Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Вместо да борим, непрекъснато увеличаваме сивата икономика
Добави мнение   Мнения:18 1
Evasion
08 Авг 2016 20:06
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Ако работодателите осигуряват законосъобразно служителите си, няма да има нужда от прагове. Като правят на големи тарикати, така ще е. И понеже в България синдикати няма, налага се държавата да се нагърби със защитата на работниците.
kaily
08 Авг 2016 20:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Да се бориш с нещо означава само да го правиш по-силно.
Единственият начин нещо да се разкара и да създадеш нещо друго, което да направи първото остаряло и непривлекателно.
brianjones
08 Авг 2016 21:57
Мнения: 1,133
От: Bulgaria
Чорбаджията-изедник:
Няма друга страна в ЕС, в която да има минимални осигурителни доходи.
Yantar
08 Авг 2016 22:37
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Асоциацията на индустриалния капитал в България
Какъв е този "индустриален капитал" в България? Има някаква индустрия ли - това ли е идеята? А колко от тази "индустрия" не ни е наследство от управлението на Живков? Щото в топ 10 на българските компании май само М-тел не са от онова време. Жалка история - с подобаващ палячо.
инсп.Мегре
08 Авг 2016 23:36
Мнения: 2,810
От: Bulgaria
Пак да повторя, ако някой е пропуснал: Да се обсъждат с работодателите осигуровки и данъци е все едно да се обсъжда наказателния кодекс с професионални крадци. Възможно е, но е напълно безсмислено. Данъци и осигуровки се налагат силово от държавата, според провежданата в момента политика. Силовото налагане става чрез съответните силови структури - икономическа полиция, данъчна служба, а при нужда и криминалната полиция, специалните части и армията.

Да не говорим, че в момента в България именно буржоазията е господстваща класа и съответно държавата провежда данъчна политика облагодетелстваща в максимална степен именно капиталистите. Разбира се, лакомията им е безкрайна и затова продължават да мрънкат въпреки огромните печалби, които имат и постоянно изнасят извън страната.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: инсп.Мегре
Patriot1965
09 Авг 2016 00:04
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Васил Велев не беше ли комсомолски активист преди 1989 г.? Как се превърна в капиталист? А тази асоциация не е ли на бившите приватизационни фондове заграбили най-безскрупулно държавни активи чрез масовата приватизация?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Patriot1965
nikolay_rs
09 Авг 2016 02:41
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
[ВАСИЛ ВЕЛЕВ, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България/quote]Някакси неудобно звучи "Асоциация на червения капитал в България "
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: nikolay_rs
BG_Prehod
09 Авг 2016 07:13
Мнения: 114
От: Bulgaria
Многоуважаеми Председателю на Асоциацията на индустриалния капитал в България, познавайки много добре практиката в България, ако се приеме вашето предложение, бихте ли се ангажирали да определите какъв би бил процента на вероятност 99,99 % от работниците и служителите да бъдат осигурявани върху доход от 100 (сто) лева, т.е. както беше преди въвеждането на праговете?
tudor
09 Авг 2016 11:44
Мнения: 1,035
От: Bulgaria
Г-н Велев,
сигурни ли сте, че членовете на вашата асоциация осигуряват в пълен размер служителите си? Или от Лексуса погледа е друг?
bat izo
09 Авг 2016 12:25
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
МРЗ трябва да е обвързана на първо място с жизнения минимум. Пък оттам насетне да се водят преговори. Някой (НСИ или синдикати?) беше смятал нещо къде 550лв. на глава, така че това трябва да се заложи, а ако съответния бранш не му е угодно нека се преструктурира или казано по запалянковски ЗАКРИВАЙ!
Zaro
09 Авг 2016 12:58
Мнения: 3,852
От: Bulgaria
Работната заплата в България расте с най-бързи темпове от всички страни в ЕС и изпреварва производителността на труда.

---
Производителността на труда е изцяло в ръцете на работодателите! Като са калпави и нямат акъл да си организират производствата или да се откажат или да си наемат хора които знаят как се повишава производителността на труда. А те са избрали най-лесният път- ниски заплати и много работно време.
mo4o
09 Авг 2016 13:38
Мнения: 204
От: Bulgaria
М...дааа...., Хубава статийка... , добре аргументирана ... Хубав автор и най-вече хууубави коментари... На Кривата ракета ... какво и пречи?!
kaily
09 Авг 2016 13:45
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Осигурителните прагове отдавна изиграха своята роля и в момента са пречка, а не стимул

някой разбра ли каква им е била ролята, която са изиграли, и на кое точно им пречат сега?
Дежурния
09 Авг 2016 13:55
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
Най-накрая реших да прочета статията. В текста поне, нещата са коректно представени, с убедителни аргументи. И доста работодатели също имат изгода от по-високо заплащане и мотивирани работници отколкото ниско и отбиващи номера бачкатори. Когато обаче заплащането стане по-високо от изработеното, очевидно в частния сектор това работно място или се закрива или минава в сивия сектор с по-ниски разходи за труд. Никой не пречи на работниците да отидат при читави работодатели дето плащат повече. Само дето една сервитьорка или продавачка в магазин, работещи на 3% от оборота, за да получи 460 лева заплата и осигуровките върху това, трябва да правят оборот по над 1000 лева дневно. Ако минат на 5-10-15% от оборота пък ще се вдигат цени и андрешко пак ще е недоволен.
Дежурния
09 Авг 2016 13:59
Мнения: 5,993
От: Bulgaria
някой разбра ли каква им е била ролята, която са изиграли, и на кое точно им пречат сега?

Когато ги въведоха, около 2/3 от работещите се осигуряваха на МРЗ а повечето от останалите на близки стойности (извън държавния сектор). Минималните прагове изваждаха малко по малко на светло заплатите. В някакъв момент, синдикатите решиха, че това е магическия начин непрекъснато да се увеличават заплатите и приходите в социалните фондове. Само не могат да отчетат дребния факт, че няма как да има по-висок жизнен стандарт от това което е осигурено с произведеното.
kaily
09 Авг 2016 14:28
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Когато обаче заплащането стане по-високо от изработеното
става еди си какво
Когато заплащането стане на нивото на изработеното, работещите се разкарват
Какви предприемачи са като само реват като вдовица за
дундуль
09 Авг 2016 20:00
Мнения: 254
От: United States
Абе не разбирате ли,че управляващите на държавата не са загрижени за състоянието на работника? Целта е да влизат повече пари в
бюджета.
Дежурния
annetaz
11 Авг 2016 06:04
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Ама хайде разни мошеници, дето ни ограбиха по време на прехода, да престанат да дават акъли! То на всички ни е ясно, че в Бг повечето работодатели не искат да плащат заплати. Дори, ако може, ще направят така, че работниците да им плащат, че да им осигурили работа?! За това всичко читаво, способно и смело си хвана куфарите и никога няма да се върне. Таз организация на т.нар. индустриален капитал първо да каже каква индустрия има, какви пазари има тя, че не е в състояние за плаща на работещи хора поне минимума, който в другите държави дават като социални помощи на бедните?! И плаща ли въобще данъци и какви, че много плещи?! Знаем, че вие олигарсите / бившите комсомолски секретари, които си разпределиха държавата/ въртите далавери и договорки с всяко правителство и за това не ви закачат... дори си позволявате да управлявате задкулисно и да сваляте управляващите. Ама с нищо не се различавате от Пеевски! Просто сте му конкуренти за лапачката и се чудите как отново да ни ограбите по някаква схема. За това точно вие въртите сивата икономика. С армии счетоводители. Защото сивата икономика, когато един бояджия изкара за месеца 200 кинта нелегално или циганина продаде два коша билки не е проблема на държавата, нито, че някой измъдрил 400 кинта от кафенето си да си купи хляба за семейството. Такива хора въобще не трябва да плащат нищо, защото няма и за тях самите, но тях ги гонят като престъпници. И защо? Защото вие сте некадърни да произвеждате, да наемате хората! И те се чудят какво да правят. Докато имаше икономика до 2009-та край строителния балон, всички бяхме Убави, квалифицирани, производителни. Вдигахте доходите, макар и под масата. Сега като няма само дрънкате и се оплаквате. Производителността зависи от машините и оборотите. Ако нямате пазари, какво ще произведете бе? Но вие търсите пазари, където ще продадете нещо на безценица и в малки количества, а после се чудите защо няма пари за заплатите? И това ще го компенсирате с повече ръчен труд и по-ниски доходи за работниците. И тъй като квалифицираните не искат да работят така, ще наемате само боклуците, които са мързеливи, пияници или пълни идиоти.
Добави мнение   Мнения:18 1