Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Коефициентът на щастието
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:369 « Предишна Страница 17 от 19 15 16 17 18 19 Следваща
Геновева
16 Фев 2006 14:26
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Поправката - на място, но късно разбрана...
КОСТАДИНКА ИВАНОВА
16 Фев 2006 14:34
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
Очевидно все повече се избистря понятието демократ-пенсионер , съпроводено със скубане на коси, мезета и вина.
А и бутилките вече не са тип Молотов, а тип Московская. И не за външна, а за вътрешна консумация. Пак има взрив, но е взрив на забравата и отчаянието. След третия "взрив" може и песни да се запеят. Сепак зависи от "мезето"

Чичо Фичо
16 Фев 2006 14:36
Мнения: 24,838
От: United States
Аз още на първия голям митинг май на 18 ноември на пл. Ал. Невски усетих нещо като задушаване и се измъкнах. Висях отпред на първите обсади на НС, с петиция някаква на о. Христофор сред една агитка викачи явно току-шо пусната от затвора. Ходих последно да се тикам напред (в публиката) на митинга на 10 декември, валеше сняг пухкав, най-отпред бяха помаци с плакати "Аллах е с нас и ние сме с вас, десети декември - ден на правата, върнете ни имената". Жоро Минчев пееше "снегът на спомена вали". "Обичам ви, обичам ви". Беше хубаво, поне заради декора. На големия митинг за изборите случайно попаднах в опашката му, на кръстовището с алея Яворов. Навалицата беше оредяла и преобладаваха дегенератските капии, каквито гледахме по-късно с изумление в града на истината.
*
И сега имам страхотни приятели седесари, помагам с преводи и им пиша понякога неща, но не мога да седя дълго в седесарско място и не ми е стимулиращо в седесарски форум, даже когато са всички възпитани. Не мога също да седя много и с американски леви либерали, а веднъж от любопитство отидох на сбирка на консерватори - не мога да опиша. Все едно БПФК в 1988 г. в клубчето на Иван-Асен и Тертер.
Zmeja
16 Фев 2006 14:50
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Геновева,
Това с кръщаването на софийските улици на царската фамилия на пук на комунистите ли го направи или по убеждание. Ако е първото - все някак си ще го преглътна, но ако е второто - не бих могъл.
Още се чудя с какво например Маря Луиза е заслужила повече от прабаба ми, която от съответния революционен комитет я пратили посред нощ, през гъсти гори телилейски да се увери лично дали е верен слуха, че Левски е обесен. И тя , както се казва сега, с чест изпълнила даденото й поръчение и донесла лошата вест. (Все пак известно ти е как са се отнасяли навремето с вестоносците, носещи лоши новини.) На името на прабаба ми даже една пътека няма кръстена, а на Мария Луиза цял булевард, че и къпалня.
Та много се натъжих като разбрах, че ти си била кръсницата. Единственото, което ме утешава е че не съм те познавал. Ако те познавах може би щях да уреда прабаба си, пък и баба си, която също е мнго заслужила.
Геновева
16 Фев 2006 15:20
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Не, не, не, аз го написах като обобщение - по моето време на кръстница още царската мода не беше дошла. Дори се опълчихме на едни много настойчиви, ама нахални чак искания на испанското посолство, което по случай първата визита на Хуан Карлос у нас искаше да се преименова някоя улица в София на Мадрид.
И не оставиха на нас да решим, ами си поискаха - точно Пиротска, щото централна трябвало да бъде улицата. Добре, ама даже и сините души седесарски
(аз тогаз бях жълта душа седесарска вече, от либералите ) се възмутиха на таквоз нахалство и рекоха, ние ще решим какво да преименуваме. Щото по това време беше голяма хавра, имена на улици се раздаваха на поразия, та дори вече липсваха имена. А председателят на комисията, вече отдавна минал в забвението на политиката, беше толкова нахъсан антикомунист, че искаше да преименува и комплекс Дружба, че му звучал комунистически. И им отредиха някаква улица не централна, за Мадрид, та те много се обидиха, то не беха посещения, то не беха обяснения. И как се хващахме тогава на въдиците, всички ни ловеха на стръвта - ами ще дойдат испанци, ще има инвестиции, ще стане испанска търговска улица. Дуки! Та накрая беше постигнато компромисното решение - да се вземе онова парче от Янко Сакъзов, вече заменил Владимир Заимов, дето е от канала до Подуене. И кандисаха и испанците на това.
И сега, като ходя по тази улица, пардон, булевард, не виждам много испански магазини и не ми се леят звуците на фламенко. Бая са си скромнички магазините, особено в оная част, по-близо до гарата...
Ех, ако беше Пиротска, тогава, тогава... ще дойде такъв живот... че само си викам... абе една дума, дето прилича на да-но, ама не е ...
Чичо Фичо
16 Фев 2006 15:26
Мнения: 24,838
От: United States
Змея, кви гъсти гори тилилейски са расли по равното Софийско поле бе? Чек съм, че кога Фердинанд пратил да садят Пепиниерата, селяните от Дървеница и Слатина първо сдробили главите на садячите - на кър да садят гора. Къв е тоя "съответен революционен комитет" вече не питам - Ленински, Левски?
Математик
16 Фев 2006 15:43
Мнения: 708
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Математик
Дядо Виктор
16 Фев 2006 15:55
Мнения: 316
От: France
Фичо, чувал съм, че гората зад оградата на Военната академия дава представа гората в Софийско поле от времето, за което приказва Zmeia. Не знам дали е вярно, но ако е - бая гора си е. Може и тилилейска да ти се види в ония времена на недостиг на осветление.
Нели
16 Фев 2006 15:56
Мнения: 5,661
От: United States
Да, аз се подписах за "Рила-Места" (и чичо Фичо също), с трите си имена, не през октомври, а още през септември 1989. Помня това добре, защото после като влязох в Първа градска, в края на септември, с две годишния ни син и излязох на 09 ноември... от Пирогов.
Този, който ни донесе подписката беше брата на Димитрина Петрова. Не мога да си спомня името му, но беше от специалност философия във ФФ на СУ, по-малък курс от нас.
Асол
16 Фев 2006 16:02
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
вие от философския факултет не ходехте ли по бригади!? щото през 89 година бригадите беха до средата на октомври..последните бригади, да сме точни.
Нели
16 Фев 2006 16:05
Мнения: 5,661
От: United States
Не, бяхме вече завършили. Пък и да сме били студенти, майките с деца не ходеха на бригади.
Meto ot Interneto
16 Фев 2006 16:24
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Стереотипите за нации и поколения са почти винаги некоректни. "Не се опитахме", вайка се г-н Иванов. А ако бяхте опитали, кой щеше да ви чуе?
От Виена да Братислава са 60 км, колко са до София? Може ли да сравняваме историята на културните връзки между БГ и Запада с тази на средноевропейските страни? Каква подкрепа отвън са имали инакомислещите у нас, в сравнение с тези от Чехословакия? Не помните ли, че Щатите се отнасяха с абсолютно пренебрежение към ранното СДС?
Но нека не се извиняваме с историята и географията.
Опитвали са се.
Да, опитвали са се, не не всички ги знаем. Знаем за случаите дето по-хващат ухо, като тодорживковата анаграма и "Фашизма" на марксиста Желев. А колко хора знаят за пичовете дето пуснаха позиви от покрива на Студентския дом? Знаят ли, че присъдите бяха десет години строг тъмничен затвор? За приятелките им - по две годин в старозагорския, само щото са ги познавали. Десет години, не няколко месеца и домашен арест с куп западни журналисти пред дома ти, както беше случая с оня путьо Хавел и останалите финтьори от "Харта 77".
Не, не ги знаят. Почти никой не е чувал за тях в БГ, да не говорим за чужбина.
Нчма и да ги знаем. След десет години в единична килия, когато излезеш, първият ти порив е да се върнеш обратно в панделата, а не да правиш политически капитал от съдбата си.
Тези репресирани не са известни. Правозащитниците не ги познават. Когато те са гнили в затвора, некои бъдещи правозащитници са учили марксистколенинска философия и са се ослушвали накъде ще задуха вятъра.
Затова г-н Иванов нема нужда да си посипва главата с пепел.
Но правозащитниците с номеклатурна биография имат проблем. Всички се убедихме, че милицията бие - и вчерашната, и днешната. За техно притеснение се оказа, че не само нашата, но и американската. Например, досега не сме чули правозащитен коментар за новите (от преди два дни) видеоматериали за садизма на окупаторите в един чужд затвор.
Тая тема не е правозащитници.
Zmeja
16 Фев 2006 16:44
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Ех! Олекна ми!
1.Само че да ви светна, че бул."Владимир Заимов" съвсем не е прекръстен случайно в "Мадрид". Следете ми мисълта:
-Старото име на улицата покрай бившите артилерийски казарми е "Регентска".
-По онова далечно време, поради малолетието на монарха е имало регентство.
-В същото това време присъдите срещу антифашистите са издавани в името на негово царско величество Симеон II.
-Този същият г-н Симеон Борисов когато изгряваше демокрацията и "се наливаха оковите" беше гражданин на Мадрид.
-Останалото.... за домашно!
2.Тази комисия не си е гледала съвестно работата или не е била добре с историята. Когато стигнала до ул."Пиер Дегейтер" си казала:"Щом е Пиер, значи е западен. А щом е западен, значи е някой наш човек." Не се сетили, че и Жан Виденов е Жан, но не е техен човек. И така името на автора на "Интернационала" до ден днешен си виси по табелките на един от най-престижните квартали на София, наричан от някои "дипломатически" за срам на демокрацията.

Редактирано от - Zmeja на 16/2/2006 г/ 16:51:03

Чичо Фичо
16 Фев 2006 16:58
Мнения: 24,838
От: United States
Викторе, здравей - за тая гора не знаех, че е стара.
*
Математик, ходих само на първата сбирка зад ЦДНА, която се отмени. Беше заградено с ченгета, повъртях се две минути, никой не ме закачи. На Кристал не отидох - седях цяла вечер в болницата при тях, денем вземах и нейните часове в 199-то у-ще. 22 часа седмично, външен лектор, иначе бях редовен аспирант в БАН. Съжалявам, че не отидох, но не ми беше до това.
Чичо Фичо
16 Фев 2006 17:09
Мнения: 24,838
От: United States
Да бе, Пиер Дегейтер и Йожен Потие. На ул. Дегейтер живееше Серго Миланов, сина на проф. Живко Миланов. Преди няколко дни чух, че един г. Сергей Миланов е шеф на предприятието за детските лагери при Даниел Вълчев - той ли е?
Нели
16 Фев 2006 17:26
Мнения: 5,661
От: United States
Гората на Военна академия е наистна впечатляваща. Не знаех, че е част от по-голям масив.
Математик
16 Фев 2006 17:29
Мнения: 708
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Математик
Zmeja
16 Фев 2006 17:29
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
Въпросите ти са много дребни и конкритни. Ти си по навътре в ситните въпроси и дребните спомени.
Мен ме интересуват само големите, глобалните проблеми като сбъсъкът на цивилизацийте, изменението на климата на планетата, слънчевите протоберанси и влиянието им върху озоновите дупки. Не ме питай за разни дребни душици. От висотата на положението змейско, няма как да бъдат забелязани.
КОСТАДИНКА ИВАНОВА
16 Фев 2006 17:41
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
Та от какво "бе спасена София", че не стана ясно?
- от подмяна на Романския?
- от подмяна на "Заека"
- от подмяна влека на бай Спас
- от приключване вандализма на Щастливеца?
- на Простор?
- на Морените?
- от стотиците милиони за инфраструктура и комуникации в полите на Витоша?
- от десетки модерни съоръжения в София и подножието на Витоша?
- от нов и модерен въздушен транспорт до Алеко при силно ограничение на автомобилиния?
- от.....
*
Та от какво я спасихте?
КОСТАДИНКА ИВАНОВА
16 Фев 2006 17:51
Мнения: 12,799
От: Bulgaria
Спасихте дупките по околовръстното. Хак да са ни!
Добави мнение   Мнения:369 « Предишна Страница 17 от 19 15 16 17 18 19 Следваща