Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Близо 16% от българите вече живеят под наем
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:100 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5
tantus
26 Авг 2016 17:08
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
Но пък съм чувала от друг източник, че във Франция също е пълно с празни жилища, които не се отварят, за да се държат цените на наемите високи.


Kaily, постоянно те хващам неподготвена да преразказваш разни слухове и легенди за чужбина.

Понеже съм живял доста време на квартира във Франция и съм се редил по опашки за оглед (да, чакащите да огледат даващо се под наем жилище в Париж понякога се вият няколко етажа по витите стълби и е почти като интервю за работа, ако искаш да наемеш), ще си споделя и аз двата цента по темата.

Във Франция има много празни жилища поради 2 основни причини:

1. Един идиотски закон, който е типичен пример за това как всички страдат от добрите намерения на държавата, гласи че не можеш да изгониш наемател през есенно/зимно та до пролетния сезон, дори и да не ти плаща наем. Което е довело да тотално израждане на цялата логика. От една страна клиентът (наемателя) е направо стъпкан, понеже собствениците искат брутални гаранции преди да отдадат жилище под наем. Искат се фишове за заплати, договор за работа, гарант, който да се ангажира, че ще плаща, ако наемателят не плаща (който също трябва да представи един куп документи). Пълен кошмар. Това от страната на наемателите.

От друга страна, много от собствениците предпочитат да не си вкарат таралеж в гащите с неплащащи и неизгоняеми наематели и изобщо не си дават апартаментите под наем. Това не е единствената причина, разбира се - появиха се и AirBNB и други подобни сайтове които направиха краткосрочното отдаване под наем много лесно и печелившо - доста собственици се насочиха и натам.

2. Другата причина се отнася основно за гъзарските квартали - много от апартаментите там са купени от арабски, руски, китайски гъзари, които идват там за по няколко седмици в годината, а през останалото време стоят празни.

Тези две причини + липсата на мащабно ново строителство в старите центрове на големите градове (защото просто там няма празно място, а и никой там не иска да става като в Лондон - небостъргачи до сграда на 300 години) държат цените на наемите високи.





Редактирано: 1 път. Последна промяна от: tantus
tantus
26 Авг 2016 17:22
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
Винаги съм се чудела защо са толкова скъпи жилищата, хеле апартаментите. Пазарна икономика, пазарна, колко да е пазарна, тухли и бетон не струват майка си и баща си, парцели, акт 15-16 и нам какво си, абе голяма идиотщина. Едно време /по турско примерно/, ми викаш дюлгери, сбираш родата и махалата и ей я на къщата - построена....и сигурно не е струвала майка си и баща си. Кирпич, камък - ама къща, живели са хората в собствен дом. Пък сега...пустата световна конспирация, банкстери и прочие кръвопийци...


Евтина къща и днес можеш да си направиш. И евтини имоти има. Даже и имоти с къщи за по няколко месечни заплати можеш да си купиш из разни села - няма дори нужда да строиш и да се занимаваш с разрешителни, майстори и т.н.

Иначе кво има да разбираш - то това се учи в първите часове на Икономика част 1 - търсене и предлагане. Не е важно колко струват тухлите и колко струва земята под тях, важното е колко хора искат да живеят конкретно на това място. В момента всички искат в София, Пловдив и Бургас. Никой не иска във Видин и Враца. И това се отразява на цените на имотите. Иначе да, тухлите в София са на същата цена като тухлите във Враца.



Патагонец
26 Авг 2016 17:34
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Kaily, постоянно те хващам неподготвена да преразказваш разни слухове и легенди за чужбина.

Ако събереш всичко написано за чужбина се получава следната картинка:
В чужбина чистачките работят по 6 часа, получават по 2000 евро, имат един месец отпуска и се пенсионират с 15 години осигурителен стаж.

Не ми се мисли какви заплати получават специалистите и мениджърите в големи компании.
kaily
26 Авг 2016 17:51
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
брей колко чудно, патагонеца не съм го виждала от близо месец, но се появи непосредствено след танто, даже не изчака и половин час от кумова срама
А танто какво да кажа, ни го знам, ни го познавам, но пък е хубаво да имаш followers.

Така или иначе празни жилища бол. Независимо по каква причина. Нали? Значи ония, дето са ми го казали това, не са ме излъгали. Независимо липсата на ново строителство, пак има много празни.

В чужбина чистачките работят по 6 часа, получават по 2000 евро, имат един месец отпуска и се пенсионират с 15 години осигурителен стаж.

работят по 8 часа, получават по 1000 евро и могат да се пенсионират, като навършат години и с по-малко от 15 години, но при 15 години получават една минимална европейска пенсия, която е 600 евро
bgman13
26 Авг 2016 18:07
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
tantus
26 Авг 2016 17:22

Иначе кво има да разбираш - то това се учи в първите часове на Икономика част 1 - търсене и предлагане. Не е важно колко струват тухлите и колко струва земята под тях, важното е колко хора искат да живеят конкретно на това място. В момента всички искат в София, Пловдив и Бургас. Никой не иска във Видин и Враца. И това се отразява на цените на имотите


А през соца се учеше и полит-икономия. Учеха се други работи. Ама соца падна и вече не се учат. А като падне и тая кочина, дали ще се учи, че търсенето и предлагането било определяло цените в тая кочина?

Я ми обясни, като напечати банката един вагон хартиени пари и ги вкара в строителния бранш, кво става с цените на имотите - търсенето и предлагането ли ги повишава, спрямо останалите браншове?
А кво става, когато централната банка на щатите печати едни пари без покритие, и се е договорила с династията Ас Сауд, че ще я подкрепя безрезервно да бъде на власт в Саудитска Арабия, ако тя приема за своя петрол единствено и само долари? Т.е. дали тия дето взимат реални стоки от световния пазар, срещу които дават хартиени пари, които могат да печатят в изобилие и дори да дават с лихва, дали тия повишават стандарта на живота си в тая паричнопечатарска държава, за сметка на останалия свят? И дали от повишения стандарт на живота се повишават и цените на имотите?
Т.е. дали всички почват да искат да живеят където е по-високия стандарт на живота, а не във Видин и Враца?

Кво търсене и предлагане, кви пет лева?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: bgman13
dabedabe
26 Авг 2016 18:15
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Видин би трябвало да живне покрай моста. Да строим мостове, другари, заводите после.
Butch
26 Авг 2016 18:16
Мнения: 6,934
От: United States
Чорбаджията плаща и за наем. Няма такава графа във фиша, както и няма графа за домати и салам във фиша.

Ми то по тая велика логика, чорбаджията плаща и за и ходене по кръчми и курорти, и за издръжката на децата, така ли ?


поп Кочо,
ако беше стигнал до края на писанката щеше да прочетеш важното.
Ако не стига за наем, храна и бензин никой няма да работи.


По някакви причини отделяте изречение и си генерирате по него.
Butch
26 Авг 2016 18:28
Мнения: 6,934
От: United States
bgman13
26 Авг 2016 18:07

Това безразборно печатане на $ изкривява всякакви пазарни отношения. Дори не е и печатане на $, а някакво прехвърляне на нули и единици в сметките на банките от страна на FED (т.н. Федерална Резервна Система).
Като пиша безразборно, не е без някакъв дяволски интерес, но той обслужва банкстерите. Не и мнозинството от хората.
Банките с получените от ФЕД създадените от "въздуха" "fiat money" купуват вече истински (реални) активи. Обикновените хора плащат за тези "игри" с инфлация - обезценяване на техният труд и спестявания. Банално.
Шашма, която си плаче за революция.
tantus
26 Авг 2016 18:58
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
Така или иначе празни жилища бол. Независимо по каква причина. Нали? Значи ония, дето са ми го казали това, не са ме излъгали. Независимо липсата на ново строителство, пак има много празни.


Кайло, хич не се прави на ударена. Аз не казвам, че няма празни жилища, казвам че причините за това са съвсем други, а не тези, които синът на една твоя приятелка от блока ти е разказал.
tantus
26 Авг 2016 19:06
Мнения: 2,108
От: Bulgaria
bgman, аз не съм несъгласен с теб относно американската парична политика - което си е така си е така.

Само че ей това си е търсене/предлагане, независимо от причините за това:
Т.е. дали всички почват да искат да живеят където е по-високия стандарт на живота, а не във Видин и Враца?


Отговарям на прост въпрос - защо на места недвижимата собственост е скъпа. Не задълбавам да обяснявам какво точно влияе на търсенето. Не съдя.
Пък и говорех повече за София срещу Видин, не толкова за Ню Йорк срещу Цалапица.
bgman13
26 Авг 2016 19:19
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
kaily
26 Авг 2016 13:09


Тва за бумът на новото строителство в България е фикция - няма такова нещо

Занимавала съм се предостатъчно време с това, за да знам, че не е фикция.
Създаде се масова психоза за ново строителство в южни райони на София, в резултат на което сега под околовръстното, което е под полите на Витоша се ширят градове призраци с лющещи се нови сгради без път и канализация.
Казаха ми преди време, не знам доколко е вярно, че в София има 500 000 нови апартамента, които нарочно не се пускат на пазара да не стане срив. Доколко е вярна, не знам.


Хм! Под полите на Витоша? И 500 000 нови апартамента в цяла София? Ако направим сметка излиза, че в тях могат да живеят милион и половина човека. Още една София? Не може да е вярно.

Ако има нещо под полите на Витоша обаче (а евентуално и на други приятни местенца), те чакат някакви странни собственици, под претекст че ако ги заселят, ще свалят цените или нещо друго. А иначе призрачните сгради и градове са характерни най-много за периферията на системата, но до някъде сигурно ги има и в центъра на системата. Стана дума вече за Видин, където има цели блокове, които са безлюдни (така съм чул). А по селата да не говорим - цели села с къщи които могат да се ползват още поне петдесет години и в които не живее почти никой. Построени сгради, които не се използват, а се амортизират от времето. По селата има още по-базови ресурси които не се използват - земеделска земя, природни екосистеми. Дето се вика "Вода гази, жаден ходи".
kaily
26 Авг 2016 19:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Аз не казвам, че няма празни жилища, казвам че причините за това са съвсем други,

това от гледна точка на собственик на няколко сгради с жилища ли го казваш, или си топнал пръстче в истината откъм страната на редещи се на опашка наематели?
Чета те какво казваш, ама пък в качеството си на какъв всезнайко го казваш, не ми е ясно.

бгмен, не знам, чумала съм го отдавна, и на мен ми звучи невероятно, ама пък от друга страна куфарчетата с парите от разпродадена България само у Слънчев бряг не могат да се загробят. А че има градове призраци под южната дъга, виждала съм и пак съм чувала оттук оттам, вечерно време свети по някой прозорец тук там и другото по-тъмно и от изоставено село из видинско.
bgman13
26 Авг 2016 19:31
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
tantus
26 Авг 2016 19:06

bgman, аз не съм несъгласен с теб относно американската парична политика - което си е така си е така.

Само че ей това си е търсене/предлагане, независимо от причините за това:
Т.е. дали всички почват да искат да живеят където е по-високия стандарт на живота, а не във Видин и Враца?


Отговарям на прост въпрос - защо на места недвижимата собственост е скъпа. Не задълбавам да обяснявам какво точно влияе на търсенето. Не съдя.
Пък и говорех повече за София срещу Видин, не толкова за Ню Йорк срещу Цалапица.


Аа, за София срещу Видин ли говориш - единствено и само? Добре тогава - през комунизма, всички искаха да живеят в София. А защо? Защото там животът беше по-уреден, а донякъде и по-евтин. Откъде идеше тая софийска благодат? От данъците, които държавата събираше от територията на цяла България и преразпределяше да създава разни блага в София, да прави разни подобрения, стоките да са малко по-хубави, разнообразни и изобилни, а пък малко по-евтини от останалата част на България.

Данъци! Преразпределение, чрез държавата! Не търсене и предлагане, не свободен пазар!

Цената се определя от държавата и от институции, които са сраснали с държавата - такива като банката. И тогава, и сега! През соца банката имаше по-малко значение, но пак имаше. И емисия имаше, и инфлация - но по-малко злоупотребяваха отколкото сега, имаха срам от Бога, така да се каже - комунистите имаха срам от бога. А днешните демократи нямат.
braun100
26 Авг 2016 19:33
Мнения: 274
От: Bulgaria
Сега като се замисля и стигам до заключение, че трябва да се внимава при сравняването на статистиките.
в България много хора след като навършат 18 години (или след завършване на средно/висше образование) остават да живеят при родителите си.
При съставянето на статистиките предполагам повечето отговарят "живея в собствено жилище", но това всъщност не отговаря на истината. ТОва са хора без собствено жилище (не са притежатели) а "живеят под наем без да плащат наем". Просто при българските заплати в доста случаи е непосилна задача. Докато в западна европа доста повече хора могат да си позволят да живеят под наем след завършване на образованието си.
Като се замисля сред моите познати/съседи в Бг има поне 30% които не са собственици, а живеят все още при родителите си. Предполагам доста хора между 20 и 40години у нас попадат в тази графа (след тази възраст е по-вероятно човек да е събрал пари за собствено жилище, или например да получи жилище в наследство). Така че това сравняване, без да се отчете различната ситуация в Бг и западна европа няма много смисъл.
bgman13
26 Авг 2016 19:38
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Nickolas
25 Авг 2016 21:57


В Германия няма свободен наем. Няма такова понятие. Всеки град, район на града, категория сграда, влиза в определена ценова категория от-до, като от-до-то е много тясно като марж. Цените са за квадратен метър. И се наричат Mietspiegel. Нещо като огледало на наемите.
Тук човек може да се информира относно цените в определен район на Берлин, по улици: http://www.stadtentwicklung.berlin.de/wohnen/mietspiegel/



Да, знаем. Много добре знаем. Планова икономика, централно определяне на цените - чис социализъм. Даже е попрехвърлил степента на това което беше в социалистическа България. Щото в социалистическа България може и доста неща да бяха безплатни, може и да определяха цените централно, но никога водата от чешмата не е била безплатна, като в Ирландия и никога на пенсионерите не са им се полагали и проститутки веднъж седмично, като социална помощ, както в Холандия.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: bgman13
Патагонец
26 Авг 2016 21:21
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
брей колко чудно, патагонеца не съм го виждала от близо месец, но се появи непосредствено след танто, даже не изчака и половин час от кумова срама
А танто какво да кажа, ни го знам, ни го познавам, но пък е хубаво да имаш followers.

Знаех, че имаш слабост към мене, но не знаех, че чак толкова съм ти липсвал та да броиш и дните, в които съм отсъствал.
len
26 Авг 2016 21:39
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Това за Франция, където имало закон, че през зимния сезон не можеш да изгониш наемател, същото беше и в България по соца. Помня, че когато се омъжих, студентка още, и търсехме частна квартира, беше много трудно. Като чуят, че е семейство с деца и веднага се дърпаха , точно защото имаше подобен закон...
jordanovski
27 Авг 2016 08:05
Мнения: 441
От: Bulgaria
Строителния бум в София,вкл.инфраструктурата,са резултат на организирано пренебрегване на икономическото развитие на държавата България.Грижливо пазена тайна е финансирането на това съзнателно ликвидиране на държавата.Над 70% от всички входящи европари остават в голяма София.Плюс лъвския пай от всякакво друго външно кредитиране,плюс почти всичко от онези 2 милиарда в бюджета,оставени на лично разпореждане на Борисов.Лакомията за власт и убедеността на софийския елит и герберите са довели до разбирането,че властта може да се загуби само в София.Затова,ДА!София е България в днешно време!Предимството развитие на регионите е само ала-бала в устата на съвременните ликвидатори на България.
Nafarr
01 Сеп 2016 11:57
Мнения: 2,780
От: 0
Често пълнолетните деца у нас (вероятно не само) не просто са собственици - жилищата им са им дарени от родителите им срещу гледане...

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Nafarr
Добави мнение   Мнения:100 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5