Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Петима прокурори стоят зад 440 смъртни присъди в САЩ
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:55 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
генек
05 Юли 2016 20:08
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
История на масовите убийци...
---------------
Сайтът на Генек

Amazon
05 Юли 2016 20:33
Мнения: 5,842
От: Congo, the Democratic Republic of the
Смъртната присъда, извън за държавна измяна е напълно безмислена.

Първо, жиивота на дори един невинен, не си заслужава удоволствието да изпържиш, или отровиш няколко животни. Второ процеса на обжалавния може да трае по 20 и повече години. През което осъдените живеят при специални условия. Което в крайна сметка заедно със съдебните разходи е много по-скъпо, отколкото просто да ги сложиш в някоя дупка и да им хвърляш малко храна.

Ако пък говорим за справедливост, и там не са еднозначни нещата. Някакъв 18 годишен, включили го в банда, дали му малко дрога и пистолет и изведнъж при престрелка с друга банда, заме че утрепе някой. Оня също не е невинен, да речем стрелял е първи, пък и е пукнал бързо от куршум в главата.
Обаче прокурора сумира убийство, наркотици, незаконно оръжие - прас чиста смъртна присъда. И оня после 20 години живее в страх, чака обжалванията и една прекрасна сутрин го извеждат и го убиват ритуално пред сидетели. Ами за мен престъпплението на съответства на наказанието.
Ганий
05 Юли 2016 20:34
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
Петимата са главни обвинители в поверените им американски окръзи и са отговорни за произнасянето на смъртни присъди на 440 затворници от 70-те години на ХХ век насам.

Хем е така, хем не е така. По-скоро не е така!
Мнението ми е основано, разбира се, на книги и Холивуд, но има общи неща, които ни карат да кажем - не е точно така.
Прокурорът иска смъртно наказание, съдебните заседатели се произнасят по основния въпрос в наказателното право - вината, съдията отмерва по закона. Т.е. отговорността се разпределя.

Обикновено (вероятно има и изключения и делото остова едноинстанционно), следват обжалвания - ходи се насам-натам по инстанциите - и други започват да споделят тази отговорност, ако смъртната присъда се потвърди. Накрая - евентуално и молба за помилване.
Пак повтарям - представите ми са косвени.

Ако върнат делото за преразглеждане на първа инстанция (май не могат да го върнат на втора за решаване по същество) - нови съдебни заседатели, пак нагоре по веригата - отново доста нови лица поемат отговорността.

Я тука да кажат по-запознатите - по-начетените. Нещо ми се мерджелее от някакви книги (Гришъм!?) - в тамошната първата инстанция - съдебни заседатели, но по-нагоре сякаш съдиите вземат изцяло нещата в свои ръце - май няма съдебни заседатели (може и да бъркам!), а доколкото знам във ВС пак няма "жури". Или греша!?

Ся не ми се търси из тия дебри, за да ви бъда по-полезен. Ще чакаме начетен да ни просвети.

Но при всички случаи отговорността, т.е. изпълнението на гражданския дълг, не е само върху плещите и съвестта на прокурора, в какъвто дух е написана дописката.
Западняшката преса мре да се изфърля неоправдано и да величае (сатанизира.)
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Ганий
Patriot1965
05 Юли 2016 22:15
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Какво ново ни казва Харвард?
Каква да е присъдата за умишлено убийство?
Ако пред очите Ви човек убие Ваше дете, каква присъда ще искате?
Братя Стругацки
06 Юли 2016 08:39
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
Лин Ейбрахам, известна като Кралицата на смъртта, е одобрила 108 смъртни присъди, докато е начело на прокуратурата в окръг Филаделфия


Доколкото се сещам, съдът одобрява присъдата, която е поискана от прокурора.
аиг
06 Юли 2016 08:51
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Изследването просто показва, че произнасянето на смъртни присъди до голяма степен се основава на личната мотивация на прокурорите да ги поискат и явно на достатъчната последователност и умение да защитят тази си позиция в съдебна зала. Както се вижда от статията, това понякога е самоцел с всички средства.

Ако някой застреля дете.........и ако може да крещи пред свидетели, аз обичам да убивам, както и името и адреса си.Да де ама не всички случаи са толкова ясни, извършителят с 100% сигурност определен и абсолютен садист, а не жертва на обстоятелствата. Дори и при явното убийство на дете, деецът може да е изпаднал в състояние на умопомрачение и какво ли още не.
Дорис
06 Юли 2016 08:58
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Помните ли филма "12 разгневени мъже"? на Сидни Лъмет? Чудо! Дори Никита Михалков му направи руски римейк, ама не беше чудо.

Никакъв прокурор не може да се пребори със съдебен заседател - мъжкар, логик и психолог-сугестолог. А във филма един се пребори с дузина, за които важеше принципът Life Is In Their Hands—Death Is On Their Minds! И още - they have twelve scraps of paper… twelve chances to kill!

Бях на 12 години, но се влюбих в Хенри Фонда. Аз си го харесвах и от американския "Война и мир", в който беше един възмутително кльощав Пиер Безухов.


Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Дорис
rego
06 Юли 2016 09:21
Мнения: 1,846
От: United States
Аз не знам дали в "Сега" са наясно, но в САЩ не прокурорите определят/назначават/издават смъртните присъди. Те могат само да ги поискат, но съдебното жури и съдията са тези, които стоят зад смъртната присъда.
aminali
06 Юли 2016 09:45
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
Помните ли филма "12 разгневени мъже"? на Сидни Лъмет? Чудо! Дори Никита Михалков му направи руски римейк, ама не беше чудо.

има и американски римейк от 1997, с Джак Леман в главната роля, телевизионна постановка, но достойна за оригинала
Чок觧
06 Юли 2016 09:46
Мнения: 7,337
От: Israel
То щото от 26 години нямаме смъртни присъди сме цъфнали и завързали . И не им идва на акъла на някои , че ще дойде време да се изпълняват по стотици "присъди" на ден без съд ...
аиг
06 Юли 2016 09:55
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Достатъчно щеше да е да се постановяват от съда и да се изпълняват наказанията, които сега са предвидени. Примерно, напълно достатъчно е десетина политици да получат по няколко години за корупция, за да се изчистят някой неща.
tatyana1
06 Юли 2016 10:29
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Все пак, добре е че у нас няма смъртно наказание! При това ниво на разследване и съдебна система изобщо не е сигурно че осъдените ще са виновните, а не някакви случайни хора.
аиг
06 Юли 2016 10:38
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Между другото в Китай си имат дълга традиция в прилагането на смъртно наказание и за корупция, но пак, мине се не мине до нас достига някой случай за използване на служебно положение за лично облагодетелстване, при това с огромни суми.
Патагонец
06 Юли 2016 10:57
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Единственото ми възражение срещу смъртната присъда е възможността за съдебна грешка. Затова адекватното наказание е доживот без право на помилване за брутални убйици! И то не в затвори като хотели, а тесни килии без никакви удобства. Така наказанието ще съответства на престъплениято.
Лошото е, че някакви си "правозащитници" водят кампания против доживотните присъди без право на помилване. Били много тежки. Че да не би предумишленото и жестоко убийство да е леко престъпление.
Mrx++
06 Юли 2016 14:36
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Доколкото се сещам, съдът одобрява присъдата, която е поискана от прокурора.
Хубаво се сещаш, ама според така наречената правова държава съдебния процес е състезание между прокурора и защитниците, нещо както спорт. Не е да се търси истината, а кой е по-добър прокурорът ли или адвокатта. И когато прокурорът е много опитен, а подсъдимият няма пари да плати за добри защитници, назначава му се служебен адвокат, тогава той е свършен.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
БратяГрим
06 Юли 2016 14:49
Мнения: 1,893
От: Bulgaria
...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: БратяГрим
Yantar
06 Юли 2016 15:10
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Давам жокер на Харвард - нека в следващия си анализ проверят колко от осъдените на смърт са под чертата на бедността в САЩ. Дори помагам - числото на процента е кръгло.
Devil
06 Юли 2016 16:04
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Фактите показват, че тези петимата са много добри като прокурори, защото са успели да убедят всички до един съдебни заседатели в правотата на тезата си. Независимо, дали осъденият на смърт е действителният извършител или не. Друг е въпросът, когато с блестящи умения и похвати пратиш на смърт невинен човек. Но това са рисковете на професията. Щатският прокурор гони до дупка обвиняемия, независимо дали има или няма доказателства за това. Работата му се оценява на база на осъдителните присъди. Поради това той не се съобразява с оневиняващи доказателства и ги пренебрегва. Тези доказателства да ги намира и представя пред съда защитата, ако обвиняемият може да си я позволи.
Butch
06 Юли 2016 16:24
Мнения: 6,934
От: United States
Смъртната присъда е дивашка практика , характерна за изостанали и примитивни държави.


Преди доста години четох, че издръжката на един затворник в US е $78000 на година (в Калифорния). От тогава се е вдигнала сигурно. Кой мислите, че плаща тези пари за "room and board" на доказаните убийци, осъдени на смърт? Противниците на смъртното наказание също плащат сметката.
http://www.nytimes.com/2013/08/24/nyregion/citys-annual-cost-per-inmate-is-nearly-168000-study-says.html?_r=0

"The United States has about 5 percent of the world's population, but we have 25 percent of the world's prisoners - we incarcerate a greater percentage of our population than any country on Earth," said Michael Jacobson, director of the non-partisan Vera Institute of Justice. He also ran New York City's jail and probation systems in the 1990s.

A report by the organization, "The Price of Prisons," states that the cost of incarcerating one inmate in Fiscal 2010 was $31,307 per year. "In states like Connecticut, Washington state, New York, it's anywhere from $50,000 to $60,000," he said.

Yes - $60,000 a year. That's a teacher's salary, or a firefighter's. Our epidemic of incarceration costs us taxpayers $63.4 billion a year.


http://www.cbsnews.com/news/the-cost-of-a-nation-of-incarceration/

Хубаво е да се оглежда въпроса от всички страни, но това е привилегия само на мъдрите.
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Butch
БратяГрим
06 Юли 2016 16:40
Мнения: 1,893
От: Bulgaria
...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: БратяГрим
Butch
06 Юли 2016 16:52
Мнения: 6,934
От: United States
Не очаквах това от вас , колега...


Не съм на 100% привърженик на едната или другата идея: за смъртното наказание. Не съм толкова мъдър. Само факти.
Сигурен съм, че ако се направи референдум по въпроса (в повечето страни) резултата ще е изразителен в полза за прилагане на смъртното наказание. Затова не го и правят.
Случаят с Брейвик: Изпозастреля 77 невинни млади хора (151 ранени), и ще "enjoy"- ва на библиотека, "3 meals a day", телевизия и интернет. Май не е на доживот осъден. Не било "хуманно" Има някаква несправедливост в това.
Случаят с Timothy McVeigh и "Oklahoma city bombing". В 1995 година взриви кола бомба пред федерална сграда и уби 168 човека.
Мисля, справедливо го осъдиха на смърт и я изпълниха присъдата.

http://www.history.com/topics/oklahoma-city-bombing
Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: Butch
Добави мнение   Мнения:55 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща