Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Има ли почва за нов месия?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:50 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
Tim
23 Мар 2005 22:55
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Ами какво ще правим с месиите Станишев, Костов, Надежда и Мозер?

Осwен да им дадем едно тесте карти да си погледат кво ги чака или да тропнат по едно сантасе, кво друго?

Васуки
23 Мар 2005 23:19
Мнения: 3,605
От: India
Абе един е месията - бай Симо, потомък на Дуло и Исак Ангел! От другите кой е месия с потекло? Сиси Боата с родитека гъркиня и тейко троен чужд агент ли? Сакън! Или сер гей с родословна по линия на Троцки? Нивгиш! За Надежда и дума да не става, плебейка, макар и юдейка. Тия не са никакви месии, ами са мисилки. Друго си е Сакс-Кабург-Готта, звучи, респектира!
Боян Балев
23 Мар 2005 23:28
Мнения: 329
От: Bulgaria
ПОЛИТИЧЕСКИ БУКВАР НА ДИНАСТИЯТА САКСКОБУРГОТСКИ

Цар Фердинанд, “Съвети към сина”
Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, София 1991 г.

стр.14
“Оставените писмени следи от една царска ръка трябва да съставляват величайша тайна и ДА СЛУЖАТ КАТО ПРАКТИЧЕСКИ КОДЕКС НА ПРИЕМНИЦИТЕ.”

ЗА СМИСЪЛА НА УПРАВЛЕНИЕТО

Цар Фердинанд, “Съвети към сина”
Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, София 1991 г.

стр. 28
“На престола си гледай като на нещо временно и не го свързвай с големи надежди”

стр. 25
“ТЪПОУМИЕТО НА ТЪЛПАТА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА ГАРАНЦИЯ ЗА ПРЕСТОЛА И ЗА ТРАЙНОСТТА НА МОНАРХИЧЕСКОТО УПРАВЛЕНИЕ”

стр. 27
“…като помагах на народа, т. е. на една известна привилегирована класа да се обогати, успях по-добре да уредя моите частни работи. Моето царуване до войната беше един период на материално процъфтяване, защото аз позволих на много гешефтари и вагабонти да бъркат дълбоко в държавната хазна и чрез спекулации на гърба на народа да се обогатят.”

стр. 28
“Прави и ти гешефти, обогатявай се. На мое време твоят възлюбен чичо княз Филип ми вършеше всички гешефти и той прибираше комисионните при сключване на българските заеми; той прахоса своя пай в Ница и Монте Карло, а моя пай се стопи в Дисконто Гезелшафт поради инфлацията…”

стр. 29
“Аз изпратих в София Кирила, за да върши при теб това, което моят брат вършеше през моето царуване. Българският народ е крава, която ти трябва да доиш до изтощение.
Най-добрият извор да се обогатиш са военните доставки и заемите…”
“… Значи ти можеш да форсираш военните доставки, и то в Германия и там ще имаш 100-200 млн. комисионна, която ще е едно страшно оръжие против твоите неприятели в България. От въоръжение българският народ няма нужда. Това зная положително. Но ти и твоят антураж от видими и невидими гешефтари имате нужда от пари, много пари…”


ЗА ЖЪЛТИТЕ ДЕПУТАТИ И МИНИСТРИ

Цар Фердинанд, "Съвети към сина"
Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г.
стр. 15

“Денем мен трябва да ме заобикалят глупци, защото това ми прави неизмерно удоволствие. С тях мога да правя каквото искам, те не са способни да коментират делата ми, нито да правят капитал от думите ми. В тях виждам моите истински поданици, а в тяхната сервилност нищо друго освен оная на министрите.”



ГОСПОДАР НА МЪЛЧАНИЕТО

Цар Фердинанд, "Съвети към сина"
Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г.
стр. 14

"Аз трябва да дам на моя син съвет да не пише никому писма, особено на българите. Като ученик той едва бе достигнал да пише без грешки, но не и с логическа връзка в изразите си, заради това опасно е за него да пише, защото не ще изразява вярно мислите си, та ако рече да съчинява програмите за управление, те ще бъдат много лекомислени."

Цар Фердинанд, "Съвети към сина"
Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г.
стр. 40

"Не е необходимо един цар да е сладкодумен, но той трябва да има дарбата да стъкми прилично някои безсъдържателни мисли, да ги свърже без много грешки. Говори малко. Мълчаливите хора изглеждат важни и мъдри"

стр. 41

"Преди всичко недей има претенцията да бъдеш красноречив и благодари на бога, че не те е направил по-литературен от колкото се изисква за твоите поданици. Банални, обикновени мисли и малко думи. Ето какво прави един цар загадъчен"


ЗА 800 ДНИ
Цар Фердинанд, "Съвети към сина"
Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г.
стр. 29

"Още повече не бива да се свързваш с дадената дума. За теб е опасно да бъдеш верен на думата си. Тая слабост ще накара поданиците ти да те презират. ОБЕЩАВАЙ ВСИЧКО, КЪЛНИ СЕ ВЪВ ВСИЧКО, НО ПРАВИ КАКВОТО ТИ СКИМНЕ. Глупаците мислят, че тия пороци са полезни за най-долните ти поданици; царете обаче извличат най-голяма полза от тия пороци. АЗ БЯХ ГОЛЯМ ЛЪЖЕЦ, ПО-ФАЛШИВ И ПО-ЛУКАВ ОТ ВСИЧКИ…"
Боян Балев
23 Мар 2005 23:36
Мнения: 329
От: Bulgaria
поради рязкото увеличаване броя на ромите в България и нарастване значението им като гласоподаватели, премиерът Симеон Сакскобурготски намери царско решение за успеха на следващите парламентарни избори в стил Иван Асен ІІ. Победата в изборите ще се осгури чрез династически брак между дъщерята на С. Сакскобургота и син на цар Киро. По този начин ще се основе нова династия РОМА - САКС - КОБУРГ -ГОТА. Цар Киро много харесал името щото и той е ГОТА.
Зе Мария
24 Мар 2005 00:41
Мнения: 2,227
От: Bulgaria
Слабо, Николов,
Доста верни разсъждения се омешват с неверни. Механизмът, по който общество е готово да се хвърли на врата на поредния спасител, остава непозната за автора земя и изобщо статията е констативна, а не аналитична..
Популизмът не вирее в среда от емоции, а вирее в общество на фрустрати, при което има епидемиологично разрастване на една тежка характеропатия. Натиснете тук Характеризира се с ниска самооценка, водеща до конфликт с аза и средата, тотална несигурност на масово ниво, необяснима жестокост от привидно здрави люде, битово насилие, страх за бъдещето, тревога, тотално недоверие към всичко в заобикалящата среда, капсулиране в тесен кръг, несъзнателна недоброжелателност, неоправдана агресия и разминаване в мотивация и поведение, диктувано от скрити мотиви. Никакви ценности, извън физиологията на инстинктите и точно обратно демонстирано публично говорене-в резултат отново недоверие и омагьосан кръг. Описано е точно преди преди 80 години в психологията, а примери има още от Средновековието Настоящият случай изобщо не е специфичен, ами е христоматиен за народопсихологията. Вярно е, че сега просто спасител няма, вярно е и , че нагласите са същите, като по-рано, защото обществото е неизличимо болно и не се е променило, а лечението е доста сложно. Разочарованието през 2001ва от царското управление би било редно да се прелее в опозиционните сили, но такова нещо днес не се наблюдава, заради повсеместното разочароване от т.н десен елит. Ако се познават механизмите на фрустрацията, лесно може да се предположат и резултатите от изборите, по това кой доколко се е идентифицирал с вожда на колективното цяло и най вече с желанието за промяна, като основни механизми на недоволството. Царят ще бъде малко над бариерата, СДС ще се бори с нея, а Костов ще вземе нездравословно висок процент.
Авторът бърка негативния вот с емоционалния. Желанието за промяна, като основен мотив има доста сложна етиогенеза, а в нея отрицанието на статуквото е водещо. Гласуването анти, да накажем, е само част от нейното проявление. Особено ако е налице истинско и здравословно разочарованине от олигархичните елити на партиите, водещо до политическа апатия, носталгия и разочарование. В болно общество като нашето, тези елити разболяха и системата-партиите в нея не изпълняват основните си предназначения в едно демокрация-да са медиатори на обществените интереси, а се превърнаха в „A party is to elect", т.е партията е за това, да избира политическия елит и да спомага заемането на постовете от него. Дьо Токвил пише, че душата на демокрацията е толкова добра, или толкова лоша, колкото лош или добър е морала на нейните граждани и съответните демократични принципи.
Mexikanski Vozhd
24 Мар 2005 00:59
Мнения: 1,597
От: USA
Какви месии у нас бе?
Всички ганчовци депутати - там е спасението!
На толко много вождове вожд не им трябва.
Old Emigrant
24 Мар 2005 01:43
Мнения: 1,646
От: Bulgaria
"Емоция, поляна, реч, лидер. После приватизациика. После следва разочарование. И пак - емоция, поляна..."

Светло Пиво
24 Мар 2005 05:45
Мнения: 2,124
От: Bulgaria
Не се излагайте хора. Изхвърлете тоя олигофрен заедно с бандите юпита и ДПС и сложете разумен работлив човек да управлява. Стига сте експериментирали. Живота е достатъчно кратък. няма време за много опити..
TUT
24 Мар 2005 06:08
Мнения: 774
От: Bulgaria
Или сега Бота ще ме модерира , защото в БГ е разрешено да плюеш единствено по министър председателя?
Светло Пиво
24 Мар 2005 06:16
Мнения: 2,124
От: Bulgaria
TUT ти пак ли се изтутка във форума бре. ... Беше ми домъчняло да знаиш. без фенове е кофти....... Ой на бати ТУТурутката..
Готин2
24 Мар 2005 07:11
Мнения: 543
От: Bulgaria
БЕ-СЕ-ПЕ-то ша на упрай сичките! Бат Стефчо ша извий врътъ на ДЕ-ПЕ-СЕ-то в Кърджали, а Стани-шеф ша утрепи валутния борд!
Белами
24 Мар 2005 07:30
Мнения: 372
От: Bulgaria
Светло Пиво,
TUT
След изборите, Светлото Пиво съвсем ще се вкисне, ще потмътнее и ще се превърне в магарешка пикоч!

Редактирано от - Белами на 24/3/2005 г/ 07:33:23

Вегетарианец
24 Мар 2005 08:00
Мнения: 1,628
От: Bulgaria
А бе без бира накъде..
Mikele
24 Мар 2005 08:15
Мнения: 1,566
От: Bulgaria
Трагедията на България е, че има много партии, но няма нормална политическа система. И партиите са по-скоро класово, шуро-баджаначески, отколкото предлагащи реалния път за излизане от кризата. Защо? Ами защото се страхуват, че някои от обявените непопулярни стъпки в програмите им ще отблъснат част от електората. Което още веднъж доказва, че целта е не народното добруване, а партийно-личното. Това е и причината една партия в България обикновено се идентифицира не с програмата си, а с отрицанието на друга партия.
За коя партия бих гласувал:
1. Партия, която има ясно дефиниран път към какво се стреми, как ще го постигне с кратка и точна програма;
2. Партия, която ясно дефинира не само за какво е, но и против какво е;
3. Партия на която в ръководството са хора, които не са крали - включително и чрез приемането на закони.
4. Партия на която лидерите и са и неформални лидели във всяка една област на социално икономическия живот, хора които са уважавани от обществото и които реално с честен труд са постигнали нещо в живота си;
5. Партия, която ще наложи ред и законност и ще пази добитото от обществото;
6. Партия, която ще наложи управление, което да осигурява достойнството на членовете на обществото, които още не са навлезли в активна възраст и на тези, които вече са излезли от нея;
7. Партия, която ще съдейства на бизнеса, който осигуряват работни места, включително и извън страната и ще защитава гражданите на държавата включително и в чужбина;
8. Партия, която няма да бъде вождистко - монолитно гласуваща, а в която спокойно могат да се изказват и обосновават и други мнения различни от това на ръководството;
9. Партия, която ще търси сметка на всички, които са се подиграли с народното доверие, облагодетелствайки се чрез него;
10. Партия, която налага уважение към институциите и съобразяване с техните функции, права и задължения.
11. Партия, която няма да ми обещава, че ще ме "оправи", а която няма да ми пречи и ще наложи такова управление, че и държавната администрация не само да не ми пречи, но и да ми помага;
12. Партия, която не се срамува да каже, че приема християнските добродетели и ценности и в същото време е готова да работи за етническа толерантност и интегриране на обществото ни на основата на икономическото благоденствие.
***
ТАЗИ ПАРТИЯ НЕ Е НДСВ!

FL
24 Мар 2005 08:38
Мнения: 6,942
От: Canada
Популизъм има но е с по малко значение за България!
Симеон бе доведен на власт с пракическите очаквания че като опитен, честен и преди всичко единственият политик с европеиски опит ще изведе България към Европа и НАТО и ще подобри икономиката на страната.
Тези очаквания се оправдаха!
България е една от наи бързо развиващата се страна в Европа.
Популизъма, по скоро лъжата, идва сега от тези комунистически и объркани десни партиици които искат да представят успешното управление на Симеон като "провал"!
Тези хора не работят за доброто на България!
Devil
24 Мар 2005 09:25
Мнения: 3,559
От: Bulgaria
Има. Банерът на Съюз България над статията го тества.
Графът
24 Мар 2005 09:27
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Зе Мария, съгласен съм с Вас. А с първия абзац за статията и автора – напълно. Но не разбирам прогнозата Ви за Костов – тя противоречи на казаното от Вас: “налице истинско и здравословно разочарование от олигархичните елити на партиите” и т.н. Вярно, че Костов неистово се бори за гласове (цигани, турци и лроч.), но доколко ще успее със “страничния” електорат е въпрос. А иначе е на кантар със СДС, в смисъл, че се боричкат за по-голямото парче от наличните твърди привърженици.
Според мен всички анализатори, на които това им е професията (специалността), изпускат нещо твърде съществено в политическите реакции на хората – все повече търсене на нормално, човешко поведение и отхвърляне на плакатността. Съзнателно или не, но започна да се търси подходящия човек (който ще работи нормално и на когото могат да се прощават нормални човешки грешки в работата), а не политическия идол (който няма право на никакви грешки). За първи път това се прояви по-цялостно на президентските избори – от тримата кандидати, двамата “гладиатори” бяха категорично отхвърлени и спечели третия, чието кандидатстване беше жест на поемане отговорност за грешка. И както се вижда хората не сбъркаха.
С това се обяснява и “феномена”, че сгромолясването на доверието в Симеон и НДСВ още преди средата на мандата не продължи, а точно обратното.
Твърдият електорат на партиите, според мен, все повече ще остарява (възрастово) и съответно естествено намалява. Докато изчезне – няма да е много далеч във времето. А точно при него може да се говори за “емоции” – достатъчно е да си спомните за “гласуването с отвращение”!
Тогава ще дойде и времето за истинска предизборна дейност на партиите... А, надявам се, и за нормална работа на избраните след изборите!
Mikele, прав сте. Но аз не бих търсил толкова строго всички тези “качества” за да гласувам за една партия. По много проста причина: избирам я за следващите 4 години, а не доживот. И защото съм реалист във всекидневието. Затова я търся по простички критерии:
Класово – намеренията й да отговарят на нуждите на джоба ми, и
Отговорност – дали е готова да поеме всички отговорности за дейността си, вкл.и за кадрите си.
През тази година това ми е достатъчно за избора ми...
Musashi
24 Мар 2005 09:36
Мнения: 198
От: Bulgaria
Обещанията винаги са преувеличени, но от друга страна изглеждат и като желание да се постигне нещо. А това желание е едно от най-важните за избирателя. Затова аристократичното високомерие на СДС, които се присмиват на НДСВ и БСП за обещанията, а сами предлагат само някакви мъгляви фрази е груба политическа грешка. Който демонстрира на изборите най-голямо желание за постигане на положителни цели, има ресурс да получи доверие и най-накрая в очите на избирателя има шанс да постигне това, което е обещал, ще спечели.
КИР СПИТАМА
24 Мар 2005 09:37
Мнения: 888
От: Bulgaria
Има почва, има ! Щом успяхме да си докараме такова чучело-полуидиот от Испания, защо да не издействаме освобождаването на Милошевич ?!?
Такъв като него ни трябва ! Да видим тогава какъв ще бъде рейтинга на разните му ДПС-та , Ромски и Евроромски организации ! Да видим дали турци и евреи ще ни бъдат министри ! Дали външната ни политика ще бъде перманентно надупване на американци и всякакви други боклуци !!!
MARKONI
24 Мар 2005 09:49
Мнения: 157
От: Bulgaria
Mикеле, напълно съм съгласен с Вас, но такава партия няма и няма да има защото това което казваш е просто една утопия. Според мен даже 75% да не гласуват тези пак ще си се изберат и пак ще крадат докато има за крадене. Единственият според мен начин е всички на улицата с по една здрава тояга в ръка и който оцелее ще живее.
Графът
24 Мар 2005 10:29
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Има си един простичък начин за да се премахне преразпределението на “нереализираните” гласове (по разните му там любими системи ).
Бюлетина “Против всички”! Депутатските места “спечелени” с тази бюлетина си остават празни!
Основание: не виждам подходящ да ме представя в парламента, затова се отказвам от такова представителство. Не е противоконституционно – в Конституцията никъде не е казано, че трябва задължително да имам представител в Народното събрание...
Интересно, колко столове ще останат празни?

Редактирано от - Графът на 24/3/2005 г/ 10:29:48

Добави мнение   Мнения:50 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща