Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Добра новина в здравеопазването? Няма такава
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:41 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Хипократ2006
06 Дек 2006 00:48
Мнения: 1,564
От: Bulgaria
Напоследък често засичам авторката в некомпетентност, но този и анализ е точен. Решение на проблема обаче има и то е в демонополизиране на системата и даване на възможност на всеки гражданин сам да определя колко и на кого да плаща за своето здраве и да знае какво е редно да получи срещи парите си. На български казано: максимално свооден (поне на първо време) пазар на здравните услуги като държавата реално влезе в ролята си на защитник на социално слабите и се бръкне ДЪЛБОКО за да плати на лекарите за работата, която вършат с тази част от населението. Е може и да се загубят следващите избори, но какво от това! За съжаление (поне в началото) ударът както обикновено ще го отнесат бедните!
Николай Скаличански
06 Дек 2006 02:09
Мнения: 4,135
От: Germany
Янина Здравкова
Сирена
06 Дек 2006 05:12
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Моля някой да ме светне по следния въпрос: 6% здравна вноска били малко. В болниците 60% от приходите отиват за заплати. Това прави 3.6%. В доболничната помощ не знам как е но май процента ще да е по-голям. Питам се ако работещите в здравеопазването консумират 3.6% (минимум), колко са самите те като бройка от обществото? Ако са примерно 1% (един лекар/сестра на 100 души) то той ще взема 3.6 пъти повече от средното. Ако са по-малко отношението става по-голямо.

Аз разбирам, че тая работа изисква много знания и усилия и че от здравето по-важно нема, но се питам къде е лимита на лекарските претенции? Чувам, че в Германия вноската е 14%. Не мога да квалифицирам това по друг начин освен като класическо ИЗНУДВАНЕ: парите или живота!

Редактирано от - Сирена на 06/12/2006 г/ 05:41:00

gipies 67
06 Дек 2006 05:37
Мнения: 17
От: Bulgaria
ами така е , исканията са големи , защото и вашите са такива , а и глобите също , а и като ме осъдят за нещо си пациентите ми искат пари , а не да пускам балончета.Като дойдете в шок и ми легнете на вратата аз вадя от джоба си лекарства , които можете ли да си представите , че си ги купувам сам , за моя сметка и само с един "преглед "вие ми глътвате консуматив за 50-60лева , те.толкова колкото касата ми плаща за вас за 100месеца-, това е ежедневно .Та защо мислите се борим за пари и оцеляване и кой ще оцелее-а?
Сирена
06 Дек 2006 05:47
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Нещо ме пързаляш с тия 50-60 лв. дето си ги вадиш от джоба. В най-добрия случай ги вземаш от тия дето 100 месеца не са идвали при теб, но си плащат здравната осигуровка.
Апостат
06 Дек 2006 05:57
Мнения: 12
От: Bulgaria
Всичко това са глупости, защото има една немалка част от населението, която никога не посещава джипито си, не си купува лекарства по НЗОК, когато им се наложи. Какв става с техните пари?
Васуки
06 Дек 2006 08:31
Мнения: 3,605
От: India
Вярна статия Т. нар. здравна реформа е мейд ин СДС и Костов. Тя е едно от най-тежките поражения, нанесени на българите от синята продажна глутница и нейния мангасарски предводител. Мястото на този долен продажник и злодей е в затвора и то задълго.
fractal
06 Дек 2006 08:44
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
добрата новина в здравеопазването е човек да е здрав(малко вероятно) всичко друго си е здравеопазване
zapoznat2002
06 Дек 2006 09:12
Мнения: 106
От: Bulgaria
Аман от малоумници - експерти по зравеопазването от рода на Сирена , Апостат и сие, дето пишат дивотии по форума ! То затова сме на този хал, щото всеки се пише компетентен по това , от което най-малко разбира !
Сирена
06 Дек 2006 09:23
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Ей, запознат2002, горе ръцете - парите или живота?
*
Винаги се шашкам като чуя как някоя операция струвала 20-50-100 хиляди. Страшно съм любопитна да видя подробна разбивка на тая сума. Много искам да видя кое в операцията колко струва! Айде некой от разбирачите да ме светне. Щото иначе само амортизираме клавиатурите.
aunt_d
06 Дек 2006 09:27
Мнения: 101
От: Bulgaria
Запознатия, вместо да ни наричаш "малоумници" - просвети ни. Явно си компетентен. А хората горе просто задават въпроси. Ползата от форумите е такава - който не знае пита, а който знае - да отговаря, а не да казва " ама че сте тъпи".
obzerver
06 Дек 2006 11:13
Мнения: 48
От: Bulgaria
Хипократ, пазарният принцип не може да важи с пълна сила в здравеопазването. Ако има няколко фонда, за да се издържат те и да могат да покриват що годе нормален пакет, вноската трябва да е минимум 12%. И въпросът не е до избори и и партии, а струва ли си цената, при положение че те ще предлагат почти същото. Бюрокрация и бумащина отново ще има, щото трябва да си пазят парите, а доходите на лекарите няма да скочт особено.
Запознат е прав - то затова здравеопазването на на такъв хал - щото всеки, отишъл веднъж на лекар се смята за компетентен да се изказва кво трябва да се направи. Изобщо не са толкова лесни и елементарни нещата
Han
06 Дек 2006 11:22
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Сирена, елементарно - в една държавна болница, чиято издръжка струва примерно 10 милиона годишно, ако извършва 100 операции годишно (примерно трансплантации), дава сакралното число 100 000.
Нещо повече, може да скочи тая цифра доста повече от 100 000... Щом някой плаща, цената може да расте неограничено, докато се свърши отпуснатия бюджет .
Федя
06 Дек 2006 11:45
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
Българската здравна система е изтъкана от абсурди. Най-абсурдното е, че се крепи благодарение на тях. Потребителите на системата - пациентите - не участват в управлението й

Точна преченка. Както се казва "Без коментар".
obzerver, изказването ти, меко казано, показва, че говориш преди да мислиш.
Колко трябва да е вноската е трудно да определи дори един добре подготвен икономист. Необходими са доста сметки и добра статистика. Едно, обаче, е сигурно. Един лекар, па макар и голям специалист в професията (Гайдарски, например) не е в състояние да преценява икономически въпроси. Никога не е учил икономика. Пък и видяхме какви ги сътвориха компетентните по всички въпроси лекари. Но да вземеме теб.
щото всеки, отишъл веднъж на лекар се смята за компетентен да се изказва кво трябва да се направи.

Ами компетентен съм бре, джанъм. Нали върху мене си показнаш некадъртостта. Моето здраве и моя живот са застрашени, а не твоя. И тука не става въпрос за това как да ме преглеждаш и как да ме лекуваш, а за това как да ти се плаща за тази дейност. Да ти се плаща и с моите пари. Така че имам право да давам мнение и такива като тебе и другите полуграмотни докторчета тряба да се вслушват и в моите думи. На всички всезнайковци с медицинско образование препоръчвам да се запознаят с действалата до 1952г осигурителна система в България. Да я сравнят с днешното недоклатено творение на тъпоумни доктори и тогава да плюят по пациентите си.
Николай Скаличански
06 Дек 2006 11:51
Мнения: 4,135
От: Germany
aunt_d
Сирена
06 Дек 2006 11:56
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Да, Han, и аз така мислех, ама не бях съвсем сигурна. Само едно уточнение - това важи не само за държавна, ами с още по-страшна сила и за частна болница. Щото в държавната, самото име "държавна" те респектира малко. А в частната няма никакви задръжки.
Федя
06 Дек 2006 11:56
Мнения: 7,159
От: Bulgaria
gipies 67, аз си плащам вноската такава, каквато я е определил закона. Дали тя трябва да е по-голяма е въпрос на разчети. Аз бих казал преди всичко въпрос на стратегия. Пациентът трябва да има възможност да влияе върху размера на индивидуаланата си вноска и върху нейното изразходване. Само тогава ще имаме коректни отношения между лекаря и пациента.
Аз, като български пациент, не веднъж в този форум съм пледирал за обвързване на размера на вноската ( но в пари, а не в проценти) с размера на получаваната медицинска помощ (пак в пари , а не в "клинични пътеки".
Аз, като български пациент, смятам че лекарят трябва да получава пари за прегледан (лекуван) пациент, а не за записан такъв.
Аз, като български пациент, смятам, че ако се наложи да ми се направи изследване на кръвта на 20 декември, то трябва да се направи на 20 декември, а не след два месеца, щото свършили направленията.
Аз, като български пациент смятам, че лекарят трябва да си получи цената на прегледа, било чрез осигурителна, застрахователна, благотворителна или др. организация или в брой, според статуса на пациента му.
така че по-кротко с претенциите и най-вече с обвиненията към хората, които ви осигуряват доходите.

Редактирано от - Федя на 06/12/2006 г/ 11:59:49

Сирена
06 Дек 2006 12:14
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Федя, извинявай, ама ти и аз можем да смятаме каквото си искаме. Гипи67 пък смята, че трябва да получава поне 5'000 лв. Толкова иска човека и т'ва е. Щото е специалист и най-вече щото знае, че и къщите ще си продадем ако трябва. И понеже склалпела (ножа) е в него, а сиренето не е в нас, познай кой побеждава.
WC_designer
06 Дек 2006 12:35
Мнения: 914
От: Bulgaria
aвторката е написала една статия която вероиятно може да задоволи повечето читатели, имитираjки няква ангажираност, актуланост и конпететност по въпроса но аз бих искал да кажа на гозпожица здравкова че да се пише за здравеопазване е и лесно и трудно , зависи кой и за какво пише, така че наи главният проблем в българиия соред мен , не е нито в талоните като количество , нито в това кой кого и къде праща а в това кои и какви ресения взима след като някой е изпратен изпратен за спецялизирана мед.помош защото ако в световен мащаб 70% от изпратените за спецялизирана мед.помощ ниямат нужда от такава, т о би трябвало да се тръгне от там, кои са тези джипита в бг какво могат и изобщо могат ли нещо , а и после кои са тези "специалисти"е бг болници които взимат решения кога защо и кой би трябвало да дойде за изследване или лечение , независимо от това има ли или не талон???с други думи главният проблем в бг е какт ов в доболничната така и в специлязирата здравна помощ , и най вече в политиците които взимат ресения за това, защото ако вярвам на това изречение "За догодина НЗОК разполага със 116 млн. лв. за специализирана помощ" се оказва че пари за медицина просто нияма.116 милиона лв.са биуджет за здравеопазване примерно на град като кюстендил ако би триябвало а се развива нормално съвременно мед.обслужване, та въпроса е къде са парите на пациентите и какво се прави с тях а не има ли нияма ли талони.
WHATS UP
06 Дек 2006 12:44
Мнения: 2,363
От: Germany
Федя
Какво означава пациента да може да влияе върху размера на вноската си?Да го разбирам ли, че трябва да се определи един минимум под който да не може да се слиза и евентуално да си доплашташ за евентуални екстри или здравен пакет който покрива повече услуги или че всеки трябва да плаща колкото си иска?
obzerver
06 Дек 2006 12:56
Мнения: 48
От: Bulgaria
Какво невиждано единодушие между лекари и пациенти! Всички смятат, че допълнителното осигуряване, личните вноски и демонополизирането на системата ще доведат по повече качество и по-добро заплащане за лекарите. Само че няма да стане, най-малкото щото никой няма да е съгласен да плаща двойно и тройно повече. Федя, говоря за 12% примерно, просто е нужна мн висока вноска ако има много фондове. Не се обиждай, ама и ти си леко неподготвен. Само джипитата получават капитация, специалисти и болници получават пари само за свършена работа. Прав си да искаш за себе си вноска, обвързана с услугата, т.е. да плащаш повече за себе си, но и да получаваш повече. НО я пресметни, каква ще трябва да ти е осигуровката, за да ти покрие лечението ако ти се наложи кардио или чернодробна хирургия?
Добави мнение   Мнения:41 Страница 1 от 2 1 2 Следваща