Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Предварвайки неизбежното
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2
килауеа
25 Юли 2006 11:55
Мнения: 200
От: Bulgaria
Добре де, защо няма такива проблеми с кандидатстудентските изпити по математика?И още нещо-никаква образователна система по света не може да помогне да говориш чуждия език така, че да не те разберат, че си чужденец.Това просто е невъзможно.Кажат ли ти в магазеина"Вие говорите чудесно испански/италиански, английски/, значи са разбрали, че си чужденец.
Manrico
25 Юли 2006 12:04
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
за неща, които всеки знае, ама никой държавник не иска да предприеме лечение на проблема.
Какви са държавниците ни, знаем. Но, доколкото ми е известно, университетите сами си определят вида и формата на кандидатстуденстските изпити - та поне за тях не са държавниците виновни.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Старшината
25 Юли 2006 12:13
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
бла-бла ...
Cruella de Vil
25 Юли 2006 12:50
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
А, учи се език и без акцент, но от деца и то попаднали в съответната езикова среда. След известно време говорят абсолютно като местните... Но на нашего брата това не може да се случи поради навъртяните годинки...
А за чуждоезиковото обучение бих казала, че не е важното дали имаш акцент или не, важното е да разбираш, говориш и ползваш чуждия език на добро ниво. Това е абсолютно необходимо за младежите, завършващи университета.
А не като сегашните служители, масово не владеещи чужди езици... Да се чудиш и маеш къде са отишли възпитаниците от езиковите училища. Единственото ми обяснение, че държавните служби са подложени на отрицателен подбор.
Братя Стругацки
25 Юли 2006 13:08
Мнения: 6,644
От: Russian Federation
Хахавата, ето ти инфо от един форум, пък сама си прави изводите. И прочети интервюто на Ст. Цанев, има някои точни определения за боклука в София...
Не се обиждай - най-развъртяните моми, с които съм бил, са от провинцията ...

"Все още сам студентка и сега ще бъда 3 курс. От София сам обаче всичкита ми колеги са в студентски град и винаги ходим там по дискотеки и купони и си изкарваме незабравимо. Аз, която не живея там се страхувам, че един ден всичко ще свърши, пък какво остава за другите.....
Публикувано: 05/07/2006, 11:32

определено липсата се усеща доста!
хубави бяха студентските годинки, но за жалост няма връщане назад. все се сещам за яките купони, дискотеките, колегите...а сега купоните в студентски град не са същите, когато бяхме ние там!
Maya Публикувано: 05/06/2006, 17:36

Да наистина, какви времена бяха само. Казвахме си "веднъж да завърша", а сега всичко ми липсва - приятелите от студентските общежития, купоните, колегите, та дори и лекциите! Но такъв е живота уви...
borovinka Публикувано: 01/06/2006, 14:19

Ами аз съм още тук.
Покрай блока- пълно с дискотеки, Стрийт-барове, пици и дюнери... Оживено е! Като имаш сесия всеки се отбива в стаята- лекции, пищови уж се събирате да учите, а накрая някой извади ракия, друг донесе салата....и стане тя..
Но сестра ми като дойде при мене на гости и все отбелязва колко се е променил Студентски град.Че преди е имало самотни павилиони, а хранителните магазини постепенно са се появили.А накрая и ФАНТАСТИКО!
"Студентски живот, ах сладък живот!"
флатко Публикувано: 18/05/2006, 23:21

Така е , peaches , така е. Тези години не се забравят. Ама вярно че вече някак си са се променили нещата. Все по-сериозни и по-сериозни стават. И не щото няма пари, а щото всеки гледа да се качи по-горе от другите. И през това време младостта си течеее ли течеее.... Аз живях в студ.град 2 години и после ме отрязаха да се скитам по квартири, понеже в СУ "няма мафия"... Ама за тези 2 години каква хипария съм видял... Наистина беше весело. Къде усъмвах и къде замръквах, зависеше само от случайността. Само някой да предложеше нещо и то се правеше.
П.С. А ти къде си живяла с музиканти? Защото и аз съм музикант и ми стана интересно
peaches Публикувано: 18/05/2006, 13:33

Разбира се, че ми липсва Но онзи Студентски град, с онези хора, които бяха там, когато бях и аз)))) А някои хора, с които съм се запознавала в последствие, се гордеят с това, че са живеели по квартири и са бръмчали из центъра на София и хич не са стъпвали в т'ва мизерно градче... Нещо грандоманията яко ходи по българите. За справка виж темата за успеха... Всички са по-по-най...
В моята група във ВУЗ-а повече от половината бяха от София, но не можехме да ги изгоним да си спят у тях, все киснеха при нас и беше вечен купон Аз съм живяла при какви ли не интересни условия, то това не се забравя) Например живяла съм в стая за 3ма с 4 момчета. 3ма от тях - музиканти), заедно със всичките им там инструменти А 4тият беше охрана в едно чейндж бюро... Само аз бях студентка, но понеже бях извън списъци всякакви, те ме приютиха. Това и до сега са си едни от най-готините ми приятели, които така се грижеха за мен и толкова ми беше хубав този период от живота, че как да не ми липсва)))
Живели сме по едно друго време пък 4ри мадами, 1.5 момчета (1 приходяш и 1 постоянен) и 2 котки... пак в стая за 3ма)) Плюс това бяхме с различни режимчета... някои спят през деня и т.н. абе!!! тоя цирк после не се повтаря, нито го приемаш по същия начин с ЕГН-то)))
Аре, стига толкова истории, да има и за други постинги
rethera Публикувано: 18/05/2006, 12:59

Определено не ми липсва...
Backo# Публикувано: 17/05/2006, 17:48
Никога не съм живял там или в такава обстановка.
Сега съм на квартира, но мисля, че бих бил щастлив да прекарам поне половин година там.
mechoka Публикувано: 13/05/2006, 00:08

Цитат(flatko @ 12/05/2006, 09:01) *

Вие, които сте такива като мен - завършили и завършващи - липсва ли ви студенстки град и кое най-трудно ще прежалите?
Аз лично започнах да оценявам какво всъщност съм имал докато живях там... Какви времена...


Липсва ми и все още сънувам отвреме навреме че пътувам в 280
флатко Публикувано: 12/05/2006, 16:01
Вие, които сте такива като мен - завършили и завършващи - липсва ли ви студенстки град и кое най-трудно ще прежалите?
Аз лично започнах да оценявам какво всъщност съм имал докато живях там... Какви времена... "
Calina Malina
25 Юли 2006 13:15
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Абе то хубаво с унифициран тест (проверяващ езикова и мисловна култура) и есе, ама от ук нататък започват проблемите.
1. Боричкане сред различните специалности кой матиреал да влезе в този тест. Защото отпадането на материал означава намален хорариум и съкращения на преподаватели. Означава съкращаване на бая средства за заплащането по проверки. Знае ли някой колко лв струва проверката на една кандидат-студентска работа и какви разправии са кой да е в комисията по провека и кой - не?
2. Кой ще проверява тези есета? Литераторите водят от години спор - трябва ли българското есе да се различава от есето за Кеймбридж или Оксфорд, например. Освен това си правят класификации - литературни есета, исторически, философски... и всеки си е оградил парцела и нито се интересува какво става в съседния, нито пуска в своя. И критериите за оценяване на есе се мотаят от "задължително познаване на материята върху която пишат" до "задълбочено" мислене.
3. Какво ще стане с готовите темички, с които сегашните преподаватели в училище и вуз, готвят кандидат-студентите. На вторични суровини???
Така, че не разбирам професорът срещу какво се бунтува. Ръководител на факултет би трябвало да общува с колегите си от другите факултети и от своя. И да търси промените там, а не във виртуалното пространство.
Bob Razovski
25 Юли 2006 13:46
Мнения: 291
От: Bulgaria
Хубава статия, ама и много дивотии както в нея, така и във форума.

1- в повечето западноевропейски университети (за разлика от по-скъпите и елитни висши училища) се влиза едва ли не с вписване на името. Приеха ме в три различни университета в три различни страни с едиснтвеното изискване да покажа, че мога да плащам. Избрах тогава Франция и видях какво губене на време пада след като един ученик си влиза как да е където си поиска, после сменя и губи 3 години преди да реши какво му се учи< През това време дърважата е загубила сума пари защото са малко истински скъпите елитарски училища дето прават някакъв истински подбор.
2- сеирджия, какви ти 300-400 годишни училища в страна с 200 годишна история бе?
3- език се учи от малък и само там му е цаката. Говоря три езика, от които само френския си го доработих във франция. така и не стъпих в която и да било англофонска страна, а на английски мога да си правя и акценти ако реша да се бъзикам с австралийци или американци, та англичаните не могат да повярват на ушите си. И от моето поколение ги има още много и по-добри от мене.
4- че трябва да се затегне иначе хубавото ни обучение- това е ясно, ама не трябва да се махат приемните изпити или да се заменят с тестове или мотивационни писма. Щото като се сетя какви глупости писах в моите само и само да ме приемат, срам ме хваща.
След две дипломи в престижни западноевропейски университети си се върнах в София да си изкарам още една магистратура и за момент не съжалявам.
Хахава
25 Юли 2006 16:55
Мнения: 55
От: Bulgaria
Братя Стругацки,
аз точно определение за боклука не прочетох, единствено че е в София...което означава, че не само провинцията е виновна за него, нали така?Пък и , пак ти казвам, не слагай всички под общ знаменател.Т'ва, че "най-развъртяните моми", с които си бил, са от провинцията, абсолютно пък до никакво разумно заключение не може да доведе една задълбочена логика(виж, повърхностините хора лесно могат да направят всякави цинични обобщения).А защо си бил с толкова много жени от провинцията, при положение, че ги наричаш боклук...не знам(не , това не е лицемерие, нито безпринципност)!!И това, че си бил с такива, говори и за способността ти да привлечеш някоя мацка "не боклук", някоя "по-така" например...Но няма да съдя за сексуалния ти живот-достатъчно доказателство за неговата "активност" и "пълноценност" е очевидната ти напрегнатост, която изливаш върху "ех, тия тъпи селяни", нали така?
Зевзека
25 Юли 2006 17:15
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Един университет се оценява по това дали студентите, които го завършват си намират работа или не, и по това колко от успелите в бизнеса, науката и изкуството (но НЕ и политиката!!!) хора са го завършили. Останалото е вятър работа и губене на времето на младите хора. Ако се използва този критерии за ценка българските университети трябва да се затворят, данъкоплатецът трябва да престане да си харчи паричките да плаща заплатите на полуграмотни професори, а младите българи трябва да бъдат насочвани към престижни европейски и американски университети, които ще им дадат образование и дипломи, с които ще си намерят прилична работа и ще успеят в живота.
Хахава
25 Юли 2006 17:37
Мнения: 55
От: Bulgaria
Зевзека,
и аз така смятам! В България единственият що-годе свестен университет в тая насока май е СУ. Въпреки че най-заможните люде у нас не са завършили университет, а може би и средно образование нямат...Но това е една друга тема на разговор.
fractal
25 Юли 2006 18:10
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
образованието стана индустрия защото родитилите се замогнаха и имат възможност да издържат децата си до към 25тата годишнина
друг е въпроса децата колко са умни щом като влезат в университета веднага влиза в сила вица за моя твоя и ничия човек
професора като е толкова радетел за обновявяне на образованието що тогава не въведат анонимни писмени изпити по време на следването до държавния изпит
Добави мнение   Мнения:32 Предишна Страница 2 от 2 1 2