Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Реформата в юридическото образование тръгва отзад напред
Добави мнение   Мнения:5 1
Navaha
31 Яну 2017 21:45
Мнения: 169
От: Bulgaria
Меко казана страна статия, не знам автора с какво образование притежава, но ясно личи, че не е юридическо. Не живеем в плановата държава от социализма в която имаше разпределение след завършване кой къде ще работи. В държава с пазарна икономика всеки доказава какво може на пазара на труда. Колко е по голяма конкуренцията толкова е по - добре за тези които търсят кадри с юридическо образувание. С колко по добра подготовка ще е юриста изкарал стаж във ВСС или при Омбусмана на Р. България ако няма да работи по материя свързана с тези инстанции?
Приятел4е
31 Яну 2017 21:50
Мнения: 3,021
От: Bulgaria
Колко е по голяма конкуренцията толкова е по - добре за тези които търсят кадри с юридическо образувание.

Пазарят, викаш, ще регулира това образУвание.... Тц тц тц
левъ
01 Фев 2017 09:53
Мнения: 106
От: Bulgaria
Да, не живеем в планова държава, но всяка уважаваща себе си държава трябва да помисли за това колко и какви специалисти произвежда. В една Германия има няколко специалности, които са нумерус клаузуз, т.е. с ограничен прием. това са медицина, право, ветеринарна медицина и съответно тези които стават после за военни и полицаи. Това е така, тъй като държавата няма неограничен брой работни места за такива специалисти, а в същото време трябва да има и съответното качество. дори преди 1944 г., когато юристите а станали повече отколкото е било необходимо е било разпоредено кметове да са лица с юридическо образование.
Иначе всеки ВУЗ може да разкрие паралелки за военни, които след това ще са безработни, както се очертава за в бъдеще положението при юристите.
Pacem
01 Фев 2017 10:35
Мнения: 873
От: Bulgaria
Чл. 7. (1) Основният стаж има за цел общо запознаване с основните функции, задълженията и с организацията на дейността на органите на съдебната власт.
(2) Основният стаж е с продължителност два месеца и се разпределя по следния начин:
1. в районен съд – две седмици; 2. в окръжен съд – две седмици; 3. в административен съд – две седмици;
4. в окръжен следствен отдел- една седмица. 5. в районна прокуратура – една седмица;
Първо на първо, един бъдещ юрист следва добре да борави с компютъра, да познава отлично стенографията.А това означава, че ще е необходима още и още подготовка, не само експресно запознаване с дейността както е по предложената Наредба. Иначе казано, трябва да поработи на всички позиции в съда и в прокуратурата, като се започне от онези, които сега се обслужват само от среднисти. Който иска да стане действащ юрист ще трябва да бъде назначаван за малко време разносвач на призовки.И така, по този начин общо ПЕТ години стаж в системата, за да може в последствие да бъде избиран на позицията младши съдия, младши прокурор и младши нотариус. Второ на второ, завършеното образование следва да бъде МАГИСТРАТУРА от шест години с приемни изпити по чужд език. Да има също така и БАКАЛАВЪР с пет годишен срок на обучение, даващ правото на заемане на длъжностите юрисконсулт, адвокат, следовател. И още нещо. Да не се признава никакво друго приравняване, както досега за идващите от школата на МВР в Симеоново. Освен това, юридическите факултети следва да се редуцират до пет броя, по един за всяка област в България.
Пикачу
01 Фев 2017 15:45
Мнения: 8,152
От: South Africa
С прекаленото си глаголстване по темата, авторът се опитва да ни баламоса, че проблемите са навсякъде, но не и в шуро-баджанашките назначения в съдебната система. Красьо Черничкият , ако седне и ако си отвори тефтерчето, би описал по-вярна картина на родното правосъдие ! }
Добави мнение   Мнения:5 1