Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Книгите с ДДС, хазартът и партийните дарения - не
Добави мнение   Мнения:16 1
belchev
05 Юли 2006 23:45
Мнения: 684
От: Bulgaria
Издателите да не се държат като ощипани госпожици. За всички стоки ставката трябва да бъде равна. Производителят на сирене от Родопите с нищо не е длъжен на издателя на книги, че да трябва да пълни хазната вместо него.
Eisblock
06 Юли 2006 01:03
Мнения: 9,157
От: Iceland
Не е право! За книгите можеше и би било правилно да се въведе намален ДДС, да кажем 6..8%.

А хазарта - какво да го дъвчем? Такова решение говори само за себе си! ...

... Всеки го тегли към това от което разбира!
ole-le
06 Юли 2006 03:50
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
belchev,
не само книгите и вестниците трябва да са освободени от ДДС. Произведенията на всеки интелектуален труд трябва да са освободени от всякакви данъци, както и интелектуалната собственост, която от самото начало не е под копилефт да е достъпна за безплатно нетърговско използване от всеки след разумен кратък срок.
Chicho Dr.
06 Юли 2006 06:00
Мнения: 8,006
От: USA
"....и партийните дарения - не"
Колеги, те това е ключът от бараката! Гледайте по-внимателно дърветата, ще видите и гората.
Пенкилерка
06 Юли 2006 06:26
Мнения: 1,281
От: Bulgaria
Белчо, ограничи се с изказвания само по проблемите на сиренето - явно там си експерт! В почти всички страни от ЕС ДДС върху книги, вестници и списания е средно някъде около 5-6%.
J_J
06 Юли 2006 08:12
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Още едно доказателство, че тези, които реално управляваха чрез крадеца на Мусала, продължават да управляват по същият начин чрез ... май не чрез Станишев. И ония започнаха с хазарта и тия съвсем си освободиха богаташите от данъци. Официално. А относно тълкуванията на това, което у нас депутатите творят - да г-н Дилов, всичките им творения в последните години на нашите законотворци нарочно предвиждат екстравагантни (не да речем елегантни) заобикаляния на т.нар. ни закони.
red angel
06 Юли 2006 10:02
Мнения: 16
От: Bulgaria
"Надя Антонова от левицата пък посочи, че освобождаването на учебниците от ДДС не е добро решение, защото няма да свали цената им." Тази дама изглежда незнае, че до този момент учебниците бяха освободени от ДДС и поради тази причина новото решение ще покачи цената им.
belchev
06 Юли 2006 10:48
Мнения: 684
От: Bulgaria
Различните ставки ДДС в някои държави отдавна се отчитат като грешка. Има директива на ЕС за изавняването им, но и без нея множество държави почнаха да действат по въпроса (Германия, Дания, Румъния, Русия). Ние искаме да ходим там, където Западна Европа беше преди 50 години. Всичко, което е непрактично, ретроградно, бюрократично и безперспективно намира прекрасна почва у нас. 240-те малоумника обикалят цял свят, за да съберат простотииите на куп и да ги приложат наведнтж у нас.
Болярчето
06 Юли 2006 11:14
Мнения: 2,995
От: Bulgaria
Когато бях студент, бе приет закон, който освобождаваше студентските кооперации от данък (или някаква друга привилегия, не си спомням точно). Изведнъж много студенти станаха бизнесмени. Регистрираха се маса студентски кооперации и много фирми формално прехвърлиха дейността си на тях, за да се възползват от привилегиите. Няма да се учудя, ако сега много детски градини и училища започнат издателска дейност. Може би ще видим и порно литература, издадена от детска градина и съответно освободена от ДДС.
Освободени от ДДС са също патриотичните и религиозни организации. Ако една шивашка фирма шие трикольори за някой празник, това не е ли патриотичмо? Значи тази фирма е патриотична организация и няма да плаща ДДС. Ако аз имам, примерно, фирма "Болярчето", мога да я прекръстя на "Болярчето - християнин". Хайде, освободете ме от ДДС.
А по каква логика е освободен от ДДС хазарта??? В какво се изразява неговата особена важност за обществото или за отделни групи хора? (като изключим разните Черепи, Скелети и други знайни и незнайни босове).
Ставката по ДДС трябва да бъде еднаква за всички. В икономиката не трябва да има привилигеровани играчи. На пръв поглед изглежда благородно да подпомогнеш бедните, учениците и четящите, като махнеш данъка съответно на стоките от първа необходимост, учебниците и книгите. Но това винаги води до злоупотреби. Спомнете си само колко инвалиди станаха "собственици" на луксозни джипове. А това, че в някои страни от ЕС има диференцирани ставки не е аргумент да повтаряме техните грешки. Нали умният се учи от чуждите грешки, а глупавия от своите. Все като глупавия ли ще постъпваме?
Вестник "Сега" пише: "парламентът реши", "депутатите гласуваха" .... сякаш всички гласувания завършват с резултат 240:0. Защо не кажете: тая и тая парламентарни групи гласуваха "за", онази - "против". Разбирам, че тезата "всички са маскари" се харесва на мнозинството и вдига тиража, но все пак.
poema
06 Юли 2006 11:51
Мнения: 16
От: Bulgaria
Който е издавал книги в неголямо издателство, знае, че не толкова ставката, колкото разпространението на книгите вдига цената им. Посредниците искат 30 % отстъпка (с 8 % повече от ДДС!), а никога не издават фактури на малките издателства и така, заедно с ДДС, прибират 55 % от коричната цена на дадена книга! Къде го има това? Заровете се при посредниците, господа! Там вървят многото пари от издаване.
Ама защо са ни образовани хора?
Графът
06 Юли 2006 13:01
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Твърде манипулативна информация – просто са премълчани твърде важни неща.
Колко % е ДДС и фиксирано за всички печатни издания ли е?
Одобрените учебници, по които практически ще се учи, ще имат ли ДДС и какво?
Кое е по-изгодно да се събира от хазарта – акцизи или ДДС?
Някой ще се извини ли след време от вестника и форума, ако нещата не се окажат такива, каквито сега са представени?
zlobarcheto
06 Юли 2006 14:10
Мнения: 949
От: Bulgaria
Графе, прочети статията на първа страница и ще ти стане ясно, че ЗА СЪЖАЛЕНИЕ заглавието е мноого близо до истината, да не кажем 99%
zlobarcheto
06 Юли 2006 14:14
Мнения: 949
От: Bulgaria
Др.Белчев, има "назаднали" страни като Англия, Франция и др. "бананови" републики, където ДДС е с диференцирана ставка. Е, там естествено не са толкова напреднали като нас и смятат, че стоките от първа необходимост трябва да се облагат по-ниско или въобще да са освободени от ДДС. В Испания с 7% ДДС е туризмът /при "нормална" стаовка 16%/, защото се счита за приоритетен отрасъл, където трябва да се поддържат ниски цени. Май забравяш, че ДДСто , за разлика от данъка печалба, го плащат потребителите на държавата. Фирмите си връщат разликата, ние да му мислим...
zlobarcheto
06 Юли 2006 14:16
Мнения: 949
От: Bulgaria
Белчев, само ми дай един аргумент за грешка в диференцирана ставка и веднага ще си затрия мнението. Румъния-по-напреднала от Англия?!!! лелемале.....
ole-le
06 Юли 2006 14:21
Мнения: 5,620
От: Bulgaria
Кое е по-изгодно да се събира от хазарта – акцизи или ДДС?

И двете, Графе, и двете. А най-добре е хазартът да е държавен монопол и всички приходи да влизат в хазната.
Графът
06 Юли 2006 18:54
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
ole-le, напълно съгласен! Отдавна твърдя, че няма по-голяма глупост да си “подариш” печелившия бизнес (не само хазарта!) и после да се мъчиш да “изпросиш” някой лев за да вържеш двата края! Само защото политическият постулат така “казва”. Нищо нова под слънцето – така “правилно” беше едно време и кундурджията, който слага капачки на токчетата, да бъде на “държавна длъжност”.
zlobarcheto, нямам навика да пиша мнение за нещо, което не съм прочел. Както виждам на никой все още не са ясни отговорите на първите ми два въпроса, а точно те са основното за изясняване кое-що.
Добави мнение   Мнения:16 1