набързо, но тя не разбра. Че ако са й обещали, да й дадат онова кутренце да го яхне, значи нещо я лъжат. Щото ако "в тоя град" нема, то е защото секторът на производството го нема и е като малкото кученце. А тия дето дават бързите кредити с колосалните лихви, ще изгърмят както изгърмяха навремето и вложителите в банките-пирамиди, с колосалните лихви, само че за вложителите, а не за кредитодателите.

Та значи чрез банките не се прави нищо повече и нищо по-различно от това да се облагат едни хора по широкия свят и да се дава на други хора. Това нещо обаче може да се прави, само ако има. За да има трябва да има базови ресурси. Базовите ресурси биват базови, по-базови, над базови и т.н. Рухнат ли най-базовите се срива всичко. Рухнат ли над-базовите, под-базовите остават. Базата е реалната икономика, хората и природните ресурси.

Т.Е. И НЕФТЪТ!

Дето сега му пада цената, и дето щяла още да пада. Рики тука ли си бе? Кажи им сега на хората, че от петрол нужда нема, а от хартиени пари и банки има!

Та сега да направим малко разбор на базовите ресурси на света, но не само на нефта. В географския център на империята дефицитът от стоки нараства, защото съотношението между потребителите в центъра и експлоатираните в колониите се променя негативно за тия в центъра. На всичко отгоре там свършва и мястото. Далеч преди да им свърши мястото в буквалния смисъл, ще им се прецака екологичното равновесие, а най-базовата база не е петролът а е живата природа с цялото си биоразнообразие.
Фактически това което свършва и което се е вече изчерпило е самият досегашен имперски център. И съответно, върхушката която е мобилна и се е глобализирала много преди да дойде глобализацията си е наумила друго място за център, но не ни го казва, разбира се. Системата обаче се пали от периферията към ценътъра. Лумпените и пролетариатът, дето са останали без собственост от кървавото законодателство на демократичната банкерска диктатура са подкарани от същата тая банкерска диктатура към географията на центъра, за да го изгори. Това нещо става в комбинация от спадащото количество на реални ресурси, които се прехвърлят към центъра и прииждащите човешки маси, които идат да делят нищото. А нищото иде и ще бъде на правилното място в правилното време.

Да ви е честит поредния банков катаклизъм, другарки и другари! Ще бъде по-интересно, отколкото когато и да е в миналото.
Шаман
11 Фев 2016 21:32
Мнения: 1,054
От: Bulgaria
Господин Хърсев, позволявам си да ви дам приятелски съвет - макар и несъмнено полезни, статиите ви са малко чужди на преобладаващото мнозинство от читателите. Ако искате да спечелите почитатели, а под материалите ви да е пълно с коментари, изберете по-популярни теми. Това могат да бъдат не само анализи, но и финансови предсказания, свои виждания, алтернативни пътища. Ето, предлагам ви първата тема: 'Какво би се случило с икономиката на Русия, ако утре Путин реши да въведе валутен борд като нас?" Ще видите колко хора живо се интересуват от проблема.
Поздрави.
bgman13
12 Фев 2016 07:53
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
'Какво би се случило с икономиката на Русия, ако утре Путин реши да въведе валутен борд като нас?"


Хърсев е по-добър шаман от тебе. Той подкрепи валутния борд в България и валутният борд е тука вече двадесет години. А сега банките може и да са като Титаник, но Хърсев е като оркестъра на Титаник. Има една малка подробност, доколкото не ме лъже паметта - оркестърът на Титаник не е свирил за всички пасажери на Титаник, а само за бедните, т.е. за тия, на които им предстои да измрат. И понеже банковият Титаник потъва бавно, има бъдеще, работни места за добрите шамани, които ще свирят, на тия на които им предстои да измрат. Аз много се радвам, че и на Германия и идва ред. И много се радвам, че такива доказани виртуози, дето така хубаво свирят, сега са засвирили за Германия. Не за Русия а за Германия. На един приятел, като му обяснявах, че сега на запад предстоят катаклизмите, той ми рече: "Е а дано и ние да изкярим един път в тоя живот!"

Така че не съм съгласен, че тая тема не е интересна. Понеже обърнах внимание за надстройките и базите - валутният борд е надграден над банковата институция. А пък банката е надградена над монопола на държаваната власт. Държавната пък власт е надстройка над реалната икономика. Когато преразвитата надстройка не умира навреме и не спира да нараства, се срива базата - магарето, дето я носи. Валутният борд не умира, умира банката. Или пък банката не умира - умира държавата. Или пък държавата не умира, умира икономиката. Или пък икономиката не умира, умира природата.

Предлагам друга тема за Хърсев: "Колко голям катаклизъм си избират шаманите на властта, та да му свирят, като оркестъра на Титаник?"
Шаман
12 Фев 2016 16:38
Мнения: 1,054
От: Bulgaria
bgman13

Знаеш ли... Не съм гледал едноименния филм с Леонардо Каприо, понеже не обичам изкуствената политкоректност, ощр повече пок смесеха с червена пропаганда. Вместо това предпочитам да ползвам документални източници. Според всички тях, ВСИЧКИ ЖЕНИ И ДЕЦА са оцелели са в първа класа. Там, където са били пролетариите, са оцелели само мъже. Това е пример за морал, който Камерън упорито прикрива.
Апропо. съветът беше за г-н Хърсев, не помня теб да съм те питал.
bgman13
12 Фев 2016 17:14
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Шаман
12 Фев 2016 16:38


bgman13

Знаеш ли... Не съм гледал едноименния филм с Леонардо Каприо, понеже не обичам изкуствената политкоректност, ощр повече пок смесеха с червена пропаганда. Вместо това предпочитам да ползвам документални източници. Според всички тях, ВСИЧКИ ЖЕНИ И ДЕЦА са оцелели са в първа класа. Там, където са били пролетариите, са оцелели само мъже. Това е пример за морал, който Камерън упорито прикрива.
Апропо. съветът беше за г-н Хърсев, не помня теб да съм те питал.


Първият път може и да не си ме питал, но сега ме питаш. А като се има предвид, че и Хърсев не те е питал тебе, но ти все пак му отговаряш, а така също, като се има предвид, че това тука е форум, все пак ще си позволя.

Филмът с Леонардо ди Каприо съм го гледал много отдавна и съм го забравил. Оттогава филми с тоя не гледам, щото не ми харесва.

Само жените и децата от първа класа са се спасили - хм, може би мъжете им са им помагали? Не зная въпросната подробност за жените и децата. Ако искаш дообясни я. Каква връзка има с темата? Да не искаш да кажеш, че богатите имат морал, поради богатството си, а бедните и това нямат. По принцип, зная, че в ситуация, когато няма какво да се яде, ако изядеш сестра си, може и да оцелееш. Ти да не би да казваш, че тия от първа класа не биха се сетили, ако са гладни? Интересено!

Шаман
12 Фев 2016 21:11
Мнения: 1,054
От: Bulgaria
Понеже ти спомена (тенденциозно) оркестъра на Титаник, реших да внеса уточнение, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат. Днес една госпожа обяснява, че джентълмен се възпитава от дядото. Ами така е - сред богатите има известно количество джентълмени, сред лумпените - не. Това, че си беден, не те прави морал образец, по-скоро е обратното. Така че спорно е за кого трябва да свири оркестъра.
Просто не обичам плоските заяждания.
А Русия в Борд - това не е заяждане, а опция. При това много интересна.
bgman13
13 Фев 2016 10:01
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Шаман
12 Фев 2016 21:11

Понеже ти спомена (тенденциозно) оркестъра на Титаник, реших да внеса уточнение, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат. Днес една госпожа обяснява, че джентълмен се възпитава от дядото. Ами така е - сред богатите има известно количество джентълмени, сред лумпените - не. Това, че си беден, не те прави морал образец, по-скоро е обратното. Така че спорно е за кого трябва да свири оркестъра.
Просто не обичам плоските заяждания.
А Русия в Борд - това не е заяждане, а опция. При това много интересна.


Виж какво, моите заяждния не са плоски. А не са и заяждания. Можеш да кажеш че са отвлечени или че съм дървен философ. Но да ми кажеш, че съм плосък не е сериозно.

Джентълмените може и да се възпитават от дядото, ама тежките условия на живота представляват тренировка на тялото, а и на ума. Животът при такива условия е изключителна привилегия за бедните. Някои от тях може да са деградирали физически и умствено, от недохранване и недоучване, но други са станали по-силни. А богатите не са се развивали в тия условия общо взето. И когато въпросът опре до умиране и до издръжливост на студ, на болка и пр. бедните са в свои води, а не богатите. И никакви съвети от дядо и баба не могат да заместят тренировката.
Така че по-спокойно, като ги обявяваш тия за "не човек а желязо", щото продължението на това е "тихо мъртвият казал "не комунист".

А срещу това което е казала "една госпожа" ще ти кажа, какво е казал един джентълмен - Хемингуей: "Лекият живот убива съвестта". Аз бих казал, че лекият живот всичко убива. Просто човек така е устроен, че когато полага усилия става по-силен, а когато не полага усилия жизнените му функции отслабват и животът в него деградира.

Това че от долната палуба на Титаник са оцелели само мъже не зная на какво се дължи. Ти кажи. Но мога да предполагам. Възможно е някои от мъжете на долната палуба да са проникнали на горната, където са били лодките. Или са оцелели някак си понеже са били силни. В тия условия собствените жизнени сили наистина имат значение.
bgman13
13 Фев 2016 10:06
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
А Русия в Борд - това не е заяждане, а опция. При това много интересна.


Той целият свят е в борд, под върховното иго на банкерите. Вкл. и Русия. И да измислят нещо още по, не виждам какво му е интересното. За мене интересното е когато глобалната власт падне, а не когато продължи да си управлява.
Иначе мераците да се конфискуват на все по-ниска цена ресурсите на Русия са големи. Това депо от ресурси, въпреки че и до сега и в момента го разграбват има много още резерви.
Добави мнение   Мнения:17 1