Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Китайка излиза от паркинг с велосипеда си в източния град Нанджин. Китайският министър на инфраструктурата разкритикува остро местните власти в Пекин,
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2
Костас_Симитис
17 Юни 2006 23:56
Мнения: 1,511
От: Greece
"Kosta, бе ти някаква особена злоба таиш към Китай май че. Или те кефи че някой е зле освен теб? "
Виж го ти детито, някой е зле тука ама не знам кой точно!Никаква злоба не тая бе Даначо! Аз говоря с факти, а ти ми дървенофилософствуваш тука и ми разправяш какво щяло да стане след 50 години. Аз пък ти казвам, че след 50 години земното ядро може да изгасне и животът на земята да приключи. Тъй че , другаде ги пробутвай историите за Великия Китай.
Dinain
18 Юни 2006 00:44
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Коста, ти май виждаш факти само във въображението си. Аз ти дадох цифри, ама ти се фръцна като госпожица "Ням' пък да мЪ убИдиш, нИ ти вЕрвам". Аз не съм тръгнал да те обеждавам, не си ми важен толкова. Ти не даде нищо освен общи приказки за "аграрен Китай" - пък аз ти показах черно на бяло как ако Китай е аграрен, то България е някъде в Средновековието или даже Палеолита. Айде лека нощ и сладки сънища!
Зую
18 Юни 2006 02:19
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Развива се здраво Китай. Благодарение на алчността на големите корпорации и най-вече на американските, и на измислената глобализация. В момента се отглежда ново чудовище, някои го наричат конкуренция. Но когато около това чудовище започне да се сформира и политически блок с нов Варшавски договор, тогава ще се сетят, че са се прекарали. Времето не е далеч. Нека продължават да им сипят нови технологии и да инвестират! Да си съсипеш собствената промишленост под предлог, че ти трябва конкуренция! Да създадеш конкуренция със собствените си технологии!!! Умът не ми го побира. За мен конкурентното производство е съвкупност от труд и технология, а не само конкуриране по линия на това, кой ще предложи по-евтин труд. Да предоставяш всичките си технологии на конкурента и да караш собствения ти народ, собствените ти избиратели да се съгласяват да работят за по-малко пари от китайците, за да бъдат конкурентни!!!Това ли е целта на развитието!? Това ли е целта на развитието на научно-техническия прогрес!? Да се лишиш от промишленост е такова разгологъзване, което ще го разберат при първата опасност от по-сериозен международен конфликт. Войната с Ирак иди-доди. Ами световна война без промишленост!? А ако става в бъдеше световна война тя ще е именно с този, на който в момента Запада си подарява промишлеността.
Аз мисля, че в съвсем близко бъдеще Западният свят ще се осъзнае и ще пренасочи икономическата си дейност към други страни, за сметка специално на Китай. Предоставянето на съвременни технологии трябва да спре незабавно. Източна Европа очаква инвестиции.
Dinain
18 Юни 2006 03:24
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Зую, западната цивилизация отдавна вече залязва, няма какво да се прави И да не помагат на Китай, нищо няма да се промени - най-много да забавят процеса с няколко години. А ако е неизбежно това развитие, по-добре да са в добри отношения околкото да си подлагат крак, така поне смятам аз. А е неизбежно, защото западната "човешка единица" взема голяма заплата и същевременно изразходва много ресурси - а пък единицата в развиващите се страни работи повече и изразходва по-малко. Няма какво да се направи срещу това.
Колкото до световната война, не се притеснявай. Тя ще свърши преди армиите да стигнат на разстояние пушечен изстрел
Зую
18 Юни 2006 04:10
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Dinain,
ако западната цивилизация загива заради това, че човекът получава много пари и разходва много, то Запада трябваше да загине преди социалистическия блок. И ако целта на развитието на човечеството е човек да работи колкото може повече и да получава и консумира колкото може по-малко, то тогава да ти го фукна на прогреса. Ако в Китай в момента работят за жълти стотинки, то не е, че смятат това за нормално. Нито работещите, нито държавното ръководство. За тях това е временно явление, само, докато наберат необходимата сила и да започнат за доминират. Поне такива им са целите. Китай не ни представя бъдещия обществен модел. Няма визия за бъдещето. Китай ще искат да заемат водещото място в света, с всички произтичащи от това привилегии. Страхувам се, че те ще бъдат ужасен лидер. Там не жалят собствените си хора, какво останало за чуждите. Съединените щати поне налагат и спазват някакъв морал в световните дела, защитават някакви принципи. Човекът, неговите права, достойнство и неговия успех са от първостепенно значение в цялата им история. За китайците човекът е нищо. Човекът е материал, който се използва за прокарването на някаква велика идея.
Извинявай, но като слушам как говорят за глобализацията, все едно на този свят няма правителства и държави и ще има вечен мир.
От свръхпотребление цивилизация не умира. Човечеството може да умре вследствие изчерпване на природните ресурс и от замърсяване, но не и да загине само цивилизацията на потребяващите. Виж, да отпаднат от лидерските си позиции водещите държави, това може. И това е ставало само по един начин, когато друг овладее познанието и технологиите и изпревари останалите. Точно това в момента прави Запада- отдава наука и технологии. И то съвременни, водещи технологии. Дано го разберат и да осъзнаят, че политиците им не ги избират на световни избори, а само в собствените им държави.
Що се отнася до световна война, може би си прав. Но като ти липсват цели отрасли от икономиката, няма да е необходимо чак да се стига до стрелби, за да ти направят белята. Пък и целта едва ли ще е да се изличат Западните държави от картата. А просто да обърнат палачинката.
Чичо Фичо
18 Юни 2006 04:22
Мнения: 24,838
От: United States
Китай е първата страна, която ще застарее катастрофално, преди да забогатее. Това са китайските темпове. Депопулация ще започне след 2060, но много преди това процентът на старите хора ще стане неудържимо висок. И то при положение, че на село пенсии изобщо няма.
*
Разрушаването на природата наистина върви с пълна сила - Китай отдавна няма достатъчно обработваемя земя, нито чиста вода. Свръхкапацитет в много промишлени отрасли е вече налице или ще бъде в най-скоро време. Социалните противоречия между 80% отчаяно бедни селяни, 19% относително (доста относително по западните и дори по българските разбирания) заможни граждани в крайбрежните зони и 1% свръхбогати апаратчици и олигарси няма как да не се изострят.

Редактирано от - Чичо Фичо на 18/06/2006 г/ 04:23:12

Чичо Фичо
18 Юни 2006 04:28
Мнения: 24,838
От: United States
През 1995 г. китайския посланик в София каза в мое присъствие: "ако дадем западни права на китайците, 300 милиона тутакси ще избягат на запад. Готови ли сте да ги приемете?" Сега, предполагам, броя на желаещите е още по-висок. Китайците в САЩ се асимилират светкавично, младите, родени тук, обикновено не говорят китайски и се отнасят презрително към КНР и даже към Тайван. Говори се, че за да емигрира нелегално по море и през мексиканската граница, с много рискове, един типичен китаец от село плащал на мошениците 47 хил. долара, събрани от цялото село, които им връща после за няколко години.
Зую
18 Юни 2006 04:45
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Аз съм на мнение, че Западът спешно трябва да си изгради някаква политика в отдаването на технологии за останалите страни. Да се продават или отдават по-старички, а сами да използват новите технологии. Едно е Китай да се индустриализира, друго е да стане световен производител на най-модерни производства. Нека се прави разлика. Да им се дават по-старички технологии, да произвеждат за себе си. Като на руснаците, дадоха им един Фиат, прекръстиха го на Жигули и Лада и още си го търкалят.
Второ, западните инвеститори да се пренасочат към други райони. Източна Европа и повечето от бившите Съветски републики, Мексико, Латинска Америка. Мексиканците с право се сърдят, че от Америка не инвестират достатъчно. И в Мексико могат да шият. Дори Индия, или други азиатски страни, в противовес на Китай.
Фичо, не е толкова страшно 300 милиона китайци да емигрират в останалия свят. те поне са работливи и ученолюбиви и няма да са в тежест. Страшното е да се даде сила в ръцете на партийната и държавната им диктаторска власт.
Зую
18 Юни 2006 06:40
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Глобализацията неизменно е свързана с големите корпорации, които се превръщат в мултинационални. Т.е. те започват вече да не зачитат нацията, а да мислят само за собствените си печалби. В Америка специално, големите корпорации са установили монопол върху търговията и услугите. В повечето сектори конкуренцията между тях е привидна. Например Homo depot и Lowe, s.- двата монополиста за строителни материали за строителство и ремонти на частни домове. Над деветдесет процента от стоките им са от един и същи производител, с еднакви цени. Създават впечатление, че двете вериги са на един собственик, който симулира конкуренция за пред закона. Тези два монополиста казват какво и как ще се строи. След урагана "Катрина" се разбра, че ще има и други урагани с подобна сила, но в поразените райони продължават да строят същият тип дървени къщи. Няма да построят тухлени или панелни. Защото монополистът това налага. Друг вид строителство на частни домове няма да има. Големите корпорации налагат монопол не само върху търговията, но и върху словото- нито политиците, нито медиите дискутират проблемите, създавани от глобализацията. Глобализацията се представя като нещо, независещо от нас. Това не е така. Първо, необходими са дискусии в публичното пространство. Второ- създаване на конкуренция на господстващите на пазара копрорации. След като корпорациите стават наднационални, държавата трябва да стимулира такива, които са национални, регионите- регионални, градовете- градски и т.н. Просто ще се стимулират други- като бройка и като видове икономически субекти, които да пречувят монопола на големите корпорации. Хората на запад са живяли по-добре когато сами са произвеждали, та макар и по-скъпо. Потребителят трябва да осъзнае националния си интерес, а той е, че по-добре да се развива местното производство. Да осъзнае регионалния си интерес, че по-добре регионът да започне да произвежда повече неща, които досега е внасял. Да се промени търговската етика. Държавата, регионът, ситито могат да хвърлят пари, за да противодействат не рекламата на големите корпорации и да създадат друг вид информационна система за стоките, с независими, експертни проучвания, проучвания сред потребители, мнения на учени и т.н. Да помогнат в рекламата на собствените производства. А собствените производства освен частни, могат да бъдат и общински, и училищни и т.н. Какво пречи към учебните професионални центрове, особено колежите, да се развиват и съответни производства? За което може разбира се. Да изградят собствени фирми, които да работят за местния пазар и да подпомагат финансово учебните заведения, и да създават работа на студентите. В Америка поне всичко може да се направи на супер съвременно ниво. Не са проблем и набирането на средства. В нашия град строителите взеха решение да отчисляват от всяка новопостроена и продадена къща по три хиляди долара за училищата от следващата година, а след две годити- по пет хиляди. Каква по-голяма реклама сред американците, че тази стока е производство от техните деца и печалбите са за обучението им. Че те половината американци купуват само американски коли, без да гледат качеството, от чист патриотизъм. По принцип, могат да се потърсят много други варианти, за да се направят местни производства и за се въздейства върху съзнанието на потребителя.
С две думи, глобализацията иска да се развие и един обратен процес, който да неутрализира отрицателните ефекти. Засега процесът върви само в една посока.
sowa7
18 Юни 2006 08:44
Мнения: 844
От: Bulgaria
"В нашия град строителите взеха решение да отчисляват от всяка новопостроена и продадена къща по три хиляди долара за училищата от следващата година, а след две годити- по пет хиляди. Каква по-голяма реклама сред американците, че тази стока е производство от техните деца и печалбите са за обучението им"
Хубаво щеше да е и у нас така...
Зую, А ние цяла година се опитваме да съберем по 10 лв от родителите (ако има братя и сестри - по 5 лв.) за да има пари за ремонтни работи... Миналата година успяхме да направим ремонт на Актовата зала - не беше пипвана от построяването на училището (18 години) - стана кукла. И децата има къде да си правят концертите както трябва - сцената супер, микрофони и т.н. Тази година купихме озвучителна уредба...Ама като стане въпрос - мамите и татковците пак почват - ама за какво, ама защо, ама не мога...А 10 лв. са 20 кафета!!!! И настоятелството отчита парите до стотинка - оставя разпечатка на разходите (вкл.фактурите) във всеки клас.... Иска ни се да сложим бели дъски в класните стаи -стига сме се мъчили с тебешири и гълтали прахоляци. И пак е свръх-трудно.. А нали го правим за децата! За НАШИТЕ деца...
А, да - имаме паралелки с профил изобразително изкуства. Децата правят НЕВЕРОЯТНИ картини. Преди година-две отнесоха такива в Парламента - на изложба, а и с обявени цени. Надеждата беше да спечелим някой лев за училище - кабинетите по рисуване (естествено!) имат нужда от ремонт, има нужда от стативи... Дупетатите гледали, ахкали, ръкопляскали..ама им се досвидяло да дадат двайсетачка за картине! А, повярвайте ми, картините на децата бяха (и все още са и стават все повече!) на професионално ниво! Забележка - от една изложба в НДК откраднаха 6! от техните картини!
Душко
18 Юни 2006 10:30
Мнения: 11,027
От: Austria
Никъде в света не се полагат толкова грижи за децата колкото в Китай.
Това си е традиция. Родителите живеят за децата си.
Родителите са съгласни дори да мизерстват, само и само децата им да се изучат и станат образовани.
Причината порадит която това не винаги сработваше беше че се правят прекалено много деца.
Колкото и да бачкаш, не можеш им осигури добро бъдеще, ако имаш мно0О0ого деца.
Дорина ЗАПАД е така.
Сега всичко коренно се е променило.Единственното дете на бедните и под средна ръка хорица има достъп до всякакви блага.
% на грамотните хора в КНР е сред най - високият в света.
Децата посещават не само училище но и всевъзможни курсове - от балет до компютър, от шах до у-шу, от изучаване на чужди езици до парашутизъм.
Кой каквото си пожелае.


На Голтаците им е ЗАБРАНЕНО да имат повече от 1 дете. Те (голтаците) обикновенно НЕ се интересуват от нищо - нито от наука, нито от изкуство, нито от техника , нито от спорт, но в правенето на децва са МАЙСТОРИ.
Само, че к Китай номера им НЕ минава.


Всички китайци с достатъчно високи доходи МОГАТ да имат колкото си деца поискат.
Кеф ти 2 кеф ти 5. Плаща се данък и не се получават помощи.
За какъв са им помощи на богатите
Те и така си имат доходи.


Така се подробрява КАЧЕСТВЕННИЯ състав на нацията. В момента когато доходите растът и населението почне да застарява, то мъдрата Китайска Комунистическа Партия ще преразгледа демиографската си политика.
На хората средна ръка ще им бъде разрешено повече деца, без да плащат данък.
Чиновниците на Древен и Велик Китай имат повече от 4 000 години опит в управлкението, ще вземат нпак най- доброто решение
Душко
18 Юни 2006 10:31
Мнения: 11,027
От: Austria
Когато Китай стане водеща сила и войните ще изчезнат. Това е най миролюбивата държава, която не се намесва във работите на другите.
Кеф ти комунизъм, кеф ти капитализъм, кеф ти средновековие, кеф ти патриархални отношения.

Китай никого не напада, а свамо се защитава. Със Велики Стени.
Ако пък някой посмее да завладее Китай - Хуни, Тюрки, Тибетци, Монголи, Манджури то те биват АСИМИЛИРАНИ и присъединявани към Великият Китайски Народ .
IGB
18 Юни 2006 11:28
Мнения: 1,264
От: Bulgaria
Пази боже, когато Китай започне масово да произвежда автомобили и да ги изнася... Леле, клетите ние!!!
Dinain
18 Юни 2006 13:15
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Зую, това за загиваща европейска цивилизация са го казали философи още в края на 19-и век. Не съм ги измислил аз. За потреблението на ресурси - да, няма как да не се балансират нещата, щом сме глобалисти вече, а не колониалисти. С други думи, да вземеш от богатите и да дадеш на бедните народи - докато се изравнят и после тръгнат да крачат рамо до рамо към общия прогре. Бая утопично звучи, но май това е единствения начин да се спрат търканията между култури и нации, които преди всичко са подклаждани от икономически причини.
Защото света все повече се въоръжава и един ден може да се спука стомната...
Perkele
18 Юни 2006 15:01
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
Душка

Голтаците МОГАТ да имат колкото си искат деца. Въпросът е че само първото е законно. Другите за държавата не съществуват. Капираш?
Mrx++
18 Юни 2006 18:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Големи мислители, голямо нещо под тази огромна статия за една китайска велосипедистка.
Особено като се намесят Зуекот и Фичо, тежката артилерия на капиталистическата апологетика.
Абе не сте ли разбрали, че светът не се движи, нито по капиталистически нито по комунистически правила.
Фичо пак сочи светлото капиталистическо бъдеще и все му се превиждат проблеми в Китай.
Зуекот: Като на руснаците, дадоха им един Фиат, прекръстиха го на Жигули и Лада и още си го търкалят.
Когато го купиха руснаците Фиат 124 беше кола на годината. Сега, обаче много западни и японски компании прпозвеждат коли в Русия.
Hugin
18 Юни 2006 20:00
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Душеньката а изби рибата у Яндзъ:
"след 20 години всяко семейство ще има частен хеликоптер"
1 милярд и 200 мильона. По 6 китаеца у семейство - 200 000 000 хеликоптера.
Ако ги карат по 1 час на ден - поне 75 мильона тона керосин на ден.
Горе доле 30 милярда тона годишно само керосин и масла. 100 мильона от Путин, а останалите ще ги секвестират от буржазията...
Добави мнение   Мнения:38 Предишна Страница 2 от 2 1 2