Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Обикновен националсоциализъм
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Calina Malina
21 Фев 2017 09:10
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Драмата е, че с лека ръка можем да съборим целия този крехък късмет на фона на полуделия свят и регион.

Някои наричат това "неантизъм" - убеждението, че всички човешки действия са напразни и светът върви към своята гибел.
Дали е странно??? Едва ли...
Критикуваш национализма, за да кажеш, че нашия национализъм не е баш като другите и е хубаво, че България (не авторът?!!) е започнала да се самоуважава. Как точно цялата България се самоуважава - не е ясно, ама звучи "красиво" и патриотично. Една жена загива - ей така докато си пътува в един тунел, други десетки хора - докато си спят. Просто късметът им изиграва лоша шега, разполагайки домовете им до една опасна жп линия. Трети... Но България е започнала да се самоуважава. |
Прокуратурата е изплатила 7 119 063 лева за обезщетения по загубени дела по Закона за отговорността на държавата и общините през 2016 година.
В тази сума не се включват сумите по дела, по които България е била осъдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Те са близо 1 млн евро или 1 877 800 лв. Ама България е започнала да се самоуважава! Е, голяма работа, че синът на едно арестувано семейство по недоказани обвинения, веднага след това претърпява операция на жлъчка, ще му изпопадат зъбите и косата. Какво тук значи отчаянието на един човек или едно семейство? Важна е България... на фона на полуделия свят. И нашият национал-популизъм, който си е "обикновен" един такъв. Че и актуален! Трайте си, че не сме Сирия, например... И ... чакайте по-добър късмет.
Истината е опасна, ако касае самия теб. Истината може да бъде благотворна, но всеки бандит е способен да я завладее и използва по своему по-бързо от другите. Ако не беше така, ти нямаше да си това, което си сега. Разумът ми казва: „Винаги, каквото и да ти струва, говори истината!” Малкият човек в мен обаче ми говори друго: „Малкият човек не иска да чува истината за себе си. Не желае да има работа с тази отговорност, която ще се стовари върху него при осъзнаването на истината. Той предпочита да си остане малък човек или да стане малък голям човек – да забогатее, да стане глава на голям концерн или председател на обществото за морален подем. Но той не иска да носи отговорност за своите действия, за обезпечаването на прехраната си, за строителството, транспорта, научните изследвания, за административната дейност и т.н.” (В. Райх, "Чуй, малки човече!"


Мишо Константинов
21 Фев 2017 10:29
Мнения: 921
От: Bulgaria
Проблемът вече е по-скоро ресурсен и физиологичен. Много станахме (и още растем), а ресурсите се изплюскаха. Имам предвид важните ресурси като въздух, вода и земя. А не въглеводороди и редки метали примерно, макар че и от тях ще продължи да има нужда. И още. Богатите станаха безсмислено и опасно богати (не само милиардерите). А бедните станаха опасно много и са безнадеждно глупави. То всъщност и богатите са глупави въпреки доброто си образование.

А иначе историческата истина е проста функция на това, кой е спечелил войната. От римско време насам е известно, че "горко на победените" и "историята я пишат победителите". Принос на Екатерина Велика е мисълта, че "победителите не ги съдят". Иначе Суворов, като млад офицер, са щели да го обесят. За мародерство, според някои политически не съвсем коректни историци. И "всекиму своето" е не само надпис, свързан с неприятни спомени, а римски правен принцип с гръцки произход.

Същото се отнася и за "Трудът ще ви освободи", дето също навява разни работи. Това пък е лозунг от времето на Ваймарската република през 1928, която е била доста демократична. И бременна с обсъждания по-горе нацизъм. Така че е добре да се внимава с демокрацията и с процесите на забременяване също така.

Според една популярна антиутопия, ако навремето (1939) немското политическо и военно ръководство беше обърнало повече внимание на предложенията на водещите си физици (между които двама нобелисти -- по радиационна химия и по физика), следвоенният трибунал щеше да се проведе не в Нюрнберг, а в Оксфорд. И да не изброявам кой щеше да бъде обесен за престъпления срещу човечеството.

Бъдете здрави!



tatyana1
21 Фев 2017 11:19
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Статийката е предъвкване на познати тези. Политиците пък размахват лозунги, които после никой не възнамерява да реализира. И, за бога, няма ли кой квалифицирано да обясни на Сибил, че в България крупни бизнесмени млекари, месари и овощари НЯМА, има само крупни зърнопроизводители. И заслугата е на същите тези политици, които са определили именно този метод за разпределяне на евросубсидиите в агросектора. Едните са приели правилата, щото им е по- лесно да прибират подкупи от шепа хора, а не от хиляди дребни производители, другите са заварили правилата, но не са ги променили, защото са им твърде удобни, и само си приказват за национализъм и социализъм. А за земята и водата като ресурс- могат да го разберат само хора, които са били на места където водата е кът.
doomchant
21 Фев 2017 11:26
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Всъщност, заглавието дава повод да си припомним, че като изключим преследването на евреите, което е осъдително, то икономическата и социалната политика, политиката по доходите, насърчаването на образованието, техническия прогрес, дават изумителни положителни резултати в Германия между 1933 и 1939 г., че чак и до 1945 г. Безработицата е ликвидирана, икономиката нараства няколко пъти, инфраструктурата е построена, работниците се сдобиват с платен отпуск и платени от държавата почивки, с безплатно здравеопазване, с пенсионни грижи, детски ясли и градини, технологиите се развиват бурно, дотолкова, че към 1945 г. Германия е технологично 10 години пред останалия свят.


Като изключим преследването на евреите остава преследването на други народности, както и на комунисти, социалисти, социлдемократи и какви да са други демократи. Успехите в икономическата им политика често се преувеличават, като се сравнява числата 1932 и 1939г без се дава сметка, че след 1932 икономиката в целя свят започва да се съвзема след Голямата Депресия. За числата за безработицата се забравя да се спомене, че не само евреите, комунистите и останалати неблагонадеждни са извадени извън статистиката, но също така и жените. Работни места са създавани като строителните проекти са давни с предимство на фирми предлагащи нискотехнологични решения изискващи много работна сила. Външният дълг на Германия нараства няколко пъти при управлението на нацистите, а покупателната способност на германеца в 1939 е същата като през 1929г. На практика нацистите са вземали дългове за да подготвят войската, икономиката и лоялността на населението за идващата война, като са смятали, че победените няма как да настояват за изплащане на заеми от победителите. Опростено казано, нацистите са изградили една финансова пирамида, срутването на която се отлага с ограбването на окупираните държави и използването на робски труд.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: doomchant
Bonjorno
21 Фев 2017 12:05
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
"Национализмът е последното убежище на негодника"


Все пак да не забравяме, че един английски лорд се беше изказал за американците като за "някакви голтаци и престъпници, които мислят че са нация" - Вашингтон по този повод е казал, "горд съм, че мислят за мен като за националист за Америка" (не мога точно да цитирам кой израз беше използвал вмето Америка).

Национализмът не е лошо нещо. Лошо е, когато някой го използва за да бутне хората в пропастта на войната. Това е лошо. Само по-лошо е когато някой използва най-първичния човешки нагон за да разпали война (става дума за нагона за продължение на рода).
Национализмът наистина не е лошо нещо. Без национализъм няма желание за защита на рода, на собствеността си, на съседите си, на родината си. Затова и национализмът непрекъсната е заклеймяван през последните години - при жив национализъм няма начин да изчезнат такива елементи на социалния живот като семейство, народ, родина. А това е смърт за либералните доктрини от последните десетилетия.

ака че е добре да се внимава с демокрацията


Ами все пак демокрацията никога не е значела край на робството. Ами още древните гърци са я измислили така. То затова тогава е възникнала и определението "арогантен" - с това е било означавано действие на роб, който е искал да има право да говори пред събрание като на свободен гражданин. Затова е и много интересно да се види как промените в дефиницията на "демокрация" през вековете води и до съответна промяна на влагания смисъл от властимащите в "арогантен". Ами то и досега е така - всеки млад, който си позволи да изрази свое мнение, различно от това на "старейшините", е наричан арогантен. А и ако го е направил така, че да не отдава изискваната почит към тези "старейшини" - не само че е арогантен, но става и нагъл.
Сибила
21 Фев 2017 12:11
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Прибави към социализма интернационализъм и ще получиш комунизъм. Прибави към социализма национализъм и ще получиш фашизъм с неговата разновидност нацизъм.

И двете идеологии си приличат с това, че разглеждат индивида като малко болтче, винтче или гайка в голямата смазана машина на колектива. Колективът марширува към светли бъднини, над главата му плющи камшикът на пазителите на колективното добро, а изпадналите от строя са само съпътстващи жертви без особено значение.
Образът на врага, който препречва светлото колективно бъдеще, е движещата сила на този марш. При комунизма - класовият враг, при фашизма - другият, чуждият.

Общо взето - малки разлики.
wreckage
21 Фев 2017 12:15
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
при жив национализъм няма начин да изчезнат такива елементи на социалния живот като семейство, народ, родина.

Семейство, народ и родина са мноооооооого по-стари индивидуални идентификатори от принадлежността към някаква национална държава.
Исторически погледнато, концепцията за националната държава е бебе и е напълно естествено за едно бебе да бъде крайно чувствително към промени ф обстановката и съответно да изразява безпокойството си по единствения му достъпен начин.
С рев.
ИлияНиколов
21 Фев 2017 12:15
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Харесва ми това заключение на автора, че българите сме народ, здраво стъпил на земята. Обаче хич не мога да си представя Каракачанов като човек, който ще диктува и от когото ще зависи бъдещото управление на страната. Да, той няма харизма и не го бива за нищо, освен да си запашва каиша, та да не му изпадне коремчето от панталона, ама, понеже нагласите на хората били други и вече имал голяма подкрепа, щото се увличал по националистическа реторика, някак си не ми се връзва - други нагласи да, ама до време и именно самият Каракачанов с неговата "визия" и празно дрънкане е спирачката пред тези нагласи, демек нагласите ще се ориентират към друг, по-кадърен, с друга визия и с енергични действия.
С две думи: желанието за промяна чука на вратата.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ИлияНиколов
Сибила
21 Фев 2017 12:59
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Има обаче и лош прочит на случващото се. Националсоциалното се връща с известно историческо злорадство. С реваншисткия патос на една консервативна контрареволюция. С опиянението, че ЕС и НАТО ще се разпаднат утре, а руското оръжие е непобедимо. А от историята е добре известно, че национализъм+социализъм = фашизъм и ред други неприятни неща.


Мдаааа, неприятни неща. Ето такива, например:

България е в зоната на приоритетен интерес на Руската федерация и всяко действие на външни сили трябва да среща негативната реакция на Москва, пише политолог, генерален директор на Центъра за политически анализи в концепцията си за националните интереси на Русия

Павел Данилин*


Трябва да признаем, че рано или късно Русия ще трябва на всеослушание да заяви, че Турция, Латвия, Литва, Естония, България, Монголия, Армения, Грузия и Азербайджан са

зони на приоритетен интерес на Руската федерация

и всяко деструктивно действие на външни сили трябва да среща негативната реакция на Москва, включително до възстановяване на предишното статукво. В тези страни трябва да управляват режими максимално лоялни по отношение на Русия.


http://www.faktor.bg/politika/hlyab-i-pasti/95625-kakvo-ni-gotvi-rusiya-rezhimi-maksimalno-loyalni-kam-kremal.html
Сибила
21 Фев 2017 13:11
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Руският национален интерес, така формулиран, бил такъв.

Остава сега да формулираме българския национален интерес.
Е ли той идентичен с руския?

Формулировката и обосновката на българския национален интерес трябва да бъде изисквана от всеки български политик, колчем го чуем да бръщолеви по телевизора за него.

Трябва да бъде подканян да прави това всеки път: настойчиво, неуморно, без почивка.
Bonjorno
21 Фев 2017 14:50
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Семейство, народ и родина са мноооооооого по-стари индивидуални идентификатори от принадлежността към някаква национална държава.


Само така изглежда. Ако използваме английски термини, тези всичките неща спадат към едно и също философско понятие "entity". Просто всяко от тези неща са "entity" от различно йерархично ниво. Национализъм е форма на демонстрация на обвързаност с този клас "entity".
sim4o
21 Фев 2017 15:59
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Обикновен националсоциализъм:

Роберт Лей, возглавлявшего Немецкий трудовой фронт:
« ...предоставить возможность , слесарям Баварии, почтальонам Кельна, домохозяйкам Бремена по крайней мере раз в году осуществить доступное по цене морское путешествие на Мадейру, по побережью Средиземного моря, к берегам Норвегии и Африки» ..

... KdF к примеру, предлагала немцам ранее для них неизвестные поездки в отпуск, в том числе и за границ..
.. Организовывались однодневные туристические поездки по стране, проводились вылазки на природу на велосипедах, пешком или в комбинации с автобусной экскурсией, практиковались туристические поездки всем коллективом предприятия или семейные путешествия по вполне доступным ценам.
Проводились двухнедельные просветительские поездки по Рейну, Австрии или в Шварцвальд. Для организации морского туризма в дополнение к используемым старым судам было заложено два корабля-близнеца «Вильгельм Густлов» и «Роберт Лей» по 25 тыс. тонн водоизмещением каждый. Недельный круиз на Мадейру на таком судне стоил 150 рейхсмарок, включая дорогу и 5 — 6 разовое питание.
KdF и её программа для отпускников была революционной в области массового туризма, до этого ещё ни одно государство не имело подобного охвата социальных реформ .. В какой-то момент правительство Великобритании даже запретило заход немецких круизных судов в британские гавани, ибо для британского рабочего класса это было наглядным показателем .. .. "
SergeantPepper
21 Фев 2017 17:43
Мнения: 77
От: Bulgaria
doomchant за оценката на статията
"Заради започналото внезапно подхвърляне на това съждение насам натам из виртуална България се питам дали зад тая статия не се подават ушетата на един лабораторен експеримент изпущащ синя мъгла."
Много е тенденциозно заглавието, от самото начало внушава политкоректната (за някои фондации и набързо сформирани агитки) асоциация с един позабравен филм - Обикновен фашизъм. Все пак не ми е ясно, как един социолог влага толкова усилия да демонизира исконни състояния на българският бит, история и култура. Остава към "обикновен" национализъм и социализъм, да добави патриотизъм и родолюбие. Популизмът отдавна се смята за мръсна дума, която се лепи като етикет на политическите опоненти. А защо е лошо да си популист, обикновенният човечец не бива да знае, важното е да се отвръщава. Наистина намирисва на лабораторни напъни да се създаде нов тълковен речник с тези понятия.
Доцентът
21 Фев 2017 17:45
Мнения: 229
От: Bulgaria
[size=2][/size=2]Във връзка с изказаните по-горе становища за и против национализма /, в български либерастки вариант разбирай патриотизъм/
казвам само, че едва 20 до 30 % от българите са заявили готовност да защитават родината си при едно хипотетично нападение на страната ни.
И почти всички заявили готовност за това са около и над 40-те години. Съжалявам, че когато прочетох тази анкета във ФБ не си отбелязах кой е провел въпросната анкета, за да съм обективен. Но и без посочване на авторът/те е ясно едно. България май върви към закриване!
Minderbinder
21 Фев 2017 19:51
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Автора -
Добър материал.
Добави мнение   Мнения:36 Предишна Страница 2 от 2 1 2